Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2007, 00:45:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:D Liviu/ alias Colors, cred ca ar trebui sa folosesti cuvantul "crestin" - cu ghilimele de rigoare ! si cand vorbesti despre domnia ta ... oricum, cel putin la capitolul SMERENIE (si bun simt!) stai cam prost.
Vai, Mirela...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2007, 00:57:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Mirelat, nu-ti impune nimeni nimic, dormi in pace.

Liviu
Iti trebuie indrazneala pentru a spune acest lucru, dar indrazneala stii de la cine vine...
In rest, Liviu, te apreciez pentru aportul tau pe acest forum.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2007, 01:32:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am "rasfoit" putin inainte de a scrie ceva despre acest subiect.
Am gasit pomnindu-se despre fundamentalismul ortodox in contexte diferite, din care voi enumera cateva:

In primul rand in legatura cu retrocedarea proprietatilor greco-catolice din Transilvania. Aici se afirma ca diferentele dintre biserica ortodoxa si cea greco-catolica sunt atat de mici (ex. Sfantul Duh si Sfantul Spirit), incat nueste de inteles nici de ce nu se urgenteaza retrocedarile, precum nici de ce biserica ortodoxa nu considera biserica greco-catolica egala cu ea.

In alta parte ecumenistii actuali acuza B0 de lipsa dorintei de innoire si inchistare in vechile dogme, pe care aceasta din urma le apara, importivindu-se spiritului vremii.
sunt date si unele citate, care sunt asemuite cu afirmatiile lui Bin Laden. De aici putem deduce si succesul pe care il va avea ecumenismul la ortodocsi.

Am inteles din cele citite, ca fundamentalismul nu este o trasatura a ortodoxiei, avand in vedere ca aceasta isi argumenteaza pozitia ferma.
As zice mai degraba ca fundamentalismul ortodox de care se vorbeste este impresia celor aflati intr-un sistem de referinta in devenire, si care din motive de ei stiute, incearca sa schimbe tocmai elementele vitale de stabilitate ale ortodoxiei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2007, 05:12:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Vai, Mirela...
vai ce??
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2007, 09:50:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

BO nu are de ce sa schimbe dogme. Adevarul nu se schimba si daca unii considera aceasta corecta pastrare a invataturilor de veacuri fundamentalism, atunci nu inteleg ce inseamna fundamentalism.

Insa daca o credinta genereaza ura, dusmanie fata de ceilalti, atunci lucrurile stau altfel!

Liviu, prefer sa nu comentez afirmatiile tale. Cu siguranta, te-ai aprins un pic.

Eu nu m-am preocupat doar de astfel de topicuri. Te rog sa te uiti pe forum sa vezi si alte postari.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2007, 10:53:05
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Colors, în continuare minti cu nerusinare si ma denigrezi continuu!
Citeste cu atentie postarile mele. Iau apararea ortodoxiei, dar la un alt nivel, pe care, cu numai 12 clase "terminate cu greu" (asa cum te-ai prezentat tu) si cu o cultura acumulata in mediul rural nu ai cum sa-l intelegi!

Fiecare dintre noi are nivele diferite de intelegere, de la fiecare se cere cat poate sa dea, cat poate sa inteleaga!

EWu nu vin sa tratez probleme personale pe Forum, nu ma laud (ca tine) cu ispitele prin care am trecut, nu dau sfaturi personale, nu fac pe duhovnicul cu unii si cu altii!

Cred ca tu estei ceea ce se numeste un "fundamentalist", pentru ca nu esti adeptul "fundamentalismului" ca "Miscare sau atitudine care ataca orice abatere de la doctrinele si practicile considerate esentiale intr-un sistem religios, politic, educativ". Tu nu aperi invatatutra Bisericii care cere sa respºectam ierarhii si Sf. Sionod.

Mai degraba ti se potriveste termenul de "eretic", adica adepta al unei "erezii"
"Doctrina sau credinta religioasa care ia nastere in sanul unei Biserici, abatandu-se de la dogmele consacrate ai care este condamnata de Biserica respectiva".

Corespunzi tiparului: nu respecti deciziile ierarhiei Sinodului (ba chiar le contesti), prezinti altora drept corecte "abaterile" tale, nu respecxti dogmele consacrate (ascultarea), iar atitudinea ta este condamnata de BIserica Ortodoxa.

De altfel aduci multe acuzatii, arunci cu mult noroi in Biserica, dar nu ai adus nici un fel de argument!

M-ai acuzat ca iau apararea "catolicilor si tuturor celorlalti". Minti Liviu! Arata-mi unde iau apararea acestora!

Spui ca mustrarea nu imi place! Cine esti tu sa mustrezi? Cu ce drept? Ma supun Bisericii si oamenilor ei, Liviu, pentru mine, tu esti un eretic si am argumentat de ce!

Cred ca pericolul cel mare pentru BOR, in momentul de fata nu este de la UE, ecumenism, secte ci din interiorul Bisericii, din cauza oamenilor ca tine!

Romanii aveau o vorba/tactica: Dezbina si cucereste! Pe cine sptijini tu, Liviu, cu incercarile tale de dezbinare?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2007, 12:10:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvinte ca: ura, dusmanie fata de ceilalti precum si jigniri grosolane, nu-si au locul pe acest forum si nici nu sunt o caracteristica a credintei crestine in general si nici a ortodoxiei in special. Iisus a venit din dragoste printre oameni, ca Om, si chiar daca a dat cu batul, pentru ca unii au incercat sa transforme biserica in iarmaroc, tot din dragoste a facut-o, ca sa ne indrepte.

Exista persoane, care degraba se simt jignite de o atitudine crestin-ortodoxa, atunci cand parerea exprimata nu coincide cu a lor, acestia resimtind aceste sentimente negative acolo unde ele nu sunt. Pot da nenumarate exemple, in care am citit de mai multe ori un text, fara a gasi nici urma de ura in el.
In plus se spune , ca rufele se spala in familie. Mesajele mai putin placute si cu caracter privat se pot da direct interlocutorului, cu care nu suntem de acord, avand in vedere ca sunt cativa membri si multi vizitatori care citesc cele postate de noi aici. Sa luam aminte si la urechile acestora. In plus niste argumente bine documentate au mai mare impact decat o jignire, si pot aplana o eventuala neintelegere.
Suntem diferiti si vedem fiecare lucrurile in felul nostru. Sa nu ne mire diferenta de opinie.

Deasemeni modul de exprimare, alegerea cuvintelor este foarte importanta. Exista o tendinta de a vulgariza limbajul, pentru a fi mai colorat si a atrage mai multe voturi in alegeri, mai multi simpatizanti ai diverselor partide, mai multi cititori ai ziarelor si revistelor. Este un exemplu care trebuie evitat, avand in vedere ca exemplul pe care noi trebuie sa-l urmam nu este un om oarecare, ci Fiul Omului, Domnul nostru Iisus Hristos, care a dus o viata exemplara si care a folosit un limbaj cat se poate de curat si frumos.

Iar revenind la topicul nostru, este periculos a face afirmatii de genul:"Insa daca o credinta genereaza ura, dusmanie fata de ceilalti, atunci lucrurile stau altfel!", ca sa-l citez pe Iosif. Pericolul consta in generalizare. Oricine, care citeste aceste cuvinte, ar putea fi tentat sa creada ca ortodoxia este generatoare de ura, dusmanie, etc. ceea ce ar fi gresit si nici nu cred ca asta a vrut Iosif sa spuna. Nu ortodoxia, ci ortodoxul poate fi generator de ura si dusmanie, avand in vedere ca este om si il mai lasa si pe el nervii. Sunt cazuri de ura si dusmanie, dar atunci sa venim cu exemple, sa discutam anumite situatii si sa nu ne multumim a arunca "piatra, pe care o suta de intelepti nu o mai scot"(citat din memorie). Ideile nu pot fi distruse si circula. Sa nu sadim idei gresite. E pacat.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2007, 12:40:38
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cuvinte ca: ura, dusmanie fata de ceilalti precum si jigniri grosolane, nu-si au locul pe acest forum si nici nu sunt o caracteristica a credintei crestine in general si nici a ortodoxiei in special. Iisus a venit din dragoste printre oameni, ca Om, si chiar daca a dat cu batul, pentru ca unii au incercat sa transforme biserica in iarmaroc, tot din dragoste a facut-o, ca sa ne indrepte.

Exista persoane, care degraba se simt jignite de o atitudine crestin-ortodoxa, atunci cand parerea exprimata nu coincide cu a lor, acestia resimtind aceste sentimente negative acolo unde ele nu sunt. Pot da nenumarate exemple, in care am citit de mai multe ori un text, fara a gasi nici urma de ura in el.
In plus se spune , ca rufele se spala in familie. Mesajele mai putin placute si cu caracter privat se pot da direct interlocutorului, cu care nu suntem de acord, avand in vedere ca sunt cativa membri si multi vizitatori care citesc cele postate de noi aici. Sa luam aminte si la urechile acestora. In plus niste argumente bine documentate au mai mare impact decat o jignire, si pot aplana o eventuala neintelegere.
Suntem diferiti si vedem fiecare lucrurile in felul nostru. Sa nu ne mire diferenta de opinie.

Deasemeni modul de exprimare, alegerea cuvintelor este foarte importanta. Exista o tendinta de a vulgariza limbajul, pentru a fi mai colorat si a atrage mai multe voturi in alegeri, mai multi simpatizanti ai diverselor partide, mai multi cititori ai ziarelor si revistelor. Este un exemplu care trebuie evitat, avand in vedere ca exemplul pe care noi trebuie sa-l urmam nu este un om oarecare, ci Fiul Omului, Domnul nostru Iisus Hristos, care a dus o viata exemplara si care a folosit un limbaj cat se poate de curat si frumos.

Iar revenind la topicul nostru, este periculos a face afirmatii de genul:"Insa daca o credinta genereaza ura, dusmanie fata de ceilalti, atunci lucrurile stau altfel!", ca sa-l citez pe Iosif. Pericolul consta in generalizare. Oricine, care citeste aceste cuvinte, ar putea fi tentat sa creada ca ortodoxia este generatoare de ura, dusmanie, etc. ceea ce ar fi gresit si nici nu cred ca asta a vrut Iosif sa spuna. Nu ortodoxia, ci ortodoxul poate fi generator de ura si dusmanie, avand in vedere ca este om si il mai lasa si pe el nervii. Sunt cazuri de ura si dusmanie, dar atunci sa venim cu exemple, sa discutam anumite situatii si sa nu ne multumim a arunca "piatra, pe care o suta de intelepti nu o mai scot"(citat din memorie). Ideile nu pot fi distruse si circula. Sa nu sadim idei gresite. E pacat.
In momentul in care o persoana este "atacata" intr-un spatiu public, chiar si virtual, asa cum este forumul, raspunsul acesteia se constituie intr-un "drept la replica".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2007, 12:41:57
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Colors, în continuare minti cu nerusinare si ma denigrezi continuu!
Citeste cu atentie postarile mele. Iau apararea ortodoxiei, dar la un alt nivel, pe care, cu numai 12 clase "terminate cu greu" (asa cum te-ai prezentat tu) si cu o cultura acumulata in mediul rural nu ai cum sa-l intelegi!

Fiecare dintre noi are nivele diferite de intelegere, de la fiecare se cere cat poate sa dea, cat poate sa inteleaga!

EWu nu vin sa tratez probleme personale pe Forum, nu ma laud (ca tine) cu ispitele prin care am trecut, nu dau sfaturi personale, nu fac pe duhovnicul cu unii si cu altii!

Cred ca tu estei ceea ce se numeste un "fundamentalist", pentru ca nu esti adeptul "fundamentalismului" ca "Miscare sau atitudine care ataca orice abatere de la doctrinele si practicile considerate esentiale intr-un sistem religios, politic, educativ". Tu nu aperi invatatutra Bisericii care cere sa respºectam ierarhii si Sf. Sionod.

Mai degraba ti se potriveste termenul de "eretic", adica adepta al unei "erezii"
"Doctrina sau credinta religioasa care ia nastere in sanul unei Biserici, abatandu-se de la dogmele consacrate ai care este condamnata de Biserica respectiva".

Corespunzi tiparului: nu respecti deciziile ierarhiei Sinodului (ba chiar le contesti), prezinti altora drept corecte "abaterile" tale, nu respecxti dogmele consacrate (ascultarea), iar atitudinea ta este condamnata de BIserica Ortodoxa.

De altfel aduci multe acuzatii, arunci cu mult noroi in Biserica, dar nu ai adus nici un fel de argument!

M-ai acuzat ca iau apararea "catolicilor si tuturor celorlalti". Minti Liviu! Arata-mi unde iau apararea acestora!

Spui ca mustrarea nu imi place! Cine esti tu sa mustrezi? Cu ce drept? Ma supun Bisericii si oamenilor ei, Liviu, pentru mine, tu esti un eretic si am argumentat de ce!

Cred ca pericolul cel mare pentru BOR, in momentul de fata nu este de la UE, ecumenism, secte ci din interiorul Bisericii, din cauza oamenilor ca tine!

Romanii aveau o vorba/tactica: Dezbina si cucereste! Pe cine sptijini tu, Liviu, cu incercarile tale de dezbinare?
citeste: - ca tu nu estei ceea ce se numeste un "fundamentalist" -
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.05.2007, 13:16:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean, ai drept la replica, dar daca replica ta e la fel de acida sau chiar mai acida, cu ce esti mai bun? Atentie deci la folosirea cuvintelor, caci sunt sabie cu doua taisuri. Mesajele noastre sa fie un semn de dragoste din partea noastra catre cel caruia ii scriem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
De ce ortodox? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 14 05.12.2008 20:07:46
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29