Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2009, 16:14:39
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit Neincriminarea incestului si a prostitutiei

Ce mai urmeaza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2009, 16:31:18
mara84 mara84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 6
Implicit

Trezirea la realitate: instrumentul religios e doar unul din multele care servesc manipularii, robirii psihice, sustinerea la acceptarea situatiei fara lupta: schilodirea psihica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2009, 20:46:20
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Toate acestea si inca multe altele trebuie sa se intample. Sa fim calmi si sa ne pastram credinta si conduita crestina. Doar stim foarte bine mersul timpului.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2009, 21:07:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Toate acestea si inca multe altele trebuie sa se intample. Sa fim calmi si sa ne pastram credinta si conduita crestina. Doar stim foarte bine mersul timpului.
Așa este Adriane , dar dacă nu râmânem uniți , mulți din noi vor rătăci și asta mă doare cel mai mult, precum m-a durut și m-a ingrozit azi, când am trecut prin Parcul I.O.R. (actualmente I. Cuza ) , și am văzut cete intregi de rătăciți ce mergeau la "botez" in lac . Erau cei ce părăsiseră credința Ortodoxă , amăgiți de sectanți. Te rog sâ mă crezi că m-am cutremurat. Picătură peste picătură , multă amărăciune ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2009, 14:47:46
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cristiboss

Așa este Adriane , dar dacă nu râmânem uniți , mulți din noi vor rătăci și asta mă doare cel mai mult, precum m-a durut și m-a ingrozit azi, când am trecut prin Parcul I.O.R. (actualmente I. Cuza ) , și am văzut cete intregi de rătăciți ce mergeau la "botez" in lac . Erau cei ce părăsiseră credința Ortodoxă , amăgiți de sectanți. Te rog sâ mă crezi că m-am cutremurat. Picătură peste picătură , multă amărăciune ! ! !


adorcrysti

Intr-adevar draga Cristi e dureros ce se intampla,singuri ne facem rau.Pas cu pas te confrunti zi de zi cu noi piedici si capcane.Trebuie mare credinta,pentru a nu ne pierde cumpatul si calea.Cu cat ecuatia e mai dificila si cu mai multe necunoscute,cu atat mai mare este bucuria cand afli rezultatul.
post usor!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2009, 16:14:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul care nu mai traieste in Dumnezeu, nu se opreste din actul de a nu mai crea. Insa, din starea decazuta, el va da nastere la acte care nu mai tamaduiesc, nu mai vindeca.

Pe omul inradacinat in Hristos, nu-l dezradacineaza legiferarea unui pacat, dar il doare cand raul este prezentat ca fiind bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2009, 16:41:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu siguranta cine vroia sa practice asa ceva o facea si pana acum. E legal consimtit, motiv pentru care au existat extrem de putine sesizari privind incestul, deoarece faptuitorii nu aduceau la cunostinta procurorului fapta savarsita. In concluzie, cine vroia, putea, ca oricum nu afla nimeni (repet, vorbim de adulti cu discernamant).

Principalul motiv pentru care a fost incriminat incestul a fost mutatiile genetice ce pot aparea la copiii rezultati in urma acestor relatii. Avand in vedere ca scopul acestor relatii nu este procreearea, copiii oricum se nasc accidental indiferent ca e incriminat incestul sau nu. Mai mult, pe baza acestui argument putem considera ca relatiile incestuoase intre persoane de acelasi sex sunt legale.

Imorale? Treaba societatii civile e sa sensibilizeze si sa ia atitudine, nu sa astepte sa vina Politia sa instituie "morala".

Nu iau atitudine nici pro, nici contra, insa nu e treaba statului sa legifereze relatiile sexuale consensuale intre adulti, oricat de respingatoare ni s-ar parea. Morala, religia, ONG-urile o pot face, nu si legea.

Prostitutia, incestul, homosexualitatea au existat dintotdeauna, indiferent de ce zice o lege sau alta, indiferent de parerile celorlalti. Puscariile sunt pline de borfasi, de ce sa le aglomeram cu oameni care in afara de ce fac in pat sunt la fel ca noi? De ce sa le impunem altora cum sa-si traiasca viata? Nu ajunge ca le putem spune? Trebuie acum sa impunem?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2009, 16:52:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Cu siguranta cine vroia sa practice asa ceva o facea si pana acum. E legal consimtit, motiv pentru care au existat extrem de putine sesizari privind incestul, deoarece faptuitorii nu aduceau la cunostinta procurorului fapta savarsita. In concluzie, cine vroia, putea, ca oricum nu afla nimeni (repet, vorbim de adulti cu discernamant).

Principalul motiv pentru care a fost incriminat incestul a fost mutatiile genetice ce pot aparea la copiii rezultati in urma acestor relatii. Avand in vedere ca scopul acestor relatii nu este procreearea, copiii oricum se nasc accidental indiferent ca e incriminat incestul sau nu. Mai mult, pe baza acestui argument putem considera ca relatiile incestuoase intre persoane de acelasi sex sunt legale.

Imorale? Treaba societatii civile e sa sensibilizeze si sa ia atitudine, nu sa astepte sa vina Politia sa instituie "morala".

Nu iau atitudine nici pro, nici contra, insa nu e treaba statului sa legifereze relatiile sexuale consensuale intre adulti, oricat de respingatoare ni s-ar parea. Morala, religia, ONG-urile o pot face, nu si legea.

Prostitutia, incestul, homosexualitatea au existat dintotdeauna, indiferent de ce zice o lege sau alta, indiferent de parerile celorlalti. Puscariile sunt pline de borfasi, de ce sa le aglomeram cu oameni care in afara de ce fac in pat sunt la fel ca noi? De ce sa le impunem altora cum sa-si traiasca viata? Nu ajunge ca le putem spune? Trebuie acum sa impunem?
Răul trebuie arătat , descurajat, izolat și condamnat ! Detenția este o soluție extremă, dar este una din soluții.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2009, 16:56:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

scrabble, asta e diferenta dintre un crestin si un necrestin. Pe primul il doare caderea celui de langa el, pe al doilea il lasa rece. De aceea primul nu poate sa taca. Asa cum o mama va striga de fiecare data cand va fi nevoie catre copilul ei, ca acesta sa nu pateasca ceva rau, la fel va face si crestinul. Dar dincolo de strigat, e nevoie si de auz.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2009, 17:12:17
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
scrabble, asta e diferenta dintre un crestin si un necrestin. Pe primul il doare caderea celui de langa el, pe al doilea il lasa rece. De aceea primul nu poate sa taca. Asa cum o mama va striga de fiecare data cand va fi nevoie catre copilul ei, ca acesta sa nu pateasca ceva rau, la fel va face si crestinul. Dar dincolo de strigat, e nevoie si de auz.
Ma lasa rece, pentru ca nu mi se pare a fi o cadere. Este alegerea de viata pe care respectivul o face si nu e dreptul meu sa-i spun ei sau lui cum e mai bine, pentru ca "mai bine" difera de la om la om. Ar insemna ca eu stiu adevarul absolut si tocmai de-aia am dreptul sa impun altora ce si cum.

Daca mie incestul mi se pare dezgustator, nu inseamna ca e universal dezgustator. Sunt sigur ca acum cateva mii de ani era ceva social acceptabil, ca si homosexualitatea.

Desigur, este rolul societatii civile, prin diversele sale voci (inclusiv cultele religioase) sa ia atitudine cand considera ca este cazul, pentru a slefui opinia publica, pentru a o impinge intr-o anume directie. Dar nu este rolul legii sa bage in puscarie pe homosexuali, prostituate si frati incestuosi.

De aceea salut initiativa asta de scoatere de sub incidenta penalului a incestului consensual. Nu pentru ca ar fi vreo victorie a moralei, ci pentru ca statul le recunoaste oamenilor dreptul la viata privata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legalizarea prostitutiei cristiboss56 Generalitati 154 16.09.2017 16:12:26
Ce parere aveti despre legalizarea prostitutiei? georgel23c Generalitati 221 02.03.2011 19:16:20
Legalizarea prostitutiei ancaozana Generalitati 1 26.10.2009 07:51:19
IMPOTRIVA LEGALIZARII PROSTITUTIEI DE CATRE BLAGA Iustin44 Generalitati 22 20.11.2007 13:49:37
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23