Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.01.2014, 20:07:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gata, nu ne mai place crestinismul si ne "indulcim" cu scrieri aiuristice fata de care chiar termenul de (scriere) "eretica" ar putea avea conotatii pozitive?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Testamentul_lui_Solomon
Mai nou, se pare ca ne-am pierdut si simtul ridicolului:
Pai Miha-Anca a spus ca a citit acolo asa ceva, nu ca ea si crede asta. Si eu pot spune ca am citit la baptisti ceva, nu rezulta ca eu as crede ce am citit.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.01.2014, 20:16:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai Miha-Anca a spus ca a citit acolo asa ceva, nu ca ea si crede asta. Si eu pot spune ca am citit la baptisti ceva, nu rezulta ca eu as crede ce am citit.
Fani nu a spus de ingeri cazuti.
Nu ti se pare ridicola ideea ca Dumnezeu sa fi facut Universul asa mare, pentru ca fiecare demon sa aiba planeta lui?
In plus, MA se pare ca e convinsa ca acea compozitie ridicola (Testamentul lui Solomon) e literatura ortodoxa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.01.2014, 20:25:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce da cu virgula in explicatia (cu doua zecimale ca sunt doua aspecte) e ca ingerii nu au trup si nu sunt marginiti de spatiu si ca nu prea ar avea ce face pe o planeta unde cel mult "bate vantul".
Parca sf. Maxim spunea (daca nu el ci altul, sa ma corecteze cunoscatorii) ca numai Dumnezeu este infinit si nelimitat de spatiu, insa o creatura, fie ea spirituala (netrupeasca), este limitata intr-un anume fel, deci intr-un naume fel se poate spune ca are un trup 'subtil' (deci nu material, de lumina, sau asa ceva).
Din cate stiu, este o discutie intre Parinti daca ingerii au un astfel de trup 'subtil' (de lumina).

Oricum, in romanele de care ziceam ingerii nu 'stau' pe planete, ci sunt responsabili de ele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.01.2014, 20:40:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Parca sf. Maxim spunea (daca nu el ci altul, sa ma corecteze cunoscatorii) ca numai Dumnezeu este infinit si nelimitat de spatiu, insa o creatura, fie ea spirituala (netrupeasca), este limitata intr-un anume fel, deci intr-un naume fel se poate spune ca are un trup 'subtil' (deci nu material, de lumina, sau asa ceva).
Din cate stiu, este o discutie intre Parinti daca ingerii au un astfel de trup 'subtil' (de lumina).
Scrie in Dogmatica Sf. Ioan Damaschin
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.01.2014, 20:43:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Parca sf. Maxim spunea (daca nu el ci altul, sa ma corecteze cunoscatorii) ca numai Dumnezeu este infinit si nelimitat de spatiu, insa o creatura, fie ea spirituala (netrupeasca), este limitata intr-un anume fel, deci intr-un naume fel se poate spune ca are un trup 'subtil' (deci nu material, de lumina, sau asa ceva).
Din cate stiu, este o discutie intre Parinti daca ingerii au un astfel de trup 'subtil' (de lumina).
Nu exista o invatatura a Bisericii (cel mult pareri ale unor sfinti care nu inseamna automat ca reprezinta si invatatura Bisericii) care sa vorbeasca despre spatialitatea ingerilor. Ingerii nu sunt determinati spatial. Asta nu inseamna ca sunt infiniti si nelimitati in spatiu ci doar ca nu sunt conditionati de spatiu.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Oricum, in romanele de care ziceam ingerii nu 'stau' pe planete, ci sunt responsabili de ele.
Inca o data, astea sunt ineptii. Lumea este creata de Dumnezeu in totalitate si Universul se supune legilor fizicii. Pentru o planeta unde nu se intampla nimic pot fi considerat si eu responsabil acum.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.01.2014, 20:57:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Scrie in Dogmatica Sf. Ioan Damaschin
Asta spune Sf Ioan Damaschin.
"Ceea ce este circumscris este limitat în spațiu sau în timp sau în gândire; iar ceea ce este necircumscris nu este limitat de nici una din acestea. Necircumscrisă este numai Dumnezeirea, pentru că este fără de început si fără de sfârsit, cuprinde totul si nu este sesizată de rațiune. Numai Dumnezeu este incomprehensibil, indefinit, necunoscut de nimeni,
dar numai el se cunoaște pe sine însuși, îngerul, însă, este circumscris în timp, căci existența lui are început; este circumscris în spațiu, deși în chip spiritual, în sensul în care am spus mai sus;"
Dar nu se vorbeste de o determinare spatiala. Doar se spune ca ingenul nu are caracteristica Dumnezeirii de infinitate. Dar sa spui ca ingerul e aici si nu 2 metri mai incolo este gresit, sa il localizezi in spatiu este gresit.
Precizarea Sf Ioan Damaschin se face ca nu cumva cineva sa confunde unele atribute specifice doar lui Dumnezeu cu cele ale ingerilor, ca nu cumva sa creada ca ingerii sunt atotprezenti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 02.01.2014 at 21:00:11.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.01.2014, 21:07:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fani nu a spus de ingeri cazuti.
Nu ti se pare ridicola ideea ca Dumnezeu sa fi facut Universul asa mare, pentru ca fiecare demon sa aiba planeta lui?
In plus, MA se pare ca e convinsa ca acea compozitie ridicola (Testamentul lui Solomon) e literatura ortodoxa.
E ceva asemanator cu: si eu am citit la adventisti ca ei tin sambata. Sau, am citit la hindusi ca au mai multi zei. E acelasi lucru cu: in Testamentul lui Solomon (de care eu nu am auzit pana acum) scrie ca fiecare planeta ar avea demonul sau. Daca spun ca am citit la adevantisti despre sambata nu inseamna ca si cred ce sustin ei.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.01.2014, 21:15:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta spune Sf Ioan Damaschin.
"Ceea ce este circumscris este limitat în spațiu sau în timp sau în gândire; iar ceea ce este necircumscris nu este limitat de nici una din acestea. Necircumscrisă este numai Dumnezeirea, pentru că este fără de început si fără de sfârsit, cuprinde totul si nu este sesizată de rațiune. Numai Dumnezeu este incomprehensibil, indefinit, necunoscut de nimeni,
dar numai el se cunoaște pe sine însuși, îngerul, însă, este circumscris în timp, căci existența lui are început; este circumscris în spațiu, deși în chip spiritual, în sensul în care am spus mai sus;"
Dar nu se vorbeste de o determinare spatiala. Doar se spune ca ingenul nu are caracteristica Dumnezeirii de infinitate. Dar sa spui ca ingerul e aici si nu 2 metri mai incolo este gresit, sa il localizezi in spatiu este gresit.
Precizarea Sf Ioan Damaschin se face ca nu cumva cineva sa confunde unele atribute specifice doar lui Dumnezeu cu cele ale ingerilor, ca nu cumva sa creada ca ingerii sunt atotprezenti.
Eu ma refeream strict la paragraful asta :"Care este, insa, natura si definitia fiintei lui, numai ziditorul o stie. Se spune ca este necorporal si imaterial in raport cu noi, deoarece tot ceea ce se pune in comparatie cu Dumnezeu, singurul incomparabil, este grosolan si material. Numai Dumnezeirea este in realitate imateriala si necorporala."

Asta nu inseamna ca ingerii danseaza aiurea in tramvai prin universul nostru, mai aproape de pamant sau prin Zeta Reticuli sau ca tin planetele sa nu pice pe jos.
In rest sunt de acord cu tine.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.01.2014, 21:15:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu exista o invatatura a Bisericii (cel mult pareri ale unor sfinti care nu inseamna automat ca reprezinta si invatatura Bisericii) care sa vorbeasca despre spatialitatea ingerilor. Ingerii nu sunt determinati spatial. Asta nu inseamna ca sunt infiniti si nelimitati in spatiu ci doar ca nu sunt conditionati de spatiu.
Evident ca ingerii sunt limitati in spatiu, adica au un corp spiritual marginit. Altfel ar fi omniprezenti, proprietate pe care o are doar Domnul. In panteism creatia imprumuta si atributele divinitatii, adica bilocatia si multilocatia (care apare si la sfintii catolici).
P.S. Exista si citate mai clare, unde scrie ca ingerul nu se poate afla in doua locuri diferite, in acelasi timp, se poate afla doar intr-un singur loc.

Last edited by catalin2; 02.01.2014 at 21:18:31.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.01.2014, 21:33:06
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Evident ca ingerii sunt limitati in spatiu, adica au un corp spiritual marginit. Altfel ar fi omniprezenti, proprietate pe care o are doar Domnul. In panteism creatia imprumuta si atributele divinitatii, adica bilocatia si multilocatia (care apare si la sfintii catolici).
P.S. Exista si citate mai clare, unde scrie ca ingerul nu se poate afla in doua locuri diferite, in acelasi timp, se poate afla doar intr-un singur loc.
Evident nu ne aflam pe un teren bine conturat, dar faptul ca ingerii nu sunt determinati spatial nu inseamna ca sunt omniprezenti, doar ca nu sunt materiali. Spatiul este o caracteristica a lumii vazute. Nu poti sa spui ca spatial un inger e mai mare sau mai mic sau ca manifestarea lui la un moment dat de resimte aici si 2 metri mai incolo nu. Doar la asta ma refeream.
In plus, daca spunem ca un inger este limitat spatial inseamna ca are un "inceput si un sfarsit" ca poate fi masurat, incepe aici si se termina acolo. Ori nu cred ca se pune problema asta. Ca unii oameni de "stiinta" s-ar ocupa si cu asa ceva e posibil. Asa cum unii fac si terapie cu ingerii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 02.01.2014 at 21:36:11.
Reply With Quote
Răspunde