Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2012, 14:07:35
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit E pacat?

Știu că nu e bine să speli duminica, dar dacă muncești pe rupte 12 ore pe zi și n-ai timp decât duminica când ești liber, e păcat să speli? Adică e pur și simplu singura zi în care să speli sau să faci ceva prin casă pentru că rămâne un dezastru. Nu ai timp în timpul săptămânii că vi mort de la muncă, stors.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2012, 14:33:00
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Știu că nu e bine să speli duminica, dar dacă muncești pe rupte 12 ore pe zi și n-ai timp decât duminica când ești liber, e păcat să speli? Adică e pur și simplu singura zi în care să speli sau să faci ceva prin casă pentru că rămâne un dezastru. Nu ai timp în timpul săptămânii că vi mort de la muncă, stors.
intreaba-ti duhovnicul si vei primii raspunsul potrivit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2012, 15:45:53
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit nu este pacat ,ceea ce este motivat corect,pacatul provine din nesatiu.

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Știu că nu e bine să speli duminica, dar dacă muncești pe rupte 12 ore pe zi și n-ai timp decât duminica când ești liber, e păcat să speli? Adică e pur și simplu singura zi în care să speli sau să faci ceva prin casă pentru că rămâne un dezastru. Nu ai timp în timpul săptămânii că vi mort de la muncă, stors.
eu asa am inteles din invatatura Lui Hristos..."fatarnicilor,oare nu dezlegati in zi de sabat ,boul sau asinul sa il duceti la adapat,oare nu se cuvenea ca si aceasta femeie garbova sa fie deslegata?...fatarnice scoate mai intai barna din ochiul tau,ca sa poti vedea a scoate paiul din ochiul aproapelui tau;...Sambata a fost facuta pentru om si nu omul pentru sambata!Asa ca Fiul Omului este Domn si al sambetei Matei2:27-28."
Sfantul ierarh Calinic,pe cand mergea spre biserica sa savarseasca Sfanta Liturghie ,a vazut un om care treiera,atunci el plin de ravna pentru Dumnezeu l-a blestemat pentru ca lucra in zi de Duminica,iar cel care era cu el (ucenicul,probabil diaconul)a vazut cum un foc s-a dus spre om si s-a intors in gura arhiereului,dezvaluind aceasta ierarhului,Sfantul Calinic a mers la taran sa il intrebe motivul pt.care lucreaza Duminica;...o singura masina este in acest sat si doar Duminica este libera...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2012, 16:56:25
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
eu asa am inteles din invatatura Lui Hristos..."fatarnicilor,oare nu dezlegati in zi de sabat ,boul sau asinul sa il duceti la adapat,oare nu se cuvenea ca si aceasta femeie garbova sa fie deslegata?...fatarnice scoate mai intai barna din ochiul tau,ca sa poti vedea a scoate paiul din ochiul aproapelui tau;...Sambata a fost facuta pentru om si nu omul pentru sambata!Asa ca Fiul Omului este Domn si al sambetei Matei2:27-28."
Sfantul ierarh Calinic,pe cand mergea spre biserica sa savarseasca Sfanta Liturghie ,a vazut un om care treiera,atunci el plin de ravna pentru Dumnezeu l-a blestemat pentru ca lucra in zi de Duminica,iar cel care era cu el (ucenicul,probabil diaconul)a vazut cum un foc s-a dus spre om si s-a intors in gura arhiereului,dezvaluind aceasta ierarhului,Sfantul Calinic a mers la taran sa il intrebe motivul pt.care lucreaza Duminica;...o singura masina este in acest sat si doar Duminica este libera...
Foarte interesanta intamplarea cu Sfantul Calinic, nu am mai auzit-o pana acum. Ca regula generala trebuie sa respectam zilele de sarbatoare, dar dupa cum am vazut in exemplul de mai sus, exista si situatii speciale.

In cazul spalatului, o masina de spalat automata este minunata. Am auzit de multe ori, acum nu stiu daca chiar asa este, ca daca spala masina poti sa speli rufe si in zi de sarbatoare. Cum vi se pare aceasta afirmatie?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2012, 20:06:52
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

Și ce să înțeleg că n-am voie să spăl nici măcar în ziua în care pot să fac ceva? Păi atunci stau jegos.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2012, 22:39:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La inceputurile crestinismului n-a existat nici un fel de zi libera sau ne-muncitoare, se muncea toata saptamana.

Se pare ca abia Constantin cel Mare a decretat ziua de duminica zi de odihna cu conotatii spirituale.

Scopul zilei de duminica ca zi de odihna nu este sa stai cu bratele incrucisate, asa cum tineau evreii Sabath -ul, ci sa te ingrijesti de cele spirituale.

Daca asta se rezuma (in cel mai fericit caz) la a participa la Sf. Liturghie, nu este cu nimic mai pacatos ca in restul zilei sa speli sau sa faci mancare decat sa stai sa te uiti la televizor la emisiuni de divertisment si nu numai.

Ba cred ca mai fericit este cel care face ceva pentru casa/familie si mai gaseste poate si timp pentru o lectura duhovniceasca decat unul care pierde timpul cu lucruri desarte sau poate chiar paguboase sufleteste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07