Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2013, 05:55:13
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Question În legătură cu alte religii.

Salutări și Doamne ajută!

Aș vrea să vă întreb pe dumneavoastră, care este vina unui om ca și noi care s-a născut în Spania de exemplu și este catolic? Dar unui budist?
Adică, omul acela care are altă religie și credință dacă face fapte bune toată viața lui nu se v-a mântui pentru că nu facea parte din Biserica Ortodoxă?
Eu știu foarte bine și sunt convins că Biserica Ortodoxă este singură adevărată și noi să fim bucuroși că suntem fii adevărați ai bisericii, dar ce se întâmplă cu ei?
Cum îi va judeca Dumnezeu pe ei?
Marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc a spus că ei (catolicii) sunt anematizați, că, dacă schimbi o vorbă din tot ce am spus Eu spune Mântuitorul, anatema să fie.. nu mai poți sa te salvezi. Sinoade întregi consideră că acestea sunt erezii și că o erezie anematizată nu putem s-o considerăm că este mântuire.
Papa spune că este vicarul lui Hristos, vicar nu există decât dacă Stăpânul e mort, dar noi avem Stăpânul viu, Hristos, de ce îmi trebuie mie vicar? "Că Eu voi fi cu voi pâna la sfârșitul veacului."

Ce părere aveți despre ei? (Catolicii, penticostalii și toate sectele..)
Ce vină are un copilaș micuț că s-a născut în Spania sau India sau oricare țară din lumea asta și este catolic, evreu sau budist?
Poate copilașul ăla face bine toată viața lui și e o persoană exemplară, dar dacă el crede într-un Dumnezeu fals ( Buddha ) se mântuiește? El crede că e bine ce face, e învățat de mic să facă asta.. cum învățăm noi copiii de mici să se închine și etc.. așa și ei cu Buddha al lor.
Cei din afara Bisericii adevărate Ortodoxe, au șanse la mântuire?
Nu cred că 80% din toată omenirea nu se v-a mântui că nu sunt ortodocși..
Vă mulțumesc.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2013, 06:34:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutări și Doamne ajută!
...
Cei din afara Bisericii adevărate Ortodoxe, au șanse la mântuire?
Nu cred că 80% din toată omenirea nu se v-a mântui că nu sunt ortodocși..
Vă mulțumesc.
Biblia ortodoxă:

22. Dar faceți-vă împlinitori ai cuvântului, nu numai ascultători ai lui, amăgindu-vă pe voi înșivă.
25. Cine s-a uitat, însă, de aproape în legea cea desăvârșită a libertății și a stăruit în ea, făcându-se nu ascultător care uită, ci împlinitor al lucrului, acela fericit va fi în lucrarea sa.(Iacov1,22.25)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.12.2013 at 06:36:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2013, 10:20:34
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2013, 13:45:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Din cauza neascultarii lui Adam si Eva a intrat pacatul in lume si oamenii, din cauza pacatelor, nu au mai putut sa priemasca harul. Iisus, care mai e numit si Mantuitorul, a adus si mantuirea, prin harul primit la botez si celelalalte Sfinte Taine.
De aceea IIsus a spus ca cine nu se va boteza nu se va putea mantui, si cine nu se va impartasi nu se va putea mantui. De aceea Biserica Ortodoxa ii boteza si impartaseste pe bebelusi imediat dupa nastere. De ceilati are grija bunul Dumnezeu ca de fiecare, care este vrednic sa fie luminat va afla adevarul. Sau Domnul nu poate sa faca o intreaga tara sa devina ortodoxa? Problema e ca aceia fac ce au invatat de la parintii lor si nu vor sa schimbe ceva. Iisus a stat intre iudei si ei nu au devenit crestini. Sau cum zicea Sfantul Ioan Gura de Aur, Lot s-a mantuit in Sodoma, iar Adam a cazut in Rai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2013, 14:39:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cauza neascultarii lui Adam si Eva a intrat pacatul in lume si oamenii, din cauza pacatelor, nu au mai putut sa priemasca harul. Iisus, care mai e numit si Mantuitorul, a adus si mantuirea, prin harul primit la botez si celelalalte Sfinte Taine.
De aceea IIsus a spus ca cine nu se va boteza nu se va putea mantui, si cine nu se va impartasi nu se va putea mantui. De aceea Biserica Ortodoxa ii boteza si impartaseste pe bebelusi imediat dupa nastere. De ceilati are grija bunul Dumnezeu ca de fiecare, care este vrednic sa fie luminat va afla adevarul. Sau Domnul nu poate sa faca o intreaga tara sa devina ortodoxa? Problema e ca aceia fac ce au invatat de la parintii lor si nu vor sa schimbe ceva. Iisus a stat intre iudei si ei nu au devenit crestini. Sau cum zicea Sfantul Ioan Gura de Aur, Lot s-a mantuit in Sodoma, iar Adam a cazut in Rai.

Dar cum s-ar putea dupa parerea ta sa-si schimbe religia popoare intregi?
Numai daca ar veni din nou niste apostoli mari care ajutati de Dumnezeu sa izbandeasca.
Asta este o problema foarte complicata si delicata.
Omul nu-si alege credinta, se naste in ea. asta este problema.
Noi ortodocsii ne nastem in popor ortodox si suntem botezati din pruncie asa.
Catolicii sunt si ei la fel.
Si la crestinii de toate felurile exista acelasi Dumnezeu. El ii stie si va hotari.
Poate ca ar fi trimis sa fie schimbati, facuti ortodocsi, sau poate va urma asta candva.
Noi nu stim.
La alte religii nu stiu. La fel, numai cu ajutorul lui Dumnezeu insusi.
Sau...prin revolutii populare.
Dar se pune si problema ca si ei ca si noi sunt de mii de ani asa. Ar fi cu mare varsare de sange si mari vatamari.
Eu nu stiu cum s-a facut acum doua mii de ani. Cum au fost dusi altii la ortodocsie. Au fost si razboaie din cate stiu. Dar au fost mai ales sfinti, apostoli, minuni mari. A fost voia lui Dumnezeu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2013, 20:56:17
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Eu știu foarte bine și sunt convins că Biserica Ortodoxă este singură adevărată
Având în vedere că sunt zeci de mii de denominații creștine și alte mii de religii în lume aș vrea să știu și eu cum ai ajuns la concluzia asta te rog.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2013, 09:41:25
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutări și Doamne ajută!

Aș vrea să vă întreb pe dumneavoastră, care este vina unui om ca și noi care s-a născut în Spania de exemplu și este catolic? Dar unui budist?
Adică, omul acela care are altă religie și credință dacă face fapte bune toată viața lui nu se v-a mântui pentru că nu facea parte din Biserica Ortodoxă?
Eu știu foarte bine și sunt convins că Biserica Ortodoxă este singură adevărată și noi să fim bucuroși că suntem fii adevărați ai bisericii, dar ce se întâmplă cu ei?
Cum îi va judeca Dumnezeu pe ei?
Marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc a spus că ei (catolicii) sunt anematizați, că, dacă schimbi o vorbă din tot ce am spus Eu spune Mântuitorul, anatema să fie.. nu mai poți sa te salvezi. Sinoade întregi consideră că acestea sunt erezii și că o erezie anematizată nu putem s-o considerăm că este mântuire.
Papa spune că este vicarul lui Hristos, vicar nu există decât dacă Stăpânul e mort, dar noi avem Stăpânul viu, Hristos, de ce îmi trebuie mie vicar? "Că Eu voi fi cu voi pâna la sfârșitul veacului."

Ce părere aveți despre ei? (Catolicii, penticostalii și toate sectele..)
Ce vină are un copilaș micuț că s-a născut în Spania sau India sau oricare țară din lumea asta și este catolic, evreu sau budist?
Poate copilașul ăla face bine toată viața lui și e o persoană exemplară, dar dacă el crede într-un Dumnezeu fals ( Buddha ) se mântuiește? El crede că e bine ce face, e învățat de mic să facă asta.. cum învățăm noi copiii de mici să se închine și etc.. așa și ei cu Buddha al lor.
Cei din afara Bisericii adevărate Ortodoxe, au șanse la mântuire?
Nu cred că 80% din toată omenirea nu se v-a mântui că nu sunt ortodocși..
Vă mulțumesc.
Din experienta mea,cei care isi pun aceasta intrebare,au ei insisi putina credinta ! Chiar daca tu esti convins ce ortodoxia este singura adevarata,undeva ceva mai trebuie adaugat. Cei care traiesc ortodoxia nu isi mai pun aceasta intrebare,pentru ca pentru ei raspunsul este evident.
Alegerea Adevarului este consecinta libertatii. Viata este grea,viata este o lupta,si trebuie sa lupti sa afli adevarul,sa iesi din pacat,sa iti asiguri traiul zilnic,sa ai o familie unita etc.

Gandeste-te ca sub comunism ni se ascundea Adevarul,insa dupa revolutie,cei care au cautat ,au gasit,desi majoritatea erau atei ,pentru ca asa erau formati.


Intrebarea aceasta arata ca esti inca la inceput ,insa raspunsul la ea nu il vei capata definitiv,adica sa te multumeasca,pana cand tu insuti nu te vei rezolva ,pana cand tu insuti vei patrunde mai adanc in Adevar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2013, 20:05:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Având în vedere că sunt zeci de mii de denominații creștine și alte mii de religii în lume aș vrea să știu și eu cum ai ajuns la concluzia asta te rog.
Este singura Biserica ce a pastrat neschimbata invatatura Mantuitorului propovaduita de Sfintii Apostoli. Celelalte culte au aparut mult mai aproape de timpurile noastre din anumite motive ale "intemeietorilor".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.12.2013, 15:58:50
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Este singura Biserica ce a pastrat neschimbata invatatura Mantuitorului propovaduita de Sfintii Apostoli.
Nu cunosc detaliile despre asta să zicem că așa este, dar tot trebuie să pleci de la premisa că creștinismul este adevărat și toate celălalte zeci de mii de religii sunt false.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Celelalte culte au aparut mult mai aproape de timpurile noastre din anumite motive ale "intemeietorilor".
Dacă vechimea dictează care învățătură este adevărată atunci de ce nu crezi în dumnezeii din motologia greacă sau din mitologia egiptului etc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.12.2013, 18:22:18
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Nu cunosc detaliile despre asta să zicem că așa este, dar tot trebuie să pleci de la premisa că creștinismul este adevărat și toate celălalte zeci de mii de religii sunt false.
Dacă vechimea dictează care învățătură este adevărată atunci de ce nu crezi în dumnezeii din motologia greacă sau din mitologia egiptului etc.
Cat timp dumneavoastra nu (vreti sa) intelegeti teologia ortodoxa, nici nu ar trebui sa va straduiti prea mult sa pricepeti afirmatiile facute de gabriela8
Reply With Quote
Răspunde