Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2012, 16:44:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Idei gresite cu privire la Crestinism

Citind textul coranic, nu poti sa nu ramai surprins de modul in care percep musulmanii principiile fundamentale crestine, viziunea lor asupra Sfintei Treimi si a lui Iisus Hristos, ce cred ei despre credinta noastra.

1. Sfanta Treime
Monoteismul crestin nu este inteles , nu apare ca Sfanta Treime este modul de existenta a Unicului Dumnezeu, existenta Lui prin Sine, ci in Coran, treimea este prezentata sub forma unui politeism, Dumnezeu fiind numit al treilea din trei.

O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerați în privința religiei voastre și nu spuneți despre Allah decât adevărul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvântul Său pe care El l-a transmis Mariei și un duh de la El. Credeți, așadar, în Allah și în trimișii Săi. Și nu spuneți “Trei!”. Opriți-vă de la aceasta și va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decât un Dumnezeu Unic. Slavă Lui! Să aibă El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri și de pre pământ și Allah este cel mai bun Ocrotitor [Wakil]. [Coran 4:171]

Necredincioși sunt aceia care spun: "Dumnezeu e Mesia, fiul Mariei!" Doar a zis Mesia: "O, fii ai lui Israel, adorați-L pe Allah, Domnul meu și Domnul vostru!" Pe cel care așază lângă Allah pe altcineva, Allah îl va opri de la Rai, iar adăpostul lui va fi Focul și cei nelegiuiți nu vor afla ajutor. Necredincioși sunt și aceia care spun: “Dumnezeu este treimea din trei”, căci nu există altă divinitatea în afară de [Allah] cel Unic și de nu vor înceta să vorbească astfel, îi va atinge și pe cei necredincioși dintre ei chin dureros. [Coran 5:72,73]

O alta idee surprinzatoare este faptul ca noi am considera-o pe Fecioara Maria un substitut a lui Dumnezeu, ca am pune-o pe picior de egalitate cu Acesta. Sfanta Treime s-ar deduce ca fiind Dumnezeu, Maria si Iisus, deci tot o forma de politeism.

Și când va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luați-mă pe mine și pe mama mea drept dumnezei în locul lui Allah?", el îi va răspunde: "Mărire Ție! Eu nu aș fi putut să spun ceea ce nu aveam dreptul să spun! Dacă aș fi spus, ai ști, căci Tu doară știi ce este în sufletul meu, pe când Eu nu știu ce este în sufletul Tău! Doară Tu ești Marele Știutor al celor neștiute !". [Coran 5:116]

Din versetul coranic rezulta ca ei fac o confuzie intre inchinarea in mod propriu, ce se numeste adorare (lat. adoro-are sau latria de la gr. latreia) si pe care o aducem numai Lui Dumnezeu si actul de cinstire/venerare (gr.proskynesis) a Fecioarei Maria, care n-a fost niciodata considerata „zeu”, ci om.


2. Fiul Lui Dumnezeu
Pentru musulmani, Fiul Lui Dumnezeu se refera la omul Iisus, deci ei cred ca noi il privim pe Dumnezeu ca pe tatal biologic al omului, Iisus fiindu-i fiu, asa cum noi suntem copii pentru parintii nostri, ceea ce e evident o perceptie gresita, as spune usor infantila. Intrebarea retorica pe care si-o pun e „cum sa aiba Dumnezeu un fiu daca n-a avut o sotie”?

... iar creștinii zic: "Mesia este fiul lui Dumnezeu!" Acestea sunt cuvintele lor, [rostite] cu gurile lor. Ei spun vorbe asemănătoare cu ale acelora care nu au crezut de dinaintea lor - Allah să-i nimicească! Cum [se înșeală ei], îndepărtându-se [de Adevăr]! [Coran 9:30]

Și au făcut ca asociați ai lui Allah djinnii, în vreme ce El i-a creat pe ei. Și I-au născocit Lui fii și fiice în neștiința [lor]. Mărire Lui! El este deasupra tuturor celor cu care Îl înfățișează! Făcătorul desăvârșit al cerurilor și al pământului! Cum să aibă El un fiu, de vreme ce El nu a avut o soață? El le-a creat pe toate și El pe toate le știe. Acesta este Allah, Domnul vostru! Nu există altă divinitatea în afară de El, Cel care le-a făcut pe toate! Așadar, adorați-L pe El! Și El este peste toate ocrotitor! Privirile nu-L ajung, însă El prinde toateprivirile. El este Cel Blând [și] Bine Știutor ! [Coran 6:100-103]

Din versete rezulta ca natura lui Iisus este o necunoscuta pentru ei, n-au inteles ca Fiul este Cuvantul lui Dumnezeu, iar Sfantul Duh este Duhul lui Dumnezeu, ca in persoana lui Iisus, crestinii vad pe Cuvantul Lui Dumnezeu ce s-a intrupat, deci Iisus Hristos este om unit prin firea sa dumnezeiasca (Cuvantul) cu Dumnezeu, un om centrat in Dumnezeu, nu in el insusi, ca ceilalti oameni. Cele doua firi ale lui Iisus Hristos sunt unite intr-un mod neamestecat si neimpartit, doar esenta divina nu se poate amesteca cu cea umana.


3. Iisus Hristos
Coranul respinge firea divina a lui Iisus Hristos precum si rolul sau de Mantuitor, prezentandu-l ca pe un prooroc, asemeni celor vetero-testamentari, trimis cu profetia la fiii lui Israel.

Și El îl va învăța scrierea și înțelepciunea, Tora și Evanghelia. Și trimis la fiii lui Israel [le va zice]: “Eu vin la voi cu semn de la Domnul vostru! Eu plămădesc pentru voi din lut ca un chip de pasăre și suflu asupra sa și se va face o pasăre vie, cu voia lui Allah. Și-i voi tămădui pe orb și pe lepros, și-i voi învia pe morți, cu voia lui Allah. Eu vă voi vesti ceea ce mâncați și ceea ce păstrați în casele voastre. În aceasta este un semn pentru voi, dacă voi sunteți credincioși! Eu întăresc ceea ce a fost revelat în Tora mai înainte de mine și vă voi îngădui o parte din cele ce v-au fost oprite. Eu v-am adus semne de la Domnul vostru, deci fiți cu frică de Allah și dați-mi ascultare! [Coran 3:48-50]

Și când Allah va zice: “Isus, fiu al Mariei, adu-ți aminte de harul Meu asupra ta și asupra mamei tale, când Eu te-am întărit cu Duhul Sfânt să vorbești oamenilor din leagăn și când vei fi bărbat în toată firea! Eu te-am învățat scrierea, înțelepciunea, Tora și Evanghelia. Iar când tu ai plăsmuit din lut chipul unei păsări, cu voia Mea, și ai suflat asupra lui, s-a făcut pasăre, cu voia Mea. Și i-ai tămăduit, cu îngăduința Mea, pe cel orb și pe cel lepros! Și ai făcut morții să vină la viață, cu îngăduința Mea. Și i-am respins pe fiii lui Israel de la tine, când tu le-ai adus semnele învederate. Iar aceia dintre ei care nu au crezut au zis: Aceasta nu este decât vrăjitorie limpede!” [Coran 5:110]

Musulmanii considera ca Iisus ar fi anuntat venirea ultimului trimis (Mahomed) “și [adu-ți aminte] când Isus, fiul Mariei, a zis: O, fii ai lui Israel! Eu sunt Trimisul lui Allah la voi, întărind Tora de dinainte de mine și vestind un Trimis ce va veni după mine și al cărui nume este Ahmad!” [Coran 61 : 6].

Cum textul biblic nu cuprinde o asemenea profetie, musulmanii il considera corupt. Unii dintre ei sugereaza ca Duhul Sfant, Mangaietorul (Ioan 14:16,18) s-ar referi la Mahomed, insa majoritatea resping aceasta ipoteza. Recunosc Tora si Evanghelia ca texte revelate, insa nu sub forma scrisa existenta, fara a ne prezenta insa textul originalul in care cred, afirmand ca nu mai exista, singurul original fiind Coranul, care in opinia lor reia toata revelatia.

O prezentare mai detaliata a lui Iisus asa cum apare in textul coranic s-a facut aici:http://www.crestinortodox.ro/editori...ran-70209.html


Cum ei considera textul coranic infailibil, sunt ferm convinsi ca asta e crezul crestin. Nu-i de mirare ca ne zic necredinciosi si politeisti. M-as numi si eu pe mine insumi necredincioasa daca as crede in asa ceva :) Poate ca Mahomed n-a stiut exact ce credem noi cu adevarat, insa tinand cont ca textul coranic a aparut in forma scrisa la multe secole dupa textele biblice si a teologiei patristice, savantii musulmani din sec. VII-X ar fi trebuit sa stie, doar exista o bogata literatura crestina.












Last edited by ioanna; 01.02.2012 at 18:07:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2012, 19:12:52
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Lucrurile sint mai complicate.
Coranul nu a fost picat din cer si nici scris de Mohamed ci de alti contemporani ai lui abia dupa moartea lui.

Din punctul meu de vedere Mohamed a fost un trimis divin de talia lui Moise insa a avut doar o misune limitata.

Intentia nu a fost sa crestineze acele popoare azi muslmane ci sa creeze o societate teocrata deci independenta de organizarea bisericilor crestine.

Aceasta societate teocrata cu bunele si cu relele ei va juca un rol imprtant (pozitiv si negativ) in ultimele zile ale Judecatii .
Partea fanatizata a islamului fiind azi acel Gog si popoarele care il urmeaza -din Turcia si pina in Etiopia.

Trebuie luata in calcul si profetia lui Mohamed in legatura cu o alta venire supranumita Mahdi (Cel Indrumat) diferita de a lui Iisus si care se va lupta cu fortele negative avind toate puterile lui Allah si care va restaura islamul si il va unifica cu toate religiile aducind pacea si fericirea pe pamint

Insa aceasta profetie nu a fost scrisa si in Coran ci doar in unele Hadiths dupa un secol distanta.- de aceea nu este luata in seama decit de putine ramuri islamice.

Daca vrem sa facem o paralela posibila intre ea si profetiile biblice atunci trebuie luat in calcul mai intii profetiile cu elemente inca neimplinite care sugereaza o venire divina -care locuieste cu oamenii pe pamint , comunica verbal cu oamenii chiar si contradictoriu si care se straduie sa se faca cunoscuta in ochi tuturor popoarelor - precum si o initiala respingere a ei printro eroare -orbire si ametire fanatica din partea popoarelor - mai ales ale celor din jurul Israelului.
apoi profetiile care arata efortul si obligatia unei singure inchinari din partea tuturor popoarelor ramase in viata - care se ridicasera impotriva -inchinare "in fata Imparatului , Domnului" si care in caz contrar este pedepsita ulterior cel putin prin lipsa ploii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2012, 20:29:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere Mohamed a fost un trimis divin de talia lui Moise insa a avut doar o misune limitata.
Intentia nu a fost sa crestineze acele popoare azi muslmane ci sa creeze o societate teocrata deci independenta de organizarea bisericilor crestine.
Si eu cred ca a urmarit unificarea triburilor arabe si crearea unui stat teocratic. Cum sfera politica si cea religioasa nu puteau fi concepute separat, a impus o credinta monoteista, un „zeu” deasupra tuturor celor 300 de „zei” (idoli) pe care-i aveau arabii la acea data si un model social benefic, urmarind o intelegere superioara in cadrul poporului arab a relatiei cu Dumnezeu si punere in aplicare a legii morale si justitiei divine.

Deasemenea cred ca daca Mahomed ar fi fost un om cult, altfel s-ar fi scris Islamul. Nu te poti lua dupa ce spune un crestin si sa faci generalizari cu privire la religia crestina, ci citesti in cartile lui sacre. Cu toate acestea, a ajuns la un nivel inalt, mergand pe cunoasterea rationala si intuitiva. Traind intr-o lume politeista, a ajuns singur sa constientizeze unicitatea lui Dumnezeu, insa nu si natura lui Iisus, pe care doar a intrezarit-o. Referitor la Iisus a spus ca este „mesagerul lui Dumnezeu, Cuvantul Sau pe care l-a suflat in Maria si un Duh de la El”. Dintre toti profetii, doar pe Iisus l-a definit in maniera asta. Noi spunem ca Duhul lui Dumnezeu insoteste Cuvantul si ii face cunoscuta activitatea Lui. Mahomed n-a putut insa sa inteleaga taina, sa-l recunoasca pe Cuvantul cel vesnic al lui Dumnezeu in omul Iisus Hristos, sa treaca dincolo de cunoasterea rationala care l-a adus aproape de adevar, la cunoasterea suprarationala mistica, n-a facut legatura intre Fiu si Cuvant. De altfel se spune in Coran „ cum sa aiba Dumnezeu un fiu daca n-a avut sotie?”, deci gandea rational.

La vreo doua-trei secole dupa moartea sa, savantii musulmani s-au departat si mai mult de spusele sale, afirmand ca acel Duh ar fi ingerul Gavril (ar.Gibrail) , ceea ce Mahomed n-a afirmat. Nu e de neglijat faptul ca atunci lumea musulmana era in conflict cu cea crestina, fata de care si-a autonomizat crezul. Pentru musulmani Duhul Sfant cu care a fost intarit Iisus, cum apare in Coran, este inger, asa au interpretat invatatii musulmani acele versete, fixand un anumit tipar hermeneutic. Atunci au fost culese si haditurile, care ar fi invatatura lui Mahomed transmisa pe cale orala, ce sunt impregnate si de mentalitatea musulmana din sec. IX, and au fost dealtfel si scrise culegerile de hadituri.

Citat:
Trebuie luata in calcul si profetia lui Mohamed in legatura cu o alta venire supranumita Mahdi (Cel Indrumat) diferita de a lui Iisus si care se va lupta cu fortele negative avind toate puterile lui Allah si care va restaura islamul si il va unifica cu toate religiile aducind pacea si fericirea pe pamint .Insa aceasta profetie nu a fost scrisa si in Coran ci doar in unele Hadiths dupa un secol distanta.- de aceea nu este luata in seama decit de putine ramuri islamice.

Toti musulmanii cred in venirea lui Al Mahdi, doar ca unii dintre ei, musulmanii siiti, l-au identificat in persoana unui imam din sec. X d.Hr spunand ca acesta traieste insa este ocultat pana-n vremurile apocaliptice, numindu-l imamul timpului, in timp ce musulmanii suniti spun ca el nu s-a nascut inca, insa va veni tot atunci. De aceea unii obisnuiesc sa lase pe mormintele unor imami niste scrisori pentru Al Mahdi, care se spune ca ii vegheaza si indruma spiritual, chiar daca e ascuns.

Last edited by ioanna; 02.02.2012 at 09:37:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2014, 11:10:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation „Sângele creștinilor nu este mai valoros decât sângele câinilor”!

Printre cei familiarizați cu învățăturile Islamului, este binecunoscut faptul că lumea e împărțită în două mari clase: următorii lui Allah și barbarii sau necredincioșii.
Dreptul la viață pentru cei din a doua categorie este posibil doar din mila sau generozitatea musulmanilor. Nu este o glumă! Este expunerea unei adevărate teologii islamice, a unui crez pe care îl mărturisesc zeci de mii de oameni. Oameni ce trăiesc într-o societate care i-a orbit prin fundamentalismul său...
Pe contul Frontului Al Nusra, deținut de un cunoscut canal media, a fost postat, la sfârșitul acestui an, un film în care un cleric musulman ține o predică în fața unei mari mulțimi. Mesajul de început a fost următorul: „Sângele creștinilor nu este mai valoros decât sângele câinilor”!
Continuând, clericul a argumentat afirmația sa, bazându-se pe o lucrare islamică - Colecțiile Hadith, unde se precizează că „sângele de nemusulman nu este mai bun decât sângele unui câine ce își doarme somnul în praful drumului”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2014, 14:26:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Primul gand care mi-a venit acum in minte, citind postarile anterioare, a fost acela al vietuirii Sfantului Ioan Rusu, printre ei, slujindu-le cu toata dragostea si osteneala de care putea fi capabil, dar nerenuntand la Hristos. Apogeul acestei vietuiri care ar fi trebuit sa le dea mult de gandit privitor la Adevarul lui Dumnezeu, a fost cand Sf Ioan Rusul se ofera sa se roage Mantuitorului pentru stapanul lui aflat in pelerinaj la Mecca, iar acesta sa primeasca prin rugaciunile lui, o farfurie personalizata, (din propria vistierie), cu pilaf cald asa cum ii placea cand era in mijlocul familiei. Aceasta minune nu l-a facut pe stapan sa devina crestin, dar l-a determinat sa-si schimbe radical aversiunea fata de crestinism, ba chiar incercand sa-i faca Sfantului Ioan o casuta care sa fie numai a lui, sa-i dea functii de conducete, etc, ceea ce oricum Sfantul n-a acceptat, preferand sa doarma mai departe in grajdi, alaturi de animale, unde in loc sa miroase a balega, mirosea a mir. Mai mult chiar, moartea Sfantului Ioan Rusul a miscat multe inimi musulmane care l-au petrecut pe ultimul drum. Pana la urma, faptele vorbesc de la sine. Acum... nu cunosc si nu vreau sa spun vreo prostie in naivitatea si ignoranta mea, dar as fi curios daca musulmanii au sfintii lor, cu moaste izvoratoare de mir, care fac mari minuni si prin care credinta lor sa dainuie si sa aiba astfel dovezi concrete si de necontestat in ce priveste Adevarul lui Dumnezeu? Pentru ca pana la urma tot ei ne pazesc cu multa grija atunci cand mergem cu rugaciuni curate catre Mantuitorul, sa primim Lumina Sfanta, la Ierusalim. Oare nu e un mare paradox intre vorba (crestinii sunt la fel ca si cainii) si fapta ("cainii" primesc Sfanta Lumina!)?...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2014, 02:08:14
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Daca vrem sa facem o paralela posibila intre ea si profetiile biblice atunci trebuie luate in calcul mai intii profetiile cu elemente inca neimplinite care sugereaza o venire divina - care locuieste cu oamenii pe pamint, comunica verbal cu oamenii chiar si contradictoriu si care se straduie sa se faca cunoscuta in ochi tuturor popoarelor - precum si o initiala respingere a ei printr-o eroare - orbire si ametire fanatica din partea popoarelor - mai ales ale celor din jurul Israelului.
apoi profetiile care arata efortul si obligatia unei singure inchinari din partea tuturor popoarelor ramase in viata - care se ridicasera impotriva - inchinare "in fata Imparatului , Domnului" si care in caz contrar este pedepsita ulterior cel putin prin lipsa ploii.
Acestea fac trimitere mai degraba la venirea antihristului.
HRISTOS nu ne obliga sa I ne închinam, ci asteapta sa o facem de buna voie, respectându-ne libertatea de a alege. În schimb, diavolul vrea sa ne înrobeasca si e capabil sa recurga la orice fel mijloace de constrângere, culminând cu pecetluirea.
Asadar, "obligatia unei singure închinari din partea tuturor popoarelor" este exact în duhul antihristului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2014, 17:42:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Și când va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luați-mă pe mine și pe mama mea drept dumnezei în locul lui Allah?", el îi va răspunde: "Mărire Ție! Eu nu aș fi putut să spun ceea ce nu aveam dreptul să spun! Dacă aș fi spus, ai ști, căci Tu doară știi ce este în sufletul meu, pe când Eu nu știu ce este în sufletul Tău! Doară Tu ești Marele Știutor al celor neștiute !". [Coran 5:116]

Din versetul coranic rezulta ca ei fac o confuzie intre inchinarea in mod propriu, ce se numeste adorare (lat. adoro-are sau latria de la gr. latreia) si pe care o aducem numai Lui Dumnezeu si actul de cinstire/venerare (gr.proskynesis) a Fecioarei Maria, care n-a fost niciodata considerata „zeu”, ci om.
De fapt nu este nici o confuzie. Se pare ca a luat contact cu secta araba a coliridianistilor, care chiar o considerau zeita.
http://en.wikipedia.org/wiki/Collyridianism

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Aceasta societate teocrata cu bunele si cu relele ei va juca un rol imprtant (pozitiv si negativ) in ultimele zile ale Judecatii .
Partea fanatizata a islamului fiind azi acel Gog si popoarele care il urmeaza -din Turcia si pina in Etiopia.

Trebuie luata in calcul si profetia lui Mohamed in legatura cu o alta venire supranumita Mahdi (Cel Indrumat) diferita de a lui Iisus si care se va lupta cu fortele negative avind toate puterile lui Allah si care va restaura islamul si il va unifica cu toate religiile aducind pacea si fericirea pe pamint

Insa aceasta profetie nu a fost scrisa si in Coran ci doar in unele Hadiths dupa un secol distanta.- de aceea nu este luata in seama decit de putine ramuri islamice.
Eu chiar ma intreb care este rolul pe care il vor juca la sfarsit.
Pentru ei, este totusi Mesia, si conform interpretarilor clasice, coranice, se va opune Antihristului.
Diavolul este cumva agent dublu pentru musulmani, jucand atat rolul de Antihrist, cat si de Hristos, sau ne va face o supriza magnifica Dumnezeu la sfarsit, aducand cele trei religii abrahamice sub crestinism?
Drama cosmica e prea mare pentru ca un singur actor sa inteleaga toata piesa, dar promite schimbari de scenariu interesante la final.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Printre cei familiarizați cu învățăturile Islamului, este binecunoscut faptul că lumea e împărțită în două mari clase: următorii lui Allah și barbarii sau necredincioșii.
De fapt nu suntem necrediniciosi, ci oameni ai cartii.
http://en.wikipedia.org/wiki/People_of_the_Book
Ceva intre.
Teoretic, suntem categorie protejata atat de Sharia, cat si sub adapostul Patentului lui Mohamed.
http://en.wikipedia.org/wiki/Achtiname_of_Muhammad

Acum, dementa totala a unor imani e alta problema.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2015, 18:43:54
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

In Coran exista afirmatia ca Iisus este cuvantul lui Dumnezeu!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2015, 21:58:48
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit Rezumat

http://bibliaortodoxa.ro/cautare.php...hrist&carte=-3
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 03.04.2012 00:37:38
Idei de Dragobete? LaviFloria Stiri, actualitati, anunturi 50 01.03.2012 12:30:26
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 20:29:22
Conceptii gresite despre Islam Laydee Religia Islamica 63 07.03.2010 20:43:21
Pareri, idei pictorul Generalitati 3 12.02.2009 10:34:26