Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.11.2016, 19:32:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Acum vre-o cativa ani am fost invitat la o nunta de buni crestini. Acesti tineri nu au avut bani ca sa faca,, nunta,, odata cu cununia religioasa si au facut cununia civila si nedorind sa traiasca in pacat au facut si cununia religioasa in mare taina fiind de fata numai ei cu nasii. Apoi cam peste 2 ani au hotarat,, sa dea Cezarului ce este al Cezarului,, si au organizat petrecerea de nunta asa cum se organizeaza pe la noi iar la momentul cand trebuiau sa merga la biserica pentru cununia religioasa au mers desi erau deja cununati iar preotul le-a facut o slujba de binecuvantare asemanatoare cu sjlujba de cununie. Li s-au pus verighete pe deget si au multumit lui Dumnezeu pentru perioada petrecuta impreuna. Totul a fost frumos si multa lume a apreciat initiativa lor.
Eu sincer nu inteleg acest sistem. La ce le-a mai trebuit petrecere peste 2 ani? Si de ce inca o slujba la biserica? Si 2 ani nu purtat verighetele, sau cum?
Mai asteptau 2 ani si faceau totul ca lumea, o singura data.
E totusi trist ca in ziua de azi sa nu-ti mai poti permite sa te casatoresti religios.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.11.2016, 20:37:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-ai înțeles, ca de obicei. Petrecerea e amânată.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2016, 21:37:20
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Au facut asta pentru ca nu se face cununie religioasa fara certificat de casatorie. Si consideri ca era mai bine sa traiasca in pacat acesti doi ani? Verighete au purtat acesti doi ani dar din cate am inteles acestea se pot sfinti de catre preot si pune pe degete ori de cate ori este nevoie ( daca se pierd sau nu mai corespund si trebuie schimbate etc) si in afara de asta foarte multe rude au vrut sa participe la nunta lor si numai dupa un timp a fost posibil.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.11.2016, 14:12:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, intradevar, in cazurile in care doi tineri nu au inca resursele financiare sa faca o petrecere de nunta (care, oricat de mica sau restransa ar fi, presupune anumite cheltuieli), si vor sa se casatoreasca - mai ales religios- aceasta este practic singura solutie!

In Biserica Ortodoxa preotul nu oficiaza casatoria religioasa fara sa fie facuta intai casatoria civila, iar daca la acel moment nu exista resursele financiare pentru petrecerea de nunta, aceasta poate fi facuta mai tarziu.

Apoi sunt cazuri cand respectiva pereche poate aveea rude apropiate ori prieteni sau cunostiinte mai multe care vor sa participe la petrecerea de nunta si la casatorie, ori in acest caz petrecerea de nunta nu mai poate fi mai mica sau mai restransa, ceea ce evident duce la cresterea cheltuielilor legate de organizarea ei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2016, 16:20:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Da, intradevar, in cazurile in care doi tineri nu au inca resursele financiare sa faca o petrecere de nunta (care, oricat de mica sau restransa ar fi, presupune anumite cheltuieli), si vor sa se casatoreasca - mai ales religios- aceasta este practic singura solutie!

In Biserica Ortodoxa preotul nu oficiaza casatoria religioasa fara sa fie facuta intai casatoria civila, iar daca la acel moment nu exista resursele financiare pentru petrecerea de nunta, aceasta poate fi facuta mai tarziu.

Apoi sunt cazuri cand respectiva pereche poate aveea rude apropiate ori prieteni sau cunostiinte mai multe care vor sa participe la petrecerea de nunta si la casatorie, ori in acest caz petrecerea de nunta nu mai poate fi mai mica sau mai restransa, ceea ce evident duce la cresterea cheltuielilor legate de organizarea ei.
Deci pe mine m-a surprins faptul ca acesti tineri (din cazul de mai sus) au facut inca o data si cununia religioasa, sau ma rog o slujba pentru asta. Ca si cum nu ar fi fost cununati, cumva.

Si solutiile sunt mai multe totusi ca sa faci totul asa cum trebuie:
- sa astepti pana ai bani (acum asta este o discutie separata)
- sa faci in cadru foarte restrans petrecerea si in general, totul mai modest
- sa te ajute si rudele la cheltuieli, mai ales parintii (nu stiu de ce s-au schimbat lucrurile acum?)

Unii fac imprumut la banca pentru te miri ce, deci ar fi si asta o solutie.
Si ar trebui inteles de cei din jur (rude, prieteni etc.) ca sunt alte vremuri si sa nu mai aibe pretentii.
S-au schimbat atat de mult lucrurile? Erau bani mai multi inainte?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.11.2016, 16:31:20
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Sophia, idea este ca "așa cum trebuie" înseamnă să nu stai necununat. Deci poti renunța sau amâna petrecerea, dar nu e de dorit să amâni cununia religioasă.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.11.2016, 16:33:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
S-au schimbat atat de mult lucrurile? Erau bani mai multi inainte?
Nu e "inainte si dupa" ci cazuri si cazuri.

Cei care tin la nunta mare, o fac de obicei din dorinta de profit.

Daca te intereseaza doar casnicia si nu ai bani (sau nu vrei nunta cu apucaturi cum se face la romani) cel mult dai o masa mica, unde chiar poti primi niste sume de bani si/sau cadouri si atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.11.2016, 23:31:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Deci pe mine m-a surprins faptul ca acesti tineri (din cazul de mai sus) au facut inca o data si cununia religioasa, sau ma rog o slujba pentru asta. Ca si cum nu ar fi fost cununati, cumva.

Si solutiile sunt mai multe totusi ca sa faci totul asa cum trebuie:
- sa astepti pana ai bani (acum asta este o discutie separata)
- sa faci in cadru foarte restrans petrecerea si in general, totul mai modest
- sa te ajute si rudele la cheltuieli, mai ales parintii (nu stiu de ce s-au schimbat lucrurile acum?)

Unii fac imprumut la banca pentru te miri ce, deci ar fi si asta o solutie.
Si ar trebui inteles de cei din jur (rude, prieteni etc.) ca sunt alte vremuri si sa nu mai aibe pretentii.
S-au schimbat atat de mult lucrurile? Erau bani mai multi inainte?
Important este faptul ca au avut tarie de caracter si dragoste de Dumnezeu sa nu incalce porunca sa traiasca necununati.
Ca au facut petrecerea pentru lume si rubedenii mai tarziu,bravo lor-asta nu este considerat din cale afara.

Eu cunosc oameni care nu au vrut sa se casatoareasca tocmai pt ca aveau trac de nunta,de tambalau,de organizare etc.
Nu-i usor sa organizezi o petrecere pt vreo 100 de indivizi pusi pe baute,mancate ,dansat si glume proaste.

Dar in fine,probabilitatea de a gasi barbati dispusi sa astepte pana dupa cununie este aproape 0 in vremurile astea dezmatate.
Nici nu este de dorit sa lungesti cununia pt nu stiu cati ani tocmai pt a nu duce in ispita oamenii.
Daca nu sunt bani,amanam petrecerea cum au facut si acesti tineri intelepti;deoarece Dumnezeu este mai aproape de noi decat placerile unei petreceri si pe El ne luptam sa nu-l pierdem,nu compania lumii.

Ce au pierdut statistic acestia ca nu au facut petrecerea cu 2 ani in urma? Absolut nimic :)

PS- nu a avut loc o a doua Taina a nuntii ci doar o binecuvantare scurta inainte de masa,dans si antren.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.11.2016, 14:22:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Important este faptul ca au avut tarie de caracter si dragoste de Dumnezeu sa nu incalce porunca sa traiasca necununati.
Ca au facut petrecerea pentru lume si rubedenii mai tarziu,bravo lor-asta nu este considerat din cale afara.

Eu cunosc oameni care nu au vrut sa se casatoareasca tocmai pt ca aveau trac de nunta,de tambalau,de organizare etc.
Nu-i usor sa organizezi o petrecere pt vreo 100 de indivizi pusi pe baute,mancate ,dansat si glume proaste.

Dar in fine,probabilitatea de a gasi barbati dispusi sa astepte pana dupa cununie este aproape 0 in vremurile astea dezmatate.
Nici nu este de dorit sa lungesti cununia pt nu stiu cati ani tocmai pt a nu duce in ispita oamenii.
Daca nu sunt bani,amanam petrecerea cum au facut si acesti tineri intelepti;deoarece Dumnezeu este mai aproape de noi decat placerile unei petreceri si pe El ne luptam sa nu-l pierdem,nu compania lumii.

Ce au pierdut statistic acestia ca nu au facut petrecerea cu 2 ani in urma? Absolut nimic :)

PS- nu a avut loc o a doua Taina a nuntii ci doar o binecuvantare scurta inainte de masa,dans si antren.
De acord cu tine.
Din cazul de mai sus insa, eu am inteles ca si cununia religioasa au facut-o pe ascuns cumva si au trebuit sa mai faca mai tarziu inca o slujba pentru restul lumii.

Eu sunt pentru a face lucrurile la vremea lor.
De aia am dat si solutiile de mai sus.
Si petrecerea facuta separat, peste ani, este rupta de context. Nu mai are farmecul, sensul initial.

Si mai am aici o nelamurire - te mai imbraci peste ani iar in rochia de mireasa? Nu cred.
Ori petrecerea aceea este (si) a mirilor totusi. Sunt anumite traditii.

Asta cu asteptatul pana dupa nunta. Da, este greu (pentru unii). Depinde de situatie.
Am invatat de-a lungul timpului din diverse cazuri din media, ca sunt posibile atatea lucruri, pe care nu le-as fi crezut.
Mi se par ciudate si de neimaginat. Si totusi exista.
Acum fiecare este liber sa decida pentru viata lui. Unii pot asa, altii nu.
Sunt de ex, oameni care isi traiesc casnicia in tari diferite, se vad doar cine stie cand, altii care nu impart casa, sau patul sau mai stiu eu.
Habar n-avem noi...ce fac unii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.11.2016, 20:22:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De acord cu tine.
Din cazul de mai sus insa, eu am inteles ca si cununia religioasa au facut-o pe ascuns cumva si au trebuit sa mai faca mai tarziu inca o slujba pentru restul lumii.

Eu sunt pentru a face lucrurile la vremea lor.
De aia am dat si solutiile de mai sus.
Si petrecerea facuta separat, peste ani, este rupta de context. Nu mai are farmecul, sensul initial.

Si mai am aici o nelamurire - te mai imbraci peste ani iar in rochia de mireasa? Nu cred.
Ori petrecerea aceea este (si) a mirilor totusi. Sunt anumite traditii.

Asta cu asteptatul pana dupa nunta. Da, este greu (pentru unii). Depinde de situatie.
Am invatat de-a lungul timpului din diverse cazuri din media, ca sunt posibile atatea lucruri, pe care nu le-as fi crezut.
Mi se par ciudate si de neimaginat. Si totusi exista.
Acum fiecare este liber sa decida pentru viata lui. Unii pot asa, altii nu.
Sunt de ex, oameni care isi traiesc casnicia in tari diferite, se vad doar cine stie cand, altii care nu impart casa, sau patul sau mai stiu eu.
Habar n-avem noi...ce fac unii.

Pai da,ca toate se fac de ochii lumii ,asta-i baiul!
Tinerii au facut o nunta pt ei si Dumnezeu ca sa poata incepe traiul impreuna( poate nu mai puteau sa astepte fizic inca 2 ani) ,apoi i-au dat lumii ce asteapta, petrecere, bautura,fast ,galagie ,barfe ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare