Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2013, 20:51:21
zareza zareza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Mesaje: 1
Smile manastire

Sunt într-o situație asemănătoare. Putem să ne scriem prin poșta privată?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2013, 22:40:14
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zareza Vezi mesajul
Sunt într-o situație asemănătoare. Putem să ne scriem prin poșta privată?
ok.poti scrie
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.02.2013, 22:42:19
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
ok.poti scrie
dar eu nush ce as avea de ascuns...astept pareri de la mai multa lume,pana acum am vb numai cu Dumnezeu.si plang cam des ca n am rabdare

Last edited by rainrainbow; 18.02.2013 at 22:43:42. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2013, 18:26:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
am vizitat manastiri.nu m am cazat,chiar ma gandeam sa dau o mana de ajutor si sa arunc o privire sa mi fac o parere,dar nu prea as vrea sa dau curs indoielilor,mai ales ca firea noastra decazuta prefera trairea in pacate si confortul lumii din nestiinta.eu cred ca ar trebui sa ma duc din prima sa nu mai existe intrebarile-paravan intre mine si Dumnezeu si sa mi adancesc starea mea de neputinta.faptul ca am vizitat multe manastiri m a ajutat,chiar daca nu le am vizitat in scopul de a ramane acolo.pur si simplu imi facea placere sa mi reincarc bateriile si sa ma destind.si n am cum sa stiu cum e viata acolo logic,daca n am trait.in plus stiu multe cazuri in care chiar si cei fara chemare,care n aveau nici o treaba cu credinta,au ajuns sa i slujeasca Domnului.de exemplu in carti: talharii care s au imbracat in rasa de calugar impreuna cu capetenia lor care se dadea staret pt a jefui o manastire.cand au vrut sa sara gardul maicile cultivand gandul cel bun au crezut ca sunt calugari,ca din gresala i au lasat afara cu portile incuiate.si au cerut scuze,i au primit inauntru i au spalat picioarele capeteniei talharilor si i au dat apa unei maici bolnave s o bea.in momentul acela s a intamplat o minune.prin ingaduinta lui Dumnezeu calugarita s a insanatosit,iar talharii au marturisit adevarul,apoi s au galugarit si ei.
alt exemplu-maria egipteanca-ea fiind prostituata vazandu si starea de pacatosenie la intrare in biserica,se refugiaza in pustie.neavand nici o treaba si nestiind nimic de viata de pustnica,dar a reusit.
Pelaghia-de pe vremea Sf Ioan Gura de Aur-o desfranata certata de sfant pt vederea lui inainte.el a avut un vis:se facea ca o porumbita neagra zboara in biserica si se spala devenind mai alba ca zapada.pelaghia se retrage intr o manastire apoi pleaca in locuri necunoscute dandu se barbat.se retrage intr o pestera si si incheie viata acolo.
eufrosina,fiica de imparat,fuge de acasa,sustine ca e barbat si se retrage in manastire.etc
in zilele noastre sunt multi actori sau cantareti sau orice alta profesie care lasa luxul in favoarea unei vieti simple de manastire,sub diferite motive.
deci chiar si un om care traieste in confort,la oras se poate adapta fara sa aiba habar de munca de camp sau la animale,doar punandu si nadejdea in Dumnezeu.doar faptul ca ma gandesc la judecata viitoare fara sa am cu ce sa ma apar,ma infricoseaza si toate suferintele pamantesti mi se par niste nimicuri pe langa vamile vazduhului.cum sa ma fac de plans ingerilor si de batjocura demonilor,sa n o vad pe Maicuta si sa cad in prapastie lipsindu ma de Domnul pt totdeauna?prefer osanda si judecata nedreapta pe pamant decat osanda vesnica.am asteptari de la cuvintele si parerile Domnului ca nu ma duc sa ma fac placuta oamenilor alora.oricum nici in societate n o sa avem parte de slava lumeasca si desarta,fiecare se iubeste pe sine,nepasandu i de nefericirea altuia,de soarta lumii si chiar de propria lor soarta.ei bine vorbind la general,pe mine ma deprima si ma afecteaza cand vad atata nefericire si nedreptate in jurul meu,dar nu mai traiesc fara speranta,ca totul e trecator.eu vreau iertare de la Domnul.mai ales ca exista atatea sanse de iertare,indiferent de pacate.dar sa ti doresti o viata imbunatatita si sa strigi dupa ajutorul lui Dumnezeu e o binecuvantare de la El.nu vreau sa exagerez dar biserica e singurul loc unde ma simt ca acasa.
dacă te duci "din prima" și te vei trezi că nu era pentru tine, ce vei face?
du-te, stai acolo o săptămână în rugăciune, muncă și ascultare.
după 2-3 mănăstiri gândește-te la ce vrei să faci.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2013, 15:02:36
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă te duci "din prima" și te vei trezi că nu era pentru tine, ce vei face?
du-te, stai acolo o săptămână în rugăciune, muncă și ascultare.
după 2-3 mănăstiri gândește-te la ce vrei să faci.
am auzit de la altii ca s au dus,unii au ramas si altii au plecat.nimeni nu te poate tine cu forta ca Dumnezeu nu e tiran,vrea sa fim fericiti si sa ne pocaim in orice conditii.
din moment ce mi doresc f. mult si nu ca pe un fleac,nu cred ca e degeaba.
nu poate fi viata asta pt "omul cel vechi"(adica pt noi toti).trebuie sa lasam mofturile si sa imbracam haina pocaintei si invierii.depinde de mine daca vreau sa aleg lupta,sa las mandria si sa urmez adevaratul scop al vietii(mantuirea).mai ales daca Dumnezeu mi a intins o mana de ajutor cu atata dragoste sa ma scoata din marea asta dezgustatoare(scuza mi expresia),cum as putea s o refuz?pana la urma orice lucru obtinut cere osteneala ca nimic nu ti se baga in traista pe degeaba.
daca atunci cand iti pui silinta si scapi de un pacat sau mai multe,te simti viu si parca nu mai faci parte din turma "mortilor care si ingroapa mortii lor",cum te ai simti daca ai scapa aprope de toate?(sa nu zic de toate,ca numai Domnul singurul este fara de pacat).
din pacate ochii nostrii trupesti sunt prea slabi sa vada ce lupta crancena se da pt sufletele noastre.nu suntem constienti,ne amagim si inca nu ne dezgustam de toata desertaciunea din jurul nostru.ce atata pret pe lumea sta?k nu luam nimic in groapa.
citeste sau reciteste viata sfantului Antonie cel Mare,mai ales la partea cu sfaturi.

paginiortodoxe.tripod.com/vsian/01-17-cv_antonie_cel_mare.html

Last edited by rainrainbow; 20.02.2013 at 15:03:14. Motiv: modificare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2013, 15:16:15
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
am auzit de la altii ca s au dus,unii au ramas si altii au plecat.nimeni nu te poate tine cu forta ca Dumnezeu nu e tiran,vrea sa fim fericiti si sa ne pocaim in orice conditii.
din moment ce mi doresc f. mult si nu ca pe un fleac,nu cred ca e degeaba.
nu poate fi viata asta pt "omul cel vechi"(adica pt noi toti).trebuie sa lasam mofturile si sa imbracam haina pocaintei si invierii.depinde de mine daca vreau sa aleg lupta,sa las mandria si sa urmez adevaratul scop al vietii(mantuirea).mai ales daca Dumnezeu mi a intins o mana de ajutor cu atata dragoste sa ma scoata din marea asta dezgustatoare(scuza mi expresia),cum as putea s o refuz?pana la urma orice lucru obtinut cere osteneala ca nimic nu ti se baga in traista pe degeaba.
daca atunci cand iti pui silinta si scapi de un pacat sau mai multe,te simti viu si parca nu mai faci parte din turma "mortilor care si ingroapa mortii lor",cum te ai simti daca ai scapa aprope de toate?(sa nu zic de toate,ca numai Domnul singurul este fara de pacat).
din pacate ochii nostrii trupesti sunt prea slabi sa vada ce lupta crancena se da pt sufletele noastre.nu suntem constienti,ne amagim si inca nu ne dezgustam de toata desertaciunea din jurul nostru.ce atata pret pe lumea sta?k nu luam nimic in groapa.
citeste sau reciteste viata sfantului Antonie cel Mare,mai ales la partea cu sfaturi.

paginiortodoxe.tripod.com/vsian/01-17-cv_antonie_cel_mare.html
diavolul nu are nici o putere asupra noastra,plangi putin,te ridici iti faci o cruce si gata.cel mai mare dusman greu de infruntat este chiar propria noastra persoana,pt ca odihnindu ne patimile si cerand ajutor numai la nevoie,neducand nici o lupta ne punem de partea cealalta si impotriva Domnului.toti avem o sansa ca IIsus a venit pt pacatosi nu numai pt drepti.stiu ca trebuie sa beau din paharul amaraciunilor inainte de a gusta din bunatatile ceresti.imi asum riscul.oricum niciodata n am stiut ce e fericirea,nu e ceva nou.cu ocazia asta o sa stiu...mai tarziu.n am cine stie ce pretentii sa devin cine stie ce...asa ca...cu Dumnezeu inainte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2013, 18:07:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
am auzit de la altii ca s au dus,unii au ramas si altii au plecat.nimeni nu te poate tine cu forta ca Dumnezeu nu e tiran,vrea sa fim fericiti si sa ne pocaim in orice conditii.
din moment ce mi doresc f. mult si nu ca pe un fleac,nu cred ca e degeaba.
nu poate fi viata asta pt "omul cel vechi"(adica pt noi toti).trebuie sa lasam mofturile si sa imbracam haina pocaintei si invierii.depinde de mine daca vreau sa aleg lupta,sa las mandria si sa urmez adevaratul scop al vietii(mantuirea).mai ales daca Dumnezeu mi a intins o mana de ajutor cu atata dragoste sa ma scoata din marea asta dezgustatoare(scuza mi expresia),cum as putea s o refuz?pana la urma orice lucru obtinut cere osteneala ca nimic nu ti se baga in traista pe degeaba.
daca atunci cand iti pui silinta si scapi de un pacat sau mai multe,te simti viu si parca nu mai faci parte din turma "mortilor care si ingroapa mortii lor",cum te ai simti daca ai scapa aprope de toate?(sa nu zic de toate,ca numai Domnul singurul este fara de pacat).
din pacate ochii nostrii trupesti sunt prea slabi sa vada ce lupta crancena se da pt sufletele noastre.nu suntem constienti,ne amagim si inca nu ne dezgustam de toata desertaciunea din jurul nostru.ce atata pret pe lumea sta?k nu luam nimic in groapa.
citeste sau reciteste viata sfantului Antonie cel Mare,mai ales la partea cu sfaturi.

paginiortodoxe.tripod.com/vsian/01-17-cv_antonie_cel_mare.html
dorința e una, putință e alta.
și nu este o rușine să nu poți.
important este să-ți dai seama la timp de asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2013, 20:07:10
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dorința e una, putință e alta.
și nu este o rușine să nu poți.
important este să-ți dai seama la timp de asta.
incercarea n are moarte.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2013, 17:40:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
incercarea n are moarte.
da, dar nu este sănătos să te joci cu intreaga ta viață.
nu spun să nu o faci.
dar sfatul meu este sa o faci în deplina cunoștință de cauza, după ce ai cantarit bine atât avantajele cât și dezavantajele.
mai ales cele din urmă nu se afla din cărți.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.02.2013, 20:36:34
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da, dar nu este sănătos să te joci cu intreaga ta viață.
nu spun să nu o faci.
dar sfatul meu este sa o faci în deplina cunoștință de cauza, după ce ai cantarit bine atât avantajele cât și dezavantajele.
mai ales cele din urmă nu se afla din cărți.
multumesc pt sfat
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastiri