Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2010, 11:00:59
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Despre pretentiile mari pe care le avem fata de ceilalti

Parintele Savatie Bastovoi povestea intr-o conferinta despre un prieten de-al sfintiei sale, botezat la o varsta inaintata, care avea obiceiul fumatului. dupa ce s-a botezat, parintele i-a spus lucruri precum "de azi nu mai pui tigara in gura, de azi faci asa, si asa, si asa...". apoi a mers cu ucenicul acesta la parintele Selafiil, un duhovnic nevazator, simplu si smerit, pentru a vedea ce e de facut, cum il poate povatui pentru o viata duhovniceasca. parintele Selafiil a spus atunci: "Acum s-a botezat? Pai... Sfanta Cruce stie sa faca?", "Stie, parinte...", "Apai... sa faca Sfanta Cruce... sa o mai faca din cand in cand.. si dupa aia mai vedem..."

Iertati-ma dar fragmentul l-am redat din memorie, nu am textul in fata sa reproduc exact cuvintele parintelui. mi-a placut foarte mult, gandindu-ma de cate ori am vrut sa impun altora lucruri pe care eu nu puteam sa le fac, cand de fapt, urcusul duhovnicesc, mai ales la inceput, se face cu pasi mici, cu rabdare, smerenie, si multa rugaciune. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2010, 11:06:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Mi-a placut foarte mult, gandindu-ma de cate ori am vrut sa impun altora lucruri pe care eu nu puteam sa le fac, cand de fapt, urcusul duhovnicesc, mai ales la inceput, se face cu pasi mici, cu rabdare, smerenie, si multa rugaciune. Doamne ajuta!
Cu adevarat este rau si lipsit de dragoste a cere sau a impune altora lucruri pe care noi insine nu le putem face.

Tot rau este insa a cere altora si unele dintre lucrurile pe care noi le putem face cu usurinta.
- Unii au mai multi talanti, iar altii au mai putini.
- Unii au avut parte de o educatie, altii de o alta.
- Unii au avut anumite necazuri, altii au avut alte incercari.

Ceea ce noua ne este usor de facut, altuia ii poate fi imposibil.
Iar ceva ce aceluia i se pare la indemana si usor, noua sa ne fie peste puteri.

Iarasi si iarasi se intareste cuvantul Parintilor, care zice: Ia aminte la tine insuti !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2010, 11:13:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tot rau este insa a cere altora si unele dintre lucrurile pe care noi le putem face cu usurinta.
asa este... pana la urma, insasi ideea de a CERE altuia sa faca ceva, ca si cum eu i-as da ascultare, este complet gresita. una este o povata, un cuvant de mangaiere, si alta ascultarea pe care o da DUHOVNICUL. din pacate exista momente in care ne credem noi duhovnici...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2010, 11:21:45
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati cere sau impune cuiva sa creada in Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2010, 11:22:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Multi poate vor inclina sa creada ca acest subiect ii vizeaza numai pe duhovnici cand, de fapt, ne priveste pe fiecare dintre noi, caci, nu de putine ori, ne aflam in postura de "judecatori" ai semenilor. Dar, nu ne este noua a judeca pe ceilalti, atat timp cat inca nu ne ferim de "aluatul fariseilor".

Parintii duhovnicesti, dobandind adevarata smerenie, sunt aspri cu ei insisi si ingaduitori cu ceilalti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2010, 11:30:14
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Ati cere sau impune cuiva sa creada in Dumnezeu ?
nu. doar ne-am dori ca acel cineva sa se apropie de Dumnezeu.. spre binele lui (din perspectiva noastra).
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2010, 11:39:10
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Ati cere sau impune cuiva sa creada in Dumnezeu ?
fratele meu, nu prea ai cum. :) e imposibil sa impui cuiva sa creada in Dumnezeu. liber iti alegi asta. poate sa iti impuna cineva lucruri de suprafata, dar ce ai tu in suflet nu iti poate impune nimeni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2010, 11:50:53
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Parintele Savatie Bastovoi povestea intr-o conferinta despre un prieten de-al sfintiei sale, botezat la o varsta inaintata, care avea obiceiul fumatului. dupa ce s-a botezat, parintele i-a spus lucruri precum "de azi nu mai pui tigara in gura, de azi faci asa, si asa, si asa...". apoi a mers cu ucenicul acesta la parintele Selafiil, un duhovnic nevazator, simplu si smerit, pentru a vedea ce e de facut, cum il poate povatui pentru o viata duhovniceasca. parintele Selafiil a spus atunci: "Acum s-a botezat? Pai... Sfanta Cruce stie sa faca?", "Stie, parinte...", "Apai... sa faca Sfanta Cruce... sa o mai faca din cand in cand.. si dupa aia mai vedem..."
Superb! Cata intelepciune!
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2010, 11:59:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Orcum cerem degeaba celuilalt sa face ceva.Nu vom avea nici un succes.Nimeni nu a schimbat vreodata pe nimeni.Cel putin ,nu asa ,la comanda.
Schimbarea celuilalt se face mai degraba prin tolerarea sa,si inconjurarea sa cu intelegere si dragoste,decat in a ii insira o lista de pacate care le are.E una din cele mai frumoase si mai minunate arte,pedagogia de a schimba cu dragoste si intelepciune pe cineva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2010, 12:04:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Ati cere sau impune cuiva sa creada in Dumnezeu ?
De exemplu.
Pe vremea cand habar nu aveam de existenta lui Dumnezeu,aveam o prietena.Daca mi-ar fi zis ceva transant de genul :'crezi!",sau s-ar fi certat cu mine ca nu cred sau orice altceva ,cine stie cum evolua viata mea. Dar ,fara sa imi zica niciodata nimic ,am vazut la ea cum se roaga,cum se bucura de orice,cum daruieste celor apropiati,si cum se poarta cu dragoste.
Si uite asa am fost si eu curios sa vad cine este acest Dumnezeu.
Aceasta e 'calea' de a convinge pe cineva ca exista Dumnezeu !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 02:01:16
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 16:45:55