Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2010, 11:50:46
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit 6 februarie - SFANTUL FOTIE CEL MARE

Astazi il praznuim pe Sfantul Fotie cel Mare, marturisitor impotriva eresului catolic si mare aparator al dreptei credinte.
Poate ca multi nu vor fi de acord cu ce scrie aici, dar cred ca macar o lectura se cuvine sa facem, caci pana la urma e vorba de viata si marturisirea unui Sfant al Bisericii.
Avem aici doua articole foarte folositoare postate de fratii de la razbointrucuvant:

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...e-6-februarie/

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...ti-si-lumesti/


Sfântul Fotie, iubiții mei, ne-a lăsat ceva prețios, Ortodoxia. Aceasta este cea mai mare comoară a noastră. Nu o înțelegem, nu o simțim…Față de vrăjmașii credinței era leu. S-a luptat împotriva multor erezii și desigur a iconomahilor. Îi mustra pe bogații care erau răpitori și nedrepți. S-a pus rău însă cu împărații și autocratorii. Și aceasta i-a adus prigoană. Avea dușmani. Cine au fost cei care l-au mâncat? Preoții, episcopii și călugării. Nu suportau limba lui


Veselește-te în Domnul, cetatea lui Constantin, dimpreună cu toată cetatea, ostrovul și ținutul, la aleasa pomenire a păstorului nostru al tuturor, dascălul și luminătorul Bisericii de obște, Fotie cel de trei ori fericit; căci în viața aceasta mult s-a luptat pentru credința Evangheliei, surpând trufia ereziei, nimicind orice greșeală și osândind nelegiuita adăugire la Crez. Pentru aceea, în ceruri se bucură acum de aleasă răsplătire pentru ostenelile lui și mijlocește neîncetat către Hristos Dumnezeu pentru sufletele noastre.


Cu ale lui sfinte rugaciuni, Doamne Iisus Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2010, 12:16:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.goarch.org/chapel/saints_...27&type=saints
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2010, 18:43:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

"Unde este acum Marele Fotie, unde este Marcu Evghenicul, unde sunt Vasilie și Gură de Aur, unde sunt mucenicii și mărturisitorii! Noi, cei puțini, câți am mai rămas și mai credem, să ne trezim și să luptăm pentru credința noastră. Mai bine să se stingă soarele decât Ortodoxia. Unul din cei de demult zicea: Dumnezeul meu, îți mulțumesc că nu m-ai făcut copac, că nu m-ai făcut animal patruped, ci m-ai făcut om. Și un altul spunea: Îți mulțumesc, Dumnezeul meu, că m-ai făcut elin. Noi trebuie să-I mulțumim lui Dumnezeu, pentru că ne-am născut ortodocși."

Omilie a Mitropolitului de Florina, Părintele Augustin Kantiotis
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Antonie cel Mare Mititel Gheorghe Intrebari utilizatori 0 03.06.2012 17:06:56
Mai se cinsteste Sfantul Fotie Marturisitorul in Mitropolia Munteniei si Moldovei? mihailt Generalitati 1 05.01.2010 14:53:54
Sfântul Vasile cel Mare cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 01.01.2010 02:03:28
13 februarie - Sfântul Cuvios Martinian ( harți ) cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 13.02.2009 20:37:03
Sfântul Vasile cel Mare pui Diverse Sarbatori 0 31.12.2008 15:47:43