Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.08.2008, 23:19:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom
Eu tot nu am priceput de ce Dumnezeu ii lasa pe unii sa se sinucida si pe altii nu?
Sunt dupa parerea unor Duhovnici, suflete "alese". Este pronia Dumnezeiasc. Sunt taine ale voii Lui de neparuns. O alta explicatie, este cea pe care am mai spuso, "pedagogia Divina"( aici putem dezvolta subiectul foarte mul).
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.08.2008, 01:15:55
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Sa-l dezvoltam.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.08.2008, 08:06:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de elom
Eu tot nu am priceput de ce Dumnezeu ii lasa pe unii sa se sinucida si pe altii nu?
Sunt dupa parerea unor Duhovnici, suflete "alese". Este pronia Dumnezeiasc. Sunt taine ale voii Lui de neparuns. O alta explicatie, este cea pe care am mai spuso, "pedagogia Divina"( aici putem dezvolta subiectul foarte mul).
Chiar ar fi indicat Cristi, sa deschizi un topic despre pedagogia divina sau pronia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 09.08.2008, 12:25:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom
Eu tot nu am priceput de ce Dumnezeu ii lasa pe unii sa se sinucida si pe altii nu?
Vrei sa spui: de ce unora le reuseste sinuciderea si altora nu?!?
Imi este greu sa cred ca Dumnezeu permite sinuciderea.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.08.2008, 20:18:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In viata unora din noi interventia Divina este facuta in mod direct, pentru ca aceasta este Voia Lui si nu putem comenta de ce asa si nu invers sau mai stiu eu cum, din simplu motiv ca sunt judecati ce ne depasesc pe noi sub toate aspectele. Citind de mai multe ori Psalmi lui David, vom intelege dupa fiecare lectura, nuante noi, taine ce ni se deslusesc, dar asta dupa repetarea lecturii si citirea lor cu mintea, sufletul si nu in ultimul rand multa credinta. De ce am amintit de Psalmi ? Simplu, pentru ca aici, intalnim multe raspunsuri la framantarile, nedumeririle noastre. Pentru ca aici vom intalni pedagogia , judecata, voia Divina.Parcurgerea cu atentie a Psalmilor, ne va da raspuns la multe din intrebarile ce ni le punem si azi, la "revoltele"interioare , la framantarile mintii noastre lumesti, bombardata de necazurile acestei lumi, de tot felul de informatii ce ne duc mai mult in deruta decat spre limanuri linistite. Voia absoluta in toate, apartine Bunului Dumnezeu, deci plecand de la aceasta, trebuie sa gasim si raspunsurile la cele ridicate aici pe acest topic si repet, completand cu lecturarea atenta si de mai multe ori a Psalmilor si cu cele ce citim si le avem de la Sf.Parinti. Dumnezeu ne da aceasta superba libertate de a gasi singuri , dar cu niste mici ghilimele, raspuns la ce multora li se pare stupid, aberant, revoltator sau mai stiu eu cum. De vrem si credem, nimic nu ne va sta in cale ! Post in liniste si pace. DOAMNE AJUTA !+
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.08.2008, 21:56:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Am inteles din intelepciunea Sfintilor Parinti ca si prin raul care se abate asupra mea, poate fi o intentie buna a lui Dumnezeu, cum spunea Sfantul Maxim "pronie si judecata".
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.08.2008, 22:30:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da, draga George, acesta este unul din multele intelesuri ce stau sa iasa la lumina prin cea ce ne insusim cu ravna si rabdare. Uite, chiar acum citesc din Psaltire, o fac zilnic si repetitiv, pentru ca de fiecare data imi apar noi taine intru deslusire. "Cat s-au marit lucrurile Tale, Doamne, adanci cu totul sunt gandurile Tale! Barbatul nepriceput nu va cunoaste si cel neantelegator nu va intelege acestea. . . . . . "(din Psalmul 91) , pe care chiar acum i-a venit vremea sa-l citesc din nou. Este incredibil cat adevar, cata limpezime, cat har, au acesti Psalmi. Cu cat ii intelegi, devin parte din eul tau. Incredibil !
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.08.2008, 22:43:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Am inteles din intelepciunea Sfintilor Parinti ca si prin raul care se abate asupra mea, poate fi o intentie buna a lui Dumnezeu, cum spunea Sfantul Maxim "pronie si judecata".
Exact, uite pentru ca tot am amintit de Psalmi, cea ce ai spus si ai citat, o gasim minunat transmisa intr un fragment din Psalmul 93:"Fericit este omul pe care il vei certa, Doamne, si din legea Ta il vei invata pe el."
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.08.2008, 15:02:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56

Exact, uite pentru ca tot am amintit de Psalmi, cea ce ai spus si ai citat, o gasim minunat transmisa intr un fragment din Psalmul 93:"Fericit este omul pe care il vei certa, Doamne, si din legea Ta il vei invata pe el."
Stiu ca nu are legatura cu subiectul acestui topic dar ptr ca tot a adus Cristi vorba de Psalmi vreau sa aflu parerea voastra.. de ce se spune ca citirea Psalmilor este indicata numai cu binecuvantare de la duhovnic si cu un rost anume, adica numai un anumit nr pe zi???... caci altfel daca este fara binecuvantare exista riscul de a te sminti??!!! asta mi s-a explicat si mie in biserica si nu pot intelege de ce Psalmii au putere mai mare decat citirea Bibliei in sine unde nu am auzit recomandari de genul acesta...sa ma ierte Dumnezeu dar am ajuns sa imi fie frica sa mai citesc Psalmii desi dorinta mea launtrica este de a o face!!!:(
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.08.2008, 16:10:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Marina, nu te tulbura, se pot citi dupa pofta inimii. Pofteste mult, citeste mult. Primii crestini, ca si cei din secolele urmatoare, aveau Psaltirea nu numai in memorie ci si pe buze. O rosteau permanent cand se dedicau diverselor ocupatii zilnice. Sfantul Ambrozie gasea ca este ceva nefiresc si necuviincios ca un crestin sa lase sa treaca o zi fara sa fi citit din psaltire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25