Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 04.11.2008, 00:57:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, nu cred ca studiul le lipseste, ca sa inteleaga. Mai bine sa ne rugam cu totii pentru luminarea lor, caci Lumina le lipseste. Ceea ce voi si face de acum inainte.
  #492  
Vechi 04.11.2008, 10:55:56
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mihai, nu cred ca studiul le lipseste, ca sa inteleaga. Mai bine sa ne rugam cu totii pentru luminarea lor, caci Lumina le lipseste. Ceea ce voi si face de acum inainte.
Le ziceam sa mai studieze, ca sa nu mai vorbeasca din auzite.
Dar ai dreptate, trebuie sa ne rugam pentru ei.
  #493  
Vechi 04.11.2008, 23:54:51
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mihai, nu cred ca studiul le lipseste, ca sa inteleaga. Mai bine sa ne rugam cu totii pentru luminarea lor, caci Lumina le lipseste. Ceea ce voi si face de acum inainte.
Si noi ne rugam pentru voi.
Ai idee cite rude avem in ortodoxie?
  #494  
Vechi 05.11.2008, 00:37:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, marmat. Rugandu-va pentru noi, va ajuta si pe voi Dumnezeu. Tocmai din acest motiv, si altele, ma rog si eu pentru voi, cei plecati din Biserica Ortodoxa, caci sunteti aproapele nostru.
  #495  
Vechi 13.11.2008, 23:38:32
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Eu am avut "ocazia" sa cunosc baptisti - colegi din liceu, vecini etc. Persoane dragute, simple si la locul lor. Insa mie mi se par naivi. Desi unii sunt chiar cum am cunoscut eu cativa, oameni "de treaba", mi se par naivi. Li s-au spalat creierele cu invataturi false. Am cunoscut un tanar care a trecut de la ortodoxie la baptisti pentru ca voia ceva "nou si profund". Acum nu stiu cum sa ma mai inteleg cu el, cum sa il conving sa se intoarca la calea cea buna. Parintii lui sunt impotriva alegerii lui de a trece la aceasta secta dar pana la urma nu au avut ce sa ii mai faca. Si daca i-ar interzice sa se mai duca la acele intruniri sau sa mai intre in contact cu baptistii, pe ascuns, el tot ar face-o mai ales ca si-a facut prieteni printre ei. Nu stiu ce ii fac acolo, dar sper ca totusi, odata si-odata sa isi dea seama ca nu a facut alegerea cea buna, trebuie sa existe o cale de intoarcere, a fost candva ortodox, nu este ca cei care s-au nascut in sanul familiilor de baptisti si au invatat de mici ca secta din care fac ei parte este cea buna. Cum as putea sa intervin ?
  #496  
Vechi 17.12.2008, 15:41:20
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit Aproape de Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
Nu stiu ce ii fac acolo, dar sper ca totusi, odata si-odata sa isi dea seama ca nu a facut alegerea cea buna,
trebuie sa existe o cale de intoarcere, a fost candva ortodox, ...
Irina, cred ca rugaciunea ta trebuie sa se indrepte ca acea persoana sa stea langa Dumnezeu si apropierea de El sa fie cat mai mare. Un om care sta langa Domnul nu va fi inselat niciodata, Dumnezeu nu se schimba este mereu acelasi, noi suntem schimbatori si ne place de multe ori sa credem ca doar asa cum am inteles noi e bine, dar Dumnezeu e nemarginit si nu putem sa-L limitam la religia/intelegerea noastra
Naivitatea *(pentru ca ai pomenit de ea) o socot calitatea nobila asecolului nostru (desi pe cale de disparitie).
Un naiv este:
- un om sincer fara ascunzisuri si interese
- un curajos care are puterea de a lasa sa-i fie vazute slabiciunile si partile mai putin placute
- a manifesta un dezinteres mare fata de ultimile "nascociri" pacatoase ale lumii in care traim
- un om care nu se teme sa fie aratat cu degetul si ironizat pentru naivitatea sa in necunoastearea ultimelor "tendinte de moda", "locaruri selecte", "telenuvele si show-uri tv"

Numai binecuvantare
Florin Birsan
__________________
Masura iubirii Lui Dumnezeu e sa-L iubim fara masura ! sf. Bernard
www.birsan.ro
ID-yahoo:florin.birsan
email:florin@birsan.ro
  #497  
Vechi 18.12.2008, 20:24:16
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Naivitatea *(pentru ca ai pomenit de ea) o socot calitatea nobila asecolului nostru (desi pe cale de disparitie).
d-le Abell, calitatea nobilă a creștinului din toate timpurile a fost smerenia și neprihănirea, nu naivitatea. La smerenie și la neprihănire se referă Hristos când spune:
Matei 5.3 "Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor."
Marcu 10.15 "Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea."
Am observat că la adresa pe care ne trimiți se face propagandă neoprotestantă. D-ta ai putea să susții cu argumente din Biblie, (în afară de ceea ce eventual ai copia de pe siturile de propagandă baptiste), aspectele pe care voi le numiți "naștere din nou" sau " experienta mântuirii personale"? Binențeles că cunoaștem și noi versetele pe care le tot scoateți înainte: Ioan 3. 1-5 și Fapte 8. 36-37. Mă interesează ce semnificații le dați voi în sprijinul teoriilor baptiste.
Citat:
În prealabil postat de Abell
Un naiv este:
- un om sincer fara ascunzisuri si interese
- un curajos care are puterea de a lasa sa-i fie vazute slabiciunile si partile mai putin placute
- a manifesta un dezinteres mare fata de ultimile "nascociri" pacatoase ale lumii in care traim
- un om care nu se teme sa fie aratat cu degetul si ironizat pentru naivitatea sa in necunoastearea ultimelor "tendinte de moda", "locaruri selecte", "telenuvele si show-uri tv"
Eu știam că sectele occidentale sunt mai la curent cu ultimele tendințe la modă pentru câștigarea de noi adepți. Din acest motiv la ei la "Adunare " se folosesc instrumente de percuție, muzcă pop și chiar manele. Dacă tinerii voștri nu mearg la discotecă, pot astfel să se manifeste în "biserică". Organizarea în comunitati de biserici, conduse de un președinte de comunitate este tot o tendință occidentală în pas cu moda.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #498  
Vechi 21.12.2008, 00:20:29
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit Domnului ovidiu-s:

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
d-le Abell, calitatea nobilă a creștinului din toate timpurile a fost smerenia și neprihănirea, nu naivitatea.
Cu siguranta smerenia si neprihanirea sunt calitati de baza a unui crestin.
Nu ati gresit cu nimic afirmand aceasta.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
La smerenie și la neprihănire se referă Hristos când spune: Matei 5.3 "Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor." Marcu 10.15 "Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea."
Daca doriti sa facem un comentariu pe aceste versete se poate cu siguranta in alt topic, dar eu nu am pomenit de smerenia si neprihanire in postarea mea, si nici nu am afirmat nicaieri ca Domnul Iisus ar fi spus ca naivitatea ar fi calitatea de baza a crestinului, ceea ce am afirmat este ca: EU (Birsan Florin - Abell) socot naivitatea o calitate rara a secolului nostru si am enuntat ce inteleg prin naivitate.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Am observat că la adresa pe care ne trimiți se face propagandă neoprotestantă.
Cred ca ati facut referire la adresa de web din semnatura mea (Maini-deschise.ro) Nu am trimis pe nimeni acolo, si acel site nu face nici un fel de propaganda pentru nici o confesiune. Sunt moderatorul acelui site si de aceea apare in semnatura mea pe toate forumurile in care activez si pe toate e-mail care le trimit.
Pentru edificarea dumneavoastra Maini Deschise e un grup de tineri deschis oricarei confesiuni religioase, mai exact deschis oricarei persoane care doreste ca alaturi de noi sa fie o Mana Deschisa pentru cei in nevoi.
De 4 ani vizitam odata la 2 saptamani cate un camin de batrani, unde batranii se bucura de prezenta noastra. Prin acest grup au trecut persoane din multe confesiuni religioase motivati de dragoste pentru cei batrani si neputinciosi.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
D-ta ai putea să susții cu argumente din Biblie, (în afară de ceea ce eventual ai copia de pe siturile de propagandă baptiste), aspectele pe care voi le numiți "naștere din nou" sau " experienta mântuirii personale"?
Cu siguranta daca doriti se poate deschide un topic cu aceste subiecte si discuta pe ele. Din experienta pe acest forum va pot spune ca administratia si conducerea acestui forum nu agreaza discutiile cu caracter doctrinar altul decat acela crestin ortodox. (ar fi recomandat sa intrebati administratia forumuli daca va permite deschiderea unui topic pentru acest subiect)(Sunt forumuri care permit acesta,si unde am purtat astfel de discutii)
Nu obisnuiesc sa folosesc comanda "copy" si "paste" decat daca este necesar aceasta, obisnuiesc sa vorbesc liber.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Binențeles că cunoaștem și noi versetele pe care le tot scoateți înainte: Ioan 3. 1-5 și Fapte 8. 36-37. Mă interesează ce semnificații le dați voi în sprijinul teoriilor baptiste.
Sunt sigur ca ati citit intreaga Biblie asa cum fiecare crestin o face, de aceea cred ca vom putea purta discutii interesante, argumentate si cu o atitudine de smerenie pentru a avea parte de neprihanirea Lui Dumnezeu in zidirea credintei noastre si nu in daramarea ei.
Daca va intereseaza strict confesiunea baptista cred ca un membru al acestei confesiuni este mai in masura sa va raspunda la intrebari. Eu pot vorbi despre cum inteleg eu lucrurile si eventual cum pune biserica mea in practica aceasta.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Eu știam că sectele occidentale sunt mai la curent cu ultimele tendințe la modă pentru câștigarea de noi adepți. Din acest motiv la ei la "Adunare " se folosesc instrumente de percuție, muzcă pop și chiar manele. Dacă tinerii voștri nu mearg la discotecă, pot astfel să se manifeste în "biserică". Organizarea în comunitati de biserici, conduse de un președinte de comunitate este tot o tendință occidentală în pas cu moda.
Nu stiu care sunt sectele pe care dumneavoastra le cunoasteti din occident, eu nu am frecventat nici una..., si de altfel nu am pasit de multe ori in afara tarii ....
Numai binecuvantare, acelasi Birsan Florin
__________________
Masura iubirii Lui Dumnezeu e sa-L iubim fara masura ! sf. Bernard
www.birsan.ro
ID-yahoo:florin.birsan
email:florin@birsan.ro
  #499  
Vechi 16.02.2009, 09:11:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca tot va ocupati cu manjitul, faceti afirmatii exacte. Treaba cu "spusul in general" este de la cel rau. Ce ati spune daca eu fac afirmatii generale despre bisericile traditionale si, in felul acesta, spun ceva care s-ar potrivi numai bisericii catolice, dar bag si biserica ortodoxa in aceeasi oala.

"Sa nu te simti doar tu afectat". Foarte frumos. Ideea este sa-i afectati pe cat mai multi.

Treaba asta cu manjitul (si nici macar nu spuneti adevarul), o invatati la institutul teologic? Am inteles ca va pregatiti sa deveniti preot.
Nu stiu care manjeste mai mult!?Sa iti spun ca toate invataturile sectare au la baza DOGMELE ORTODOXIEI,insa le NEAGA prin CITATE BIBLICE pe care le gasesc din loc in loc.Stii bine ca fiecare om isi poate face o credinta din biblie.Si ateul are argumente,si musulmanul,evreul...toti se pot "inspira"di biblie.Daca se citeste in mod libertin,apoi nu vad ce s-ar intelege(..."intelegi tu ce citesti?de unde voi intelege daca nu ma va calauzi cineva-apostolul si famenul etiopian).
Sectarii nu au despre ce sa vorbeasca,nu sunt sanatosi mintal daca nu "se leaga de invatatura ortodoxa).
Ortodoxia are ce sa invete....are o istorie....o vechime.....RESTU????
  #500  
Vechi 16.02.2009, 09:20:59
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vasinec in locul tau nu as mai vorbi. ca asa ai o placere sa arunci cu noroi in ortodoxie. dar nu te uiti la neregulile din secta ta.
Nu mai nega tu ca pastorii nu iau bani de la adventisti. Ba traiesc chiar foarte bine din banii vostri, din acea zeciuiala. Si stai linistit ca informatia vine de la sursa sigura.
HAI SA-TI SPUN :PASTORII LA O INMORMANTARE I-AU DE LA 500 ron IN SUS. ASA ESTE IN PARTEA NOASTRA...UNUI PREOT ORTODOX FAMILIA II DA 50-100 ron.---VB DE CEI DE LA TARA;NICI NU VREAU SA STIU CAT I-AU CEI DE LA ORAS!!!!!! CE SALARII LE-AR MAI TREBUI,DACA AU DE LA 4 INMORMANTARI PE LUNA?????
daca vrei sa vb id.meu Pavel_0903
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00