Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2011, 09:14:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Război".
Păcat de faptul că cei mai mulți au uitat de ce s-a ajuns la război.

Eu zic doar atât: Dumnezeu să aibă grijă de noi!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2011, 09:20:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Evident, cazul Troțki nu se suprapune perfect peste cazul ben Laden. Asemănările sunt mai ales în modus operandi, precum și în faptul că Troțki a fost inițial "erou al bolșevismului" (și comisar al poporului, prim comandant al Armatei Roșii), ajungând hăituit prin munții lumii ca "dușman al Poporului". La fel a fost și ben Laden, a cărui susținere inițială de către inteligența americană este notorie. Din motive necunoscute nouă, a avut loc o schimbare (cred că se cheamă "defecțiune" în termeni de spionaj) și a ajuns și el "dușman al Poporului". Nu cu mult diferit a fost cazul lui Saddam Hussein, instalat șef al statului cu sprijin american și bucurându-se de arme și muniții furnizate de americani în războiul cu islamicii din Iran (care erau susținuți de Rusia). Apoi, a ajuns și el "dușman al Poporului", americanii invocând imaginare arme chimice ca să îl doboare. De atunci, nu au mai plecat din Iraq, așa cum acuma nu vor pleca din Afganistan, țară invadată chipurile, din motive de a-l ucide pe ben Laden.
Invadarea unor țări străine și ocuparea lor cu anii a ajuns să se numească "atac preventiv". Dar acestea nu corespund doctrinei catolice a războiului just, care trebuie să îndeplinească criteriile riguroase cuprinse în CBC. Să nu ne lăsăm păcăliți. Eu văd în această afacere niște ticăloși atei care ucid un ticălos infidel, nimic mai mult. Nu mă bucur, eventual sunt îngrijorat: e rândul ticăloșilor infideli să dea o replică ticăloșilor atei, ceea ce ar fi la fel de "legitim", dacă nu aș ști că o vor face așa cum știu (și cum pot) ei: dând cu bombardeaua prin gări și autobuze, în timp ce Obama se va retrage în buncăr, ca și predecesorul său. La urma urmei, unii îl omoară din avion pe copilul lui Gaddafi. Alții îi pleznesc pe civili care treceau și ei pe acolo. Până când oamenii nu vor asculta de Dumnezeu, până când conducătorii lor nu vor căuta să facă din Cetatea Oamenilor, Cetatea lui Dumnezeu, astfel de lucruri se vor repeta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.05.2011 at 09:32:30. Motiv: corectură
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.05.2011, 09:31:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Până când oamenii nu vor asculta de Dumnezeu, până când conducătorii lor nu vor căuta să facă din Cetatea Oamenilor, Cetatea lui Dumnezeu, astfel de lucruri se vor repeta.
110% de acord!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.05.2011, 10:36:09
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Si eu am indoieli,ca Osama a fost ucis zilele trecute.Cu privire la ucidere porunca zice clar:"sa nu ucizi",si Domnul Iisus a spus:"cine scoate sabia,de sabie va pieri"Sa ne fereasca Dumnezeu de un conflict international intre musulmani si crestini.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.05.2011, 19:20:11
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Dupa parerea mea un presedinte e un tata ( sau ar trebui sa fie- in cazul nostru). Daca treiesti in jungla sa zicem... ai o familie cu 9 copii si se gaseste un maniac care-l ucide pe unul. Nu e de datoria ta ca tata sa-l urmaresti si sa-l "aduci la tacere" ? Sau stai si te rogi la Dumnezeu sa nu-i omoare si pe ceilalti?
Imi place imaginea. Niste americanusi mititei si cumintei sfasiati de o fiara, careia ei nu i-au facut absolut nimic, nu au deranjat-o in nici un fel. Ce-o fi avut nenorocitul cu bietii mielusei ?....
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.05.2011, 20:05:18
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Ciudat ca destui oameni inca mai cred ca osama e cel vinovat de atentatul 9/11.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.05.2011, 21:06:53
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Creștinul nu are voie sa se razbune sau sa ucida.
Dar in lumea noastra Dumnezeu a randuit stapaniri. Romani 13:1-7

Cine face parte din "înaltele stăpâniri"?
- magistratura, politia, armata, etc.

In versetele de mai sus este scris ca acesti oameni au dreptul si responsabilitatea sa:
- laude pe cei care fac binele
- poarte sabia
- pedepseasca pe cei care fac raul

Cand crestinul este politist, judecator sau militar el va putea, in exercitiul functiunii sale, sa condamne si sa pedepseasca raul.

Daca Osama Bin Laden este raspunzator de 11 Septembrie si daca el nu a putut fi capturat altfel, SUA a procedat in acord cu normele crestine.
Dupa principiul prezentat de dvs, inseamna ca eu nu am voie,ca buimac si speriat,de niste talhari care mi-au invadat curtea,pe la ora 0.00,sa iau securea de dupa usa,si sa-l rezolv pe unul la mir,si daca pot si pe urmatorii fara probleme, apoi urmand sa-i ingrop in gradina,eventual !!!

Desigur, ati observat ca e o gluma,insa una care nu as vrea sa devina reala bineinteles, nimanui !!!

Insa intrebarea,de principiu ramane, pentru niste cazuri potentiale,din nefericire cat se poate de real-posibile !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.05.2011, 21:10:47
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Intrebarea este: chiar l.au omorat? De ce? De ce nu l.au judecat?De ce nu l.au inchis? Mi se pare o chestie de gradinita sa vii sa spui ca dupa 10 ani l.ai gasit,l.ai impuscat si.......l.ai aruncat in apa.Fara nicio o dovada.Oare nu le este rusine? Cred ca cei doi lideri sunt f buni prieteni,au batut palma si teroristul e prin caraibe face plaja.
Oare CIA nu avea resurse sa il gaseasca pana acum? Hmm ni se pregateste ceva?
Nu cred in teorii ale conspiratiei abracadabrante !

Nu au putut sa-l judece,deoarece el nu s-a lasat prins, si a ripostat, se pare, armat !!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.05.2011, 21:14:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Intrebarea!

Si totusi, intrebarea centrala ramane in picioare :

Nu a fost, oare un act de razbunare,deci necrestinesc ?

Problema fiind asa de dificila,as ruga ,eventual un preot, competent, sa incerce un raspuns !
Multumesc !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.05.2011, 01:20:30
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Si totusi, intrebarea centrala ramane in picioare :

Nu a fost, oare un act de razbunare,deci necrestinesc ?

Problema fiind asa de dificila,as ruga ,eventual un preot, competent, sa incerce un raspuns !
Multumesc !
Si daca a fost necrestinesc crezi ca asta ii deranjeaza pe musulmani? Pe ei nu ii intereseaza daca a fost sau nu crestinesc,ci faptul in sine(asta daca a fost cum zic ei ceea ce nu cred pt ca sunt de parere ca puteau sa nu il omoare;cum adica a opus rezistenta?cica nu avea arme la el; ce a facut?aaaa s.a zbatut...si nu au putut sa il lege de maini si de picioare).
Nu inteleg ce e atat de dezbatut aspectul acesta:daca a fost sau nu crestinesc.Mor zilnic mii de copii avortati,sau de boli rare care nu beneficiaza de tratament pt ca nu sunt dom,le bani etc etc si ne punem problema de gesturi necrestine intr.un caz singular(cand sunt de fapt atatea).Cum spunea si Melissa nici faptul ca Ceausescu a fost impuscat de Craciun nu a fost crestinesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20
Bin Laden pictat in chip de draci intr-o biserica ortodoxa din Timisoara mihailt Generalitati 8 02.11.2009 23:37:54