Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.03.2012, 17:17:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Daca e invatat sa manace mancare gatita, la oala de 4 litri mai pui un litru de apa , un morcov, o mana de fasole verde si deja ai mancare ptr 6 persoane.
Sau varianta somaleza:

http://www.adevarul.ro/international...535146556.html

Faduma Sakow Abdullahi, o văduvă de 29 de ani, mergea spre Dadaab cu patru copii în vârstă de 2,3,4 și 5 ani. Cu o zi înainte să ajungă la destinație, fata de 4 ani și băiatul de 5 ani nu s-au mai ridicat după ce trăseseră un pui de somn. Abdullahi a decis să nu irosească puțina apă pe care o mai avea pe cei 2 copii care erau pe moarte. Frații lor mai mici aveau mai multe șanse să trăiască. Faduma s-a ridicat și și-a lăsat copiii leșinați să moară.

Ahmed Jafar Nur (50 de ani) mergea către Kenia, pe jos, cu doi dintre copiii lui, un băiat de 15 ani și o fată de 14 ani și au rămas fără apă după doar 2 zile. "A treia zi, copiii mei nu mai puteau să meargă. Și atunci, în loc să murim toți trei, am plecat și i-am lăsat acolo, gândindu-mă că soția mea și alți cinci copii au rămas acasă. Am decis să trăiesc eu ca să îi pot salva pe ceilalți cinci".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.03.2012, 18:12:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
De ce nu mai au in ziua actuala oamenii credinciosi mai multi copii.
Patul mirilor nu este cunoscut de nimeni, afara de Dumnezeu si de duhovnic.
Crestinii sunt datori a nu pacatui, iar nu a face multi copii.
Cei care nu au multi copii nu inseamna ca traiesc in pacate. Numarul copiilor sunt in mana lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Traiul bun te transforma intr-un individ comod, masmedia promoveaza ideea de relaxare, de a te gandi in primul rand la tine insuti de a-ti face viata cat mai usoara. Ei si? veti zice. Nu e normal sa vrei sa traiesti comod? Nu e normal, ptr ca acolo unde exista comoditate hop si aghiuta incepe sa isi faca treaba. Incepem sa simtim comoditate, lene, ne chinuie akedia, nu mai avem timp de rugaciune, incepem sa ne maniem mai des, sunt mai irascibili, ne simtim mai deranjati daca sotul/sotia indraznesc sa ne strice linistea si sa ne rapeasca placerea de a urmari filmul preferat/meciul.
DE aceea calugarii muncesc pana la istovire, ca intr-un trup odihnit patimile incep sa isi faca culcus. (...)

Unii prieteni au un copil, si se plang ca e greu... Mi se pare comic. Altii au doi... si la fel. Unora Dumnezeu le-a dat mai multi. Culmea e ca cei care depasesc trei parca incep sa invete sa rabde, sa nu mai vada lucrurile asa gri. Cred ca pana la doi e mai greu. De acolo pune umarul Domnul si nu mai simti povara asa apasatoare.

Cred ca atunci cand te protejezi prea mult pe tine, are Domnul grija sa iti dea pe alta parte activitate. Oricum pacatele trebuiesc platite. Or din varful patului nu s-a mantuit nimeni. Toti sfintii s-au mantuit prin jerfa, nevointa, ascultare. Asadar, asta e singura cale. Alta nu. Calea comoditatii e un drum sigur spre iad. Eu asa cred.

Cred ca cea mai frumoasa jertfa pe care as putea sa o fac cu bucurie ar fi cresterea copilor. Chiar daca asta ar insemna sa imi sacrific cariera mea. Si drept vorbind, prefer sa-mi investesc timpul si energia ptr cresterea copiilor decat ptr prosperitatea vre-unui italian. asta nu inseamna ca ii condam pe cei care lucreaza in multinationale. Doar ca in viata mereu trebuie sa sacrifici ceva. Depinde de noi sa hotaram ce.

Mass-media ne manipuleaza in ultimul hal. Nu e musai sa oferi copilului haine de firma si iaurturi Danone. Important e ca el sa aiba haine, mancare, acces la educatie si servicii medicale.Restul sunt mofturi... cred ca daca noi parintii am fi mai putin manipulabili si copii ar creste mai sanatosi. dar asta presupune o lupta continua... Iar lupta presupune jerfa, nu comoditate.
Multumesc pentru cuvant. Si eu vad asa lucrurile, intru totul.
Este nevoie de credinta, de smerenie si de jertfirea continua a egoismului.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca am trai in Somalia, atunci Dumnezeu ne'ar lumina mintea spre a trai curat inaintea Lui.
Atata vreme cat traim in Romania insa, nu ne lipsesc inca multe.
Pacatele noastre au dus la atata suferinta in lume, iar nu numarul de copii nascuti de unele familii credincioase.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.03.2012, 18:39:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau varianta somaleza:

http://www.adevarul.ro/international...535146556.html

Faduma Sakow Abdullahi, o văduvă de 29 de ani, mergea spre Dadaab cu patru copii în vârstă de 2,3,4 și 5 ani. Cu o zi înainte să ajungă la destinație, fata de 4 ani și băiatul de 5 ani nu s-au mai ridicat după ce trăseseră un pui de somn. Abdullahi a decis să nu irosească puțina apă pe care o mai avea pe cei 2 copii care erau pe moarte. Frații lor mai mici aveau mai multe șanse să trăiască. Faduma s-a ridicat și și-a lăsat copiii leșinați să moară.

Ahmed Jafar Nur (50 de ani) mergea către Kenia, pe jos, cu doi dintre copiii lui, un băiat de 15 ani și o fată de 14 ani și au rămas fără apă după doar 2 zile. "A treia zi, copiii mei nu mai puteau să meargă. Și atunci, în loc să murim toți trei, am plecat și i-am lăsat acolo, gândindu-mă că soția mea și alți cinci copii au rămas acasă. Am decis să trăiesc eu ca să îi pot salva pe ceilalți cinci".
exemplu e deplasat.
In romania se poate trai cu am spus.
Nu suntem in somalia. In loc sa cautam solutii ptr ca locuitorii celorlalte parti ale lumii ca aceastia sa poate face copii, mai bine ne-am uita in propria ograda ca variante avem destule.

Credinta insa nu....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.03.2012, 18:43:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca am trai in Somalia, atunci Dumnezeu ne'ar lumina mintea spre a trai curat inaintea Lui.
Atata vreme cat traim in Romania insa, nu ne lipsesc inca multe.
Pacatele noastre au dus la atata suferinta in lume, iar nu numarul de copii nascuti de unele familii credincioase.
daca citeam la timp postarea ta, nu mai raspundeam eu.
Dar faptul ca repetam acceasi idee confirma cele spuse: in Romania se pot face si de la trei copii in sus. NU copii ne sarcesc, ci lipsa lor si avutul agonisit cu necinste , in zile de sarbatoare, si mai ales incalcarea poruncilor lui Dumnezeu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.03.2012, 21:11:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când iți iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vieții iți va ajuta! Nădejdea să o avem în Dumnezeu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.03.2012, 21:23:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când iți iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vieții iți va ajuta! Nădejdea să o avem în Dumnezeu.
da, nu-i va lasa sa moara de foame, insa greutati foarte mari vor avea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.03.2012, 23:07:50
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
De ce nu mai au in ziua actuala oamenii credinciosi mai multi copii. Uita Parintele Cleopa s-a nascut intr-o familie cu 10 copii. Este adevarat ca au murit de tineri toi fratii lui. Dar acum cu progresul medical copiii au sanse sa traiasca.
Oamenii nu mai au multi copii, asa cum spunea si Anna21, in primul rand datorita lipsei de credinta in Dumnezeu, si de aici inmultirea pacatelor si a patimilor. Exista mai mult exemple, ba parintii au alte planuri de cariera, sau mai vor sa hoinareasca prin baruri, discoteci, samd. Ce e mai grav este ca in astfel de cazuri, atunci cand apare o sarcina, mama recurge la avort, adica la crima, pt ca nu mai considera acel copil o binecuvantare, ci o piedica. Oameni buni, Hristos a venit si s-a jertfit! S-a nascut intr-un grajd, in ieslea vacilor, nu in palate. S-a imbracat intr-o simpla haina, nu in porfira si vison, si nu a dormit in puf si matase. "Fiul Omului nu are unde sa-si plece capul". De ce o mama care moare la nastere este considerata o mucenica? Pt ca si-a jertfit viata, ca sa aduca pe lume o alta viata. Oare cate mame in ziua de azi, de dragul lui Hristos, si-ar naste copiii intr-un grajd, in ieslea vacilor? Nici una! Bineinteles, ca Dumnezeu, nu le-ar cere asa ceva! Asta e viata, ori familia, ori calugaria, e jertfa, e cruce, asa cum spunea Lore86. Chiar duminica asta a fost inchinata Sf Cruci. Parintele Arsenie Papacioc, zicea foarte bine, ca crestinul de astazi fuge de cruce! Fara cruce nu este inviere! Hristos a zis "Cine vrea sa vina dupa mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea sa si sa-mi urmeze", nu a zis "sa stea comod, sa doarma in puf, si sa-mi urmeze". Nu progresul medical ajuta copiii sa traiasca, ci Dumnezeu. Oamenii nu-si mai pun increderea in Dumnezeu, ci intr-un sistem pagubos, vandut si tradator. Oficial in Romania, din 89 si pana azi, sunt peste 20 milioane de avorturi. Neoficial, daca tinem cont si de anticonceptionale, sunt de 5 ori mai multe. Sa presupunem ca sunt 20 milioane, aproximativ populatia Romaniei de azi, si sa mai presupunem ca toti acesti 20 milioane de copii, ar fi in viata, si ar veni un Irod al zilelor noastre, si i-ar omora. Cum l-am caracteriza noi pe acest om? Ca cea mai mare bestie din istoria omenirii, nu? Dar ce ironie a sortii, ca noi suntem acei Irozi. Suntem criminalii propriilor nostri copii! Si ne mai plangem ca sunt de vina, Basescu, Boc, Iliescu, Nastase, samd. Ma mir cum de nu se "casca" pamantul si sa ne inghita iadul de vii! Parintele Nicolae Tanase de la Valea Plopului spunea ca Romania inoata in sange! Rugati-va si pt mine! Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.03.2012, 23:11:19
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa inteleg ca e bine ca nu suntem mai multi tineri? Sa inteleg ca moartea a acelor copii avortati a fost un lucru bun pana la urma nu?

Imbatranirea in lume. Stiti de perioada baby-boom nu? Adica dupa ultimul razboi mondial, s-au nascut multi copii. Adica actualii batrani+-. Si de ce nu s-au mai nascut tineri? Pentru ca s-a introdus educatia sexuala care a spalat pe creiere oamenii si s-a legalizat avortul. Si credinta in Dumnezeu e aproape nula. Prezentul este viitorul trecutului. Generatia actuala de tineri, este viitorul generatiei trecute.
Corect.
Foarte frumoasa semnatura ta, si mi-a placut si poza cu Sfantul inchisorilor!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.03.2012, 23:25:33
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa intelegi ca e un non-sens sa militezi pentru cresterea/reintinerirea populatiei atat timp cat situatia economica este care este, cel putin la noi.
Cred ca nu e corect cum ati pus problema : "cresterea populatiei". De parca fiecare familie din Romania ar avea cel putin 7 copii, si incepand de maine, Biserica ar da ordin, ca stacheta minima sa fie de 10 copii. Se militeaza pt oprirea crimelor care se fac prin avorturi. Aduceti ca argument situatia economica. Asta e dovada de lipsa de credinta sau de putina credinta in Dumnezeu. Asa cum am spus si anterior, ne punem nadejea in acest sistem ticalosit, vandut si tradator, si nu ne punem nadejea in Dumnezeu. Trebuie sa intelegem ca tara noastra, si nu numai, trece prin situatia asta dificila, datorita pacatelor. Dumnezeu face cu tara noastra, cum fac mama si tata cu un copil care face prostii, si nu asculta de ei. Il mustra, ii da o nuia, il cearta, si toate astea le fac din dragoste, nu din altceva. Asta face Dumnezeu cu noi. Ne mustra, ca sa ne intoarcem de la grelele pacate, catre El. Daca Dumnezeu ar fi drept, ori ne-ar pedepsi pe loc, ori ne-ar lasa in voile noastre pacatoase, si ar fi mai grav, pt ca ne-am pierde mantuirea.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.03.2012, 23:28:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Mama avea o vorba, cam ciudata"cauza atator rele? traiul bun si nesimtirea."
Acum judecand, vad ca nu sunt chiar vorbe aruncate in vant.
Traiul bun te transforma intr-un individ comod, masmedia promoveaza ideea de relaxare, de a te gandi in primul rand la tine insuti de a-ti face viata cat mai usoara.
Ei si? veti zice.Nu e normal sa vrei sa traiesti comod?
Nu e normal, ptr ca acolo unde exista comoditate hop si aghiuta incepe sa isi faca treaba. Incepem sa simtim comoditate, lene, ne chinuie akedia, nu mai avem timp de rugaciune, incepem sa ne maniem mai des, sunt mai irascibili, ne simtim mai deranjati daca sotul/sotia indraznesc sa ne strice linistea si sa ne rapeasca placerea de a urmari filmul preferat/meciul....
DE aceea calugarii muncesc pana la istovire, ca intr-un trup odihnit patimile incep sa isi faca culcus.

Viata cu mai multi copii nu e o viata usoara. Numai o mama poate sa spune ce inseamna sa dormi iepureste, uneori chiar si cateva ore pe nopate ani de zile.Sa tresari cand il auzi ca geme, arzand ca un cuptor, sa te trezesti aducandu-i un pahar cu apa, sau ceai, sau compot atunci cand e bolnav, sa il iei in brate si sa il linistesti atunci cand viseaza urat.Iar cand exista mai multi, si fiecare are nevoile lui, durerile lui exista sansa ca mama sa doarma si 2-3 ore pe noapte. asta ca sa nu mai vorbim de jertfa de ale pregati mereu mancare proapata, de a-i spala, de a-i tine curati, de a-i scoate la plimbare, de a-i duce la medic,de a face activitati didactice cu ei ptr a le oferi un suport in procesul educational. Sa nu mai zic de momentele in care iti tremura picioarele de oboseala iar ei vor....sa se joace cu tine. Sau iti cad ochii de somn si ei te roaga staruitor sa le spui povesti.
Unii prieteni au un copil, si se plang ca e greu....Mi se pare comic. Altii au doi...si la fel.
Unora Dumnezeu le-a dat mai multi. Culmea e ca cei care depasesc trei parca incep sa invete sa rabde, sa nu mai vada lucrurile asa gri. Cred ca pana la doi e mai greu.De acolo pune umarul Domnul si numai simti povara asa apasatoare.

Cred ca atunci cand te protejezi prea mult pe tine, are Domnul grija sa iti dea pe alta parte activitate.oricum pacatele trebuiesc platite.Or din varful patului nu s-a mantuit nimeni.Toti sfintii s-au mantuit prin jerfa, nevointa, ascultare. Asadar, asta e singura cale.Alta nu. Calea comoditatii e un drum sigur spre iad.Eu asa cred.
Cred ca cea mai frumoasa jertfa pe care as putea sa o fac cu bucurie ar fi cresterea copilor.Chiar daca asta ar insemna sa imi sacrific cariera mea. Si drept vorbind, prefer sa-mi investesc timpul si energia ptr cresterea copiilor decat ptr prosperitatea vre-unui italian. asta nu inseamna ca ii condam pe cei care lucreaza in multinationale. Doar ca in viata mereu trebuie sa sacrifici ceva. Depinde de noi sa hotaram ce.

Mass-media ne manipuleaza in ultimul hal. Nu e musai sa oferi copilului haine de firma si iaurturi Danone. Important e ca el sa aiba haine, mancare, acces la educatie si servicii medicale.Restul sunt mofturi...
cred ca daca noi parintii am fi mai putin manipulabili si copii ar creste mai sanatosi.dar asta presupune o lupta continua...Iar lupta presupune jerfa, nu comoditate.
"Calea comoditatii e un drum sigur spre iad."
Cat adevar! Nu stiu cati dintre noi intelegem cu adevarat asta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 19:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 18:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 18:05:03