Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.04.2012, 21:47:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
banane coapte in camera de gazare...
Asta-i chiar draguta!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Avem conducatorii pe care ii meritam ,de ce sa ne dam pe dupa degete.
Parintele Arsenie Boca spunea ca Ceausescu a daramat bisericile dar noi suntem vinovati ,pt.ca suntem pacatosi.
Asa-i, dar neamul acesta al nostru s-a cam .....impestritat, spun asa ca sa nu se supere prea rau unii...

Cand eram copil la tara, sat de romani din Ardeal, arata cam asa: fiecare sat avea evreul/negustorul satului, presupun ca era mozaic, nu am intrebat niciodata, nu se punea problema, era de-al nostru;
era si vreo familie-doua de unguri, bine integrati si acceptati, nici la astia nu se punea problema ce cauta ungurii in sat de romani, nici vorba, erau ai nostri, cred ca erau reformati; nu stiu unde mergeau la biserica nici unii ca in sat era o singura biserica, cea ortodoxa;
mai era tiganul/tiganii satului, care se ocupau de fierarie (potcovarul), sau de facut floricele (venea cu ciurul), nu furau, munceau, cred ca si ei mergeau la biserica ortodoxa, ii vedeam in tintirim dupa slujba (am scris un ardelenism, e cimitirul care inconjoara biserica),
romanii care erau majoritari, erau ortodocsi (cu alta ocazie o sa spun povestea cu greco-catolicii). Stiai care ce religie are dupa natia lui!
Dar acum?

Edit: am taiat din text, sa nu supar....

Last edited by Adriana Cluj; 05.04.2012 at 23:22:30.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.04.2012, 21:49:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Problema e alta. Pe mine nu ma intereseaza ca acel produs alimentar (sau fruct,leguma etc.) provine din Romania sau Bangladesh,ideea e sa fie cat mai naturale,ceea ce e din ce in ce mai putin probabil. Mancam numai chimicale si banane coapte in camera de gazare...


Vorbea de productia de camioane,iar titlul topicului face referire la industria romaneasca. Ce ai spus tu de supermarketuri era mai putin offtopic? Hai sa nu devenim rautaciosi :)

PS Scania parca a dat faliment,sau poate incurc borcanele. In orice caz Saab a falimentat si Volvo a fost vandut chinezilor. Deci nici suedezii n-o mai duceau asa bine
Încurci borcanele! Scania n-a dat faliment, a intrat în proprietatea nemților de la Volkswagen, iar divizia de utilitare Volvo e parte a concernului Renault de ani buni. Chinezii au cumpărat de la Ford doar divizia cars. în fine, detalii neinteresante....
Ce am spus eu despre supermaketuri era evident offtopic, deci o continuare era o exagerare. Sper că ai prins logica textului de data asta.
Dar cred că m-am pierdut în detalii.... subiectul topicului de față este offreality. Așa că vă las să vă bucurați de o agreabilă discuție duhovnicească despre industria românească, fabrici și uzine, transporturi, agricultură și comerț, tâlhărite toate bineînțeles de masoni, cu binecuvântarea securității. Poporul român blajin, mistic și aproape îngeresc de moral e prigonit întotdeauna de alții, milioane de mucenici virtuali, vă dați seama? Duminică după-masa toți masonii au ieșit la grătar, în timp ce poporul român era afundat în post și rugăciune. Cluburile sunt pline ochi de masoni și masoane sumar îmbrăcate, iar tinerimea română face mătănii la Sihăstria. Ca să nu mai spun că masonii ăștia desfrânați fac milioane de avorturi anual, iar poporul român respectă ad litteram porunca divină din Facere 1:28. Ce ne-am face oare fără masoni, pe cine am putea pune vina ca să ne acoperim răutatea și prostia?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.04.2012, 00:33:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Asta-i chiar draguta!
Amuzant sau nu... e adevarat 100%.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.04.2012, 00:41:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Amuzant sau nu... e adevarat 100%.
Da am vazut si eu chestia asta , sant niste depozite foarte aproape de Bucuresti unde se coc bananele si mai mult Romania este o tara exportatoare de ...banane, ca tot zicea cineva ca exportam produse alimentare.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.04.2012, 19:18:23
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Ar trebui sa se formeze o cultura a consumatorului roman, pentru a cumpara numai si numai produse autohtone,fabricate de firmele locale !

Poate nu e cel mai nimerit exemplu,data fiind perioada postului,dar...in ce priveste produsele din carne,exista un numar de firme locale (cel putin in Cluj-Napoca),care au mici magazine in pietele clujene,si a caror produse sunt deosebit de gustoase,avand la baza retete traditionale,cu un minim de e-uri necesar,si fara impamantenitii inlocuitori !!!

Deci, orice consumator,are o alternativa de alegere sanatoasa: firmele locale,din imediata proximitate !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.04.2012, 19:23:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Avem conducatorii pe care ii meritam ,de ce sa ne dam pe dupa degete.
Parintele Arsenie Boca spunea ca Ceausescu a daramat bisericile dar noi suntem vinovati ,pt.ca suntem pacatosi.
Daca cititi Psaltirea veti vedea in anumiti psalmi ca se vorbeste de ajutorul pe care Dumnezeu l-a dat evreilor in lupta cu vecinii lor.
"Nu noi ci mana ta i-a invins"
Cam asa spunea David.
Daca noi am fi corecti ,credinciosi , Dumnezeu ar ridica din randurile noastre conducatori buni.
Dar sa nu disperam ,parintii si duhovnicii ne indeamna sa ne rugam pt.acest popor incercat.
perfect de acord,cu viziunea dvs !
nu numai, ca e adevarata, dar e si de bun simt !!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.04.2012, 21:28:50
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
perfect de acord,cu viziunea dvs !
nu numai, ca e adevarata, dar e si de bun simt !!!
Citesc si ma minunez, de unde le scoateti. Pai ce legatura sa fie intre faptul ca Ceausescu a daramat bisericile si starea de pacatosenie a unora? Daca Ceausescu era ateu si a daramat biserici, cu ce sunt de vina saracii crestini practicanti care mai fac si pacate, ca doar nimeni nu e sfint sa nu faca pacate, atunci in loc sa dam vina pe Ceausescu, dam vina pe oameni, ca sunt pacatosi? Pai oamenii vor fi tot timpul pacatosi ca nimeni nu e bun pe lumea asta in afara de Dumnezeu, deci dupa logica voastra cand nu vom mai fi pacatosi vom avea conducatori buni, asta nu se va intampla niciodata, fiindca oamenii vor fi vesnic pacatosi chiar si crestinii practicanti.

De ce vreti sa stergeti responsabilitatea conducatorilor si sa dati vina pe saracii crestini pacatosi, unde scrie in Noul Testament ca vom avea conducatori rai din cauza pacatelor noastre, unde a zis domnul Iisus asta? e mai important ce a spus parintele Boca decat Hristos, trebuie sa luam ad-litteram tot ce au zis preotii fara sa gandim putin?

Last edited by TunsDiana; 06.04.2012 at 21:36:13.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.04.2012, 22:30:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
e mai important ce a spus parintele Boca decat Hristos, trebuie sa luam ad-litteram tot ce au zis preotii fara sa gandim putin?
Asta spune părintele: "Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".

Unde greșește?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.04.2012, 22:45:10
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta spune părintele: "Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".

Unde greșește?
Acest citat anuleaza responsabilitatea preotului, care in acest fel poate face orice, pentru ca poate oricand sa dea vina pe oameni pentru ca ei sunt de vina, deci oamenii sunt de vina ca preotii nu sunt buni, oamenii sunt de vina ca conducatorii nu sunt buni, dar preotii nu sunt de vina pentru nimic, conducatorii la fel, e usor sa dam vina pe popor, nu, sa nu ne recunoastem greselile, in loc sa isi puna cenusa in cap si sa se indrepte! Si nu e surprinzator ca acest citat vine de la un preot, care normal ca isi apara tagma, dand vina pe popor, ce usor, hai sa sa acuzam pe altii pentru faptele proprii!

Un lucru care nu imi place la liturghie tot timpul sa ne rugam pentru conducatorii nostri, tot timpul ei sunt pusi in fata si preotii, iar prostii de rand credinciosii la urma ca ei nu sunt importanti, la fel cum in predica se intampla acest lucru si in viata reala, tot poporul e la urma si preotii in fata!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.04.2012, 22:49:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda...la așa cap...așa căciulă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Distrugerea naturii ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 7 02.09.2011 10:02:48
Distrugerea bisericilor crestine din Kosovo de catre albanezi Nevrednicul Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 24.07.2009 19:46:46
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 21.08.2008 23:02:06
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43