Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.04.2012, 20:21:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

probabil,domnisoara Tuns Diana este o persoana foarte tanara, sau daca nu, are un spirit tineresc in discursul dansei,ceea ce iarasi e salutar !
Putina cultura istoriografica,asupra a ceea ce a insemnat teroarea comunista in lagarul estic,ne-ar fi relevat un exemplu de fronda la adresa molohului rosu, venit dintr-o tara intinsa si indelung suferinda pe scena istoriei moderne,ma refer la Republica Poloneza !!!
Prin anii '80 si ceva,'86 sau poate '88,nu mai tin minte, eram si eu un pusti,care ascultam impreuna cu parintii,in noptile friguroase si intunecate(curentul electric era taiat cu desavarsire in serile de atunci !) de iarna postul de radio retrograd si imperialist numit Europa Libera !
Mi-a ramas imprimat in minte episodul unui inalt ierarh catolic polonez, probabil inalt cardinal, care ridicandu-si vocea importiva molohului rosu, a sfarsit asasinat de politia politica !!!
Comparatia cu noi, nu mai trebuie facuta, din pudoare !!!
Nici cea din decembrie '89 !!!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.04.2012, 20:29:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta spune părintele: "Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".

Unde greșește?
un citat curat, pur si sanatos,ca un aer de munte !!!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.04.2012, 22:27:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Aceasta e randuiala lui Dumnezeu,si nu vine de la oameni.
Conducatorii au o anumita putere pe pamant ,fac si desfac indirect destinele multor oameni,pentru ca Dumnezeu le da aceasta putere. Noi nu ne rugam pentru ei doar ca persoane:Basescu,Iliescu,Ceausescu ( in paranteza fie spus ,aceasta are si un rol de crerstere duhovniceasca pentru noi,caci ne invingem astfel aversiunea ce o avem fata de : basescu ,iliescu etc)
Ci ne rugam pentru a arata prin asta ,ca recunoastem ca toate ocarmuirile vin de la Dumnezeu,si ca in El ne punem speranta.
Caci daca nu vom respecta conducatorii pamantesti ,cu sceptrul lor de tinichea,cum oare vom respecta Conducatorul intregului univers, al carui sceptru este Adevarul.
Aiurea o parte din romani l-au votat pe Basescu,nu Dumnezeu l-a pus pe acest om presedinte,ci noi romanii l-am pus presedinte.
Alti romani nu s-au dus la vot etc.
Nu e oare lipsit de bun simt sa punem in seama lui Dumnezeu ce am facut noi?

Daca acei romani de l-au votat pe dl Basescu ar fi fost mai smeriti macar,probabil ar fi observat inselaciunile evidente ale dlui Basescu.
Si eu am votat in primul tur cu Basescu,asta e alegerea care am facut-o ca am fost plin de mandrie si superficial si acum trag "foloasele" la cum am votat.
Dl Basescu acum e un om inselat de draci care pune in pericol pacea din regiune cu absurditatile sale spre exemplu mai recent s-a luat la cearta cu Bulgaria,a incercat sa puna bete in roate aderarii Serbiei la UE etc.
Eu am mai vorbit cu unii turci si multi din ei erau inselati de draci cu un fanatism ultra-nationalist iar dnul Basescu e juma turc,dupa mama.Si mentalitatea asta absurda a dlui Basescu de ultra-nationalism,de care sufera si domnia sa o impune si poporului roman.
Eu nu am nimic cu cineva ca e turc sau juma turc,problema e ca dl Basescu e sub insuflarea dracilor si prin politica sa invrajbeste romanii,adica pe unde apare domnia sa apare si dezbinare etc.
Asta e semn ca domnia sa se afla sub influenta dracilor.
Nu mai zic cum a dezbinat oamenii la Rosia Montana,ca unii vor sa se faca exploatarea aurului pe acolo,altii nu si uite asa a iesit dezbinare intre oameni de acolo.
Nu stiti cum au cucerit turcii din acea vreme Constantinopole si odata cu asta ce mai ramasese din Imperiul Bizantin?
Pai au platit pe careva sa tradeze,sa lase portile cetatii deschise.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 09.04.2012 at 22:35:58.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.04.2012, 02:03:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,sigur,am fost prosti ca l-am votat pe Basescu. Si pe cine era sa votez? Ce alte variante aveam? Pe Geoana (adica PSD)?? NU,MULTUMESC!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.04.2012, 18:04:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Aiurea o parte din romani l-au votat pe Basescu,nu Dumnezeu l-a pus pe acest om presedinte,ci noi romanii l-am pus presedinte.
Alti romani nu s-au dus la vot etc.
Nu e oare lipsit de bun simt sa punem in seama lui Dumnezeu ce am facut noi?
.
Dar cine ii da unui om harul de a aduna 50% din voturi ? Intamplarea? Nu. Incearca tu,si nu te va vota decat familia ta . El se muleaza pe anumite aspiratii ale oamenilor ,si oamenii ii dau de buna voie putere asupra lor . Eu vorbeam de ordinea si perfectiunea acestor lucruri ,de orice presedinte,de oriunde ,de ideea de stapinire insasi,care are o picatura din puterea cu care Dumnezeu stapineste lumea. Pentru aceasta idee sa ne rugam ,caci prin ea recunoastem ca Dumnezeu vegheaza la soarta noastra ,si ca toate sunt de la El.
Dumnezeu in toate ,slujind tuturor . Ieri pt Ceausescu,azi pt Basescu si maine pt Antonescu ,sa ne rugam,ei sunt doar instrumente in mina lui Dumnezeu , si care este singurul Stapin a toate . O lume fara stapinire ar cadea in haos si ar fi o lume a orgoliilor nemasurate.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.04.2012, 23:46:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De 20 de ani s-a creat iluzia ca romanul alege raul cel mai mic.
Si romanul a crezut asta.
Si s-a dus cuminte la vot crezand ca face ceva bun.

Singura data cand a avut indrazneala sa NU mearga la vot a fost cu votarea noii Constitutii.

Lucrurile au fost aranjate pana la urma si romanul a pierdut inca o data, dar daca ar fi perseverat pe linia asta, ceva putea fi altfel acum.

Nu stiu cum, dar probabil ca ar fi fost.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 13.04.2012, 00:32:32
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Toata lumea la pamant.
Se privatizeaza gazele dupa modelul PETROM.
Se vinde ROMGAZ S.A.

Basescu vinde si ROMGAZ asa cum a vandut CUPRUMIN.

ROMGAZ S.A. are rezerve dovedite de gaze in valoare de 150 miliarde $ .

Rezervele dovedite de gaze naturale ale României se ridicau, la finele lui 2010, la 600 miliarde metri cubi (mc), reprezentând 0,3% sută din rezervele mondiale, un nivel similar cu cel din anul precedent, conform datelor centralizate de British Petroleum.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 13.04.2012, 01:11:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stai sa vezi ce o sa faca PSD -ul dupa alegeri, atunci n-ai sa mai tzipi, ai sa plangi de-a dreptul..
Reply With Quote
  #99  
Vechi 13.04.2012, 01:27:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
Basescu vinde si ROMGAZ asa cum a vandut CUPRUMIN.
Din ce stiu CUPRUMIN nu s-a (mai) vandut,firma respectiva nefiind deacord cu clauzele impuse de Romania. Foarte bine,pt. prima oara cand vad ca se pun anumite conditii stricte! Nu e rau sa privatizezi ceva,ci e rau sa privatizezi PROST!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai sa vezi ce o sa faca PSD -ul dupa alegeri, atunci n-ai sa mai tzipi, ai sa plangi de-a dreptul..
Bine punctat! Sa nu uitam ca tara a vandut-o PSD-ul. Cand a venit PDL la putere in 2005 deja Romania era o ruina. Macar acum ce se vinde se face datorita presiunilor FMI,insa PSD-ul a facut totul din proprie lacomie!

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
Se privatizeaza gazele dupa modelul PETROM.
Se vinde ROMGAZ S.A.
Daca nu ma insel PETROM a fost vandut tot de... PSD! Nu a fost opera lu' bombonel??
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.04.2012, 11:49:23
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit realitatea asta e !!!

Realitatea e ca suntem niste cetateni carcotasi, care stam pe marginea lumii politice,gesticuland in vant, acri si frustrati (si pe buna dreptate !).

Problema mare e ca , ajunsi la urnele de vot punem stampila tot pe "fosti",adica cu alte cuvinte, tot pe clasa politica de dupa 89 ,de care ne-am saturat pana la urechi !!!

Formatiuni politice minuscule, dar cu intentii bune si material uman tanar si fara legatura cu vechile partide,nu numai ca nu sunt sprijinite de cetateni,dar sunt si lasate cu bunastiinta intr-un con de umbra.
De ce nu ar merita ,bunaoara, o formatiune ca Noua Dreapta (e drept, cu un program plitic nitel revizuit in punctele contondente si mai indulcit pe ici pe colo !) sa intre bunaoara in parlament ???
Deasemenea nu sprijinim noile formatiuni politice,si nu formam altele noi,nu ne implicam destul in asociatii civice...etc...
Suferim de o lentoare a initiativei civice si politice dezarmanta,aproape o lene cronica !!!

Si in toata critica asta ,nu ma refer la talpa tarii, ci la paturile sociale ale burgheziei in formare,patura de mici intreprinzatori,pentru care nu ar fi un capat de tara sa puna mana de la mana, si cu o implicare financiara care pt ficare nu ar fi in orice caz o avere,sa construiasca o alernativa politica serioasa (nu paride tiganesti-etnice, ca partidul soricelului din CARACAL !!!) pentru Tara !!!

Unde va e implicarea si initiativa, domnilor, care nu aveti chiar un statut social modest de tot ???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Distrugerea naturii ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 7 02.09.2011 11:02:48
Distrugerea bisericilor crestine din Kosovo de catre albanezi Nevrednicul Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 24.07.2009 20:46:46
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 15:36:29
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 22.08.2008 00:02:06
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 20:56:43