Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.04.2013, 01:54:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Stie cineva sa spuna clar, concret , ce s-a mai intimplat cu mamica si copilul din Bucuresti care traiau intr-o caroserie de Dacia-papuc si pt. care s-a lansat mesaj de ajutor de iti fringea inima ?
Cea care a fost data de Kanal-D si care era la fel de f. sarmana , inca si fara casa , doar cu o caroserie de Dacia din curtea unei firme de fier vechi ?
Cea care a mai fost birfita si pe la alte televiziuni si care dupa tot tam-tam-ul facut si inimile frinte in auditoriu s-a dovedit ca defapt saraca-saraca , dar nu vroia ajutor decit in conditiile puse de ea ?
.
Si ce conditii asa extraordinare cerea?
Din cate tin minte, nu vroia sa fie despartita de copilul ei, ca i se oferise parca o varianta sa i-l creasca altcineva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.04.2013, 02:00:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
si citeam undeva pe forum ieri ca-i pacat sa oferi in post mancare de dulce
Este daca tu tii post, poti sa alegi ce sa dai, si stai bine sa te gandesti nitel, ca 1kg de branza sau carne e mai scump decat 1kg de fasole si nici macar nu tine atat de foame.
De faina nu mai zic, la fel si ouale, laptele, etc.

Nu stiu cum reusesc unii sa zic ca mancarea de post e mai scumpa decat cea de frupt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.04.2013, 02:04:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Eu nu o judec pe doamna si nici nu am dreptul s-o fac.
Deja ai facut-o.

Citat:
Toate erau postate pe internet...la liber
Nu e o scuza valida.
Trebuie sa mai procesezi si ce citesti, cu o doza de impartialitate, fara sa cauti "razbunare" pentru cazurile mai vechi in care ai fost cu dare de mana prea usoara.

Citat:
,si ...da,cunosc cazuri mai grave.
Nu cred ca sustine nimeni ca asta e cel mai cel, daca poti sa ajuti cu ceva, fa-o, daca nu, treci mai departe, incercand sa nu adaugi rau peste raul altcuiva, care de fapt nu-l cunosti.

Citat:
este amar cand afli ca te-ai ars ...si nu sunt singura de aici!
Si eu am patit-o dar nu ineamna ca trebuie sa-i tratezi pe altii cu un scepticism cinic derivat dintr-o judecata pripita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.04.2013, 10:25:23
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Milostenia

Spunea un sfânt părinte(îmi scapă numele) "să transpire milostenia în mâna ta". Avea dreptate.
M-am implicat în cazuri umanitare nu cu banul meu care e cum e, Dumnezeu știe cât are fiecare. Am întâlnit oameni deosebiți care ajută necondiționat și am fost alături de ei dar am făcut și o tristă constatare. Ajutorul primit de la oameni milostivi dă dependență multora dintre cei ajutați! Cerșetoria s-a modernizat. Există și pe internet și merge! Cei care au să ajute, e treaba lor că doar tot în mâna lui Hristos pui banuțul tău dar eu cred că trebuie să avem grijă să nu fim unelte ale unor profitori. Sunt atâția oameni nevoiași în familiile noastre pe strada noastră, în blocul nostru, la biserica noastră. Să-i ajutăm pe aceștia întâi.

Mi-am șters contul vechi dorinastoica14 datorită unui caz umanitar în care m-am implicat. Părintele m-a oprit să mai activez în org. umanitare.Până voi primi dezlegare stau în banca mea.
Doamne ajută.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.04.2013, 13:13:50
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Incredibil ! A treia persoana care alege sa arunce cu noroi inainte si sa judece inainte sa aiba buna-cuviinta (si bunul-simt, as adauga) sa cerceteze obiectiv situatia, sa analizeze toate materialele. De parca ar fi concurs cu tema "care face cel mai mult rau si care sminteste cel mai mult". Cred ca din cauza unor persoane ca acestea am ales sa nu mai citesc acest forum (contul meu este mai vechi, dupa cum se poate observa) si sa frecventez alte site-uri in care oamenii inca isi mai amintesc ca in primul rand sunt crestin-ortodocsi, mai apoi acuzatori, cercetatori, savanti in domeniul SMINTELII altora. Cred c-a fost o greseala sa revin pe forumul acesta, cred ca o voi remedia renuntand sa mai activez aici, pentru ca rautatea voastra imi face rau.


Ceea ce nu inteleg eu este:

1- Ce va tot laudati cu actele de caritate? Vreti sa vi se ridice statui, pentru cat v-ati implicat? Apoi sa vi se ofere si consiliere psihoterapeutica, pentru cat de multi ati fost deceptionati de acele persoane si astfel sa puteti trece mai usor peste șoc ? De ce simtiti nevoia sa pozati in eroi salvatori, apoi in ipostaza de victime?

Flash news,people: milostenia se face in ascuns. Pentru mai multe informatii, intrebati-l pe Iisus ( "Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor. Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta, ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție").

Inca un breaking news: fapta voastra buna se va contabiliza, indiferent de deznodamant. In Patericul Egiptean, printre miile de istorioare si vorbe de intelepciune, este si una deosebita. Un calugar s-a dus in targ sa-si vanda lucrul mainilor sale si, vazand un om amarat, i s-a facut mila de el si i-a dat haina sa. Apoi cand a vrut sa plece spre manastire, a vazut ca omul isi vanduse deja haine si banii ii folosise pentru bautura. S-a intristat foarte mult, vazand ca a vrut sa faca un bine si a iesit rau si a adormit mahnit. Insa in vis i-a aparut Iisus, imbracat chiar in haina data ca milostenie si spunandu-i sa nu fie trist, pentru ca milostenia lui a fost primita, iar omul care a fost nerecunoscator va fi osandit pentru fapta sa. (nu mai retin exact cuvintele lui Iisus, dar cam aceasta este povestea - una dintre sutele de povesti frumoase din Pateric, carte pe care v-o recomand din toata inima; aceasta istorioara am aflat-o prima data din predica unui parinte de la o manastire si mi-a placut atat de mult, a fost imboldul de a citi Patericul)

Bun, deci dupa ce va plictisiti de lauda la adresa domniilor voastre ( pentru cat de multe persoane ati ajutat) si dupa ce terminati de plans (pentru cat de mult v-au inselat respectivii asteptarile), poate aveti timpul sau bunavointa sa mai cititi din scrierile Sfintilor Parinti, sa vedeti si parerile lor despre milostenie - de ce, cum si cui se face.


2- Alta nelamurire: Este un hobby acesta (al smintelii altora) ? V-ati nascut cu el sau a fost o pasiune pe care ati dezvoltat-o prin sudoarea fruntii si a rautatii ? Intreb de curiozitate, mi se pare uluitor "talentul" pe care il aveti.

Iti trebuie "talent" sa generalizezi si sa spui ca daca s-a intamplat cazul X, atunci toate celelalte cazuri ale alfabetului umanitar (A,B,C... pana la Y Z) urmeaza acelasi tipar al inselatoriei si sarlataniei.

Iti trebuie "talent" (si capacitati cognitive extraordinare) sa ajungi la o concluzie fara sa analizezi TOATE dovezile. Sa-mi spuna mie cineva din cei 3 "acuzatori" ca a avut rabdarea sa se uite la materialele video (20 de minute), sa citeasca articolul din ziar (2-3 minute), sa citeasca paginile acestea de pe forum (10-15 minute) - per total ca a daruit peste o jumatate de ora din timpul sau pretios ca sa analizeze cazul inainte sa judece si sa concluzioneze gresit. Sa-mi spuna ca a facut asta si ma inclin in fata lui/ei. Daca nu, atunci poate ar fi mai bine sa taca.

Iti trebuie "talent" sa spui, sa impui oamenilor pe cine sa ajute (cu coordonate geografice exacte: strada noastra, blocul nostru, biserica noastra; mai trebuiau si niste imagini din satelit, poate incercati un printscreen cu GoogleEarth, doamna Stoica, sa ne spuneti exact si ce bloc de pe strada noastra sa ajutam; pentru ca, nu-i asa, proximitatea geografica este principalul criteriu de selectie al destinatiei milosteniei oamenilor, nu gravitatea situatiei).


Iti trebuie "talent" sa judeci omul pe baza bucatariei pe care o are (desi obiectele sunt, in majoritatea lor, donate), pe baza unei pagini de facebook careia nu ii apartine. Mult talent, intr-adevar !

Iti trebuie "talent" sa previzionezi ca cersetoria va continua in viitor. Dar poate doamna are darul inainte-vederii si nu stim noi ?! Parerea mea este ca daca s-ar rezolva problema evacuarii, s-ar rezolva si 90% din restul problemelor. Pentru ca fiul dansei va incerca sa se angajeze din vara si, avand a doua sursa de venit in familie, nu vor mai fi probleme financiare - sau cel putin nu asa de grave, macar pentru mancare, medicamente si intretinere vor fi bani. Plus ca se va putea depune dosarul pentru a obtine -pe numele baiatului- acea camera, ca locuinta sociala.

Iti trebuie "talent" sa isinuezi ca ati putea fi victimele unor profitori/sarlatani, cand sunt atatea date,dovezi,persoane,acte medicale,reportaje,inregistrari video, preoti (subliniez preoti) care pot confirma ca-i vorba despre un caz real si deosebit de grav.


3 - O a treia nelamurire: cum veti da socoteala in Ziua Judecatii pentru atitudinea voastra?

Bun, sa presupunem printr-un caz fericit ca Hristos va face o exceptie in cazul domniilor voastre si nu va va spune " Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa minanc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau; strain am fost si nu M-ati primit; gol si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat." Sau, chiar daca v-ar intreba despre milostenie, la cat de mult va laudati c-ati facut-o, inseamna ca veti da raspuns bun la acest capitol.

Insa de urmatoarele cum veti scapa?
"Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala." "Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri. "

Eu n-am obligat pe nimeni sa-si doneze pensia sau salariul. Am rugat insa sa-i ajute, macar si printr-o rugaciune. Nu veti fi judecati pentru ca n-ati ajutat, ci pentru ca ati ACUZAT !

Observand ca threadul are 640 de vizualizari si presupunand ca minim 300 de oameni l-au citit (unii poate de doua ori), daca ati impedicat un procent de 1% din acel bine? Daca printre acesti 300 de oameni s-ar fi aflat, sa zicem: Gigi Becali, o fetita de 10 ani si o femeie care lucreaza in televiziune. Am ilustrat trei cazuri ipotetice, insa trei sanse de a face bine pe care, prin judecata si rautatea voastra, le-ati anulat. Daca Gigi Becali (sau oricare alt bogat) a citit nu toate cele 3 pagini din mesaj, ci doar ultimul, al dnei stoica si a fost smintit de el? "Pac pac, uite ce zice aici, sa ajut oamenii din cartierul meu si sa nu fiu unealta unor profitori. Aha, pai atunci nu mai donez o mie de euro, ia sa inchid eu pagina si sa nu ma mai uit la reportaj si la videoclipul de pe yotube". Apoi fetita aceea micuta citeste si ea un alt mesaj, in care se povesteste despre o dezamagire a domnului Zaharia si, citind de semnatura de la preotul paroh si vazand ca lipsete in acest caz, renunta la ajutorul ei. Si care-ar fi fost ajutorul ei? Bani n-avea,saracuta, insa un "Doamne-Doamne, ajut-o pe femeia asta si pe baiatul ei", spus din tot sufletul ei curat, ar fi valorat in ochii lui Dumnezeu mai mult decat alte o suta de rugaciuni. Si sa exemplificam si al treilea caz, femeia care lucreaza in televiziune si care ar fi putut prezenta cazul colegilor ei din redactia de Stiri, caz mediatizat mai apoi pe un post national. Insa n-o mai face, pentru ca citeste parerea lui aannra despre bucataria doamnei Dricu si se sminteste. "Da, are dreptate, ia uite, are frigider in bucatarie, are si telefon mobil, nu pare caz social, are dreptate aanrra, ia sa nu mai ma implic in cazul asta,sa nu-l mai mediatizez".

Si uite-asa, dragilor, prin interventia voastra "Salvatoare" s-ar fi putut pierde un ajutor
financiar, o rugaciune curata sau o mediatizare a cazului. Poate gandesc eu prea departe si nu au fost astfel de oportunitati. Dar daca au fost si s-au pierdut din cauza voastra, daca un bine s-ar fi putut face si s-a anulat pentru ca ati simtit nevoia sa va varsati suspiciunea, frustrarile si rautatea pe forum pentru cine stie ce sechele din trecut, daca ati SMINTIT si ati pricinuit anularea unui posibil ajutor, veti da socoteala in fata lui Iisus pentru fapta voastra !


------
Simtiti-va liberi sa dati cu noroi in continuare, o sa incerc insa sa nu mai intervin, pentru ca nu are rost. Dumnezeu e sus, El sa va judece pentru vorbele, cuvintele si atitudinea voastra ! In loc sa spunem toti un "Doamne ajut-o pe femeia asta amarata", macar atat, simtim nevoia sa aratam cu degetul si sa batem obrazul, de parca saracia si apelul la umanitate ar fi vreo crima. Si toata rautatea, toata suspiciunea, toata atitudinea asta acuzatoare - fix in postul Pastelui ! Trist, e trist...


---

@ Heaven
@ AlinB
Nu am suficiente cuvinte sa ma multumesc pentru ce-ati scris. Dumnezeu sa va rasplateasca nobletea sufletului vostru si intelepciunea de care ati dat dovada !

----
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.04.2013, 18:12:38
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

@Diana3-Nu-ti trebuie,,talent,,pentru a arunca cu ura in stanga si in dreapta.La fel ai facut si atunci ,demult,cand ai cerut ajutor pentru cele doua femei.Problema ta este in alta parte,aici este o comunitate cu bune si rele asa ca-n viata reala,de fapt asa suntem si noi.Intr-o comunitate oamenii discuta,se ajuta daca pot si vor,se creaza prietenii si dincolo de lumea virtuala.Am prieteni pe acest forum,pe unii i-am cunoscut fizic,uneori nu am impartasit aceleasi idei,dar am avut bunul simt si respect unii pentru altii ...ne-am ingaduit.
Nu stii cine sunt,ce povara duc in spate,sau cum o duc...sau cand o fi sa ma duc...cum o fi,doar Bunul Dumnezeu!Si doar in EL imi pun speranta,si-n oameni...si-n d`astia ca mine si-n d`astia ca tine,ca asa-i facuta lumea.De judecat,toti judecam,de aruncat cuvinte,toti aruncam...desi toti stim ca judecata si masura ei nu-i la noi.Daca altii nu vor,daca altii nu sunt,tu,iarta-le lor,iertata sa fii!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.04.2013, 18:48:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@Diana
Cam acru si extrem de cinic ultimul mesaj! De ce?
Iti amintesti zicala lui Anton Pann?
Cu o lingura de miere izbutesti sa prinzi mai multe muste decat cu o bute de otet!
Ia aminte si ia oamenii cu binisorul nu cu jigniri si zeflemeli elaborate de persoana interesanta ;faptul ca unii se plang ca au fost victime ale unor escrocherii sentimentele nu este pura intamplare,crede-i si pe ei!
Nu se lauda nimeni cu faptele de milostenie in mod intentionat ci se dau exemple din experienta acestor cazuri(unde multe dintre ele -poate ca nu merita atentia).
Desigur ca au mai fost escrocherii,nu trebuie sa generalizam ci sa cercetam fiecare caz in parte.

Stiu poate te intrebi de ce am mai scris daca nu dau semne ca as dori sa ajut...
Din pacate,am alte obligatii in familie(o gramada de rude fara serviciu ,fara viitor si fara minte).
Nu te supara sau enerva daca oamenii au ceva de cercetat sau cer informatii;este normal,banii se castiga cu greu si se dau la fel de greu!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.04.2013, 19:22:31
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

@Yasmina - Da, cam intepat mesajul meu precedent. Insa fortata de imprejurari...
Toti am fost la un moment dat victimele escrocheriilor. Inclusiv eu, de multe ori chiar. Insa nu voi da exemple, pentru ca nu vreau sa smintesc pe nimeni. Suferim in tacere si mergem mai departe. Dumnezeu e sus si vede intentiile tuturor - si ale celor care ajuta, si ale celor care isi bat joc de ajutorul primit.

Dar sa sufli si intr-un cub de gheata doar pentru ca te-ai ars mai demult cu o ciorba fierbinte mi se pare exagerat. Nu am deschis threadul ca sa facem concurs si sa vedem asteptarile cui au fost cel mai mult inselate. Daca nu puteau sa ajute (nici macar cu o rugaciune), ar fi trebuit sa se abtina de la a sminti pe altii. Sau macar, daca tot au facut pe justitiarii, sa vina cu dovezi concrete in spijinul acuzatiilor lor.

Exista preoti hoti, dar asta inseamna sa nu mai merg la biserica ? Exista calugari care renunta la viata monahala si se intorc in lume, isi incalca juramintele, dar asta inseamna ca orice monah sau orice monahie va face la fel ? Nu trebuie sa generalizam.

Si doamna Dricu si-a luat teapa. A cerut ajutorul preotului de la o biserica, acesta a prezentat enoriasilor cazul, la sfarsitul predicii, apoi a pus-o sa stea la usa si oamenii care ieseau din biserica ii dadeau bani (a strans cativa zeci de lei), insa si parintele a strans bani,langa altar. Bani pe care insa nu i-a mai dat doamnei ! Au intrebat-o apoi credinciosii "cati bani ti-a dat parintele?ca noi i-am dat si dansului, sa stranga pentru dumneata. Cum, cum nu ti-a mai dat nimic?". Bun, eu n-am dovezi concrete, n-am fost de fata la respectivul incident (desi, culmea, cunosc biserica si preotul respectiv, a fost la inmormantarea bunicii), dar asta mi-a povestit (cu lacrimi in ochi), asta va spun si eu. Si mi-a mai zis c-a aflat ca, doua saptamani mai tarziu, respectivul preot a avut un accident de masina. Puteti s-o sunati si s-o intrebati (si numele preotului si al bisericii, daca sunteti curiosi). Daca m-a mintit dansa, va mint si eu. Daca mi-a spus adevarul, vi-l spun si eu voua. A suferit, a trecut peste. Ce trebuia sa faca? Sa deznadajduiasca, sa inceapa sa urasca preotii? Nu, si-a pus increderea ca Dumnezeu va face dreptate si si-a indreptat pasii si sperantele catre o noua biserica.

Toti am fost victimele escrocheriilor sentimentale, toti ! Fie c-a fost vorba despre tiganul de la coltul strazii care-a zis "tanti, da-mi si mie un leu sa iau o paine" si, la 5 minute dupa, s-a dus sa-si ia tigari Kent, fie ca un fiu/nepot ne-a tradat increderea, fie ca persoana iubita ne-a inselat, asta e, dezamagirile fac parte din viata. Si e normal sa-ti creezi un sistem defensiv de aparare, pentru a nu mai fi din nou victima. Dar de aici si pana la a fi ofensiv cu orice ocazie, pana la a arunca cu piatra ori de cate ori auzi un "ajutor, ajutati-ma" este cale lunga, tare lunga !

Nu m-am suparat pentru ca oamenii au cerut informatii, din contra, cu cat mai multe dovezi cu atat mai bine. De-aia am si filmat si fotografiat documentele, de-aia am si dat numele unor preoti si biserici care-au ajutat-o, etc.

Nu m-am suparat nici ca lumea nu ajuta. Este dreptul fiecaruia sa-si directioneze banutul castigat cu greu (stiu!) spre ce doreste. Si, cum am spus de n ori, si un "Doamne ajuta familia asta", spus sub forma unei scurte,dar sincere rugaciuni, este o fapta poate la feld e buna cu a dona unu sau cinci lei, daca e spusa cu inima curata.

Insa ma supara si ma doare sa vad ca, daca cineva nu poate face bine, prefera sa faca raul. Sa arunci samanta indoielii si sa smintesti pe cineva care poate, daca n-ar fi citit mesajul respectivei/respectivului, ar fi ajutat - asta mi se pare grav !

Am vorbit in seara asta cu doamna, eram curioasa daca cineva a sunat-o sa-i zica un cuvant de incurajare. Nu m-a surprins sa aflu ca nici un strain nu a ajutat-o cu o vorba buna. O paine poate o gaseste in gunoaie (mi-a zis ca au fost perioade cand manca de acolo), dar o incurajare, o inima deschisa spre empatie se gaseste greu. Ce sperante sa mai aiba femeia asta, daca pana si fiica ei ii doreste raul (e poveste lunga si trista si aici)? Ce incredere sa mai aiba in umanitate daca propria nepoata ii doreste raul (am inteles ca ea i-ar fi facut pagina aceea de facebook, desi are 12 ani vad ca o duce mintea la prostii). Si ce bucurie imensa ar avea daca un strain ar incuraja-o...cat de scump sa fie un minut de convorbire pe Cosmote? Cat de pretios sa fie un minut din viata cuiva ?

Mi-am amintit de o intamplare de-a parintelui Arsenie Papacioc, in care, doar ce iesise din inchisoare, n-avea nici mancare, nici bani, nimic-nimic si a intalnit un cersetor pe drum. Ce s-a intamplat va las sa cititi in randurile urmatoare :

Întrebat de cineva despre cerșetori, despre ce oameni trebuie miluiți, părintele Arsenie Papacioc, duhovnicul Mănăstirii "Sfânta Maria" din Techirghiol, spunea: "Să faceți milostenie, pomană. Dați de pomană. O, dacă ați ști!... Și Vlahuță spune: "Mila e toată Scriptura!". Cel mai mare lucru posibil ăsta este. Pentru că atunci înseamnă că iubești. Și, iată, înseamnă educație. Domnule, dacă spune: "însutit veți primi", nu te teme că sărăcești. Vrei să te îmbogățești? Dă! Dar ce, urmărim să ne îmbogățim? Mă doare inima de cel sărac. Nu te doare inima de el, deloc? Eu am fost surprins de un cerșetor, care era fără picioare, pe stradă. Și ăsta aștepta să îmi vărs buzunarele, nu glumă. Dar eu n-aveam nimic. S-a întâmplat să n-am nimic. Mergeam pe jos, nu aveam bani de mașină. Și i-am spus: "Frate, nu te supăra, n-am nimic, dar îți dau o mână caldă!" "O, părinte, așa ceva nu mi-a dat nimeni". Și-mi zic: "Am brodit-o! Am biruit!"... Ei, vreau să vă spun: nu fiți nepăsători. Și nu așteptați să-i întâlniți. Căutați-i! Căutați-i, pentru că, găsindu-i pe ei, te-ai găsit pe tine. Te-ai consemnat acolo, sus. Nu te poate uita Mântuitorul, nu te poate uita când faci o milostenie. Și rupeți din voi cu orice chip... A milostivi pe unul, pe altul, aici se arată că tu ești Hristos. Apoi, nici nu știi că acela pe care îl ajuți poate să fie Hristos. El nu întinde mâna să-i dai. El întinde mâna să-ți dea împărăția cerului și tu nu observi. Și, de regulă, oamenii caută bănuțul cel mai mic. Frații mei, țineți minte: cerșetorii sunt personaje biblice! Ai trecut pe lângă mântuirea ta așa de ușor! Și mai grozav, l-ai disprețuit pe cerșetor! Cerșetorii nu pier niciodată. Fac sobor la margine de drum și împart ce s-a căpătat, și zic: "Asta-i de la cutare. Pomenește-l, Doamne, întru împărăția Ta!".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.04.2013, 19:24:43
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

@aanrra

La fel ai facut si atunci ,demult,cand ai cerut ajutor pentru cele doua femei.
* Lamuriti-ma, va rog, la cine va referiti. Sincer habar n-am, e probabil sa ma confundati.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.04.2013, 19:38:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
@Diana
Cam acru si extrem de cinic ultimul mesaj! De ce?
Acru si cinic nu mi se pare.
Dezamagire, da - si pentru motive nu trebuie sa cauti mult.

Citat:
Iti amintesti zicala lui Anton Pann?
Cu o lingura de miere izbutesti sa prinzi mai multe muste decat cu o bute de otet!
Nu la vanatoare de muste estem..

Citat:
Ia aminte si ia oamenii cu binisorul nu cu jigniri si zeflemeli elaborate de persoana interesanta ;faptul ca unii se plang ca au fost victime ale unor escrocherii sentimentele nu este pura intamplare,crede-i si pe ei!
Nu se lauda nimeni cu faptele de milostenie in mod intentionat ci se dau exemple din experienta acestor cazuri(unde multe dintre ele -poate ca nu merita atentia).
Asta nu scuza superficialitatea cu care se pun in calea ajutorului care poate totusi se cuvine acestei persoane.

Citat:
Desigur ca au mai fost escrocherii,nu trebuie sa generalizam ci sa cercetam fiecare caz in parte.
Bine ar fi ca cercetarile astea sa nu se faca in felul asta, adica cu acuzatii publice gratuite, expuneri de cazuri de falsi nevoiasi - care pot fi usor asimilate, mai ales in acest context, si acestui caz, si pe urma ne gandim daca avem sau nu dreptate.

Inca o data, daca nu putem face bine (experiente nefericite, frustari, saracie) macar sa nu facem rau, chiar si cu o umbra de indoiala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare