Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2016, 21:51:45
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Am un pui de cintezoi, cu ce il hranesc?

Hristos a inviat!

am gasit la usa un pui de cintezoi cazut din cuib (presupun), nu stiu de unde ca-l puneam inapoi asa ca vrând-nevrând tb sa-l tin o vreme pana creste.
stie cineva cu ce il pot hrani?
cred ca e cintezoi ca are piciorusele mai lungi asa si pene albastre iar la gura e galben de jur imprejur, când casca gura ar incape doua degete asa de mare se face... am incercat cu paine dar nu inghite
si cred ca e si julit pe piept (am impresia) ca mi-a lasat urme de sange pe maini, tb sa-l tratez cu ceva pe julitura?
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2016, 22:22:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adevarat a inviat!

Daca te astepti sa ciuguleasca, nu o sa faca, e prea mic.

Cand deschide gura aia mare, trebuie sa-i indesi pe gat mancarea.

Nu prea multa o data sa nu se innece.

Si e de preferat sa o dai pe chestii mai pasaresti, rame, bucatele de carne chiar, cred ca gasesti detalii pe google.

Vezi daca e cazul sa-i dai si apa, nu incerca cu seringa, mai degraba picurata, altfel ii ajunge in plamani si se inneaca.

Oricum, daca planuiesti sa-i dai drumul mai tarziu, o sa aiba probleme de integrare..nu stiu daca ai sa reusesti sa-l inveti sa zboare sau sa-si gaseasca singur mancarea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2016, 23:23:01
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Hristos a inviat!

am gasit la usa un pui de cintezoi cazut din cuib (presupun), nu stiu de unde ca-l puneam inapoi asa ca vrând-nevrând tb sa-l tin o vreme pana creste.
stie cineva cu ce il pot hrani?
cred ca e cintezoi ca are piciorusele mai lungi asa si pene albastre iar la gura e galben de jur imprejur, când casca gura ar incape doua degete asa de mare se face... am incercat cu paine dar nu inghite
si cred ca e si julit pe piept (am impresia) ca mi-a lasat urme de sange pe maini, tb sa-l tratez cu ceva pe julitura?
Adevarat a inviat! Puteti posta aici niste poze cu dulceata aia mica? Ca sa va pot ajuta, trebuie si sa imi dau seama cam ce specie este. Cintezele sint oarecum omnivore. Acum, depide si de virsta puiului, daca il puteti trece pe mincare mai consistenta si variata...
Sa va traiasca. Tineti-ne la curent! :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2016, 01:37:06
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Hristos a inviat!

am gasit la usa un pui de cintezoi cazut din cuib (presupun), nu stiu de unde ca-l puneam inapoi asa ca vrând-nevrând tb sa-l tin o vreme pana creste.
stie cineva cu ce il pot hrani?
cred ca e cintezoi ca are piciorusele mai lungi asa si pene albastre iar la gura e galben de jur imprejur, când casca gura ar incape doua degete asa de mare se face... am incercat cu paine dar nu inghite
si cred ca e si julit pe piept (am impresia) ca mi-a lasat urme de sange pe maini, tb sa-l tratez cu ceva pe julitura?
Imi pare rau ca am vazut abia acum postarea. Ti-as fi spus sa mergi degraba la un veterinar. Eu asa am facut, ceva ani in urma, si a fost de folos - baietii de acolo stiu tot felul de smecherii....:)
P.S. Mai traieste puiul?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2016, 10:32:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.toateanimalele.ro/Pasari/Cinteza/Cinteza.php

Chiar asa,mai traieste saracul?
Cel mai bine ar fi sa dai o fuga la un cabinet veterinar pt indrumari, si neaparat trebuie hidratat si hranit.
Asta poti s-o faci destul de usor pt ca el deschide singur ciocul si cu 2 degete poti sa-i dai seminte,bucatele mici de oua sau lapte picurat;trebuie pus pe picioare.

Apoi in scurt timp va invata sa ciuguleasca singur insa nu stiu care ii sunt sansele de supravietuire afara, fara educatia parinteasca.
"cazutul din cuib"la parari nu este un accident ci un act crud de evolutie;puii bolnaviciosi,slabi sau muribunzi sunt impinsi din cuib de parinti astfel numai cei cu genele sanatoase vor duce mai departe reproducea familiei.
Este un fel de eutanasie in scopuri preventive.

Oricum este o pasare care poate trai ca animal de companie in casa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2016, 05:36:58
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit nu mai traieste

a murit a doua zi

peste noapte l-am asezat intr-o cutie de pantofi pe care am asezat-o pe calorifer ca sa-i fie cald si a doua zi a mancat ceva, pe la pranz am fost la un veterinar care m-a instruit ce sa fac, mi-a dat si niste seminte de mancare si altele, mi-a explicat cum sa procedez dar când am ajuns acasa am aflat ca a murit cat am fost plecat...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2016, 13:08:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca mergea caloriferul, a fost o idee destul de nasoala..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2016, 13:30:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

Da, pe calorifer n-a fost o idee buna. Ar fi trebuit sa-l puna intr-o tigaie incinsa. Biata vietate, a murit cu zile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2016, 16:30:27
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
"cazutul din cuib"la pasari nu este un accident ci un act crud de evolutie;puii bolnaviciosi,slabi sau muribunzi sunt impinsi din cuib de parinti astfel numai cei cu genele sanatoase vor duce mai departe reproducea familiei.
Este un fel de eutanasie in scopuri preventive.
Raspunsul tau mi-a dezlegat o mica enigma, Yasmina...:) La una dintre ferestrele din bucatarie, am doua cuiburi de randunici...Cuiburile sunt construite de ani buni, dar fiecare generatie, an de an, isi mai solidifica "edificiul"...M-am obisnuit cu venitul randunelelor, urmaritul lor cum isi aduc paie si noroi pentru reparatii,ciripitul dulce al puilor si in final plecarea lor in tarile calde, cand vine toamna...De prisos sa sa mai spun ca fereastra aia evit sa o deschid, sa nu sperii bietele pasari...De-abia cand au plecat,inspre toamna, ma apuc de facut curatenie in zona lor...Bineinteles, de cuiburi nu ma ating..le las pentru generatia viitoare...
Zilele trecute am vazut ceva ce m-a intristat..un biet puisor mort, probabil impins din cuib si cazut pe pervaz..prima oara m-am gandit ca poate a cazut cand invata sa zboare..dar din pacate puisorul nici pene nu avea...era mic, golas si parca de-abia iesise din ou...
Citind acum ce-ai scris tu, mi-am dat seama ca poate murise in cuib..ceva se intamplase si fusese impins afara de parinti...oricum trist...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2016, 17:23:06
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Raspunsul tau mi-a dezlegat o mica enigma, Yasmina...:) La una dintre ferestrele din bucatarie, am doua cuiburi de randunici...Cuiburile sunt construite de ani buni, dar fiecare generatie, an de an, isi mai solidifica "edificiul"...M-am obisnuit cu venitul randunelelor, urmaritul lor cum isi aduc paie si noroi pentru reparatii,ciripitul dulce al puilor si in final plecarea lor in tarile calde, cand vine toamna...De prisos sa sa mai spun ca fereastra aia evit sa o deschid, sa nu sperii bietele pasari...De-abia cand au plecat,inspre toamna, ma apuc de facut curatenie in zona lor...Bineinteles, de cuiburi nu ma ating..le las pentru generatia viitoare...
Zilele trecute am vazut ceva ce m-a intristat..un biet puisor mort, probabil impins din cuib si cazut pe pervaz..prima oara m-am gandit ca poate a cazut cand invata sa zboare..dar din pacate puisorul nici pene nu avea...era mic, golas si parca de-abia iesise din ou...
Citind acum ce-ai scris tu, mi-am dat seama ca poate murise in cuib..ceva se intamplase si fusese impins afara de parinti...oricum trist...
O alta cauza, mai rara totusi, sint cucii, sau mai bine zis puii lor: ei arunca jos si puii sanatosi si firavi ai gazdei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare