Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2010, 03:20:12
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta

De 18 ori mai multe bacterii se regasesc pe un mobil decat pe clanta de la toaleta, arata un studiu realizat de grupul Which? si citat de The Telegraph.

Potrivit unui cercetător, care a analizat nivelul bacteriilor de pe mai multe telefoane mobile, aceste aparate ar putea constitui o adevarata amenintare pentru sanatate.

Rezultatele cercetarii au aratat ca nivelul microbilor este unul destul de ridicat si ar putea provoca probleme de sanatate.

Chiar si in cazul unor utilizatori scrupulosi, curatarea aparatelor este destul de dificila, asa ca cercetatorii recomanda dezinfectarea lor. De asemenea, imprumutarea telefonului in cercul social – pentru a vedea poze, a asculta melodii sau a-si nota numere de telefon – contribuie la infectarea aparatului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2010, 13:47:10
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Si eu am auzit ca sunt mai multi microbi si bacterii in pungile de salata, alea deja facute, cantarite tot, decat o un sac cu chiloti folositi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2010, 19:25:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Si eu am auzit ca sunt mai multi microbi si bacterii in pungile de salata, alea deja facute, cantarite tot, decat o un sac cu chiloti folositi.
Daca taceai, filozof ramaneai! Postam numai ca sa ne aflam in treaba?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2010, 10:19:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca taceai, filozof ramaneai! Postam numai ca sa ne aflam in treaba?
Afirmatia ta se potriveste multor useri. Cred ca asta era si ideea din spatele ironiei mesajului citat de tine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2010, 11:38:39
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pana la urma nu trebuie sa ne ingrijim de acest aspect ci sa ne ocupam de sufletul nostru care este murdar nu de bacteriile care se afla in WC-uri sau telefoane mobile
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2010, 15:26:39
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca taceai, filozof ramaneai! Postam numai ca sa ne aflam in treaba?
Nu ma crezi? Au facut un serviziu la stiri, au analizat apa aia care se scurge din salata pusa, facuta in pungi si are mai multi microbi si bacteri decat un sac de chiloti.
Ti-as da dovezi, dar nu stiu daca intelegi italiana.

Pt. padrevincentiu.
Nu stiu ce legatura are cu topicul, oricum eu sut atenta la ce manac si unde umblu, nu stiu voi crestini........
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2010, 15:55:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
De 18 ori mai multe bacterii se regasesc pe un mobil decat pe clanta de la toaleta, arata un studiu realizat de grupul Which? si citat de The Telegraph.
Concluzia: este recomandat sa folosim mai des toaleta decat telefonul mobil

Nu-i rau, zic eu. In timp ce prima reprezinta o necesitate, razpunzand satisfacerii unor nevoi fiziologice firesti, folosirea telefonului nu se intemeiaza decat pe situatii circumstantiale.

Orcum, atunci cand dorim sa comunicam ceva cuiva, vom fi nevoiti sa folosim metode adiacente. Nu vom putea trimite insa mail-uri deoarece nu exista, banuiesc, o diferenta majora in ceea ce priveste microbii, intre tastatura de la telefon si cea de la computer.

Asadar, sa redescoperim scrisoarea! Chiar daca nu este atat de eficienta, este, cel putin, un mijloc de comunicare mai sanatos. :-)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai mult decat viata...... NiCcoleta Generalitati 4 18.05.2010 20:40:23
Mai bun noul decat vechiul??? Nevrednicul Secte si culte 63 30.11.2009 14:06:02
Exista atomi, celule, microbi? Traditie Teologie si Stiinta 301 11.05.2009 20:10:46
PDA si Windows Mobile podariuv Generalitati 7 02.03.2009 18:16:44
mobile internet pavel92 Generalitati 1 26.11.2007 00:44:54