Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2012, 13:44:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Cazul preotului Casian Pantelica, din satul Reviga, judetul Ialomita

Tocmai ce-am citit un interviu care m-a intristat nespus. Este vorba despre Casian Pandelica, preot al BOR, pana nu demult, in satul ialomitean Reviga.

In interviu povesteste despre problemele pe care le-a avut cu eipscopia, probleme care in timp s-au accentuat si au dus la caterisirea sa. Oamenii din sat, totusi, l-au urmat, luandu-se decizia schismei fata de BOR. Chiar si asa, BOR sustine ca biserica din localiate ii apartine, castigand chiar in instanta evacuarea preotului Pandelica - nevoit acum sa tina slujbe la el acasa.

Preotul acuza legaturile dintre episcopie si autoritatile locale, justitia si abuzurile acestora.

Sigur, avem aici doar o parte a povestii si m-ar interesa sa aud si partea cealalta. Dumneavoastra ce stiti despre acest caz?

CITITI INTERVIUL AICI.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #2  
Vechi 12.04.2012, 13:53:40
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Am gasit si un raspuns de la un anonim care sustine ca are cunostinte despre situatia acestui preot:

Citat:
Situatia lui Casian Pandelica e mai complicata decat pare si decat o considerati dvs. Cunosc bine situatia, m-am informat fiind oarecum din zona. Situatia inadecvata a parohiei de la Reviga treneaza de foarte multi ani. Casian P. a fost somat in nenumarate randuri de episcopie sa renunte la activitatile agricole (nu sunt, asa cum ati crede, niste munci de taran obisnuit, ci are utilaje, terenuri in arenda, desfasurand o activitate serioasa de productie) ce l-au impiedicat sa participe la slujbe in duminici si sarbatori (adica sa isi faca treaba lui de preot). Pentru ca nu a raspuns acestor atentionari si nici nu s-a prezentat vreodata la episcopie in Slobozia (obligatie peridica a oricarui preot, daramite a unuia cu probleme administrative), dupa ani, a fost suspendat temporar in absenta (pentru o perioada scurta), fiind trimis 1 luna la manastirea Balaciu pentru reculegere. Orice angajat, sunteti de acord, trebuie sa raspunda in fata superiorului direct pe linie administrativa. Mai departe, Casian P a refuzat sa mearga la aceasta manastire (anumite surse afirma ca a incercat sa cumpere bunavointa calugarilor, promitandu-le efectuarea de munci agricole cu utilajele pe care le detine). Dupa inca 3 termene (spatiate de cateva saptamani) la care nu s-a prezentat sa isi sustina punctul de vedere, a fost caterisit(raspopit). Dupa multe alte luni, dansul continua sa paraseasca biserica si casa parohiala (care apartin BOR, asa este legea, statutul si tot ce vreti dvs). Dupa cum poate stiti, preotul este numit de episcop si nu este ales de comunitate (din pacate). Sunt sigur ca s-a inteles, dar mai vin cu un exemplu. Daca sunt numit seful unui birou, nu inseamna ca pot sa iau biroul dupa ce sunt concediat si sa plec la alta firma. Repet, biserica si casa parohiala, indiferent de cine au fost construite, apartin BOR si credinciosilor BOR din parohie si nu preotului, care nu poate sa faca ce are chef cu ele (in orice caz, nu sa le instraineze). Casian P a mobilizat oamenii sa se opuna trimisilor episcopiei. (*Despre cum a facut asta, va detaliez altadata). Mentionez ca nu am vreun conflict de interese, nu sunt oficial BOR. Doar ca m-am informat. `Sursele` sunt niste prieteni sinceri pe care ii cunosc de-o viata, fara interese meschine, care au intrat tangential in contact cu situatia lui Casian P. Discutiile ce s-au purtat la episcopie s-au desfasurat cu parere de rau si sub amenintarea scandalului de presa (care a si venit). Dar adevarul e mai important si trebuie zis.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #3  
Vechi 30.06.2012, 09:45:17
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit

"Anonimul" nu este asa de bine informat cum sustine. Radacinile sunt mai vechi. Chiar preotul Gheorghe Pandelica spunea ca "vor veni nori negri" atunci cand in scaunul episcopiei de la Slobozia a ajuns Vincentiu Grifoni. Cititi cateva raduri despre el pe vikipedia si va veti dumiri ce individ conduce destinele credinciosilor ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Vincen%C8%9Biu_Grifoni ) .

Si in scurt timp veti afla vesti minunate. Preotii Gheorghe si Casian Pandelica caterisiti prin "bunavointa" lui Grifoni vor sluji intr-o biserica noua aflata tot in Reviga. Si nu vor mai depinde de metehnele lui Grifoni.

Si inca ceva. Chiar inainte de alegerile locale am fost la slujba la cei doi preoti din Reviga apoi inainte da a pleca acasa spre Buzau am intrat intr-un bar sa iau 2 cafele de la un automat de acolo. Am avut parte sa vad cum 8-9 indivizi, cu un cert continut ridicat de alcool in vene, cautau sa "lamureasca" pe toata lumea precum ca preotul Pandelica aduce haine in Buzau la o vrajitoare... Cam asa ararta unele surse de informare "de incredere" .
  #4  
Vechi 30.06.2012, 10:34:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
"Anonimul" nu este asa de bine informat cum sustine. Radacinile sunt mai vechi. Chiar preotul Gheorghe Pandelica spunea ca "vor veni nori negri" atunci cand in scaunul episcopiei de la Slobozia a ajuns Vincentiu Grifoni. Cititi cateva raduri despre el pe vikipedia si va veti dumiri ce individ conduce destinele credinciosilor ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Vincen%C8%9Biu_Grifoni ) .

Si in scurt timp veti afla vesti minunate. Preotii Gheorghe si Casian Pandelica caterisiti prin "bunavointa" lui Grifoni vor sluji intr-o biserica noua aflata tot in Reviga. Si nu vor mai depinde de metehnele lui Grifoni.

Si inca ceva. Chiar inainte de alegerile locale am fost la slujba la cei doi preoti din Reviga apoi inainte da a pleca acasa spre Buzau am intrat intr-un bar sa iau 2 cafele de la un automat de acolo. Am avut parte sa vad cum 8-9 indivizi, cu un cert continut ridicat de alcool in vene, cautau sa "lamureasca" pe toata lumea precum ca preotul Pandelica aduce haine in Buzau la o vrajitoare... Cam asa ararta unele surse de informare "de incredere" .
cum va sluji, daca este caterisit?
  #5  
Vechi 30.06.2012, 10:38:38
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Simplu, va sluji în cadrul unei bisericuțe schismatice.

Eu altă chestiune nu înțeleg. Din câte se pare, imensa majoritate a credincioșilor din comună a hotărât să i se alăture preotului caterisit și să intre în schismă.

În această situație, nu ar fi trebuit aplicat mult trâmbițatul principiu "biserica este a comunității", invocat de câte ori vine vorba de retrocedarea bisericilor Greco-Catolice ?
  #6  
Vechi 30.06.2012, 10:45:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Simplu, va sluji în cadrul unei bisericuțe schismatice.

Eu altă chestiune nu înțeleg. Din câte se pare, imensa majoritate a credincioșilor din comună a hotărât să i se alăture preotului caterisit și să intre în schismă.

În această situație, nu ar fi trebuit aplicat mult trâmbițatul principiu "biserica este a comunității", invocat de câte ori vine vorba de retrocedarea bisericilor Greco-Catolice ?
nu stiu. probabil ca cele doua situatii sunt putin diferite.
dar nu ar trebui sa incurajam astfel de derapaje.
  #7  
Vechi 30.06.2012, 11:08:33
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Îmi îngădui să postez următorul comentariu, făcut pe site-ul criticatac de către un user care se identifică drept domnul Alexandru Racu, comentariu care mi se pare deosebit de pertinent:

1. Se vorbeste mult despre Biserica fara ca lumea sa stie ce anume este Biserica in Ortodoxie. Conform ecleziologiei ortodoxe, Biserica are o dimensiune obiectiva si una subiectiva. In mod obiectiv, Biserica este acolo unde este trupul si sangele, cu care unii – episcopi, clerici, mireni – se impartasesc cu vrednicie, iar altii cu nevrednicie. Primii se muta dupa moarte in Biserica biruitoare, iar ceilalti se osandesc. Intre timp, pe pamant, daca din punct de vedere obiectiv Biserica e acolo unde e Euharistia, din punct de vedere subiectiv, Biserica este acolo unde Hristos este marturisit cu adevarat prin cuvant si fapta. In sens deplin, Biserica este acolo unde se intalneste, in Hristos, dimensiunea obiectiva cu cea subiectiva. Daca nu intelegem lucrul acesta cand vorbim despre Biserica, vorbim ca sa ne aflam in treaba.

2. In Biserica, prin succesiunea apostolica, a fost randuita o ierarhie episcopala a carei sursa este insasi preotia lui Hristos. Domnul Pandelica (nu-i mai pot spune parintele din moment ce “a demisionat din BOR”) stia acest lucru cand a fost hirotonit preot. Mai mult, la hirotonire, a fagaduit public, ca asa se intampla la slujba de hirotonire, sa respecte randuielile bisericesti si legile tarii. Daca domnia sa avea o problema cu aceste randuieli canonice si aceste legi, putea sa-si faca de la bun inceput propria 0rganizatie religioasa. Insa dansul a decis sa faca acest lucru de-abia atunci cand a simtit efectul acestor legi si canoane, cu care domnia sa nu este de acord, pe propria piele. Ceea ce demonstreaza ca nu este un om serios. Atunci cand a ales sa devina preot ortodox, si nu sa-si faca propria organizatie religioasa, stia foarte bine ca in Biserica Ortodoxa, un preot are obligatia de a se supune ierarhilor, chiar daca deciziile acestora sunt abuzive, cum din nefericire deseori sunt. Iar in sinaxarele Bisericii sunt o gramada de sfinti care au rabdat abuzurile unor ierarhi, marturisind in acelasi timp, din Biserica, nu din afara ei, adevarul cu curaj, prin cuvant si prin fapta, libertate pe care nici o autoritate episcopala nu poate sa i-o ia nimanui. Ca sa dau numai un exemplu, cand in timpul comunismului Patriarhul Justin Moisescu i-a ordonat unui monah care “nu facea ascultare de partid ” sa paraseasca monahismul si sa se casatoreasca, acesta i-a raspuns ca, potrivit canonului apostolic x (nu mai tin minte care), ierarhul care ingaduie monahului sa se casatoreasca se depune din treapta. “Dumneata”, i-a spus monahul Patriarhului, “nu doar ca imi ingadui sa fac lucrul acesta, ci imi ordoni. Asa ca pentru mine, din momentul acesta, tu nu mai esti Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane ci esti tovarasul Moisescu”. Si i-a trantit usa in nas, dupa care l-a saltat imediat Securitatea. Diferenta dintre acel monah si acest fost preot consta in faptul ca primul nu a parasit Biserica pentru ca i s-au incalcat “drepturile”. Monahul nu si-a aparat “drepturile”, in fata abuzurilor arhieresti, ca la rigoare, e mai placuta casnicia decat fecioria. Ci a aparat, din Biserica, randuielile bisericesti stabilite de Apostoli si Parinti, a caror incalcare de catre episcopi rezulta automat in disparitia legitimitatii autoritatii acestora din urma. Asa ca nu a parasit Biserica. Ci i-a spus in fata Patriarhului: Biserica e acolo unde este Adevarul! Adica in Biserica sunt eu, iar tu nu!

3. Am mai auzit si din alte surse despre abuzuri de genul celor semnalate de domnul Pandelica, abuzuri pentru care ierarhii BOR (cei care nu-si fac datoria), vor plati in cele din urma factura, si in lumea de dincolo, si in lumea de aici. Sau, mai degraba, in ceea ce priveste lumea de aici, in conditiile fenomenului secularizarii, factura va fi lasata cel mai probabil in seama viitoarei generatii de episcopi. Ca tot e la moda acum sa te imprumuti pe seama urmasilor. Dupa mine potopul! Construim acum o catedrala care peste treizeci de ani, daca o tinem tot cu naravurile astea, va fi aproape goala. Dar daca tot veni vorba de secularizare, pe mine, sincer sa fiu, nu ma infioara doar abuzurile samavolnico-birocratice ale unor ierarhi BOR, ci si faptul ca domnul Pandelica, dovedeste in acest interviu faptul ca are o vocatie extraordinara in materie de activism civic (si, sa fiu bineinteles, este mare nevoie si de astfel de oameni in societatea romaneasca), si, in aceeasi masura, dovedeste faptul ca nu are nici in clin nici in maneca cu vocatia preoteasca, vocatie care presupune marturisirea ortodoxa a lui Hristos si atasamentul fata de Biserica, inteleasa ca Trup al lui Hristos, si nu ca organizatie mai mult sau mai putin guvernamentala. Nimic din acest Duh al marturisirii ortodoxe nu transpare din interviul acordat de domnul Pandelica. E un interviu sec si istet, asa cum le place celor de la CriticAtac. Din acest punct de vedere, mi se pare ca preotul absolvent de SNSPA Pandelica nu este decat o reflectie (trista) a conceptului de episcop pe care il recomanda abilitatile “manageriale”, concept bagat pe gatul ortodoxiei romanesti in ultimii ani, printre altele si cu concursul luminatei elite “de dreapta” de pe la noi, scolita pe banii lui Soros. Ce constiinta crestin-ortodoxa poate avea cineva care lanseaza un astfel de scandal mediatic, in compania celor de la CriticAtac (care de cateva saptamani incoace fac propaganda intensa in favoarea avortului) taman in Saptamana Patimilor, cand putea sa aleaga orice alta saptamana din an!? Si fac o paranteza, subliniind faptul ca, astfel de doleante, perfect legitime pana la un punct, s-au facut auzite in repetate randuri pe site-urile si in publicatiile gruparilor crestine care isi asuma public discursul ortodox. Deci, in ciuda a ceea ce le place unora sa creada, nu suntem in situatia in care, vezi Doamne, daca nu ar fi stangistii de la CriticAtac, n-ar mai vorbi nimeni de problemele Bisericii de jos careia, vezi Doamne, i-a pus ierarhia BOR botnita. Ierarhi ai Bisericii au fost si sunt criticati, deseori chiar in mod deplasat sau de-a dreptul aberant, in varii publicatii ale diferitelor grupari crestin-ortodoxe. Si n-a venit nicio “Inchizitie” peste oamenii respectivi. Nu i-a excomunicat nimeni. In schimb, vad cum CriticAtac se tot strofoaca in mod penibil, utilizand tactici bolsevice rasuflate, sa moseasca nu stiu ce Protestantism neaos mioritic in sanul BOR.

4. In fine, atunci cand vine vorba de chestiuni precum Catedrala Mantuirii Neamului sau salarizarea preotilor de catre stat, eu, crestin ortodox fiind, zic ca exista o solutie foarte simpla si de maxim bun simt: Referendum. La alegeri, asa cum se procedeaza si in alte parti, pe langa buletinul de vot se adauga o foaie cu varii propuneri legislative si initiative care presupun utilizarea banului public: sunteti de acord cu construirea Catedralei Mantuirii Neamului cu bani de la stat….? Da sau nu….? s.am.d. Daca e a neamului catedrala, sa decida neamul daca vrea sa o faca (cat despre predarea religiei in scoala, sa se decida la sedinta cu parintii). Dar parerea mea este ca atat ierarhia BOR, cat si diversele organizatii guralive pentru libertate de constiinta s.am.d., nu vor sa se ajunga la referendum. Ierarhia se ascunde in spatele celor 87 de procente din sondaje, evitand sa se confrunte cu faptul ca aceste procente nu implica nici pe departe faptul ca 87% din populatia Romaniei este de acord cu toate intiativele ierarhilor BOR, in special cele cu caracter imobiliar. Iar organizatiile stangiste si ateiste nu vor nici ele sa afle ca, din punct de vedere al legitimitatii populare, sunt cvasi-inexistente. Asa ca prefera sa faca multa galagie prin mass-media. Iar in timp ce acestea din urma se joaca de-a Revolutia prin universitati, la Barlad (!), cu preotii in frunte, ies in strada 5000 de oameni. Chiar sunt curios: pe astia i-a scos in strada CriticAtac? Sau cati oameni a scos in strada CriticAtac pana acum?
  #8  
Vechi 30.06.2012, 13:46:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
Si in scurt timp veti afla vesti minunate. Preotii Gheorghe si Casian Pandelica caterisiti prin "bunavointa" lui Grifoni vor sluji intr-o biserica noua aflata tot in Reviga.
Jalnic.
Halal preoti, asa "credinciosi".
Praful s-a ales si de preotia lor si de credinta si ii mai taraie si pe altii dupa ei in Iad.

Se pare ca ceea ce zicea respectivul comentator despre adevarata fatza a lucrurilor e adevarat.
  #9  
Vechi 30.06.2012, 14:22:38
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Ulterior caterisirii, fostul preot Pandelică a candidat din partea PNL la funcția de primar al comunei. Nu am găsit pe net rezultatele alegerilor.

Oricum, din analiza interviului său rezultă fără putință de tăgadă că adevărata sa chemare a fost cea politică.
  #10  
Vechi 01.07.2012, 14:02:22
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit Lamuriri

Ca sa intelegeti mai bine, acum preotii Gheorghe si Casian Pandelica sub obladuirea Bisericii Ortodoxe a Romanilor din Ucraina au devenit "Protopopi Mitrofori de Mir Misionari" .
Pentru cei care nu stiu:

- protopop = cea mai inalta functie/treapta a unui preot de mir, celelalte functii fiind ocupate numai de catre preotii calugari
- mitrofor = purtator de mitra
- misionar = pot sluji atat in localitatea lor de resedinta cat si in Ukraina, R. Moldova, Romania si Bulgaria.

Asadar @AlinB, dreptatea nu o detine in mod absolut Vincentiu Grifoni aka Madam Vornicescu si asa cum vezi, nici tu . ( am dat in postarea anterioara un link de pe wikipedia si sper ca v-ati lamurit deja cine este Madam Vornicescu)

Probabil ca de acum inainte mizeria, invidia personala si celelalte masinatiuni din cadrul BOR se vor domoli. Si asta pentru ca preotii prigoniti vor avea o alternativa viabila.

Sper ca am raspuns intrebarii initiale din topic. Sau poate nu ?

Last edited by euroloser; 01.07.2012 at 14:10:58. Motiv: necesar de precizat
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Parinti - Sfantul Ioan Casian (Cele opt ganduri ale rautatii) cristiboss56 Pocainta 13 24.07.2013 22:13:37
Manastire in ialomita. am nevoie de ajutor FlorinRV Pelerinaje la locuri Sfinte 0 06.09.2012 12:05:42
A fost cineva la parintele de la Reviga? JustNicol Generalitati 2 19.04.2012 21:50:02
Minunea din satul Elet din RUSIA -VIDEO Laurentiu Generalitati 8 17.06.2008 00:04:50
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48