Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2011, 13:54:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Superstitii babesti si obiceiuri gresite

Salutare.Ce obiceiuri gresite si superstiti babesti exista?
M-am abtinut sa pun intrebarea aceasta dar vad tot mai des exagerari,femei batrane care exagereaza si se cred mai destepte si mai corecte decat toti.(Iarta-ma Doamne dar asta e adevarul).
Am o intrebare:Cate dintre femeile batrane care se duc la Biserica cunosc si stiu religie inafara de faptul ca se spovedesc,se impartasesc si se duc la Biserica.Vreau sa stiu daca ele stiu RELIGIE si stiu ce si cum despre SFINTI SI DESPRE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!N-am nimic cu acele femei,sa le dea Dumnezeu sanatate dar exagerarea lor FAC TINERII(din ce am vazut) SA NU MAI VINA LA BISERICA!SI MA DOARE ASTA!
CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE SE CEARTA SI BARFESC IN BISERICA?STIU CA FAC PACAT,CRITIC DAR MA SUPARA ASTA,MA DOARE!CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE TE CEARTA DACA AI GRESIT SAU AI UITAT SA FACI CEVA,DAU UN EXEMPLU.
EU VREAU CA LUMEA SA CUNOASCA,SA CUNOASCA SI IAR SA CUNOASCA(CUM SCRIE SI LA PROFILUL MEU)NU SA DEA INTR-UN HABOTNICISM CARUIA NICI PREOTULUI NU-I PLACE!

VA ROG DIN SUFLET SA MA IERTATI!
AVETI PARERI?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2011, 14:44:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Ce obiceiuri gresite si superstiti babesti exista?
M-am abtinut sa pun intrebarea aceasta dar vad tot mai des exagerari,femei batrane care exagereaza si se cred mai destepte si mai corecte decat toti.(Iarta-ma Doamne dar asta e adevarul).
Am o intrebare:Cate dintre femeile batrane care se duc la Biserica cunosc si stiu religie inafara de faptul ca se spovedesc,se impartasesc si se duc la Biserica.Vreau sa stiu daca ele stiu RELIGIE si stiu ce si cum despre SFINTI SI DESPRE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!N-am nimic cu acele femei,sa le dea Dumnezeu sanatate dar exagerarea lor FAC TINERII(din ce am vazut) SA NU MAI VINA LA BISERICA!SI MA DOARE ASTA!
CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE SE CEARTA SI BARFESC IN BISERICA?STIU CA FAC PACAT,CRITIC DAR MA SUPARA ASTA,MA DOARE!CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE TE CEARTA DACA AI GRESIT SAU AI UITAT SA FACI CEVA,DAU UN EXEMPLU.
EU VREAU CA LUMEA SA CUNOASCA,SA CUNOASCA SI IAR SA CUNOASCA(CUM SCRIE SI LA PROFILUL MEU)NU SA DEA INTR-UN HABOTNICISM CARUIA NICI PREOTULUI NU-I PLACE!

VA ROG DIN SUFLET SA MA IERTATI!
AVETI PARERI?
Doamne ajută!
Sunt întru totul de acord cu opinia dvs. Există o mulțime de superstiții inutile și fără nicio legătură cu dreapta credință.
Credința autentică - total diferită de habotnicia irațională - este relația credinciosului cu Dumnezeu Care, fiind o Ființă personală, nu răspunde în mod automat la anumite practici și ritualuri magice... ci așteaptă din partea noastră iubire, încredere și dorința sinceră de a comunica, în rugăciune, cu El. Dumnezeu ne ajută, dar nu pentru că am aprins 33 de lumânări nu știu unde și am spus de 40 de ori o anumită formulă de rugăciune, ci doar pentru că ne iubește.
Să ne gândim, în acest sens, la antiteza dintre starețul Zosima - creștinul autentic, cu o credință profundă - și falsul ascet Ferapont - habotnicul care se bucura că a apus soarele, fiindcă l-a învins Hristos. :) Îmi par emblematice aceste personaje dostoievskiene pentru cele două tipologii umane despre care discutăm(credinciosul autentic vs. habotnicul).
Cu toate acestea, cred că datoria noastră, a celor care conștientizăm diferența dintre cele două moduri de înțelegere și practicare a credinței, este aceea de a-i trata cu bunăvoință și îngăduință pe confrații noștri, care au căzut în habotnicie având, totuși, intenții pozitive. Ei nu-și propun să-i îndepărteze pe alții de Biserică și nici nu-și dau seama că practicile lor - diferite de rânduiala Bisericii și chiar amuzante, uneori - sunt doar "învățături care sunt porunci ale oamenilor", precum spunea Mântuitorul. Bunicile noastre, care merg la biserică și adoptă fără simț critic orice nouă rânduială despre care află, fac toate acestea pentru că așa cred ele că-I vor fi plăcute lui Dumnezeu. Dacă le-am întreba care este semnificația gesturilor lor, ne vor răspunde, probabil, că... "așa e bine", "așa se face", "așa a lăsat Dumnezeu". Cred că ar fi bine să le lăsăm cu aceste rânduieli, pe care și le-au transmis din generație în generație... În caz contrar, le vom tulbura credința. Preoții cu experiență, care au harul de a-i învăța pe alții și cunosc modul de gândire al acestor persoane, au posibilitatea de a-i catehiza pe credincioșii care au adoptat practici străine de rânduiala Bisericii ortodoxe. Noi, ceilalți... Eu, de exemplu, deși cunosc o astfel de credincioasă, nu mi-aș asuma responsabilitatea de a încerca s-o conving să renunțe la acele obiceiuri de care s-a atașat în mod excesiv. Dacă i-aș spune că ceea ce face este incorect, ar putea gândi că noi, studenții de la Teologie, învățăm acolo erezii. :) Mai grav, pentru că în mintea ei credința este foarte puternic asociată cu superstițiile, renunțarea la superstiții ar putea-o îndepărta și de credință. Mi-ar fi incomparabil mai ușor să le vorbesc unor elevi sau studenți despre credință (cu ajutorul lui Dumnezeu, chiar voi deveni profesoară de religie), pentru că tinerii sunt mult mai deschiși și receptivi la nou. Cei mai în vârstă, care s-au obișnuit de zeci de ani cu anumite obiceiuri, nu mă vor asculta pe mine - o tânără studentă în anul II la Teologie - dacă le-aș spune că superstițiile nu au nicio legătură cu viața duhovnicească autentică.
Cred că mult mai ușor vom reuși să-i convingem pe cei derutați, care se clatină în credință din cauza superstițiilor altora, să înțeleagă că relația cu Dumnezeu este total diferită și superioară formalismului religios, habotniciei.
Hristos ne mântuiește, nu obiceiurile băbești aiuristice practicate din obișnuință și combinate cu anumite rânduieli corecte ale Bisericii. Rânduielile Bisericii au sens, fiecare gest liturgic și fiecare cuvânt rostit în cadrul cultului divin public are o semnificație teologică clară. Superstițiile sunt ilogice, naive și au drept consecință îndepărtarea scepticilor de adevărata credință.

Felicitări pentru deschiderea acestui topic, ideea dvs. este deosebit de interesantă. :)

Cu respect,
Laura Stifter

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2011, 14:54:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Completare

Un părinte, față de care nutresc un respect deosebit și chiar un sentiment de dragoste duhovnicească, relata acum mai mult timp, cu simțul umorului ce-i este caracteristic, faptul că, într-o zi, în parohia unde slujește, a venit o doamnă în vârstă cu un mănunchi maare de lumânări aprinse, pe care voia să le ducă la altar. Părintele a întrebat-o calm, cu intonația excesiv de serioasă pe care o are, atunci când vrea să glumească: "Doamnă, doriți să dați foc bisericii?". Doamna i-a spus că duhovnicul dumneaei i-a recomandat ca, pentru a i se ierta absolut toate păcatele, să meargă cu acele 33 de lumânări aprinse la o altă biserică și să le aprindă acolo. Atunci, părintele i-a răspuns pe același ton calm și serios: "Dacă doriți să vi se ierte păcatele, atunci trebuie să duceți lumânările acestea la biserica părintelui care v-a recomandat, nu aici, la mine, că dați foc bisericii". :) După aceea, a început să-i explice care este diferența dintre credința autentică și superstiții.
Nostim, nu?
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2011, 12:28:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Iar de basmele cele lumești și băbești ferește-te și deprinde-te cu dreapta credință, căci deprinderea trupească la puțin folosește, dar dreapta credință spre toate este de folos, având făgăduința vieții de acum și a celei ce va să vină." (I Timotei4, 7-8)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2011, 18:21:08
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Ce obiceiuri gresite si superstiti babesti exista?
M-am abtinut sa pun intrebarea aceasta dar vad tot mai des exagerari,femei batrane care exagereaza si se cred mai destepte si mai corecte decat toti.(Iarta-ma Doamne dar asta e adevarul).
Am o intrebare:Cate dintre femeile batrane care se duc la Biserica cunosc si stiu religie inafara de faptul ca se spovedesc,se impartasesc si se duc la Biserica.Vreau sa stiu daca ele stiu RELIGIE si stiu ce si cum despre SFINTI SI DESPRE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!N-am nimic cu acele femei,sa le dea Dumnezeu sanatate dar exagerarea lor FAC TINERII(din ce am vazut) SA NU MAI VINA LA BISERICA!SI MA DOARE ASTA!
CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE SE CEARTA SI BARFESC IN BISERICA?STIU CA FAC PACAT,CRITIC DAR MA SUPARA ASTA,MA DOARE!CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE TE CEARTA DACA AI GRESIT SAU AI UITAT SA FACI CEVA,DAU UN EXEMPLU.
EU VREAU CA LUMEA SA CUNOASCA,SA CUNOASCA SI IAR SA CUNOASCA(CUM SCRIE SI LA PROFILUL MEU)NU SA DEA INTR-UN HABOTNICISM CARUIA NICI PREOTULUI NU-I PLACE!

VA ROG DIN SUFLET SA MA IERTATI!
AVETI PARERI?
Frate, se intampla uneori sa fie cum spui. Nu putem judeca aceste persoane pentru ca nu au invatat argumente teologice. Adesea, in sufletele simple salasluieste mai mare evlavie dcat la cei care stiu. De obicei, omul simplu e si smerit.
Iar daca tin anumite superstittii si noi stim ca nu e bine, putem sa le spunem cu blandete, delicat (dar noi nu prea stim sa facem asta. cand dam sfaturi, dam cu mandrie: uite, mamaie, nu asa, altminteri!) .
De obicei, persoanele in varsta nu-si mai schimba conceptiile. Asa ca singura ramane rugaciunea, sa le lumineze Dumnezeu.
Doamne ajuta!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2011, 22:29:53
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Ce obiceiuri gresite si superstiti babesti exista?
M-am abtinut sa pun intrebarea aceasta dar vad tot mai des exagerari,femei batrane care exagereaza si se cred mai destepte si mai corecte decat toti.(Iarta-ma Doamne dar asta e adevarul).
Am o intrebare:Cate dintre femeile batrane care se duc la Biserica cunosc si stiu religie inafara de faptul ca se spovedesc,se impartasesc si se duc la Biserica.Vreau sa stiu daca ele stiu RELIGIE si stiu ce si cum despre SFINTI SI DESPRE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!N-am nimic cu acele femei,sa le dea Dumnezeu sanatate dar exagerarea lor FAC TINERII(din ce am vazut) SA NU MAI VINA LA BISERICA!SI MA DOARE ASTA!
CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE SE CEARTA SI BARFESC IN BISERICA?STIU CA FAC PACAT,CRITIC DAR MA SUPARA ASTA,MA DOARE!CATI DINTRE NOI NU AU VAZUT FEMEI BATRANE CARE TE CEARTA DACA AI GRESIT SAU AI UITAT SA FACI CEVA,DAU UN EXEMPLU.
EU VREAU CA LUMEA SA CUNOASCA,SA CUNOASCA SI IAR SA CUNOASCA(CUM SCRIE SI LA PROFILUL MEU)NU SA DEA INTR-UN HABOTNICISM CARUIA NICI PREOTULUI NU-I PLACE!

VA ROG DIN SUFLET SA MA IERTATI!
AVETI PARERI?

Ele au altfel de credinta... o credinta mai oarba, dar care duce la fel de bine la mantuire daca e sincera, si nu provine din alte motive (cum ar fi ...socializarea in biserica)
Gandeste-te ca Sf.Maria Egipteanca nu stia carte, nu stia si nu citise/auzise nici un psalm, se ruga cum stia ea si avea incredere in Dumnezeu si in "chezasuitoarea ei" (cum scrie in carte) Maica Domnului...
Mai gandeste-te apoi la Sf.Roman Melodul, de care cei din biserica radeau ca nu stie talcuiri din scriptura si nu stie carte... si Maica Domnului, pt credinta si rugaciunea sincera l-a luminat apoi de stia mai multe decat toti invatatii ...

Daca te enerveaza femeile astea care vorbesc intr-una, stai departe de ele, pune-te si tu in alt loc, doar n-or fi pe fiecare metru patrat din biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2012, 01:31:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am o intrebare:Cate dintre femeile batrane care se duc la Biserica cunosc si stiu religie inafara de faptul ca se spovedesc,se impartasesc si se duc la Biserica.Vreau sa stiu daca ele stiu RELIGIE si stiu ce si cum despre SFINTI SI DESPRE MANTUITORUL IISUS HRISTOS!
Problema nu cred ca este aceasta, ca ele nu stiu religie, ci faptul ca de multe ori, pentru tineri nu sunt un model. Tinerii nu se ragasesc in aceasta tipologie superficiala, ceva de genul: daca vin la Biserica si ajung asa, nu vreau...Se poate face aceasta confuzie, sa fie considerate reprezentative pentru credinta ortodoxa, lucru total gresit. Un tanar care isi cunoaste credinta nu va fi ghidat asa de usor de acest gen de crestin.

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
N-am nimic cu acele femei,sa le dea Dumnezeu sanatate dar exagerarea lor FAC TINERII(din ce am vazut) SA NU MAI VINA LA BISERICA!SI MA DOARE ASTA!
Nu putem sa le vedem singurele vinovate, exista si in randul tinerilor multa ignoranta. Nu mai traim in perioada comunista ca parintii nostri, avem la indemana carti si chiar mediul virtual atat de preferat de tineri, ii poate lamuri in multe privinte. De exemplu, pe acest site, crestinortodox, eu personal am gasit articole care m-au ajutat sa-mi cunosc mai bine religia. In plus, sunt si Biserici unde atmosfera este alta, de exemplu o Biserica plina de tineri, unde si mie imi place foarte mult, este Biserica Sf. Grigorie Palama din Politehnica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2012, 04:43:01
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faptul ca atrag atentia cand cineva greseste si le spune cum trebuie sa faca, nu o vad ca o treaba rea. Nu cred ca spun din rautate. Nu orice cearta este din rea-vointa.
Nu te mantuiesti pe baza culturii toelogice. Sunt foarte multi oameni care au fost simpli, de la tara, unii analfabeti, si au fost credinciosi cu inima, care ii intrec f.usor pe crestinii care dau pe dinafara de infromatie. Nu cred ca are importanta mai mare cata informatie ai, decat ceea ce faci. Foarte bine ca acele batranele fara carte merg si se spovedesc,impartasesc regulat, f.bine ca merg la Biserica si tin sarbatorile etc.. Acum, cu atatea carti ortodoxe, atatea conferinte si cd-uri nu mai ai scuza "n-am stiut""n-am avut de unde sa cunosc".
De multe ori cuvantul "habnotic" se spune unui om pe nedrept. Foarte de am observat ca oamenii credinciosi practicanti si care nu dau cu piciorul la canoane doar ptr. ca s-a schimbat moda, sunt etichetati drept "habnotici".

Barfa in Biserica aia este rea. Si urata. Dar asa's unii oameni, n-ai ce sa le faci. Surd la barfa oamenilor si cu urechile ciulite la ce spune preotul.

Eu cred ca sunt mai periculoase acele supersitii paganesti si vrajitoresti. Alea cu luna plina, pisica neagra, busuioc pus sub perna si alte aberatii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2012, 09:42:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Imi amintesc niste grozavii care circulau prin adolescenta:
-rugaciuni si aprinderea lumanarilor la niste morminte"alese"din cimitirul Belu(7 sau 9 morminte)
-datul acatistelor in aceasi zi la 9 biserici
-rugaciuni repetitive catre un sfant in anumite zile,anumite locuri,in fata anumitor icoane
-in unele rugaciuni trebuie sa arzi un anume nr de lumanari iar aceste rugaciuni au un caracter repetitiv pt aceasi zi a sapatamanii,pe timp de 7 sau 9 saptamani.

Acum circula niste rugaciuni bizare prin internet,pe care le primesti de la cunoscuti si trebuie sa le dai mai departe;insa cu ceva ani in urma aceste rugaciuni superstitioase iti veneau in cutia postala si la randul tau trebuia sa le multiplici si distribui pt indeplinirea unei dorinte.

A auzit careva de rugaciunea ciupercii de ceai????
Cand examenul de Bac era f aproape ,colega mea de banca mi-a aratat intr-o zi o masa gelatinoasa pe care o"crestea"si "hranea"cu ceai indulcit...
O primise maica-sa de la cineva cu misiunea s-o creasca,s-o inmulteasca si s-o dea mai departe pt a i se indeplini o dorinta!
Colega mea de banca era o fata credincioasa dar mai mult inclinata spre zona superstitiilor...s-a rugat vreo 15 zile la ciuperca de ceai,in paralel cu acatiste la 9 biserici in ac zi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2012, 10:28:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și? A luat bac-ul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 20:58:48
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53