Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2011, 14:16:34
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Are nevoie crestinul de astazi de blog-uri si forumuri ?

Raspunsul meu este ca nu...

Cred ca crestinul de astazi are cea mai mare nevoie de izolare.De televizor,de internet,chiar de cititul excesiv al cartilor religioase,de intalnirile cu prietenii etc..

Cel mai bun lucru pe care il poate face cineva care vrea sa inainteze in viata duhovniceasca este sa-si inchida urechile,ochii si gura,si sa isi vada exclusiv de viata duhovniceasca.Altfel exista riscul disiparii in sute si mii de lucru marunte,care indeparteaza de la adevarata traire.

Crestinul astazi,mai mult decat oricand(dar este si mai greu decat altadata) trebuie sa se rupa de placerile lumii acesteia,sa-si jertfeasca trupul si sufletul,ca sa poata fi un crestin adevarat,un viitor locuitor(dar inca de pe acum ) al cerului.

Trebuie sa aratam ca noi ,crestinii,suntem interesati doar de viata de dincolo!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2011, 14:32:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Raspunsul meu este ca nu...

Cred ca crestinul de astazi are cea mai mare nevoie de izolare.(...),chiar de cititul excesiv al cartilor religioase,de intalnirile cu prietenii etc..
nu pot fi de acord cu tine. traiesti in lume, mergi la un servici, ai copii de intretinut...unde sa te izolezi? te duci in munti si ii lasi pe toti balta?vor veni si vremurile astea, sunt chiar aproape....insa nu inca acum
Nu mai citesti carti religioase"in exces"? ok, dar ce faci? mai bine dormi sau....
intalnirile cu prietenii...daca nu te intalnesti macar cu cei care iti sunt prieteni, cei cu care imparti aceleasi convingeri, cei carora le poti impartasi o bucurie sau un necaz, sau te poti consulta in vreo problema, cum mai putea vb de comuniune? mai ales euharistica?
sti care e virtutea care se cere de la crestinii ultimelor veacuri? Rabdarea in suferinta, care firesc e fundamentata pe rugaciune....nu zavorarea sau postul indelung.
Sunt , insa de acord ca putem trai linistiti si fara calculator si televizor.
dar daca esti obligat sa lucrezi 8 ore pe zi cu nasul in calculator, de ce sa nu poti folosi cele 10-25 minute pauza sa cauti si ceva util(fie o informatie fie ceva duhovnicesc)?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2011, 14:38:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Raspunsul meu este ca nu...

Cred ca crestinul de astazi are cea mai mare nevoie de izolare.De televizor,de internet,chiar de cititul excesiv al cartilor religioase,de intalnirile cu prietenii etc..

Cel mai bun lucru pe care il poate face cineva care vrea sa inainteze in viata duhovniceasca este sa-si inchida urechile,ochii si gura,si sa isi vada exclusiv de viata duhovniceasca.Altfel exista riscul disiparii in sute si mii de lucru marunte,care indeparteaza de la adevarata traire.

Crestinul astazi,mai mult decat oricand(dar este si mai greu decat altadata) trebuie sa se rupa de placerile lumii acesteia,sa-si jertfeasca trupul si sufletul,ca sa poata fi un crestin adevarat,un viitor locuitor(dar inca de pe acum ) al cerului.

Trebuie sa aratam ca noi ,crestinii,suntem interesati doar de viata de dincolo!
Poti vorbi cel mult in numele tau,nu poti spune ce TREBUIE sau nu sa faca ceilalti crestini,eu asa cred...
Sa fim interesati DOAR de viata de dincolo spui...adica un fel de cu capul in nori,desi inca suntem pe pamant in trup.Iar in momentul in care coboram din nori,ne dam seama ca habar nu avem cum sa ne adaptam si sa traim in societate si ne mai miram de ce.
Inteleg ce spui tu daca suntem calugari,insa majoritatea dintre noi nu suntem nici pregatiti si nici facuti pentru asta.In rest,izolare totala,de mijloacele de informare si comunicare,lipsa socializarii risca sa ne aduca la un moment dat,pe noi,oamenii obisnuiti, pe punctul de a auzi voci si a vorbi cu licuricii! :)
Este frumos si firesc ca si crestin sa fii interesat de mantuire si de viata de dincolo,insa nu DOAR de asta!Cata vreme traim aici,printre semeni,avem nevoie sa ne acoperim atat nevoile biologice care tin de supravietuire,siguranta,dar si pe cele afective,de cunoastere,dezvoltare personala,ceea ce nu se poate face prin izolare!
Sa avem discernamant in a le folosi da,sunt de acord.
Avem nevoie de discernamant in felul in care ne administam timpul,informatiile primite,oamenii care ne inconjoara,absolut tot.Dar asta nu inseamna sa le eradicam in totalitate!
Pe mine internetul mai ales,ma ajuta enorm,in primul rand prin informatiile primite,anunturi pentru job,dar si alte scopuri,socializare,acte caritabile,relaxare etc.
Este un beneficiu al erei pe care o traiesc si ar fi absurd sa nu folosesc acest instrument,atata timp cat o fac intr-o maniera echilibrata!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2011, 14:53:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

A...si ca sa nu uit,Daniel,sunt mult preoti si calugari care astazi folosesc atat televizorul,dar mai ales internetul si au inclusiv bloguri,mail,Yahoo Messenger,ba chiar si cont de facebook! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2011, 14:53:34
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Consider ca pe forum sau pe blog,nu se creeaza o adevarata viata duhovniceasca,ci doar surogate ale acesteia.

Bineinteles,ca noi suntem caldicei,si ne mai trebuie din cand in cand o "informatie" pe net,o muzica,o cafea,o bere,un film artistic frumos si romantic,o excursie la mare sau la munte,sau de ce nu,in strainatate,pe scurt o mica placere,fara de care nu putem supravietui.

E adevarat,eu insumi sunt la fel,insa crestinul adevarat trebuie sa invete sa renunte la toate acestea.Nu neaparat pentru a se retrage in munti,insa in sine insusi poate sa se retraga....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2011, 14:57:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Asa...nici pe strada nu vei vedea viata duhovniceasca,in magazine,spitale s.a.m.d si atunci,ce faci,nu mai iesi dintre cei 4 pereti?
Realitatea virtuala nu face altceva decat sa reflecte o realitate de care ne lovim oricum,in toate aspectele lumii acesteia!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2011, 15:12:56
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post the irony

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Cred ca crestinul de astazi are cea mai mare nevoie de izolare.De televizor,de internet,chiar de cititul excesiv al cartilor religioase,de intalnirile cu prietenii etc..
Daniel_7, tu, ce mai cauti pe aici atunci?

Last edited by GLAdoS; 05.09.2011 at 15:14:00. Motiv: ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2011, 15:15:56
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Ma pregatesc de plecare...nu insa inainte de a imi lua ramas bun.
Am incercat in multe moduri sa creez viata aici,dar am esuat de fiecare data..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2011, 15:16:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Daniel_7, tu, ce mai cauti pe aici atunci?
Se sfătuiește cu alții! Așa fac creștinii, nu iau decizii de capul lor și nu se cred buricul pământului!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2011, 15:19:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu sunt de parere ca viata duhovniceasca autentica se intemeiaza pe "ochi inchisi", "urechi astupate", pe izolare, la propriu, cat pe privire curata, auz curat etc. Nu sa bata in retragere are nevoie crestinul de astazi, in virtutea unei asa-zise asceze, ci sa fie gata oricand a iesi cu bucurie in intampinarea semenilor sai. (sa fie oricand gata sa-si puna sufletul pentru aproapele sau ca pentru Domnul).

Totodata, cred ca acesta nu trebuie sa uite a multumi necontenit Domnului. Constiinta recunostintei fata de Dumnezeu ia, pentru crestin, chipul rugaciunii neincetate fata de El.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Crestinul Ortodox si sfarsitul lumii dgs010243 Generalitati 4 21.11.2012 19:35:00
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Crestinul si ziua onomastica stela lie Intrebari utilizatori 3 10.01.2011 20:48:11