Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2012, 17:57:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Punerea numelui

Nu ma intereseaza punerea numelui din punct de vedere civil, ci religios. Biserica ne invata ca noi trebuie sa-i punem nume copilului in a opta zi de la nastere, iar pentru acest lucru exista o randuiala. Ceea ce eu nu inteleg este de ce ii punem nume in a opta zi si nu cand are loc Botezul, caci atunci are loc moartea omului celui vechi si renasterea la noua viata in Hristos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2012, 19:06:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce nazdravanie e asta cu a 8a zi?

La noi copii au nume chiar inainte de a se naste :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2012, 20:14:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce nazdravanie e asta cu a 8a zi?

La noi copii au nume chiar inainte de a se naste :)
e prima data cand aud chestia cu a 8a zi ...
nici nu imi dau seama ce substrat ar putea sa aiba ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2012, 21:26:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Biserica ne invata ca noi trebuie sa-i punem nume copilului in a opta zi de la nastere, iar pentru acest lucru exista o randuiala.
Altă aiureală care începe cu "Biserica ne învață" și se termină cu "rânduială". Poate Biserica Vechiului Testament, cu rânduiala Sinagogii. Eu zic să terminăm odată cu adventismele acestea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.05.2012 at 21:38:57.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2012, 22:53:13
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista o rugaciune in Molifelnic care se numeste ”Rugăciunea la însemnarea pruncului, când i se pune numele” la 8 zile.

Rugăciunea la însemnarea pruncului, când i se pune numele

Se cuvine a ști că în a opta zi după naștere, înainte de botezul pruncului, preotul face începutul, zicând: Binecuvântat este Dumnezeul nostru…, Sfinte Dumnezeule…, Preasfântă Treime…, Tatăl nostru…, Că a Ta este împărăția….

Apoi troparul zilei sau al sfântului al cărui hram este; și preotul, însemnând pe prunc la frunte, la gură, la piept și, binecuvântându‑l, zice rugăciunea aceasta:

Domnului să ne rugăm.

(letrină 2 rânduri) Doamne, Dumnezeul nostru, Ție ne rugăm și pe Tine Te chemăm, să se însemneze lumina feței Tale peste robul Tău acesta (aici îi pune numele) și să se însemneze Crucea Unuia‑Născut Fiului Tău în inima și în cugetul lui, ca să fugă de deșertăciunea lumii și de toată vicleana uneltire a vrăjmașului și să urmeze poruncile Tale. Și dă, Doamne, ca numele Tău cel sfânt să rămână nelepădat de dânsul, când se va uni, la vremea cuvenită, cu Biserica Ta cea sfântă, desăvârșindu‑se prin înfricoșătoarele Taine ale Hristosului Tău; ca, după poruncile Tale viețuind și păzind pecetea nestricată, să dobândească fericirea celor aleși în împărăția Ta. Cu harul și cu iubirea de oameni a Unuia‑Născut Fiului Tău, cu Care ești binecuvântat, cu Preasfântul și Bunul și de viață Făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Apoi luând pruncul în mâini, stă înaintea icoanei Maicii Domnului și face chipul crucii, zicând acest

Tropar, glasul 1:

Bucură‑te, ceea ce ești plină de dar, Născătoare de Dumnezeu, Fecioară, căci din tine a răsărit Soarele dreptății, Hristos Dumnezeul nostru, luminând pe cei din întuneric. Veselește‑te și tu, bătrânule drepte, cel ce ai primit în brațe pe Mântuitorul sufletelor noastre, Care ne‑a dăruit nouă și învierea.

Condac, glasul 1:

Cel ce ai sfințit pântecele Fecioarei cu nașterea Ta și ai binecuvântat mâinile lui Simeon, precum se cuvenea, întâmpinând și acum, mântuiește‑ne pe noi, Hristoase Dumnezeule; împacă lumea în războaie și întărește poporul nostru, pe care l‑ai iubit, Unule, Iubitorule de oameni.

Apoi se face știutul sfârșit.

Se cuvine a ști că, dacă pruncul născut este slab și nu suge, ci trage să moară, nu trebuie să se aștepte, cum rău zic unii, până la a șasea sau a opta zi, spre a‑l boteza; ci în ceasul în care s‑a născut, spălându‑l, îndată să‑l și boteze, spre a nu muri nebotezat. Căci dacă femeile grele de cinci luni care, din vreo lovitură se întâmplă să lepede, cad sub osânda de ucidere, după legi și canoane, cu atât mai vârtos trebuie să păzim pruncii de curând născuți să nu moară nebotezați.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2012, 23:25:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Exista o rugaciune in Molifelnic care se numeste ”Rugăciunea la însemnarea pruncului, când i se pune numele” la 8 zile.
În cazul acesta, îmi cer iertare pentru ignoranță. Neștiind de această rubrică din cartea menționată, am fost înclinat să atribui practica numirii în ziua a 8-a unui ceremonial care nu mai e de actualitate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2012, 12:56:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu ma intereseaza punerea numelui din punct de vedere civil, ci religios. Biserica ne invata ca noi trebuie sa-i punem nume copilului in a opta zi de la nastere, iar pentru acest lucru exista o randuiala. Ceea ce eu nu inteleg este de ce ii punem nume in a opta zi si nu cand are loc Botezul, caci atunci are loc moartea omului celui vechi si renasterea la noua viata in Hristos.
da, buna intrebare. Si eu m-am gandit la asta. Stiu ca in practica se foloseste, in special la botezul adultilor daca acestia nu au nume de sfinti sa li se schimbe numele la botez. Daca au nume de sfinti numele le ramane acelasi.

Ar fi interesant de auzit o parere avizata.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2012, 12:30:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am auzit de asa ceva, dar cred ca este vorba doar de o rugaciune, asa cum este si cea de la 40 zile, sau cand se citeste la intrarea in biserica dupa nastere.
Unde scrie de lucrul asta cu numele pus a 8 a zi?
Poate ca asa se facea vremuri, cand murea multi copii imediat dupa nastere.

Stiu ca se pune nume copilului la nastere (de obicei se alege inainte de nastere).
Copilul trebuie sa fie inregistrat la spital, la sfat si ii trebuie un nume.

Repet, poate ca inainte era alta situatie, desi si atunci totusi, daca murea copilul la nastere chiar nu avea un nume?

De pus numele abia la botez este totusi cam tarziu. Si semnificatia botezului nu este legata de nume, ci de crestinare.
Si cum adica la botez moare omul nou si renaste prin botez? De unde veniti cu asa idei?

Botezul este slujba/taina prin care pruncul devine crestin, in speta ortodox.
Asta cu moare omul si capata apoi nume nou si etc. se intampla la intrarea in monahism.

Cred ca s-a facut un ghiveci complet aici. Zau, nu mai smintiti lumea.
Lasati-ne asa cum stim de la biserica/preot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2012, 02:04:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De pus numele abia la botez este totusi cam tarziu.
Citind acest topic m-am gandit ca poate raspunsul dumneavoastra este motivul pentru care Sfintii Parinti au randuit aceasta rugaciune care se face in a 8 a zi de la nastere.

Cand am nascut primul copil nu am tinut sa respect randuiala aceasta, iar apoi mi-a parut tare rau. La al doilea copil am acordat atentie acestor rugaciuni, intelegand ca nimic din randuiala Bisericii nu este de prisos. In prima zi de la nastere, sotul meu a fost la un preot si mi-a adus aghiazma pe care am folosit-o in maternitate, iar in a 8 a zi am chemat preotul acasa si mi s-a citit aceasta frumoasa rugaciune.

Imi amintesc ca eram multe pasaje care faceau referire la Nasterea Domnului si multe cereri catre Dumnezeu pentru prunc si mama, pentru refacerea si sanatatea mamei. M-a impresionat profund grija pe care Biserica o acorda femeii lauze. Apoi la final preotul a inchinat copilul in fata icoanei.

Ma gandesc ca poate a fost randuita aceasta rugaciune ca o amintire a sarbatorii Taierea imprejur a Mantuitorului: Dupa opt zile de la nasterea Lui cea sfanta din Fecioara, a binevoit sa fie adus de Maica Sa si de Iosif, in locul unde, dupa obicei, iudeii se taiau imprejur. Si a fost taiat imprejur; si I s-a dat numele Iisus, nume adus din cer de ingerul Gavriil, mai inainte de zamislirea Lui in pantecele Fecioarei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2012, 16:27:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ekaterina - se vorbeste aici de doua lucruri separate si de asta sunt derutata.
Este vorba o data de pus numele la copil si alta data de rugaciune.

Ce spui tu, este tot legat de rugaciune. De aia spun: o exista aceasta rugaciune de ziua a 8 a de la nastere, dar numele copilului nu cred ca are legatura cu ea.

Acum eu nu am auzit nici de aceasta rugaciune. Probabil ca putini o cer.
Si nu stiu cum sa se faca: in ziua a 8 a, daca mama a venit deja acasa cu pruncul este inca "murdara", deci nu stiu cum se duce preotul la ea.
La biserica nici nu poate veni.
Abia la 40 de zile ii citeste si se cheama ca este "curata" si are voie sa intre si in biserica.

Nu stiu, sunt f.derutata. Poate ne lamureste cineva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Tags
punerea numelui

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune la ziua numelui gbystef Intrebari utilizatori 0 08.11.2011 15:11:01
Rugaciunea numelui ajutor stormul Generalitati 2 04.12.2010 21:54:58
schimbarea numelui de botez iliana Generalitati 19 27.09.2010 00:38:14
alegerea numelui ramona-elena Botezul 13 01.03.2010 14:21:50