Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2017, 02:23:19
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Da,mie mi se pare si mai inuman sa permita transportul sclavilor cu magarii ,cand biletele de avion sunt atat de ieftine.


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
N-a fost abrogat, dar i s-a făcut un upgrade. S-a adoptat un nou Cod de procedură, prin Legea Nouă, a harului. Avem, în Hristos, cea mai bună interpretare a Legii Vechi:

''Care este cea mai poruncă din Lege? Să-l iubești pe Dumnezeu din totu cugetul tău, din toată inima ta, cu toată puterea ta; și pe aproapele tău ca pe tine însuți. În aceste două porunci sunt toată Legea și Prorocii."

Legea a fost dată de Dumnezeu Tatăl, într-adevăr. Însă omul căzut n-a fost capabil să o înțeleagă din această perspectivă a iubirii de aproapele, până n-a venit Fiul să ne lumineze.
Trebuie sa recunosti ca sunt in VT anumite pasaje care nu pot sub nici o forma sa fie privite din perspectiva iubirii aproapelui, oricate upgradeuri ai face si orice Cod de procedura ai aplica: pedepsele cu moartea pentru homosexualitate, adulter, incalcarea zilei de odihna etc.(sper ca au fost declarate neconstitutionale)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acelea erau legi date pentru poporul de atunci si intelegerea lor, la fel cum si azi sunt legi. De exemplu pentru cei de atunci omorul era ceva obisnuit. Au fost legi ca sa poate fi intelese de cie de atunci, cu mentalitatea lor. La fel, unui credincios obisnuit nu i se cere sa se comporte ca un sfant, pentru ca nu poate.
Deci daca legile sunt in parte rele, este pentru ca cei de atunci nu ar fi inteles niste legi mai bune. Legea "Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor. (Leviticul 20:13)" este cea mai buna lege legata de homosexualitate pe care o puteau intelege oamenii acelor vremuri.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2017, 09:37:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Era o metodă brutală și eficientă de a extirpa din organismul social o tumoare. Cred că duritatea Legii era în conformitate cu cerbicia inimilor lor. Nu s-ar fi supus unor măsuri mai blânde.
Aceeași cerbicie care, atunci când a venit între ei Cel Blând, L-a ucis. Puțini au fost cei care au putut pune mila și iertarea mai presus de pedeapsă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2017, 02:32:42
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Era o metodă brutală și eficientă de a extirpa din organismul social o tumoare. Cred că duritatea Legii era în conformitate cu cerbicia inimilor lor. Nu s-ar fi supus unor măsuri mai blânde.
Aceeași cerbicie care, atunci când a venit între ei Cel Blând, L-a ucis. Puțini au fost cei care au putut pune mila și iertarea mai presus de pedeapsă.
Hai sa cadem de comun acord si sa spunem ca Dumnezeu a fost brutal (n-avea cu cine) inainte sa fie iubitor.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2017, 15:21:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
Hai sa cadem de comun acord si sa spunem ca Dumnezeu a fost brutal (n-avea cu cine) inainte sa fie iubitor.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Poti sa te explici?

La nivel mic poti sa vezi brutalitate.
Dar pe o logica de ansamblu a lucrurilor cu siguranta ca totul este altfel, poate apre indreptare si mila.

Cel care CREAZA, Creatorul, nu are ca scop diatrugerea si brutalizarea creatiei ci ingrijirea ei si ridicarea ei la un nivel la care si El sa se bucure impreuna cu faptura plasmuita din pamant ai Duh...

Restul eate logica marunta contextuala, dar sunt sigur ca exista explicatii solide pe fiecare lucru asumat de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.02.2017, 15:51:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
Hai sa cadem de comun acord si sa spunem ca Dumnezeu a fost brutal (n-avea cu cine) inainte sa fie iubitor.
Nu putem cădea de acord cu asta. Dumnezeu a fost iubitor încă de când a creat lumea și omul. De altfel, iubirea Sa este și motivul pentru care a creat totul. Creația are la bază jertfa Mielului junghiat de la întemeierea lumii. Știu că nu e ușor de înțeles.

Brutalitatea, însă, îi aparține omului căzut. Tocmai din pricina depărtării de Dumnezeul cel blând și iubitor omul devine brutal și nu mai ascultă decât de frică. Nu puteai în vremea dinainte de Hristos să-l înveți pe om cu vorba bună să se ferească de desfrânare, homosexualitate și alte păcate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.02.2017, 19:09:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Brutalitatea, însă, îi aparține omului căzut. Tocmai din pricina depărtării de Dumnezeul cel blând și iubitor omul devine brutal și nu mai ascultă decât de frică. Nu puteai în vremea dinainte de Hristos să-l înveți pe om cu vorba bună să se ferească de desfrânare, homosexualitate și alte păcate.
Sa fiu sincer nu prea sunt de acord cu tine.
Lumea este violenta si brutala in sine nu are treaba cu nici o cadere.

INGERII AU CAZUT.
Un eveniment de o violenta si brutalitate maxima, in cealalta lume...

LIBERTATEA aduce dupa sine posibilitatea de a alege intre bine si rau.
Dumnezeu a facut lumea libera, dar si competitiva.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.02.2017, 19:39:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Poate fi brutalitatea o însușire bună? Căci nu putem admite că Dumnezeu a creat ceva rău.
Competitivitatea a apărut după Cădere. Înainte de aceasta natura, nefiind coruptă de păcat, nu avansa către moarte, nu era perisabilă, nu avea nevoie să se hrănească și, ca atare, să ucidă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.02.2017, 22:04:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate fi brutalitatea o însușire bună? Căci nu putem admite că Dumnezeu a creat ceva rău.
Competitivitatea a apărut după Cădere. Înainte de aceasta natura, nefiind coruptă de păcat, nu avansa către moarte, nu era perisabilă, nu avea nevoie să se hrănească și, ca atare, să ucidă.
Da, poate fi o insusire perfecta. Daca un tilhar incearca sa iti jefuiasca sau ucida familia, brutalitatea ta salveaza vieti scumpe tie si avutul casei.
Ca doar nu o sa faci ca menonitii si alti inselati, care au luat la propriu intoarcerea obrazului.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.02.2017, 22:08:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

În felul ăsta am justificat și eu brutalitatea poruncilor VT, ca necesitate de a limita răul, păcatul oamenilor care nu pricep alt limbaj.
Dar nu cred că e un atribut al Dumnezeirii și nu cred că omul dinainte de păcat cunoștea brutalitatea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.02.2017, 22:29:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Da, poate fi o insusire perfecta. Daca un tilhar incearca sa iti jefuiasca sau ucida familia, brutalitatea ta salveaza vieti scumpe tie si avutul casei.
Înainte de Cădere nu poți vorbi de o asemenea variantă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare