Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2008, 21:34:55
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

"Intr-adevar exista o legatura intre Sfanta Scriptura si scrierile pagane,insa acestea sunt in general despre venirea Mantuitorului.Observam ca si in scrierile hinduse,sumeriene,grecesti sau romane exista nadejdea venirii unui Mantuitor.Dumnezeu in marea Sa bunatate nu i-a lasat nici pe pagani in intuneric insa cel mai clar profetiile despre un Mantuitor sunt in scrierile profetilor evrei:Moise,Isaia,Ieremia,etc.Argumentele din celalalt mesaj postat anterior sunt foarte clare si relevante.deci singurul lucrul care trebuie sa-l faci este sa studiezi si sa traiesti ORTODOXIA.Mult succes frate Robert!"
Inteleg.Eu stiam ca si potopul, si mersul pe apa si parca mai era ceva, dar nu-mi aduc exact aminte, oricum mi s-a parut oarecum logica explicatia deoarece imbina cumva lacunele evolutioniste cu fenomenele paranormale, cu raul care se intampla in lume(razboaie etc.), dar si cu aceste documente.
"daca extraterestii ar exista cu adevarat si ar fi asa de inteligenti inseamna ca ar stii cine era HRISTOS si ar fii venit sa i se inchine ca si cei 3 magi de la rasarit, ca doar era DUMNESEU nu? "
Cristi, in acel articol se sugereaza ca exista ca un fel de lupta intre 2 tabere, nu am inteles totusi cum de tabara lui "Satanael" actioneaza totusi la "indicatiile" lui Yahveh??? dupa ce este alungat de pe acea planeta a zeilor, ca eu parca stiam ca Satana face invers decat spune Dumnezeu???Si eu am fost surprins la inceput, dar poate imi spune si mie cineva cum e cu fecioria Maicii Domnului. Ca articolul ala in mod clar o infirma:|.
Marius, este posibil de asemenea ca toata povestioara asta sa nu fie decat o crasa "inscenare", o metoda de manipulare a credulilor, o interpretare a divinitatii in functie de defectele omenirii.Adica daca noi avem razboaie si definim lumea aceasta pe coordonatele bine-rau, poate ne imaginam si divinitatea tot in acest mod politeist, ca o lupta dintre marile zeitati.Am spus ca ar fi foarte trist asa ceva si desi logic uneori, in sufletul meu vreau s acred altceva.
Va multumesc la toti pentru raspunsurile voastre.In orice caz, mi-e foarte greu totusi sa-mi inchipui ca Dumnezeu cel bun pe care Il stiam ne-ar fi creat ca simple experimente prin tehnici de clonare(de fapt vreo ruda de-a Lui, cea cunoscuta sub numele de Satana/Enki-daca am inteles eu bine) si povestea asta mi-a creat asa ca un fel de reticenta fata de El, adica imi vine mereu in minte ca daca nu suntem decat niste jucarii folosite intr-o astfel de lupta extraterestra si ca daca minunile nu sunt decat inscenarile acestor zei:(.Imi cer scuze totusi ca va spun tocmai voua acestea, poate nu sunt inteles, dar simt nevoia sa vorbesc despre asta si ma gandesc ca poate voi ajunge sa fiu din nou crestinul care am fost.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2008, 23:15:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca extraterestii faceau parte din planul lui Dumnezeu cu privire la intreaga creatie, cred ca Dumnezeu ne-ar fi descoperit existenta lor, asa cum prin revelatie Dumnezeu ne-a descoperit existenta ingerilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2008, 23:44:51
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

Problema mea este nu ca ar fi spus astia ca am aparut de la extraterestri, ci ca au combinat elemente din scrierile religioase aparute de-a lungul timpului, pentru a crea o ipoteza care nu stiu de ce, dar mi se pare credibila.De fapt noi oamenii, prin "lupta" asta dintre bine si rau, dintre Dumnezeu si diavol oricum L-am redus pe Dumnezeu la standardele noastre, L-am personificat si I-am atribut calitati umane. Deci de ce nu ar fi El apropiat de umanitate?Ca tot spune ca ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui.Atunci de ce nu ar fi posibila aceasta poveste?Biblia nu prezinta ceva asemanator cu lupta asta dintre tabere?Apoi cand ne uitam in jurul nostru nu chiar pare ca am evoluat dintr-un stramos comun(nu zic ca am avoluat de unii singuri, ci dirijati, pentru ca altfel nu-mi explic tot volumul asta de informatie)si ca maimutele sunt un fel de veri ai nostri?Pur si simplu parca s-au combinat toate cu sens.Daca nu suntem un experiment al zeilor, ca sa se lupte intre ei, atunci ce rost avem?Cu ce scop ne-a creat Dumnezeu?
Sunt trist ca mi-am distorsionat conceptia despre divinitate, ca nu mai pot sa ma rog cu sinceritate deoarece am impresia ca sunt o jucarie, un experiment si ca Zeului-extrateretru nici nu-i pasa de mine...nu stiu cum as putea sa-mi scot asta din cap, cum as putea sa-mi schimb aceasta parere:(.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2008, 01:16:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ceea ce spui robertt, se intimpla pt ca nu ai folosit DISCERNAMINTUL IN ALEGERA BELETRISTICII PE CARE SA O CITESTI.Trebuie sa fii prevazator caci si satana are cartile lui si pe ele le cunosti prin faptul ca iti produc o tulburare in suflet,iar pe cele care au un asfel de efect TREBUIE SA LE EVITI SPRE BINELE TAU.Singur nu poti lupta cu vicleniile satanei ci doar prin spovedanie,pe care tre sa o faci de urgenta ,prin rugaciune si impartasanie.Dumnezeu sa iti ajute ,dar pt a te ajuta trebuie sa doresti si tu sa utilizezi tainele lasate in biserica de Mintuitorul ,caci aceste taine sint armele de lupta.Acestea toate,le poti folosi dc esti botezat ortodox.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2008, 05:19:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Nu te supara, te rog,... insa tot materialul adus de tine aici este... crede-ma, un gunoi si apartine fenomenului Chanell-ing si care sunt niste culte cumplite care nu au nimic comun cu realitatea, nu au dovezi pentru nimic, Lemurieni, Atlantida, reptilienii, navele spatiale parcate linga Terra, etc... si care in timp lasa sechele pe creier pe viata, nu glumesc.
O sa caut si o sa-ti aduc niste marturii ale celor care au avut de a face cu ei...este cumplit
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2008, 05:20:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

mesajul este pt Roberrt
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2008, 13:39:34
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

pana la urma nu stiu daca exista sau nu extraterestri si daca ne-au creat ei pe noi prin clonare, sau ceva de genul asta, dar tot intreband in stanga si-n dreapta mi-am dat cel putin seama ca aceasta teorie nu e posibila.daca e cineva interesat poate sa citeasca aici:
http://www.sitchiniswrong.com/sitchinerrors.htm
Si sa zic si restul de ce nu e posibil:
".ERIS NU DE FAPT DECAT UN STEROID MAI MARE, GRAVITATIA EI FIIND DE CCA10 ORI MAI MICA DECAT A TERREI(DACA AR EXISTA ERISIENI SI AR VENI LA NOI PE PAMANT,NOI AM FI MULT,MULT MAI PUTERNICI DECAT EI)
2.TEMTERATURA MAXIMA LA SUPRAFATA LUI ERIS ESTE DE .... 55K. ADICA -(DA MINUS) 218,15 GRADE CELSIUS.DACA AR POSIBIL CUMVA SA EXISTE VIATA LA O TEMPERATURA CU 2 ORDINE DE MAGNITUDINE MAI MICA DECAT TEMPERATURA OPTIMA,ATUNCI ODATA AJUNSI PE PAMANT ,IPOTETICII EXTRATERESTRII ...AR MURI DE CALD
Sumerienii nu aveau idee despre cum e alc de fapt sistemul nostru solar.Informatiile pe care le aveau de la zeii lor extraterestrii erau atat de corecte si avansate, incat credeau ca SOARELE ESTE O PLANETA!!!
NIBIRU ERA DE FAPT NUMELE PLANETEI JUPITER!

Din punct de vedere evolutionist,ar fi imposibil ca 2 specii diferite ,care nu fac
parte nici macar din acelasi gen ,nici din acelasi ordin nici din .... acelasi regn si care pe deasupra ----- nici macar nu au evoluat din acelasi stramos unicelular ,IMPOSIBIL sa se reproduca.
Oamenii nu pot sa se reproduca nici macar cu cimpanzeiii, iar din punct de vedere evolutionist ei sunt rudele noastre cele mai apropiate.
ASTRONOMII CONSIDERA CA RADIATIILE EMISE DE SIRIUS FAC IMPOSIBILA EXISTENTA VIETII.

Presupunand ca ar exista planete in jurul lui Sirius,distanta orbitala la care apa lichida poate sa existe ,apa de care ipoteticii amfibieni de pe Sirius au si mai mare nevoie decat noi,trebuie sa se incadreze in limite f. stranse.In cazul nostru , orbitele sunt atat de instabile,incat este imposibil sa existe macar bacterii, dar vertebrate?Imposibil
Daca prin absurd maine s-ar scimba legile care guverneaza transferul energiei in univers si pe ipotetica planeata a lui Sirius ar aparea viata-aceasta ar fi rapid obliterata de razele x ucigase ale piticii albe SiriusB.Mai e nevoie sa subliniez ce pateste o celula bombardata continuu ,cu cantitati astronomice la propriu ,de radiatii ionizante? Se dezorganizeaza rapid si moare.
THOTH????????????????
ZEUL CU CORP DE OM SI CAP DE IBIS?Cred ca Sitchin a uitat sa-si ia medicamentele.Cum e posibil ca un Homo sapiens adult sa creada ca himera aia, este nu doar reala , dar sa mai scrie si un site sau carte cu informatiile primite de la THOTH????????Imi vine sa ma iau cu mainile de par. Stiu si de unde a furat ideea cu THOTH?????????Am citit in revista 'ANTICIPATIA' o poveste in care Thoth!!!!! aaparea in aceasta postura.Dar aia era o revista de fictiune ,acum vad ca unii experti in buhuhu vor sa ne-o bage pe gat ca stiinta. Doctore adu-mi emetiralul ,brusc nu ma simnt prea bine.
Stimatul nostru teoretician in domeniul originilor este sau mincinos, sau extrem de superficial in cercetarile pe care le face inainte de a isi publica fanteziile.
Daca stimabilul domn Sitchin ,s-ar fi uitat cu atentie la enciclopediile din care isi ia informatiile(pt ca studii de specialitate se vede cu ochiul liber si miop ,de la 10 poste ca nu are decat in arte liberale,deochiuri ,blesteme si aiureli) ar fi constatat ca NIBIRU este un nume BABILONIAN nu sumerian.Si nu doar atat ,anticii nu l-au dat vreunei planete misterioase imposibil de vazut fara instrumente optice speciale, ci 'banalului' si vizibilului fara telescop JUPITER.
Alegeti fratilor ,ce e d-l Sitchin, mincinos sau ignorant?

CUM ar putea delfinii , care nu au police opozabil si nici macar maini,sa slefuiasca o piatra, cu atat mai mult, sa construiasca o nava spatiala?

1.Presupunand ca ar exista planete in jurul lui Sirius,distanta orbitala la care apa lichida poate sa existe ,apa de care ipoteticii amfibieni de pe Sirius au si mai mare nevoie decat noi,trebuie sa se incadreze in limite f. stranse.In cazul nostru , orbitele sunt atat de instabile,incat este imposibil sa existe macar bacterii, dar vertebrate?Imposibil .deci daca orbita plnetei este instabila adio viata. adio viata adio calatorii
csmice.adio calatorii cosmice innsemna ca pt' miraculoasele informatii detinute de dagonezi, trebuie sa existe o alta explicatie.
2.o metoda potrivita pt studiul textelor de orice fel e sa citesti textul in sine .cauta legenda originala si se pare ca vei avea cateva surprize
3.stiu ca ma repet dar e un argument bun si in cazul'sirienilor' unde sunt dovezile materiale irecuzabile ca ne-au calcat extraterestrii?vreau si eu o bucata de tehnologie care este imposibil de realizat cu utilajele si procesele tehnologice ale anticilor
4.creaturile din legenda sunt amfibii.poikilotermele nu au posibilitatea energetica sa intretina un sistem nervos superior. creirul nostru desi are cam 1,5 kg dintr-0 masa corporala de 70 kg consuma 20% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! din energia corpului.e si f pretentios vrea aproape numai glucoza. un organism cu sange rece n-are nicio sansa sa devina o specie cu constiinta de sine si inteligenta abstracta;trebuie sa fii homeoterm ca sa satisfaci nevoile energetice ale unui asemena creier
5.astronomii din cadrul SETI au ascultat semnalele venite dinspre Sirius ,si surpriza, surpriza - NIMIC. nu aveau de gand sa urmareasca tocmai sistemul binar in cauza, pt ca stiau ca sansele sa existe viata acolo sunt 0,000000000000000% ci pt ca un prieten care voia sa demonteze mitul legat de populatia dagon i-a rugat
6.articolul acestui prieten il gasesti la: http://csicop.org/si/7809/sirius.html
7.r temple cand si-a scris cartea nu a citat exact legenda tribului dagon. forte interesant mi se pare mie ca ceremonia SIGUI are loc odata la 60 zeci de ani si nu 50 cum pretinde temple.
8.si acum minciuna care a facut ca in mintea mea cazul lui r temple sa fie distrus irevocabil { muzica solemna va rog}

tribul dagon crede ca sirius are 2, II,doi, 10, companioni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
adica daca ar fi sa interpretam corect am zice ca sirius face parte dintr-un sistem stelar triplu
dar cum noi stim ca sirius este format din doar doua stele a si b , se pare ca dagonezii au fost pe aproape dar n-au chiar nimerit-o
nu crezi ca extraterestrii ar fi stiut cate stele are sistemul lor solar - numai 2, II, doua ,10 nu 3, III, TREI, 11?
MAI MULT companionilor lui sirius din mit le sunt asociate caracteristici feminine, respectiv masculine fiind de fapt simboluri ale fertilitatii
9.Misteriosul metal SAGALA despre care dagonezii spun ca ar fi cel mai dens
metal si ca unul din companionii lui sirius ar fi alc din el. Temple zice ca ar fi o exprimare a faptului ca Sirius B este o pitica alba iar piticele albe sunt cele mai dense obicte din univers. Pai primul lucru care imi vine in minte este ca
piticele albe NU sunt alc dintr-un metal,ci din materie degenerata.Niste extraterestrii capabili sa calatoreasca in spatiu, ar trebui sa stie diferenta. Dar, avand in vedere ca extraterestrii respectivi nu stiu nici cate stele are propriul sistem solar, nu stiu de ce mai am pretentii de la ei.
Mai mult decat atat , orice enciclopedie poate sa ne spuna ca, stelele neutronice sunt mult mai dense decat piticele albe, gaurile negre nici nu mai merita mentionate ,din moment ce se considera ca densitatea lor TINDE catre INFINIT.M-as astepta ca extraterestrii suficient de avansati incat sa parcurga cei 8,6 ani lumina dintre Sirius si Sol sa stie lucrurile astea.Noi abia ne-am tarat cca 1 secunda lumina pana la Luna si le stim.
In concluzie : 1.Tribul Dogon nu prezis faptul ca Sirius este o stea dubla -a prezis ca Sirius este o stea tripla - GRESIT
2. Tribul Dogon nu a prezis ca orbita lui Sirius B este de 50 de ani - R. TEMPLE a interpretat un ritual religios obscur , care se desfasoara odata la 60 de ani in felul in care ii convine lui.
3.Sirus B NU este alc din cel mai dens metal din univers.
4.Oamenii de stinta ne spun ca in jurul lui Sirius nu poate exista viata. "
Acestea sunt informatii cumulate primite in urma intrebarilor mele de la o persoana mult mai informata decat mine, dar de data asta le-am verificat.Va rog sa ma scuzati ca v-am necajit cu prostiile mele, daca vreti mai putem discuta despre extraterestri si posibilitatea sa fi fost clonati de ei, dar teoria lui Sitchin sigur nu este valabila.Oricum de acum inainte am sa am grija sa studiez mai bine anumite idei vehiculate de oameni cu imaginatia bogata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2008, 15:24:20
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

n ruinile oraselor sumeriene, arheologii au gasit tablete care infatiseaza sistemul solar, cu planetele in ordinea lor corecta. Una dintre acestea chiar da distantele dintre planete. Cum stiau aceste lucruri? Ei au furnizat dealtfel, date privind procesiunea echinoctiilor. S-a calculat ca pentru a descoperi procesiunea echinoctiilor este necesar un timp minim de observatie de 2.150 de ani. Cum dispuneau sumerienii de aceste observatii, cand, potrivit standardelor noastre de gandire, nu exista nici o civilizatie avansata cu 2.160 de ani inaintea sumerienilor?"

Civilizatiile antice au fost mult mai dezvoltate stiintific decat se crede sau de cat au fost popoarele in Evul Mediu.Aveau propriul lor alfabet si calendar si aveau multe constiinte despre astrologie, dar asta nu inseamna ca acestea vin de la extraterestri.
Doar ca multe din aceste cunostiinte au fost pierdute si de aceea au aparut tot felu de conspiratii cum ca piramidele au fost construite de extraterestri sau sa nu mai zic de Stonehenge...
Mi-e absolut imposibil sa cred k exsita omuleti verzi prin univers gata sa ne atace planeta
:D intrebarea mea e: daca intradevar au fost extraterestri care sa fi vizitat planeta noastra unde sunt ei acum? de ce nu mai fac vizite?au iesit cumva la pensie:D
A fost demosntrat in atatea randuri cat de usor este sa creezi poze cu OZN-uri sau cu globulete zburatoare sau cercuri in lanuri de grau.
Credinta in extraterestri dizolva din toate punctele de vedere invataturile crestine, iar daca sunt dubii in privinta extraterestrilor, cu privire la Dumnezeu stim sigur ca exista si ca este omniprezent!Deci in ce e mai bine sa credem?in ceva sigur sau in ceva probabil?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.01.2008, 19:00:45
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Carl Sagan, un cunoscut astrofizician,care avea si el pacatele lui, dar care manifesta multa obiectivitate fata de fenomenul OZN, fiind foarte rezervat in ceea ce priveste contactul pamantenilor cu civilizatii extraterestre, s-a ocupat si el in cartea " Creierul lui Broca" de miturile poporului dogon referitoare la steaua Sirius. Reproduc in continuare un citat ceva mai lung din cartea amintita :"Dogonii au cunostinte imposibil de obtinut fara telescop. De aici singura concluzie corecta este ca dogonii au avut contact cu o civilizatie avansata din punct de vedere tehnic. Singura intrebare este ce fel de civilizatie : extrateresra sau europeana? Un amestec extraterestru in treburile educative ale dogonilor, in timpurile vechi, mi se pare mult mai putin verosimil decat contactul recent cu europeni cultivati stiintific, care le-au transmis remarcabilul mit european al lui Sirius si al companionului sau - pitica alba - un mit care are toate indiciile superficiale ale unei povesti fantastice extrem de inventive. Contactul cu Vestul s-a stabilit probabil printr-un european care a vizitat Africa ori prin scolile franceze locale sau prin africanii adusi in Europa sa lupte pentru francezi in primul razboi mondial.
O recenta descoperire astronomica a intarit credibilitatea ipotezei legaturii cu europenii. O echipa de cercetare a Universitatii Cornell, folosind un observator aeropurtat aflat la mare inaltime deasupra Oceanului Indian, a identificat in 1977 cateva inele in jurul planetei Uranus, fapt imposibil de stabilit cu observatoarele de pe sol. Pe de alta parte, fiintele extraterestre avansate care ar fi privit sistemul nostru solar in cursul apropierii lor de Pamant, ar fi putut observa foarte usor inelele lui Uranus, in timp ce astronomii europeni din secolul la XIX-lea si de la inceputul secolului XX n-ar fi putut spune nimic in aceasta privinta. Faptul ca dogonii nu amintesc nici ei nimic despre inelele altei planete in afara de Saturn ma face sa cred ca cei care i-au informat erau europeni, nicidecum extraterestri." In contiuare Segan da si alte exemple de " contaminare " a unor vechi traditii ale bastinasilor din Africa si America de Nord in urma contactului cu occidentalii
( misionari, cercetatori, colonisti s.a.)pe care nu are rost sa le mai reproduc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.01.2008, 19:52:58
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Am revenit pentru a mai posta un citat din Carl Segan despre asa zisele contacte dintre pamanteni si extraterestri din care ar fi rezultat civilizatiile vechi - sumeriana si egipteana.
" Nu este de neconceput existenta unei Supravegheri galactice stabilite prin cooperarea civilizatiilor de pe mai multe planete din galaxie ( Calea Lactee), avand un "ochi" ( sau un dispozitiv echivalent) atintit asupra planetelor noi, pentru a cauta lumi nedescoperite.Dar sistemul nostru solar se afla foarte departe de centrul galaxiei si ar fi putut cu usurinta scapa eventualelor cercetari. Sau s-ar putea ca navele de supraveghere sa treaca pe aici, sa zicem o data la zece milioane de ani, fara ca una din ele sa ne fi vizitat in timpurile istorice.Totusi este de asemenea posibil ca un numar oarecare de echipaje de supraveghere sa fi venit destul de recent , astfel incat prezenta lor sa fi fost observata de stramosii nostri, sau chiar istoria umana sa fi fost influentata de acest contact. Am examinat o serie de artefacte, legende si creatii folclorice din multe culturi si am ajuns la concluzia ca nici unul din aceste cazuri nu ofera nici cea mai slaba dovada in favoarea unui contact cu extraterestrii. Exista totdeauna si alte explicatii mai plauzibile, bazate pe abilitatea si comportamentul uman... In lunga insiruire de cazuri de paleoastronautica ( legendele sumeriene, sigiliile cilindrice astronomice, istorisirile biblice despre Enoch si Sodoma si Gomora, frescele din Tassili, cubul metalic prelucrat mecanic, despre care se spune ca a fost gasit in vechi sedimente geologice s.a.m.d.)ele au si alte explicatii perfect rezonabile , ori au fost deformat relatate, ori sunt echivoce, ori ,in sfarsit , constituie inselatorii directe. La fel stau lucrurile si cu argumentele privitoare la harta lui Piri Reis, la monolitii din insula Pastelui, la desenele eroice de pe platourile din Nasca si diferite artefacte din Mexic, Uzbechistan, China. Si cat de usor i-ar fi fost unei civilizatii extraterestre avansate sa-si lase o carte de vizita lipsita de ambiguitati... Pe Pamant se afla elemente imiscibile ca de exemplu plumbul si aluminiul. Daca sunt topite impreuna, plumbul, considerabil mai greu, cade la fund, iar aluminiul pluteste la suprafata.Totusi in conditiile zborului spatial, cu gravitatie zero, in cuptorul cu metale topite , nu exista gravitatie care sa traga plumbul in jos si astfel aliajele exotice, gen AlPb, devin posibile. Orice mesaj scris pe un aliaj aluminiu-plumb, gasit la o civilizatie veche s-ar impune astazi cu certitudine atentiei noastre. S-ar putea ca nu atat materialul folosit ca suport, cat mai degraba continutul mesajului sa ne indice in mod clar o tehnologie sau o stiinta mai presus de puterile stramosilor nostri; de exemplu , o transpunere vectoriala a ecuatiilor lui Maxwel, sau reprezentarea grafica a distributiei lui Planck pentru diferitele temperaturi ale corpului negru, sau o deducere a transformarilor Lorentz din relativitatea restransa. Chiar daca civilizatiile vechi nu ar fi putut intelege asemenea scrieri , ele le-ar fi privit cu veneratie , ca pe niste lucruri sfinte... S-au purtat discutii despre puritatea probelor de magneziu de la presupusele OZN-uri prabusite, dar puritatea se incadra in limitele accesibile tehnologiei americane din momentul incidentului.Presupusa harta stelara, refacuta din memorie dupa o "vizita" intr-o farfurie zburatoare, nu consemneaza, asa cum s-a pretins, pozitiile relative ale stelelor apropiate avand asemanari cu Soarele, ci , dupa cum arata la o examinare mai atenta, nu valoreaza mai mult decat o " harta stelara" obtinuta prin stropirea unei foi albe de hartie cu o pana muiata in cerneala."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23