Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.03.2008, 12:58:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi tot lucrul lor este bunastarea energetica trupeasca cu duhovnicie lumeasca sau antihristica, deci cuvantul lor shi viclenia lor shi indemnul lor spre asta merge, spre lepadare shi vanzare shi suicid duhovnicesc, adica lipsa iubirii curate intru Hristos shi aproapele care face voile lui Dumnezeu... adica A fost dar NU ESTE shi cand va veni va ramane putzina vreme... zicandu-tzi mereu ca benzina sau ca melodia "tu fericeshte-te cu femeia ce ranjeshte catre tine, ca e ca shi amanta ta, nu ca e frumoasa?"... dar tu de ce te uitzi la ea creshtinule?

deci Hristos ne transforma trupul in duh iar dracii duhul in trup iar daca te opui shi-l urmezi pe Hristos atunci te ajuta ca trupul sa-l transformi in duhul-rau care tot duh de trup este sau inger mincinos generator de scandal, cearta, suparare, lepadare, uitare, shi nepasare, sau grija, foarte mare grija a slugii ce slujeshte perfect doar de ochii shefului, a lumii, mandrie adica... Dar Domnul totdeauna vede.... in ascuns vede ce faci shi shtie toate faptele tale... iar dracii in gandurile tale shi sentimentele shi libertatzile tale shi energiile tale manipuleaza shi invartosheaza scurtele vremi bune in lungi vremi ale patimilor... ca doar vrajmashi sunt... iar noi, fraierii lor ca Iuda sau altzii ca e plina Biblia de exemplele cum oamenii au ajuns victimile hotzilor shi criminalilor shi vampirilor energetici, shi cum foarte putzini au rezistat ispitelor...:(??????
  #22  
Vechi 28.03.2008, 13:19:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hipnoza si NLP : forme moderne de vrajitorie?
Da! Din mai multe motive:

Se realizează prin diavolii ce stau la usa cea întelegătoare a sufletului (mintea): Acestia intră în inima noastră prin imaginatie si amintire.
Cel ce la aplică asupra cuiva se pune, din proprie inițiativă sau indus (la rândul lor), într-o pozitie magică, de impunere a vointei aplicatorului sau a stăpânului său, de diminuare a libertății celui (sau celor) pe care se intenționează aplicarea acestui act de fortă. Îsi asumă si toate rezultatele faptelor sale ce se propagă în lant.
Ca arme împotriva lor le avem pe cele lăsate de însusi Domnul nostru Iisus Hristos si de Sfintii Părinti: trezvia, privegherea, postul, rugăciunea, plângerea păcatelor, considerarea mai păcătos decât toti.
În fata lui Dumnezeu, hipnotizatorul, sugestionatorul sau nlp-istul se fac vinovati de crimă deoarece încalcă liberul arbitru al victimei (victimelor)
Credeti că Dumnezeu nu ar fi avut suficientă putere pentru a ne impune Vointa Sa? Doar suntem creatia Sa si ar putea face ce dorește cu noi întocmai cum olarul plămădeste lutul. Dar în acest caz nici nu ne-ar judeca si noi stim cu totii că urmează o judecată particulară si una generală.
Irina Holdevici (profesoară si autoare de cărti de hipnoză si sugestie), Hugh Heffner (fondatorul si proprietarul PlayBoy), Adrian Sârbu (cu Ronald Lauder, proprietarul PRO TV), Traian Băsescu etc. vor fi acuzati de genocid, de crime împotriva umanitătii si a lui Dumnezeu. De cine? De victimele lor, de victimele victimelor lor samd, de vocea Conștiinței lor. Tineti minte ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos: “oricâte veti face acestora mici, Mie Îmi faceti”.
Care este diferenta dintre actul de sugestie si cel pedagogic, de învătare a cuiva (de predare a unor informatii cuiva)? Faptul că amândouă se adresează sufletului le apropie. Faptul că cel de sugestie-hipnoză se adresează initial părtii nerationale (subconstientului) în intentia ca sugestia să se transforme în „vointă proprie” sau „gândurile proprii” ale victimei îl fac să fie act sau proces criminal. Iar cel/cea care îl practică să mostenească Iadul.
Înțelegând acestea pricepem de ce orice sistem de credinte care se bazează pe imaginatie, pe meditatie, pe vointa exclusiv proprie, este un sistem magic, antihristic, satanic. Si aici includem si orice tehnică New Age, Yoga. Deoarece actualizează actul de neascultare fată de Dumnezeu, de dezlipire a vointei proprii de Vointa/Legea/Porunca lui Dumnezeu, de pierdere a comuniunii cu Dumnezeu.
  #23  
Vechi 28.03.2008, 14:03:40
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Citat:
În prealabil postat de cristi23

Nu sunt chiar prostii. Sunt lucruri reale, care din pacate nu prea se spun.
"realul" vine tocmai din putina credinta in Hristos.
Ca si in cazul vrajilor...
Doamne Miluieste!
Iar arma crestinilor impotriva lor e Sfanta Cruce!
N-o sufera nicicum!
  #24  
Vechi 28.03.2008, 15:30:43
enorh2 enorh2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

pt. vsovi

Esti destul de bine documentat.
Pacat insa ca te opresti la aparente si generalizezi.
  #25  
Vechi 28.03.2008, 15:38:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enorh2
pt. vsovi

Esti destul de bine documentat.
Pacat insa ca te opresti la aparente si generalizezi.
ba din contra, nu prea-s documentat, ca-s lenesh, dar ca generalizez e intr-adevar o problema ca vrajmashii te ataca cu strategii general valabile, dar la punctele tale slabe... shi acolo se imprieteneshte cu tine shi apoi tu devii mandria lui... mandria celui mandru... Domnul Hristos este smerit...:)
  #26  
Vechi 28.03.2008, 15:48:05
enorh2 enorh2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
ba din contra, nu prea-s documentat, ca-s lenesh, dar ca generalizez e intr-adevar o problema ca vrajmashii te ataca cu strategii general valabile, dar la punctele tale slabe... shi acolo se imprieteneshte cu tine shi apoi tu devii mandria lui... mandria celui mandru... Domnul Hristos este smerit...:)
Nu ma cunosti, nu te cunosc.
Dintre cei care au postat aici tu ai adus cele mai multe lucruri aproape de adevar.
Inca o data, pacat ca nu mergi pana la capat.
  #27  
Vechi 28.03.2008, 18:22:55
enorh2 enorh2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Am uitat sa precizez ca aceste tehnici de atac le-am intalnit pentru prima data in afara Bisericii, si am fost extrem de surprins cand le-am regasit chiar in interiorul ei.
  #28  
Vechi 28.03.2008, 18:31:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enorh2
aceste tehnici de atac le-am intalnit pentru prima data in afara Bisericii, si am fost extrem de surprins cand le-am regasit chiar in interiorul ei.
Teoria conspiratiei episodul 2...
Dan Brown fii pe receptie! Ai un nou subiect de carte bomba!

Asha... vreau si eu sa aud mai multe amanunte...
Te referi la faptul ca te trezeai foarte greu cand sa mergi dumnica dimineatza la Liturghie?
Te referi la faptul ca nu mai tineai minte mare lucru din predica preotului?
Is curios cum se manifesta?
  #29  
Vechi 28.03.2008, 19:56:15
enorh2 enorh2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Nu vreau sa polemizez pe aceasta tema.
Incearca sa iei informatiile ca atare, fara a te gandi la conspiratii.
  #30  
Vechi 12.04.2008, 12:12:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spunea un parinte rus, nu mai stiu care, ca si asa-zisii vindecatori cu ajutorul bioenergiei sunt niste vrajitori care practica asupra celui bolnav vampirismul energetic, secatuindu-l de energie si imbolnavindu-l si mai rau si incarcandu-se ei cu energia extrasa din corpul celui bolnav.
Deci, aviz amatorilor de bioenergeticieni popularizati in special de postul de televiziune OTV...
Subiect închis