Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2006, 14:47:13
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Zilele trecute am vazut intamplator la televizor niste preoti care au fost caterisiti de Biserica Ortodoxa Romana din diverse motive, iar acum s-au grupat intr-o asociatie si oficiaza slujbe in continuare. Acum ceva timp, un grup de "calugarite" au incercat sa boicoteze slujba organizata la Patriarhie cu ocazia implinirii a 56 de ani de arhierie a Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist. Azi am primit un e-mail de la un "ucenic" din Noul Ierusalim, care continea "Cuvantul lui Dumnezeu" de la duminica a treia din Postul Mare. Intrand pe site-ul afisat la sfarsitul mesajului (www.noul-ierusalim.ro) am constatat ca este vorba de o secta desprinsa de ortodoxie, fondata de "sfanta si marea proorocita Virginia" (1923-1980), careia in 1955 i s-au aratat Sfintii Trei Ierarhi, care au "uns-o" proorocita. Aceasta a inceput sa vorbeasca cu Domnul, iar cuvantarile ei au fost stranse in "Cuvantul lui Dumnezeu". Ucenicii ei spun ca si lor le vorbeste Dumnezeu. Astazi "Ucenicii Noului Ierusalim" se ocupa cu ceea ce se ocupa si "Proorocita Virginia", cu talcuirea Apocalipsei. Ei mai spun ca apocalipsa a fost declansata in 1924 de catre BOR prin trecerea la calendarul gregorian, ca Virginia este a sasea dintre cei sapte ingeri care vor vesti Apocalipsa, ceilalti cinci fiind preotul Iosif Trifa, Patrache Lupu de la Maglavit, !!Parintele Arseie Boca!!, preotul de la Vladimiresti, si maica Veronica de la Vladimiresti. Mai multe aberatii pe www.noul-ierusalim.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2006, 10:11:40
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Referire la maicutele care au intervenit la acea slujba, sunt lucruri pe care le-am mai intalnit insa exista un adevar undeva la jumatate .Nu uita ca Patriarh este o functie administrativa si ca in fruntea Bisericii Ortodoxe este Iisus Hristos.Asadar sa iti spun despre o intamplare adevarata; ma aflam la biserica intr-o Duminica si era liniste ,slujba se desfasura normal,pana la un momentdat cand s-a rostit cuvantul Patriarh in contextul respectiv, in acel moment au intervenit un grup de "scandalagii" cateva maicute si cativa barbati strigand " Jos sinodul comunist in frunte cu Teoctist". Este o intamlare care m-a marcat si mi-am zis ce vor oamenii acea .....ce au cu Patriarhul nostru .....?Daca il stie careva s imi rspunda .....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2006, 01:05:59
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Falsele calugarite (nu tot ce e negru e si cioara) au fost date afara din m-rea Vladimiresti din motive de erezie (budism, reincarnare) si cred orbeste in scrierile eretice ale raposatei maici Veronica, si in "minunile" ei, pe care le reediteaza si le popularizeaza. Sunt in legatura cu ARS (Asociatia pentru Renastere Spirituala) care le coordoneaza si le pune sa strige la mai toate adunarile religioase ortodoxe importante (vezi si "Jurnalul convertirii" al lui Danion Vasile). Liderul ARS, fostul sot al maicii Veronica, arhitectul Vasai, cazand in deznadejde, s-a sinucis acum cativa ani lasand o scrisoare explicativa. Urmasul lui este unul Nicolae, mic, chel si cu barba care sta in Bucuresti pe undeva prin Rahova. Ca toti ereticii, au ceva cu ierarhia - coloana vertebrala a Ortodoxiei.
Cat despre gruparea aceea de preoti care au slujit la inmormantarea sinucigasului Anghelescu, este clar ca au facut-o pentru bani, dar ca sa aiba o justificare, au lansat zvonul ca ar fi fost omorat (poate au ei un corp de detectivi particulari).
Cealalta "grupare" de la Noul Ierusalim, in frunte cu Marian Zidaru s.a. fondata de "sfanta proorocita Virginia" (care atunci cand a fost deshumata, putzea), nu face decat sa intregeasca panoplia de rataciti, bolnavi de "cadere in sus" pe care-i manevreaza diavolul, precum papusarii papusile, adica daca cred in vedenii, le da vedenii si care mai amesteca si nume cunoscute pentru credibilitate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2006, 16:43:55
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Falsele calugarite (nu tot ce e negru e si cioara) au fost date afara din m-rea Vladimiresti din motive de erezie (budism, reincarnare) si cred orbeste in scrierile eretice ale raposatei maici Veronica, si in "minunile" ei, pe care le reediteaza si le popularizeaza. Sunt in legatura cu ARS (Asociatia pentru Renastere Spirituala) care le coordoneaza si le pune sa strige la mai toate adunarile religioase ortodoxe importante (vezi si "Jurnalul convertirii" al lui Danion Vasile). Liderul ARS, fostul sot al maicii Veronica, arhitectul Vasai, cazand in deznadejde, s-a sinucis acum cativa ani lasand o scrisoare explicativa. Urmasul lui este unul Nicolae, mic, chel si cu barba care sta in Bucuresti pe undeva prin Rahova. Ca toti ereticii, au ceva cu ierarhia - coloana vertebrala a Ortodoxiei.
Cat despre gruparea aceea de preoti care au slujit la inmormantarea sinucigasului Anghelescu, este clar ca au facut-o pentru bani, dar ca sa aiba o justificare, au lansat zvonul ca ar fi fost omorat (poate au ei un corp de detectivi particulari).
Cealalta "grupare" de la Noul Ierusalim, in frunte cu Marian Zidaru s.a. fondata de "sfanta proorocita Virginia" (care atunci cand a fost deshumata, putzea), nu face decat sa intregeasca panoplia de rataciti, bolnavi de "cadere in sus" pe care-i manevreaza diavolul, precum papusarii papusile, adica daca cred in vedenii, le da vedenii si care mai amesteca si nume cunoscute pentru credibilitate.
SI CATE MULTE ALTE CADAVRE VII MAI AVEM IN SPATE, SI TOTUSI ORTODOXIA REZISTA SI MERGE MAI DEPARTE! ESTE SI IN IASI CAZUL UNUI PREOT CARE SI-A FACUT BISERICA PARTICULARA PENTRU CA A FOST SCOS LA PENSIE LA 65 DE ANI SI VOIA SA SLUJEASCA IN BISERICA LUI,NU CA AJUTOR AL PAROHULUI, CI EL SINGUR... :thumbsup:FIRESTE CA IPS DANIEL NU A PRIVINT CU OCHI BUNI ACEST PAS FACUT FARA BINECUVANTARE SI NU NUMAI...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2006, 22:32:21
diana20 diana20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

buna seara!
sunt inca putin debusolata si nu stiu cum ar trebui sa incep... acum jumatate de ora am dat un search pe google in cautarea unor informatii despre schizofrenie, din pura curiozitate informationala; in cursul demersului meu am intalnit printre rezultatele afisate si cateva date despre o asa-zisa "biserica satanista"!!!
pe moment nu am stiut cum sa reactionez, am ramas complet uimita, o teama ciudata m-a cuprins, un dezgust si o greutate in suflet... aceeasi curiozitate m-a impins sa merg mai departe... ma asteptam la o gluma proasta! nu mica imi fu mirarea cand aveam sa descopar(bineinteles in urma crearii unui cont!)un site bine pus la punct cu peste o mie de satanisti inregistrati(initial in numar mai mare- nu mai stiu cifra exacta)! in pagina de intampinare erau oferite informatii cu privire la tipurile de satanism existente in Romania, respectiv: satanism traditional,satanism modern si satanism rebel!exista o pagina de download pentru o asa-zisa "biblie satanista" scrisa de un autor francez, diferite eseuri si poezii, explicatii cu privire la numele din istorie si mitologie asociate satanismului sau diverse semnificatii si informatii asupra semnelor revendicate de adeptii satanismului!!!
"Satanismul Modern este noua gandire, o gandire promovata nu de viziunile unui alienat, imaginatia unui filozof care a dovedit lumii ca e credula si inculta (ex. Iisus)". Esti avertizat ca varsta minima este de 18 ani, cu toate ca in momentul crearii contului acest lucru nu este verificat in nici un fel pentru ca nu ti se cer datele nasterii!
Intrebarea mea principala este daca Biserica noastra Crestin-Ortodoxa are cunostinta de astfel de site-uri!Daca propagand unor astfel de idei nu poate fi... daca nu oprita macar limitata sau monitorizata, ma refer in principal la puternica ,daca nu destructibila influenta pe care aceste idei o pot avea asupra mentalului adolescentin care este foarte usor influentabil sau pa pustii de scoala generala care abia invata sa utilizeze Internetul si i se ofera astfel de informatii(gandindu-ma strict la puterea sa de a discerne)!!!!
Sunt ingrozita, complet terifiata, dar si foarte indurerata!


Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2006, 22:35:56
diana20 diana20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

imi cer sincere scuze pentru cele cateva inardvertente gramaticale, dar socul suferit si-a spus cuvantul...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2006, 09:52:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Posibil raspuns pentru Diana20 si totodata o intrebare pe care mi-o pun si eu. Privind la ceea ce se intâmpla in jurul nostru, aparitia de biserici satanice, MISA, oare este gresit ca gândul sa mi se duca la urâciunea pustiirii?
_____________
Daniel Cap. 9
27. Şi El va încheia un legământ cu mulţi într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa şi prinosul şi în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii".

Cap. 11
31. Şi oşti trimise de el vor sta şi vor pângări locaşul sfânt şi cetatea, iar jertfa de fiecare zi o var da de o parte şi vor pune în loc urâciunea pustiirii.

Cap. 12

11. Şi din vremea când va înceta jertfa cea de-a pururi şi va începe urâciunea pustiirii vor fi o mie două sute nouăzeci de zile.

Sfânta Evanghelie după Marcu Cap. 13

14. Iar când veţi vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citeşte să înţeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munţi,

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 24

15. Deci, când veţi vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt - cine citeşte să înţeleagă -
_________
Nu zic ca am ajuns deja acolo, dar privind in jurul meu, am constatat ca in ultima vreme f multi se indreapta in ritm accelerat in aceasta directie.

--------------------------------------------------------------------------------

Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2007, 23:59:54
bisericasecreta bisericasecreta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

Referitor la Noul Ierusalim poti citi mai multe la adresa

http://bisericasecreta.wordpress.com/tag/secte-culte-miscari/noul-ierusalim/


Referitor la Miscarea de la Vladimiresti poti citi mai multe la adresa

http://bisericasecreta.wordpress.com/tag/secte-culte-miscari/vladimiresti/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.02.2007, 23:10:55
alexandramaria alexandramaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Un punct de vedere asupra trimiterilor de aici, postate la Biserica Secreta, se poate afla cautand pe Google la trimiterea Alexandra-Maria.2007 (si odata ce ai ajuns in WordPress, faci click pe alexandramaria).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2007, 19:21:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Posibil raspuns pentru Diana20 si totodata o intrebare pe care mi-o pun si eu. Privind la ceea ce se intâmpla in jurul nostru, aparitia de biserici satanice, MISA, oare este gresit ca gândul sa mi se duca la urâciunea pustiirii?
_____________
Daniel Cap. 9
27. Și El va încheia un legământ cu mulți într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa și prinosul și în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii".

Cap. 11
31. Și oști trimise de el vor sta și vor pângări locașul sfânt și cetatea, iar jertfa de fiecare zi o var da de o parte și vor pune în loc urâciunea pustiirii.

Cap. 12

11. Și din vremea când va înceta jertfa cea de-a pururi și va începe urâciunea pustiirii vor fi o mie două sute nouăzeci de zile.

Sfânta Evanghelie după Marcu Cap. 13

14. Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 24

15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt - cine citește să înțeleagă -
_________
Nu zic ca am ajuns deja acolo, dar privind in jurul meu, am constatat ca in ultima vreme f multi se indreapta in ritm accelerat in aceasta directie.

--------------------------------------------------------------------------------
Frate ANACAH, o sa vedem aparind tot felul de "bisericute" pagine, satanice pentru ca exista si adepti alimentati si finantati din afara. Trebuie aplicata asa cum trebuie LEGEA CULTELOR recent promulgata. Nu ar trebui sa li se dea autorizatie de constructie sau de functionare. Trebuie taiat raul din radacina, altfel o sa ne umplem de buruieni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Patericul- Intelepciunea pragmatica a zilelor noastre georgeval Generalitati 14 15.03.2013 11:29:52
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42