Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2009, 13:37:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am gasit si o inregistrare, foarte frumoasa, cu Prohodul Maicii Domnului cantat de grupul Byzantion.

http://video.crestinortodox.ro/nZk1zDQ32Ux/Prohodul_Maicii_Domnului.html
Multumim!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2009, 15:31:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am gasit si o inregistrare, foarte frumoasa, cu Prohodul Maicii Domnului cantat de grupul Byzantion.

http://video.crestinortodox.ro/nZk1zDQ32Ux/Prohodul_Maicii_Domnului.html
Da imi place si mie cum cinta grupul asta.
Multumim
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.08.2009, 16:06:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Si eu m-am bucurat tare mult cand am descoperit Prohodul Maicii Domnului cantat. Din pacate, aceasta slujba se canta astazi in prea putine biserici.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2009, 19:32:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Si eu m-am bucurat tare mult cand am descoperit Prohodul Maicii Domnului cantat. Din pacate, aceasta slujba se canta astazi in prea putine biserici.
Sper sa ma intareasca Maica Domnului sa ajung si eu astazi la greci la Biserica. Eu cred ca nu se cinta pt ca e prea lung.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.08.2009, 21:40:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cine este autorul prohodului Maicii Domnului? si cand a aparut?
Personal nu am gasit o uniformitate in legatura cu folosirea lui in cult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.08.2009, 15:42:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sinaxarul de la slujba Utreniei din ziua praznicului ofera o istorie a trecerii la Domnul, inspirata probabil, cel putin in parte, si din evangheliile apocrife. Sfanta Fecioara Maria, cu trei zile inainte de a muri, a primit vizita Arhanghelului Gavriil, care i-a zis: „Acestea zice Fiul tau: «Vremea este a muta pe maica Mea la Mine. Nu te teme de aceasta, ci primeste cuvantul cu bucurie, de vreme ce vii la viata cea nemuritoare»“. Nascatoarea de Dumnezeu s-a bucurat si s-a urcat in Muntele Maslinilor ca sa se roage. Apoi s-a intors acasa si, aprinzand lumanari si multumind lui Dumnezeu, a chemat rudele si vecinii si le-a spus vestirea ingerului. Cand femeile chemate au inceput sa planga, Preacurata Fecioara le-a mangaiat spunandu-le ca, mutandu-se la ceruri, se va ruga nu numai pentru dansele, ci pentru lumea intreaga. Deodata s-a auzit un tunet puternic si au aparut multi nori, care aduceau de la marginile lumii pe Apostolii lui Hristos, la casa maicii lui Dumnezeu. Dupa ce Fecioara Maria si-a cerut iertaciune de la toti, s-a culcat pe pat si asa si-a dat sufletul in mainile Fiului si Dumnezeului sau. Atunci s-au petrecut multe minuni: ochii orbilor si auzul surzilor s-au deschis, ologii si bolnavii s-au vindecat. Apostolii au ridicat patul si, cu faclii si cantari, au petrecut spre mormant trupul Fecioarei. Un necredincios a vrut sa rastoarne sicriul Fecioarei, dar mainile i-au ramas lipite de sicriu. Pocaindu-se si cerandu-si iertare de la Fecioara Maria, aceasta l-a vindecat. Apostolii au ingropat trupul Fecioarei in Ghetsimani. La inmormantarea Fecioarei Maria a lipsit Apostolul Toma, care a ajuns dupa trei zile si era foarte intristat ca nu se invrednicise sa vada trupul maicii lui Dumnezeu. Apostolii au deschis mormantul, pentru ca Toma sa se inchine trupului Nascatoarei de Dumnezeu, si au constatat ca mormantul era gol. Trupul Fecioarei Maria a fost ridicat la ceruri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.08.2009, 23:00:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cea care L-a născut pe Dumnezeu

Doctrina Bisericii referitoare la Maica Domnului a fost formulată oficial în secolul al V-lea, la Sinodul al III-lea Ecumenic de la Efes ( 431 ) . Combătând pe ereticul Nestorie, care susținea că Fecioara Maria nu putea fi numită "Născătoare de Hristos", pentru că ea ar fi dat naștere doar firii umane a lui Hristos. Sfinții Părinți de la acest sinod, în special Chiril al Alexandriei, au susținut un alt termen pentru Maica Domnului : " Născătoare de Dumnezeu" ( Theotokos ) . În celebrele "Scrisori către Nestorie", Chiril al Alexandriei explică faptul că termenul "theotokos" exprimă cel mai bine învățătura Bisericii, mărturisită de la început, coform căreia Fecioara Maria este Născătoare de Dumnezeu. Acest lucru este posibil întrucât cele două firi ale lui Hristos, cea divină și cea umană, sunt strâns legate în același ipostas, în contradicție cu ceea ce susținea ereticul Nestorie și de aceea, chiar dacă Fecioara Maria a dat naștere firii umane, ea poate fi numită și "Născătoare de Dumnezeu" tocmai datorită acestei uniri ipostatice.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.08.2009, 00:17:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit În tradiția populară :

Se spune că rugăciunile sunt auzite mai întâi de Maica Domnului, iar pe cele adevărate și vrednice i le spune lui Dumnezeu, care le va împlini apoi . De asemenea, se mai spune , despre Maica Domnului, că apare în visurile celor care au nevoie mare de ajutor îi sfătuiește cum să scape de necaz. Tot în tradiția populară, se spune că înainte de judecata de Apoi, Maica Domnului va da de trei ori cu un năvod prin iad, iar sufletele chinuite vor ieși la suprafață și se vor mântui. Uneori, Maica Domnului este identificată cu Luna, regina cerului înstelat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.08.2009, 12:27:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Cugetare umilita

Sfantul Ioan Iacob de la Neamt - Cugetare umilita la durerea Maicii Domnului

"Cu mintea mea Preasfântă Maică
Te văd pe drumul spre Calvar,
Și conștiința mea săracă
Mă mustră ca și pe tâlhar!
Ți-aud cu jale tânguirea
Și sunt mustrat acum mai rău,
Știind că pentru mine rabdă
Preamilostivul Fiul Tău!
Privindu-L înălțat pe Cruce
De adunarea celor răi,
Cunosc că am mai multă vină
Decât răstignitorii Săi!
De nu vedea mai înainte
Stăpânul, împietrirea mea,
Ar fi avut o mângâiere
Și nu mai înseta așa.
Și poate stâncile de piatră
Nu s-ar fi despicat atunci,
Văzând că nu mai pătimește
Și pentru mine Domnul munci!
Nici soarele, ascuns de groază,
N-ar fi rămas așa de mult,
De nu vedea cum rabdă Domnul
Și eu acuma nu-L ascult!
Iar sabia proorocită,
N-ar fi pătruns așa de rău,
În inima Ta Preacurată
Văzând cum moare Fiul Tău!"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.08.2009, 14:56:04
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Maica sufletelor noastre,de Prof.Luminita Niculescu

"Intampinam astazi cu ghirlande de flori asezate-n pisc alb de rugaciune Praznicul Adormirii Maicii lui Dumnezeu.Pogoara astazi in inima pamantului-pentru a-l sfinti- trupul Preasfintei, Preacuratei, Preabinecuvantatei, maritei stapanei noastre, cea mai aleasa dintre toate neamurile, craiasa ingerilor cea afierosita Dumnezeiescului Duh, chip al desavarsitei ascultari, noul legamant al vietii vesnice, izvorul inbelsugat al tuturor binecuvantarilor, pricina si daruitoarea tuturor bunatatilor, scara care urca la inaltime firea omeneasca ... Iar din duiasele cantari izvodite de pietatea profunda, necunoscuta, poate mult nepretuita, a credinciosilor nostri strabuni, am ales-o pe aceea care cuprinde in ea rana zilei de ieri, sfintenia zilei de astazi , nadejdea zilei de maine,Maica pururea Fecioara:
"Maica pururea Fecioara,
Tu, care-n cer locuiesti
Mai frumos decat toti Sfintii
Si ostirile ingeresti.

Tu,ce esti comoara sfanta
Si salas Dumnezeiesc
Toti crestinii te adora
Toti din suflet te slavesc

Tu ce esti o floare scumpa
Cu un prea dulce miros
Tu, care-ai purtat pe brate
Pe slavitul Domn Hristos

Tu, care ai fost aleasa
Scara pentru Dumnezeu
Iti cinstim cu bucurie
Numele cel sfant al tau

Tu, de-acolo ocroteste
Neamul nostru crestinesc
Sa traiasca dupa voia
Tatalui Celui ceresc.

Roaga-te , Maicuta Sfanta,
Roaga-te si pentru noi
Primeste cantarea noastra
Si ne scapa din nevoi.

Pentru cinstea ta cea mare
Lauda iti inaltam
Si cu inima smerita
Intr-un glas cu toti strigam:

Bucura-te, Preacurata,
Bucura-te, munte sfant,
Ingerii de sus iti canta,
Noi iti cantam pe pamant"
(Din INVIEREA, publicatie a Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane aTimisoarei)

Cu dragoste crestineasca ofer spre lecturare un fragment din articolul
de mai sus tuturor celor care nu au acces la publicatia crestina Din Timisoara.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imaculata conceptie si Adormirea Maicii Domnului petrut-angel Biserica Romano-Catolica 378 22.07.2013 13:47:04
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 16:03:50
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16