Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2011, 09:29:22
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2011, 09:51:29
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce plange MAICA DOMNULUI?



De ce plânge Maica Domnului? >>

Iubite frate al meu, îți scriu un scurt cuvânt despre lacrimi. Înainte de a mă apuca să îți scriu, am privit vreme îndelungată o poză a unei icoane a Maicii Domnului, icoană care a plâns prin minune dumnezeiască. Șiroaiele de lacrimi se văd foarte clar în fotografie. Izvorăsc din locul în care sunt pictați ochii Preasfintei Fecioare. Poate că te gândești că lacrimile acestea sunt false, că preoții vor să amăgească poporul pentru a-l transforma într-o turmă credulă, lipsită de discernământ. Nu este deloc așa. Am văzut cu ochii mei icoane care au lăcrimat, și icoane din care a curs mir. E semn dumnezeiesc. Un părinte mi-a spus o întâmplare deosebită cu o icoană din care izvora mir. Tatăl părintelui era necredincios, iar el l-a ajutat să vină la credință cu ajutorul acelei icoane. Tatăl său a pus vată în spatele icoanei, a sigilat bine icoana și, după o vreme, când a deschis sigiliul, a văzut vata plină de mir. Efectul a fost impresionant. Nu voi vorbi acum despre convertirile care au loc prin intermediul unor astfel de minuni. Dumnezeu ar putea ca prin minuni să îi convingă pe toți oamenii că El există. Dar nu vrea așa ceva. Vrea să ne lase șansa de a-L descoperi, de a alerga mai întâi după El și apoi de a ne lăsa copleșiți de dragostea pe care ne-o poartă.

Da, sunt icoane care plâng…. Mulți oameni, când aud de vreo astfel de minune, se grăbesc să se convingă: dacă nu e adevărat și dacă e vorba de o înșelătorie? Au fost și înșelătorii de-a lungul timpului, ce-i drept, dar au fost mult mai multe minuni care au întărit credința credincioșilor.

Pe mulți oameni i-am auzit vorbind despre icoanele care plâng, cu lacrimi sau cu sânge, fie că este vorba de icoane ale Maicii Domnului, de icoane ale Mântuitorului sau de icoane ale sfinților. Dar pe foarte puțini oameni i-am auzit întrebând: „Oare de ce plâng icoanele?”.

Sau, dacă am auzit întrebări de acest fel, am auzit și răspunsuri gen: „Plâng pentru că lumea stă departe de Biserică. Plâng pentru că pe lume sunt atâtea crime și atâtea avorturi”. Pe foarte puțini oameni i-am auzit spunând că icoanele plâng pentru că noi trăim în păcat. Nu, întotdeauna alții păcătuiesc.

Eu nu cred asta. Eu cred că Maica Domnului plânge și pentru că eu nu trăiesc o viață mai curată, o viață după voia lui Dumnezeu. Ce vreau să îți scriu acum este că Maica Domnului plânge și pentru păcatele mele și pentru păcatele tale, așa cum plânge pentru ale tuturor oamenilor.

Lacrimile ei sunt lacrimi grele pentru că, paradoxal, deși oamenii nu o iubesc ca pe o mamă, ea ne iubește pe toți, pentru că este Maica neamului creștinesc.

Dacă am vedea o femeie pe stradă plângând în hohote, ne-am opri și am încerca să vedem dacă o putem ajuta cu ceva. O băbuță plângea pe stradă de rupea pământul. Am întrebat cu ce pot să o ajut. Mi-a spus că hoții îi furaseră poșeta cu actele, pensia și cheile de la casă. Era singură, nu avea pe nimeni care să o ajute și nici nu putea sparge ușa de la casă. Cum tocmai primisem niște bani, o sumă destul de măricică, i-am dat-o băbuței, m-am dus cu ea să căutăm un meșter care să îi spargă ușa, să îi înlocuiască apoi sistemul de închidere etc. S-a rezolvat. Am făcut greșeala de a-i da băbuței numărul meu de telefon. Câteva luni m-a tot sunat să îmi mulțumească pentru cât am ajutat-o. Dar nu aveam nevoie de mulțumiri. În fond, și eu primisem banii pe care îi aveam la mine, nu fusese un sacrificiu prea mare. Dar pe bătrânică nu o interesa de unde aveam eu banii, o interesa faptul că reușise să intre în casă și să își plătească meșterul.

Ce legătură are o băbuță pensionară cu icoanele care plâng?

Are. Pentru că uneori ne este ușor să ștergem lacrimile omului pe care îl vedem că suferă lângă noi, dar poate niciodată nu ne gândim să ștergem lacrimile Maicii Domnului. Nu ne gândim să ștergem lacrimile unei mame care plânge din cauza noastră.

Poate că rândurile mele par siropoase, dar nu este așa. Ce este siropos în faptul că o icoană plânge și nimeni nu o bagă în seamă?

Maica Domnului plânge pentru că știe că ar trebuie să trăim altfel. Fiul ei, Preadulcele ei Fiu, a murit pe cruce pentru mântuirea noastră. Ea L-a văzut bătut, batjocorit, scuipat. Ea L-a văzut suferind pentru noi. Și tot ea vede cum noi, în loc să mergem pe calea mântuirii, ne uităm prea puțin la Dumnezeu și la cele cerești, și ne lăsăm târâți de poftele trupești.

Cum să ne doară lacrimile Maicii Domnului, când pe noi nu ne interesează nici mântuirea noastră? Noi trăim pentru plăcerile trupești, și nu vrem să ne gândim că aceste plăceri se vor termina în cele din urmă.

Încearcă să ai curajul să o întrebi pe Maica Domnului de ce plânge. Încearcă să fii sincer cu tine însuți. Îți vei da seama că o mică parte din lacrimile ei se datorează păcatelor tale. Așa cum o alta se datorează păcatelor mele.

Să nu ne mințim. Viața noastră nu este așa cum ar vrea Dumnezeu. Poate că te întrebi în ce calitate vorbesc despre asemănarea dintre păcatele mele și păcatele tale. Nu te cunosc, dar păcatul, orice păcat ar fi, în esență este același: îndepărtarea de voia lui Dumnezeu și împlinirea voii îngerilor căzuți.

„Crezi că mă vei păcăli atât de ieftin? Crezi că e de ajuns să îmi vorbești de lacrimile unei icoane ca să îmi schimb viața?”

Nu, nu vreau să te amăgesc. Problema este că, într-adevăr, pentru lacrimile acestea ar merita să ne schimbăm viața. Totuși, mai aproape ne este cămașa decât haina, mai aproape ne sunt prietenii din gașcă decât îngerii din cer sau decât Maica Domnului (sau cel puțin așa ni se pare, nu. În fond, la urma urmei, Maica Domnului nu face parte din gașca noastră, și nici din viața noastră. Nu îi dăm prea multă atenție. Să se facă lacrimile ei baltă în fața icoanei, că nu ne interesează.

Și totuși, chiar dacă nu ne interesează că Maica Domnului plânge, ar trebui să ne intereseze faptul că noi înșine mergem pe un drum înfundat. Patimile și poftele ne leagă din ce în ce mai tare cu lanțurile lor și ne va fi din ce în ce mai greu să fim liberi.

Cât ne vom minți? Cât vom accepta compromisul? Motive pentru a alege păcatul găsim destule.

Dar cu ce ne vom alege? Viața este o pregătire pentru întâlnirea cu moartea. Dar noi fugim de moarte cu disperare. Moartea trebuie ștearsă din peisaj. Trebuie să vină fără să ne prevină, trebuie să vină ca un accident. Viața este atât de plăcută! De ce să ne gândim la moarte când mai avem atât de trăit?

Nu încerc să îți spun că nu știi cât mai ai de trăit. Poate că ai șanse foarte mari să mai trăiești mult și bine. Și totuși, tu, care alergi după satisfacerea poftelor și a patimilor, de ce nu înțelegi că de fapt cea mai mare plăcere, care împlinește omul în întregime, nu poate fi oferită de această lume? Dacă omul era creat pentru această lume, și nu pentru cealaltă, Hristos nu primea răstignirea și nici moartea pe cruce.

Dumnezeu vrea ca tu să te mântuiești. Adică să guști din cele mai frumoase bucurii ale existenței. Îmi permit o comparație forțată. Parcă Budha spunea că nu există plăcere lumească mai mare decât cea pe care o oferă actul sexual. În zilele noastre, cineva spunea că drogul produce un extaz cât o mie de orgasmuri, față de care toate celelalte senzații pălesc. Eu îți spun, și nu după mintea mea, ci în deplin acord cu învățătura Bisericii, că bucuriile vieții veșnice fac să pălească toate extazele pătimașe care pot fi trăite în viața aceasta. Euforia pe care o dă drogul este frecție la picior de lemn dacă o compari cu fericirea Împărăției Cerurilor.

Este adevărat că păcatul - fie el al beției, al desfrâului, al iubirii de sine - ne este de o mie de ori mai la îndemână decât raiul. Dar, așa cum oamenii fac orice sacrificii pentru a-și împlini o dorință egoistă, tot așa ar putea să se lupte pentru dobândirea Împărăției Cerurilor.

Maica Domnului plânge, iar creștinii se prefac că nu bagă de seamă. Încearcă să o evite. Nu contează că ea plânge. Fie, zic și eu. Nu contează. Dar va veni vremea când ne vom da seama cât de mult am greșit față de Dumnezeu. Și vom regreta amarnic faptul că nu am fost mai sinceri cu noi înșine. Și, atunci când am auzit, când am citit sau chiar am văzut că Maica Domnului plânge, nu am încercat să îi ștergem cu năframa sufletelor noastre măcar o lacrimă. Cea vărsată din pricina vieții noastre de zi cu zi…
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.01.2011, 20:49:39
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.01.2011, 22:27:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Foarte adevarat mesajul anterior cu lacrimile icoanei Maicii Domnului, dar defapt noi ar trebui sa plangem ca felul in care ne ducem viata,egoist si trufas,ne-a indepartat de Dumnezeu, ca ne tine departe de comuniunea cu EL...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2011, 20:49:29
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa nu-ncetam a ne ruga Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu

Un monah oarecare se liniștea în muntele Eleonului. El avea o icoana prea frumoasă a Născătoarei de Dumnezeu, în chilia lui, la care avea multă evlavie. Și I se ruga în fiecare zi, cerând ca să-l izbăvească de dracul curviei. Deci, îndată ce se aprindea în inima lui văpaia aceea vătămatoare de suflet, alerga la Sfânta Icoană și, rugându-se cu lacrimi, se slobozea de sminteala trupului.
Deși bine vedea vrăjmașul cum, cu ajutorul Născătoarei de Dumnezeu, fratele se izbăvea, el nu înceta, ci totdeauna îl ispitea. Și într-o zi, stând în afara chiliei, i-au venit iarăși viclenele gânduri. Deci, vrând să alerge către rugăciune după obișnuința lui, văzu pe diavolul, căruia îi zise: "Până când, vrăjmașule al adevărului, vrei să mă ispitești? Nu ai cunoscut socoteala mea, cum că nu mă supun? Pentru ce în zadar mă muncești?''Răspuns-a lui diavolul: "Eu pe mulți alții mai îmbunătățiți decât tine i-am biruit, și voiesc să te fac și pe tine să fii biruit, căci nu mă lenevesc, nici altă slujbă decât aceasta nu am. Însă dacă vei face ceea ce îți voi zice, voi înceta să te mai supar''Iar acela a zis: "Ce voiești să fac?''Răspuns-a lui dracul: "Puțin lucru este ceea ce îți cer ție. Dar fă jurământ, cum că nu vei mărturisi altcuiva, și îți voi spune.''Iar pustnicul, ca un om fără răutate ce era, din dorința de a se izbăvi de acest fel de război, s-a jurat că nu va spune nimănui.Deci, i-a zis lui vicleanul șarpe: "Să nu te mai închini de acum icoanei ce o ai în chilia ta; scoate-o pe dânsa afară din chilie, și eu de acum nu te voi mai supara.''Iar monahul a zis: "Mâine îți voi da răspuns pentru aceasta.''Și dracul s-a făcut nevăzut, iar monahul se chinuia cu gândurile, neștiind ce să facă. Și avea mare necaz și scârba, mai ales pentru că s-a jurat ca să nu mărturisească nimănui. Căci diavolul cel prea viclean s-a silit să-i încuie ușa, ca să nu întrebe pe vreun dascăl care să-l învețe despre greșeala cea mai mică, sau cea mai mare dintre ele.Însă în ziua aceea a venit în munte Avva Teodor Eliotul, care era iscusit în Sfintele Scripturi și deprins în faptele bune. Deci, ducându-se și monahul cel înșelat, i-a spus cauza; iar Avva l-a canonisit greu pentru jurământ, apoi i-a zis: "Nu știi că vrăjmașul nu scoate vreodată, pe cineva din păcat mare ca să-l arunce în păcat mic, ci totdeauna în mai mare primejdie îl prăpăstuiește? Care mai mare fărădelege este, decât ca să nu te închini Stăpânei celei Prealăudate? Să nu asculți de acum mai mult pe vicleanul diavol, ci o roagă pe Dânsa și Ea îți va ajuta, ca să-l rușinezi pe el.''După aceea, plecând pustnicul de la Avva și ajungând la chilie, l-a întâmpinat dracul, zicându-i:"O! Batrânule rău, au nu te-ai jurat mie, ca să nu spui nimănui orice îți voi zice ție? Să știi că pentru călcarea de jurământ ai să te muncești, si eu nu voi înceta până în sfârșit a te ispiti.''Iar călugărul a răspuns: "Vrăjmașule al binelui, și preaînrăutățitule, ori curvar de voi fi, ori jurător strâmb, nu mă vei judeca tu, ci numai Dumnezeu și Stăpânul, Fiul pururea Fecioarei, de care zici să mă lepad. Însă eu nu te voi asculta. Și acum poți să faci cu mine ce vrei; darul El îmi va ajuta și mă va izbăvi de ispitele și cursele tale.''Atunci dracul s-a facut nevăzut, iar monahul făcând o iconiță mică, dupa chipul Icoanei Preasfintei Născătoare de Dumnezeu pe care o avea în chilie, o purta cu el totdeauna. Și de atunci n-a mai putut să-l supere vicleanul, ci a petrecut toată viața lui cu fapte bune, și s-a învrednicit fericirii celei cerești, pe care să dea Bunul Dumnezeu ca și noi toți să o dobândim, cu darul si cu iubirea de oameni a Domnului nostru Iisus Hristos, Căruia I se cuvine slava în veci, Amin.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.01.2011, 20:55:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Unde la Ierusalim? Că n-am văzut-o.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.01.2011, 21:01:19
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Unde la Ierusalim? Că n-am văzut-o.
Poate n-ati remarcat,incarcatura emotionala poate,sau poate n-ati fost in locul acela unde se afla aceasta icoana.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2011, 21:04:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Poate n-ati remarcat,incarcatura emotionala poate,sau poate n-ati fost in locul acela unde se afla aceasta icoana.
Cred că a doua variantă. Vreau să știu exact unde în Ierusalim e icoana.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2011, 21:18:43
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cred că a doua variantă. Vreau să știu exact unde în Ierusalim e icoana.


Un alt loc pe care l-am vizitat si pe care as vrea sa-l consemnez aici, este locul unde se pastreaza tezaurul bisericii Sf. Mormant. Loc plin de icoane superbe, de sfinte moaste (enorm de multe), de o icoana ce pastreaza o bucata din Sf. Cruce, si loc unde se afla icoana Maicii Domnului care clipeste. As vrea sa va zic ca aceasta icoana nu este un mit, desi mie, netrebnicei, nu mi s-a aratat minunea de a clipi, desi am stat cu ochii tinta 20 de minute in icoana, iar faptul ca nu mi s-a aratat este pentru necredinta mea. Dar zic ca nu este mit, pentru ca, cuiva din grupul nostru, i-a clipit si nu odata, ci de trei ori. Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.01.2011, 21:19:53
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Un alt loc pe care l-am vizitat si pe care as vrea sa-l consemnez aici, este locul unde se pastreaza tezaurul bisericii Sf. Mormant. Loc plin de icoane superbe, de sfinte moaste (enorm de multe), de o icoana ce pastreaza o bucata din Sf. Cruce, si loc unde se afla icoana Maicii Domnului care clipeste. As vrea sa va zic ca aceasta icoana nu este un mit, desi mie, netrebnicei, nu mi s-a aratat minunea de a clipi, desi am stat cu ochii tinta 20 de minute in icoana, iar faptul ca nu mi s-a aratat este pentru necredinta mea. Dar zic ca nu este mit, pentru ca, cuiva din grupul nostru, i-a clipit si nu odata, ci de trei ori. Slava lui Dumnezeu pentru toate!
marturia unei credincioase prezenta la fata locului
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 15:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Niste carti.... Simona-Marilena Generalitati 20 29.12.2009 14:48:05
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 29.10.2007 23:16:57