Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2008, 15:52:26
miez miez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2008
Mesaje: 3
Implicit de ce stam in genunchi la rugaciune??

am si eu o tema de facut, dar nu am gasit decat cateva cuvinte cine ma ajuta si pe mine???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2008, 19:10:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand crestinul sta in ghenunchi Dumnezeu il vede mai inalt......
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2008, 19:19:52
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Din cauza normei sociale din antichitate si evul mediu sa-ti arati rangul si locul din ierarhie prin inaltimea la care te aflai? Era modul cum aratai umilinta si supunere.

Regele era plasat pe un scaun mai inalt decat omul de rand. Turnul bisericii
trebuia sa fie cea mai inalta constructie din oras/sat. In Japonia oameni de ranguri mai joase se inchina mai jos, pana ating pamantul cu nasul. E o chestie universala care s-a transpus pe ierarhia bisericii.

Il consideram pe Dumnezeu mai "inalt"(superior) decat noi, si ii aratam supunere stand in genunchi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2008, 20:32:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miez Vezi mesajul
am si eu o tema de facut, dar nu am gasit decat cateva cuvinte cine ma ajuta si pe mine???
Este recunoasterea netrebniciei noastre si recunoasterea maretiei infinite a Dumnezeirii. Este un gest mult prea mic de umilinta a noastra, in fata iubirii si milostivirii fara margini a Bunului Dumnezeu fata de trupul nostru mult prea pacatos si stricacios . Eu personal nu la toate rugaciunile stau in genunchi, din cauza durerilor de la genunchiul stang, dar in fata Prea Sfinte Fecioare Nascatoare De Dumnezeu, Fecioara Maria cu Pruncul Mantuirii noastre , genunchii , cer ingenunchiara , pemtru ca trupul stricacios isi recunoaste vinovatia, in fata Celei ce este puritatea si a Celei ce ne-a redat speranta intru iertarea, indreptarea si mantuirea noastra.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2008, 20:46:06
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Cand ne rugam in genunchi recunoastem caderea noastra de fiecare zi,inrudirea noastra dupa trup cu pamantul din care am fost creati,in timp ce sufletul se inalta prin rugaciune la Dumnezeu dorind despatimirea,sfintenia,raiul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2008, 20:55:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A sta in genunchi e un act prin care omul ii spune negrait lui Dumnezeu "ma plec inaintea Ta Doamne ca sa ma ridic plin de iubire". Din dragoste, omul doreste sa-i ofere nu numai cateva cuvinte, ci intreaga fiinta. Asta face omul care iubeste, nu I se daruieste lui Dumnezeu cu zgarcenie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2008, 21:54:24
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si cu toate acestea, rugaciunea in picioare este mai obositoare si o practica doar cei sporiti.
in genunchi mai si atipesti si te trezesti cind soarele e sus pe cer.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2008, 10:54:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"bucura-se-vor oasele mele cele smerite" (Psalmi 50,9)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2008, 13:31:48
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

http://biserica.org/Publicatii/1992/NoIV/12_index.html

la aliniatul 20:

Ingenunchind la rugaciune, marturisim evlavia, pocainta si putinatatea noastra inaintea lui Dumnezeu.

Prosternarea sau caderea cu fata la pamant marturiseste umilinta noastra in fata lui Dumnezeu. Prosternata cu fata la pamant s-a rugat Iudita inainte de a intra in tabara vrajmasilor (Iudit 9, 1), asa S-a rugat Mantuitorul in gradina Maslinilor (Matei 26,39), asa asteapta in tinda biserici inainte de a fi tuns cel ce vine sa primeasca chipul cel ingeresc (calugaresc).
Metania, care este o ingenunchere si o ridicare repede, facand semnul crucii, marturiseste ca prin pacat am cazut, iar prin intruparea lui Hristos iarasi ne-am ridicat310 (Sf. Vasile cel Mare)........


Sau cum spunea parintele Arsenie Boca:

Cine sta in genunchi in fata lui Dumnezeu,poate sa stea in picioare in fata intregii lumi!

Mi-a placut ce a scris dorinastoica:

"Cand crestinul sta in ghenunchi Dumnezeu il vede mai inalt...... "
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2008, 16:16:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt putintica la trup si la credinta si..... imi ste teama ca voi trece neobservata de Dumnezeu de aceea am scris asa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte ! Sfintele Sfintilor ! ionion Impartasania (Taina Euharistiei) 0 25.10.2010 22:57:26
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
O mie de zile in genunchi pe o piatra partenie Generalitati 27 07.01.2008 11:29:02
Rugaciune jenica Rugaciuni 16 07.11.2007 19:55:02
cum trebuie sa stam la rugaciune?program de rugac urzicuta Generalitati 0 09.08.2007 16:48:07