Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2010, 12:02:13
Korina Korina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Mesaje: 10
Implicit Zile aliturgice

\"Aceste zile sunt urmatoarele: Vinerea Patimilor, luni si marti din prima saptamana a Postului Pastelui, miercuri si vineri din Saptamana Branzei, vinerea dinaintea Craciunului si a Bobotezei, cand aceste praznice cad duminica sau lunea, cand se fac slujbele Ceasurilor si Vecernia. De regula, in aceste zile aliturgice se posteste cu ajunare deplina, si faptul ca nu se savarseste Sfanta Liturghie in aceste zile arata ca, in primul rand, acestea sunt zile de meditatie profunda, zile de rugaciune, zile de bucurie spirituala, si nu de tristete. \"
Intrebare: Daca in miercurea si vinerea din Saptamana Branzei se posteste, atunci de ce in calendar scrie \"dezlegare la oua, branza si peste\"?
Post cu ajunare, din ce stiu eu, inseamna sa nu mananci nimic pana seara.
In situatia aceasta nu stiu cum se procedeaza. Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2010, 17:09:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Miercuri si vineri in sapatamana branzei nu se posteste, de unde spui asta?
Se consuma doar produse lactate.

A ajuna inseamna a nu bea si nu manca nimic cel putin o zi intreaga.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2010, 17:50:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Korina Vezi mesajul
Intrebare: Daca in miercurea si vinerea din Saptamana Branzei se posteste, atunci de ce in calendar scrie \"dezlegare la oua, branza si peste"? Post cu ajunare, din ce stiu eu, inseamna sa nu mananci nimic pana seara. In situatia aceasta nu stiu cum se procedeaza. Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Nu este o contadictie intre ajunarea proprie zilelor aliturgice, si dezlegarea caracteristica Saptamanii Branzei. Ajunarea, chiar si in practica monahala, prevede sa nu consumi nimic pana la Ceasul IX, slujba prin care se incheie ziua liturgica respectiva. Deci, ajunarea trebuie sa dureze de obicei pana la orele 15.00-16.00, cand este oficiat acest ceas. Apoi, ne putem "bucura" de lapte, oua, peste etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2010, 19:28:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Korina Vezi mesajul
\"Aceste zile sunt urmatoarele: Vinerea Patimilor, luni si marti din prima saptamana a Postului Pastelui, miercuri si vineri din Saptamana Branzei, vinerea dinaintea Craciunului si a Bobotezei, cand aceste praznice cad duminica sau lunea, cand se fac slujbele Ceasurilor si Vecernia. De regula, in aceste zile aliturgice se posteste cu ajunare deplina, si faptul ca nu se savarseste Sfanta Liturghie in aceste zile arata ca, in primul rand, acestea sunt zile de meditatie profunda, zile de rugaciune, zile de bucurie spirituala, si nu de tristete. \"
Intrebare: Daca in miercurea si vinerea din Saptamana Branzei se posteste, atunci de ce in calendar scrie \"dezlegare la oua, branza si peste\"?
Post cu ajunare, din ce stiu eu, inseamna sa nu mananci nimic pana seara.
In situatia aceasta nu stiu cum se procedeaza. Multumesc anticipat pt raspunsuri.
In saptamana Branzei, este saptamana numai a lactatelor, fara a se tine post miercuri si vineri! Aceste zile devin ALITURGICE! NU SE MENTIONEAZA NICAIERI in cartile de cult sau randuielile Bisericesti ca in aceste zile se posteste! E un post partial, adica NU se mananca CARNE DELOC in aceasta saptamana!
De aceea sunt sapatamnile acestea numite pedagogice, ca sa ne pregateasca pt Sf.Post! Sa ne ia mai usor cu postirea, sa nu ne fie greu cu trecerea brusca de la carne la post aspru!
In spatamana aceasta NU se posteste decat de CARNE!!! Atata!
Deci si in aceste zile de MIERCURI SI VINERI este DEZLEGARE la oua, lapte, branza!

De ce? a fost o saptamana mai inainte cu dezlegare TOATA sapt numai cu carne si ce vrei sa mananci HARTI in toate zilele, a urmat una obisnuita, in care s-a postit miercuri si vineri, apoi a urmat iar o saptamana iar de HARTI in toate zilele, cu exceptia carnii!
Apoi s-a inceput postul!

De ce luni si marti zile aliturgice?
Este de retinut ca e un POST ASPRU! Si ca sa Il doresti mai tare pe Hristos, nu se savarseste Liturghie luni si Marti, iar miercuri se face Liturghia Darurilor, sa te poti impartasi!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 22:59:20
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33