Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.03.2010, 01:34:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si eu am de cativa ani buni vreo doua bobine cu sarma de cositor.

Nu cred ca s-a intamplat nimic din cauza asta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.03.2010, 08:50:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Nu vreau sa spun prea multe, dar eu am gasit asa ceva adus la mine in casa, si de atunci numai bine nu imi e, si nu as zice ca m-am departat de Dumnezeu sau ca pana atunci am fost altfel. Sigur nu poti respecta chiar toate regulile adevaratei credinte, viata te face sa mai si gresesti.Greseli de care nu imi este rusine si pe care le marturisesc la spovedanie, dar de cand am gasit tot felul de lucruri necurate in casa, nimic nu mai e cum a fost. Nu mi-am pierdut nadejdea in ajutorul Bunului Dumnezeu, si indiferent prin ce voi mai trece voi ramane la fel. Totusi cu astfel de lucruri nu e de glumit.
Impartaseste-te mai des si nu va avea vreo putere asupra ta vrajitoria.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2010, 21:13:40
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit sfestanie si participare la slujbe de dezlegari etc, nede_mar

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Nu vreau sa spun prea multe, dar eu am gasit asa ceva adus la mine in casa, si de atunci numai bine nu imi e, si nu as zice ca m-am departat de Dumnezeu sau ca pana atunci am fost altfel. Sigur nu poti respecta chiar toate regulile adevaratei credinte, viata te face sa mai si gresesti.Greseli de care nu imi este rusine si pe care le marturisesc la spovedanie, dar de cand am gasit tot felul de lucruri necurate in casa, nimic nu mai e cum a fost. Nu mi-am pierdut nadejdea in ajutorul Bunului Dumnezeu, si indiferent prin ce voi mai trece voi ramane la fel. Totusi cu astfel de lucruri nu e de glumit.
Aduceti un preot si faceti sfestanie in casa, aprindeti (intr-o lingura sau catzuie mica - se gasesc de vanzare pe la pangarele bisericilor) cateva bobitze de smirna/tamaie prin casa, zilnic si tamaiatzi in forma de Cruce (si rostind rugaciunea Sf. Cruci: 'Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui...') prin intreaga incapere - in toate camerele si mai ales prin bucatarie, mancarea, ingredientele etc. Stropiti si cu agheasma (si beti), prin toata casa, din cand in cand (insa nu si in baie, ci doar usa baii). Mergeti la bis. si spovediti-va, impartasiti-va (daca duhovnicul va da voie/dezlegare) cu regularitate, participati la slujbe de Sf. Liturghie in fiecare duminica, si la cat mai multe Dezlegari si Sf. Masluri (cand se fac, miercurea si vinerea in general, dar si in alte zile, in functie de programul/orarul fiecarei biserici in parte etc). Postiti si rugati-va (cititi rugaciuni si acatiste) s.a.m.d....

Last edited by cherub; 28.03.2010 at 21:20:31.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2010, 22:28:07
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Aduceti un preot si faceti sfestanie in casa, aprindeti (intr-o lingura sau catzuie mica - se gasesc de vanzare pe la pangarele bisericilor) cateva bobitze de smirna/tamaie prin casa, zilnic si tamaiatzi in forma de Cruce (si rostind rugaciunea Sf. Cruci: 'Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui...') prin intreaga incapere - in toate camerele si mai ales prin bucatarie, mancarea, ingredientele etc. Stropiti si cu agheasma (si beti), prin toata casa, din cand in cand (insa nu si in baie, ci doar usa baii). Mergeti la bis. si spovediti-va, impartasiti-va (daca duhovnicul va da voie/dezlegare) cu regularitate, participati la slujbe de Sf. Liturghie in fiecare duminica, si la cat mai multe Dezlegari si Sf. Masluri (cand se fac, miercurea si vinerea in general, dar si in alte zile, in functie de programul/orarul fiecarei biserici in parte etc). Postiti si rugati-va (cititi rugaciuni si acatiste) s.a.m.d....
Multumesc mult, pentru tot ce mi-ai spus, eu am facut si fac tot ce imi zici tu, sfestanie in casa fac mereu, dau cu tamaie aproape in fiecare seara, merg la slujbe, ma impartasesc si spovedesc, si citesc in fiecare seara rugaciuni si acatiste, dar de doi ani nu se schimba nimic. Este adevarat ca am si gresit in perioada asta, desi banuiam cine vine la mine cu lucruri necurate, am continuat sa primesc persoana respectiva, dar sper ca bunul Dumnezeu sa aiba grija de mine si sa ma apere asa cum ma aparat si pana acum. Multumesc mult.
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.03.2010, 23:17:33
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit sa nu mai primiti in casa pers. care va face vraji, nede_mar

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Este adevarat ca am si gresit in perioada asta, desi banuiam cine vine la mine cu lucruri necurate, am continuat sa primesc persoana respectiva, dar sper ca bunul Dumnezeu sa aiba grija de mine si sa ma apere asa cum ma aparat si pana acum. Multumesc mult.
Pt. putzin!... Bine ar fi sa nu mai primiti in casa pers. respectiva, pe care o banuiti, si sa intrerupeti orice legatura cu ea!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2010, 10:39:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Multumesc mult, pentru tot ce mi-ai spus, eu am facut si fac tot ce imi zici tu, sfestanie in casa fac mereu, dau cu tamaie aproape in fiecare seara, merg la slujbe, ma impartasesc si spovedesc, si citesc in fiecare seara rugaciuni si acatiste, dar de doi ani nu se schimba nimic. Este adevarat ca am si gresit in perioada asta, desi banuiam cine vine la mine cu lucruri necurate, am continuat sa primesc persoana respectiva, dar sper ca bunul Dumnezeu sa aiba grija de mine si sa ma apere asa cum ma aparat si pana acum. Multumesc mult.
Problema este ca de multe ori cautam cauzele problemelor in exterior,uitand sa privim in interiorul nostru.
Chiar presupunand ca o contributie o au si niste vraji,totusi,ele nu au efect decat asupra celora care nu traiesc cu adevarat in lumina.Mai pe sleau,se prind acolo unde este terenul propice pentru asta.
Daca omul respectiv isi schimba cu adevarat conduita,felul de a fi si simti,ridicandu-se spiritual,atunci aceste asa zise vraji vor inceta sa mai aiba efect.
Ca si concluzie,degeaba luptam cu ce vine din afara,daca inlauntrul nostru refuzam sa schimbam ceva si traim in aceleasi pacate.
PS:Iti mai spun un secret:roaga-te pentru cei care crezi ca te-au legat astfel,gandeste-te cu iubire la ei si cere-le iertare in sufletul tau pentru orice le-ai fi gresit vreodata.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 20.04.2010 at 19:50:11.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2010, 11:50:54
alexutz_suk alexutz_suk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Mesaje: 1
Implicit :)

si eu am mers la cineva de mia turnat cositor ...sa incep cu inceputul prin luna martie la metrou mi sa facut rau dintr-o data si am fost la urgente la floreasca singur aveam tensiune 20 cu 14 si puls 180 in repaus ,......tin sa mentionez ca sunt si fost sportiv de performanta...pe langa acea tensiune mare mai aveam si furnicaturi prin tot coprul am umblat la 100 de doctori toti spunandumi k nu am nimic ,,am fost la psihiatru mia dat un tratament ...mia zis ca sunt atacuri de panica nush ce am urmat acel tratament si degeaba tot nu scapam de furnicaturi analize peste analize si doctorii tot imi ziceau k nu am nimic .......am ajuns la o babuta :) care turna cositor am dat de ea din gresala printr-o ruda iar acea babuta nu turna la toata lumea si nici nu cerea bani pentru asa ceva ....in fine am rams masca knd a inceput sa zica toate simptomele pe care le-am avut ......si ink ceva ce sa cam adeverit imi zicea de cutit nu scapi iti e frica de cutit dar nu o sa scapi de el .......nu stiam la ce se refera ...in fine mia turnat cositor de 3 ori si dupa nu am mai avut nimic ......tin sa va mentionez ca nu sunt un om prea credincios .....si sa va zic si faza cu cutitul facea jos la coloana cu degetul de cutit nu scap...si ce sa aflu prin mai k am hernie de disc si tre neaparat operata :) deci ,,,
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2010, 20:23:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexutz_suk Vezi mesajul
si eu am mers la cineva de mia turnat cositor ...sa incep cu inceputul prin luna martie la metrou mi sa facut rau dintr-o data si am fost la urgente la floreasca singur aveam tensiune 20 cu 14 si puls 180 in repaus ,......tin sa mentionez ca sunt si fost sportiv de performanta...pe langa acea tensiune mare mai aveam si furnicaturi prin tot coprul am umblat la 100 de doctori toti spunandumi k nu am nimic ,,am fost la psihiatru mia dat un tratament ...mia zis ca sunt atacuri de panica nush ce am urmat acel tratament si degeaba tot nu scapam de furnicaturi analize peste analize si doctorii tot imi ziceau k nu am nimic .......am ajuns la o babuta :) care turna cositor am dat de ea din gresala printr-o ruda iar acea babuta nu turna la toata lumea si nici nu cerea bani pentru asa ceva ....in fine am rams masca knd a inceput sa zica toate simptomele pe care le-am avut ......si ink ceva ce sa cam adeverit imi zicea de cutit nu scapi iti e frica de cutit dar nu o sa scapi de el .......nu stiam la ce se refera ...in fine mia turnat cositor de 3 ori si dupa nu am mai avut nimic ......tin sa va mentionez ca nu sunt un om prea credincios .....si sa va zic si faza cu cutitul facea jos la coloana cu degetul de cutit nu scap...si ce sa aflu prin mai k am hernie de disc si tre neaparat operata :) deci ,,,
Deci, ce? Crezi ca diavolul nu stie ce ti-ar putea pregati cand il cercetezi?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2010, 04:57:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,nu prea e de glumit cu trebuirile astea. Si mie mi-a dat cineva in carti si mi-a aparut asul de inima neagra pe care scria "BOALA". La cateva luni am fost internat in spital! Al naibii care o mai apela vreodata la asa ceva (bine,atunci fusese involuntar,eram mult prea mic ca sa pot constientiza,mai mult ma amuza).

Si ca sa nu deschid un topic nou,va intreb aici: voi ati auzit vreodata de cutit infipt in podea in coltul unei camere si cu o cana (oala) de pamant peste el,care sa il acopere? Ce ar putea insemna? Ce origine are si mai ales ce efecte?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2010, 07:59:11
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Multumesc mult, pentru tot ce mi-ai spus, eu am facut si fac tot ce imi zici tu, sfestanie in casa fac mereu, dau cu tamaie aproape in fiecare seara, merg la slujbe, ma impartasesc si spovedesc, si citesc in fiecare seara rugaciuni si acatiste, dar de doi ani nu se schimba nimic. Este adevarat ca am si gresit in perioada asta, desi banuiam cine vine la mine cu lucruri necurate, am continuat sa primesc persoana respectiva, dar sper ca bunul Dumnezeu sa aiba grija de mine si sa ma apere asa cum ma aparat si pana acum. Multumesc mult.
cositorul se foloseste la vraji, in general de tiganci, eu zic sa iti faci moliftele sf vasile, daca din ce spui tu ca ai facut nu s-a schimbat nimic.
eu am gasit mercur in casa.....in cercuri concentrice asezate, si nu mi s-a spart niciun termometru, si la fel de "bine" imi e ca si tie, si nu am crezut in vraji niciodata dar uite ca acum incep sa cred ca exista.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este ateul o unealta in mana lui Dumnezeu ? eodor nastasa Generalitati 120 13.04.2010 15:08:53