Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 23.01.2017, 14:42:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu cred ca intr-o asemenea conceptie se afla cheia problemei. Nu contest rolul explicativ pe care l-a avut religia in vremurile indepartate, dar intre timp am inventat un instrument de cunoastere mult mai eficient: stiinta.
Stiinta n-a eludat inca problematica pusa de creier (si nu doar) si tu vrei sa ajunga la suflet?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 23.01.2017, 15:32:55
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Dumneavoastra chiar credeti in spiritism?
Din moment ce nu cred într-o entitate de sine conștientă separată de trup și de spirite ale morților ce ar putea lua legătura cu oamenii vii, înseamnă că nu cred așa ceva. Cred însă că aceste concepții spiritiste ne-ar putea depărta de influența bună a Duhului lui Dumnezeu și ar duce ușor ușor la acceptarea învățăturilor demonice și reîntoarcerea Evului Mediu întunecat în conștiința creștinilor - așa cum bine ați sesizat.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Avand in vedere ca sunteti de confesiune adventista va inteleg punctul de vedere. Pe de alta parte insa, crestinismul nu e doar produsul Bibliei, ci si al unei intregi traditii de gandire europene pentru care sufletul si trupul reprezinta entitati separabile.
Aveți dreptate, creștinismul actual are la bază (ori mai corect, e vorba de suprastructură) concepția aceasta platoniană, concepție îmbrățișată de majoritatea părinților bisericești ai primelor secole. Însă dualismul trup-suflet nu a făcut niciodată parte din antropologia biblică, respectiv din credința inițială a evreilor și creștinilor. Că sufletul ar fi o enitate conștientă ce se separă de trup la momentul morții continuîndu-și ”viața” în altă sferă, înainte de învierea operată de Dumnezeu nu se regăsește nicăieri în Scripturi. Biblia e suficient de clară aici: răsplătirea vieții veșnice (respectiv, pedeapsa pentru cei răi) nu are loc înainte de o judecată și de o înviere. Concepțiile spiritualiste legate de avatarurile sufletului prin diverse ”vămi” vizitat fiind de tot felul de ființe horror, aparțin doar de Nesfintele Tradiții moștenite din mitologia greacă.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Asa ca e bine sa fim politicosi, chiar si atunci cand nu suntem de acord cu ceea ce cred ceilalti.
Nu știu ce confesiune împărtășiți, dar pentru asta vă apreciez și cred că atitudinea poate servi ca model de adevărată toleranță și îngăduință creștină. Doamne ajută!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 23.01.2017, 17:11:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Cred însă că aceste concepții spiritiste ne-ar putea depărta de influența bună a Duhului lui Dumnezeu și ar duce ușor ușor la acceptarea învățăturilor demonice și reîntoarcerea Evului Mediu întunecat în conștiința creștinilor - așa cum bine ați sesizat.
Voi sunteti exponentii evului mediu intunecat in materie de credinta crestina :)

Voi negati moartea si invierea lui Hristos prin conceptiile voastre auristice.

Daca Hristos n-a murit pentru voi, pentru ca nu intra in definitia care voi o dati mortii, e clar - voi nu aveti mantuire.

Citat:
Aveți dreptate, creștinismul actual are la bază (ori mai corect, e vorba de suprastructură) concepția aceasta platoniană, concepție îmbrățișată de majoritatea părinților bisericești ai primelor secole.

Însă dualismul trup-suflet nu a făcut niciodată parte din antropologia biblică, respectiv din credința inițială a evreilor și creștinilor.
Aha, deci marii scriitori bisericesti au imbratisat credinta asta, dar crestinul de rand avea o conceptie diferita.

Trebuie o doza semnificativa de prostie ca sa scrii asa ceva.

Sau poate poti sa o sprijini cu dovezi...

Citat:
Că sufletul ar fi o enitate conștientă ce se separă de trup la momentul morții continuîndu-și ”viața” în altă sferă, înainte de învierea operată de Dumnezeu nu se regăsește nicăieri în Scripturi. Biblia e suficient de clară aici: răsplătirea vieții veșnice (respectiv, pedeapsa pentru cei răi) nu are loc înainte de o judecată și de o înviere.
Se regaseste, avem parabola cu saracul Lazar, dar cand esti indoctrinat ca adventist, normal ca nu vezi decat ce vrei sa vezi gaseste pastorul o tumba ideologica ca albul sa devina negru si negrul sa devina alb.

Cum scrie si alb pe negru ca lui Petru i s-a spus sa manine din orice animal, peste fosta lege iudaica cu animale curate/necurate, dar "biblia care se interpreteaza pe sine" a gasit o talmacire de tzepari care sa mearga impotriva evidentei.

Ca binenteles. aptul ca Adam si Eva ar fi tinut Sabatul in Rai nu se regaseste, dar pentru ca a spus-o Ellen White, pentru voi exista.

Nu exista nici faptul ca primii crestini (sau urmatorii) ar fi platit zeciuiala, dar foamea de bani a maimarilor adventisti a bagat si asta in Biblie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2017 at 17:14:51.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 23.01.2017, 20:03:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Ceea ce este cu adevarat important nu este stabilirea daca sufletul exista sau nu independent de trup, ci cultivarea virtutilor crestine fundamentale.

Daca acestea pot fi cultivate crezand ca sufletul nu poate subzista separat de trup atunci nu exista nicio problema de fond.

Daca pot fi cultivate crezand ca sufletul poate subzista separat de trup, de asemenea, nu exista o problema reala.

A incrimina orice alternativa la propriul tau mod de a gandi, de a crede este contraproductiv. Inima aproapelui este infinit mai valoroasa decat orice crede el, orice ar face, orice ar spune. O asemenea atitudine care pune mai presus doctrina decat aproapele, inchide usile inimii, lovind in insasi esenta fibrei crestine, dragostea neconditionata.

Dragostea crestina ar trebui sa imbratiseze fiecare faptura, fiecare persoana, indiferent de ce crede sau cum se manifesta. O asemenea dragoste insa in mod necesar are nevoie de o intelepciune profunda care razbate dincolo de apele tulburi ale patimilor.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 23.01.2017 at 20:16:30.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 23.01.2017, 20:34:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.997
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ceea ce este cu adevarat important nu este stabilirea daca sufletul exista sau nu independent de trup, ci cultivarea virtutilor crestine fundamentale.

Daca acestea pot fi cultivate crezand ca sufletul nu poate subzista separat de trup atunci nu exista nicio problema de fond.

Daca pot fi cultivate crezand ca sufletul poate subzista separat de trup, de asemenea, nu exista o problema reala.

A incrimina orice alternativa la propriul tau mod de a gandi, de a crede este contraproductiv. Inima aproapelui este infinit mai valoroasa decat orice crede el, orice ar face, orice ar spune. O asemenea atitudine care pune mai presus doctrina decat aproapele, inchide usile inimii, lovind in insasi esenta fibrei crestine, dragostea neconditionata.

Dragostea crestina ar trebui sa imbratiseze fiecare faptura, fiecare persoana, indiferent de ce crede sau cum se manifesta. O asemenea dragoste insa in mod necesar are nevoie de o intelepciune profunda care razbate dincolo de apele tulburi ale patimilor.
Intr-adevar.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #226  
Vechi 23.01.2017, 23:11:42
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus
... dar pentru asta vă apreciez și cred că atitudinea poate servi ca model de adevărată toleranță și îngăduință creștină. Doamne ajută!
Cine s-a gasit sa vorbeasca de toleranta si ingaduinta...crestina.Pai tu intri pe un forum ortodox si ne spui ca miile de sfinti sunt prosti ,noi suntem prosti si tu ai venit sa ne luminezi ,iar noi... in loc sa-ti cerem adresa unde ai beserica sectanta sa ne inscriem grabnic pentru a plati zeciuiala,iti spunem sa faci un control medical?Asta nu-i toleranta ? Noi incercam sa te ajutam cum putem...dar trebuie sa te straduiesti si tu putin.Da?

Nu stiu daca e una si aceeasi persoana(sau organizatie) centesimusvicesimusoctavus si florin.oltean75 dar exista multe similitudini intre cele 2 personajii.
Se cred niste "alesi" ,care prezinta un adevar strain de ortodoxie .Ei au venit sa ne salveze,sa ne lumineze.Ce 2000 de ani de ortodoxie ,ce scrierile Sf. Parinti...nu,niste anonimi de pe net ne prezinta adevarul .
Eu as cam crede ca in spatele personajiilor sunt niste organizatii ..ca sunt prea persistenti.Chiar si unul cu probleme la mansarda sta un an ,sta doi...dar cand e vorba de asa multi ani,deja incepi sa te intrebi...si sa apreciezi si mai mult ortodoxia.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #227  
Vechi 24.01.2017, 09:21:55
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Domnilor, chiar nu aveți nimic de zis la subiectul topicului? V-ați vărsat veninul, v-ați răcorit, acum puteți contribui constructiv cu ceva? În definitiv, e un forum de discuții și chiar dacă e ortodox, consider că poate ieși ceva bun din împărtășirea unor idei. Dacă doriți... dacă nu eu v-am salutat! :)
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 24.01.2017, 22:52:39
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Ai primit destule raspunsuri. Omul, este o fiinta eterna, care ia nastere prin conlucrarea dintre Dumnezeu, barbat si femeie. Parcurge viata pamanteasca impreuna cu trupul de care se desparte apoi in momentul mortii biologice. Vor ramane despartiti pana in momentul Judecatii cand vor fi reuniti. Sufletul pastreaza personalitatea si memoria.

In credinta ta, eternitatea omului este intrerupta odata cu moartea biologica. Si se va reactiva la Judecata.

Ortodoxia respinge cu desavarsire aceasta credinta. Punct.

:)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 24.01.2017, 23:11:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Întrebare: care sunt consecințele concrete, diferențierile fundamentale în ce privește viața creștină, produse de îmbrățișarea uneia sau a alteia dintre cele două puncte de vedere ?

Există o diferență ireconciliabilă în acest sens ?

Cu excepția faptului că adventiștii plătesc zeciuiala la Biserica adventistă iar ortodocșii plătesc contravaloarea acatistului sfantului X, pe care îl cumpără la pangar, sau plătesc contravaloarea pelerinajului la mormântul sfântului Y ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #230  
Vechi 25.01.2017, 22:48:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Buna intrebare, Mihai.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde