Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 17:26:21
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Este ateul o unealta in mana lui Dumnezeu ?

A ? Ceva pareri ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 17:36:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
A ? Ceva pareri ?
La ce te gandesti cand spui asta?
Parerea ta care e?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2010, 18:09:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ateul inceteaza sa mai fie ateu in momentul in care apar verificari clare ale unor supozitii.
Asa cum eu si altii am primit confirmari ca Dumnezeu exista asa vor si ei sa primeasca.
Sigur ateul este o unealta foarte folositoare in mina lui Dumnezeu, asa cum Toma a fost ales discipol si mai tirziu Apostol pentru Trezvie si modelarea pentru omenire a CLARITATII si a VERIFICARILOR in manifestarea credintei si pentru a pondera fanatismul si habotnicia oarba si mai ales a IPOCRIZIEI a foarte multora.
Dupa parerea mea Dumnezeu l-a ales pe Toma necredinciosul ca un exponent al trezviei si a felului de a se manifesta a credinciosului si modelului pragmatic de urmat intr-o lume gaunoasa si plina de sarlatani si scamatori!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 23:40:20
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Da, este o unealta insa manuita de ispititorul dupa Voia lui Dumnezeu.
Diavolul nu poate face nimic fara ca Dumnezeu sa ii permita. (stim asta din cartea lui Iov)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 23:52:09
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu cred ca exista atei, ci oameni care cred in chestii mai bizare... cum ar suna sa scrii "eu cred in STIINTA" (desi nu iti ofera nici stiinta toate raspunsurile la care speri)?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2010, 00:56:27
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Cred ca da, in aceeasi masura in care suntem cu totii, fie ca vrem fie ca nu.
S-a spus ca pricina mantuirii crestinului este aproapele sau. Dar insa cine este acel aproape al meu ? Un raspuns care a iscat multa zarva si controverse.

Mie mi-au placut cuvintele Sf.Ioan Scararul care spune, si nu tine cont de ateu sau crestin:

"Pentru a smeri chiar și pe cei ce nu ar voi să facă lucrul acesta, Dumnezeu a rânduit ca aproapele să ne cunoască rănile chiar mai bine decât noi înșine; de aceea e de trebuință să mulțumim lui Dumnezeu și aproapelui iar nu nouă înșine, pentru că ne-am însănătoșit."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2010, 13:27:22
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
in aceeasi masura in care suntem cu totii, fie ca vrem fie ca nu.
Spunand ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, nu as merge atat de departe incat sa definesc oamenii drept "unelte"; este, dupa parerea mea, o formulare cu destula indrazneala.

Insa fiecare are dreptul la propriile lectii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2010, 01:19:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Nu cred ca exista atei, ci oameni care cred in chestii mai bizare... cum ar suna sa scrii "eu cred in STIINTA" (desi nu iti ofera nici stiinta toate raspunsurile la care speri)?
Dintre ateii pe care-i cunosc nici unul nu crede in lucruri bizare, mai ales in superstitii, ei VOR, si au acest drept de la Dumnezeu, sa aibe verificari si CONFIRMARI, si nu inteleg de ce Dumnezeu nu le-ar oferi pe acestea. Ateii asta asteapta!
Ei sunt oameni rationali, echilibrati, in asteptare de verificari ale celor ce se vehiculeaza!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2010, 07:32:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dintre ateii pe care-i cunosc nici unul nu crede in lucruri bizare, mai ales in superstitii, ei VOR, si au acest drept de la Dumnezeu, sa aibe verificari si CONFIRMARI, si nu inteleg de ce Dumnezeu nu le-ar oferi pe acestea. Ateii asta asteapta!
Ei sunt oameni rationali, echilibrati, in asteptare de verificari ale celor ce se vehiculeaza!
Pai,tocmai aici e buba...sunt excesiv de rationali,iar pe Dumnezeu Il pot gasi doar cu sufletul.
E ca si cum cer sa li se arate cum pot privi cu urechile si pipai cu auzul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2010, 07:51:14
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Sa zicem ca avem un ateu care este fizician; el nu crede in Dumnezeu, dar fizica ii ofera suficiente date ca sa creada in stiinta. Bineee... aici e primul punct- isi face din fizica Adevar Suprem, pentru ca de la ea caparta raspunsuri rationale; al doilea punct: ii ofera oare lui fizica TOATE raspunsurile pe care le doreste? NU, altfel ar inceta sa mai caute, deci sa mai fie stiinta.Ii ofera lui vreo stiinta toate raspunsurile? Poate cel mai mult se apropie de asta matematica, dar nici asa nu merge.
Si ultima chestie, pe care a spus-o si Heaven, dar un pic altfel- intrebarile pe care ni le punem nu sunt toate din sfera exclusiva a rationalului si nici nu asteapta de acolo raspuns. Deci ratiunea rece este numai o parte din noi, utila, nimic de zis- dar e numai o unealta pentru tot procesul nostru de fiintare. Cum ateii sunt oameni normali- au si ei aceleasi componente ale gandirii si reactiilor, dar nu se cunosc suficient cat sa vada in ei insisi lipsa
Problema nu e ca nu capata raspunsuri la orice, problema e ca nu isi pot adapta cunoasterea si la alte registre sau sunt mandri si nu vor sa o faca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unealta vrajitoriei - cositorul Alinutza Vrajitoria 65 08.02.2015 16:25:54
Parintele Themi, ateul devenit preot misionar in Africa dianagroza Preotia (Hirotonia) 12 11.03.2011 18:17:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
De ce este obligatoriu sa scrii cu mana dreapta? Bast-et Generalitati 11 09.07.2010 02:05:46