Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.12.2010, 15:02:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Produsele cu nicotina (nicorete) nu ajuta ci creaza o mai mare dependeta de nicotina, continand nicotina mai multa si mai usor absorbabila de corp.
Fals. Orice fumator e dependent de nicotina, dar in diverse grade. Norma unora e de jumatate de pachet pe zi, altii au nevoie de un pachet, de doua etc. Cand se face trecerea la plasturi si gume de mestecat nevoia e aceeasi iar daca astfel de produse sunt lasate "la liber" pe mana fumatorului, acesta isi va rationaliza dozele conform nevoii. Nici mai mult, nici mai putin. Gumele si plasturii nu accelereaza agravarea dependentei, acesta fiind un proces lent, ce dureaza ani de zile. Spre exemplu, eu in zece ani de fumat am inceput cu o tigareta pe zi si cand m-am lasat fumam peste un pachet, dar totul se intampla pe nesimtite, cu o progresie de melc.

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Un cunoscut a vazut ca folosind gume si plasturi avea sistemul respirator mai slabit decat fumand.
Probabil din alte cauze necunoscute la acea vreme. Un singur om nu e reprezentativ pentru o statistica.

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
In plus, am citit intr-o brosura de farmacie ca medicamentele destinate fumatorilor care vor sa renunte la fumat contin droguri care creaza dependenta si tulburari psihice, care pot conduce la sinucidere. Ironia ironiilor este ca la sfarsitul articolului scria ca: efectele negative ale medicamentelor sunt neplacute dar merita. Deci dupa ce te-ai sinucis a meritat :)))).
Orice ar contine, nu au cum sa fie mai nocive decat fumul de tutun, care contine mii de compusi toxici.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.12.2010, 15:06:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Si daca tot suntem la tema asta provoc orice fumator de pe forum sa se abtina de la fumat 3 (trei) zile.

Asta e tot ce va trebuie ca sa va eliberati din sclavie. Trei zile nu e mult, dar "prietenul" nicotina va incerca toate siretlicurile pe care le stie ca aceste trei zile sa para o eternitate. Insa ganditi-va, pana de Anul Nou puteti fi liberi.

Tigaretele va costa o mica avere in fiecare luna. Tentativele de a va lasa nu va costa nimic.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.12.2010, 15:09:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Tentativele de a va lasa nu va costa nimic.
Pe ei ,nu! Dar s-ar putea sa-i coste pe cei din jur!:-))
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.12.2010, 15:30:00
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pe ei ,nu! Dar s-ar putea sa-i coste pe cei din jur!:-))
Dezvolta, te rog.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.12.2010, 17:36:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dezvolta, te rog.
N-are rost sa dezvolt.Cu siguranta ai inteles ce am spus :-)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.12.2010, 23:08:55
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si daca tot suntem la tema asta provoc orice fumator de pe forum sa se abtina de la fumat 3 (trei) zile.

Asta e tot ce va trebuie ca sa va eliberati din sclavie. Trei zile nu e mult, dar "prietenul" nicotina va incerca toate siretlicurile pe care le stie ca aceste trei zile sa para o eternitate. Insa ganditi-va, pana de Anul Nou puteti fi liberi.

Tigaretele va costa o mica avere in fiecare luna. Tentativele de a va lasa nu va costa nimic.
Nu e suficient cred eu 3 zile,si mai cred ca e greu sa renuntam nu la nicotina ci la ...acea senzatie de falsa liberatate pe care o simteam fumand o tigara
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.12.2010, 09:43:50
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Arriel, vorbesti cumva in cunostinta de cauza? sau faci...doar asa...presupuneri?

Subscriu si eu la provocarea lansata de Horatiu: provoc orice fumator de pe forum sa se abtina de la fumat 3 zile.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.12.2010, 13:16:49
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Arriel, vorbesti cumva in cunostinta de cauza? sau faci...doar asa...presupuneri?

Subscriu si eu la provocarea lansata de Horatiu: provoc orice fumator de pe forum sa se abtina de la fumat 3 zile.
Sunt ex-fumatoare iertare daca presupunerile mele au deranjat
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.12.2010, 14:35:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Sunt ex-fumatoare iertare daca presupunerile mele au deranjat
Se pare ca au deranjat desi eu personal iti dau dreptate. E mult prea putin 3 zile pentru a te lasa de fumat.Eu si dupa 2 ani dupa ce m-am lasat,mai simteam dorinta( nu nevoia ) de a fuma.Ca am rezistat, e alta poveste.Aici e deja vorba de ce vrei de la viata.In cele 3 zile e vorba despre dependenta de tutun care te subjuga din pacate.De aceea se spune ca daca nu fumezi 3 zile, ai reusit!Dar ,totusi,daca nu fumezi 3 zile, nu inseamna ca ai reusit! Cunosc suficiente cazuri cand s-au reapucat de fumat dupa 1 luna,6 luni,3 ani,etc..
Daca exista cineva care nu a fumat 3 zile iar dupa 20 de ani ne povesteste ca nu a mai fumat de atunci, jos palaria!Parerea mea, e ca sa reusesti sa te lasi de fumat, ai nevoie de o motivatie serioasa, nu doar sa vezi daca rezisti 3 zile sa nu fumezi.Cel putin asa am functionat eu si cunosc multe persoane care au reusit pana la urma asa.Dar nu pot generaliza ca nu ar fi corect.
Fiecare cu tehnica lui.Important e sa reuseasca toata lumea!

Last edited by Melissa; 29.12.2010 at 14:40:39.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.12.2010, 15:32:54
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Voi confundati ce se intampla la cei care s-au lasat de fumat de ani de zile - pofta aia total inopinata uneori si e destul de periculoasa - cu nevoia organismului de nicotina.

Un fumator care reuseste sa nu fumeze trei zile ajunge sa-si puna intrebari serioase in privinta viciului. Mai merita? E un lucru bun? Plus ca incepe sa inteleaga ca viata fara tutun are sens.

Trei zile nu e de ajuns ca sa te lasi de fumat, dar e de ajuns sa te faca sa intelegi ca se poate si este chiar usor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08