Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.01.2011, 19:10:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii..."
Cred ca se refera la diverse activitati lumesti,care in final ne provoaca placerea,si ne adorm dorul catre Dzeu.Incerc sa enumar :o stare de lucru cu placere la servici,un concediu in care vom merge,o schimbare majora in viata. Sunt lucruri care ne provoaca placere,la fiecare om altele,si care sunt rele doar atunci cand devin un scop in sine,si ne departeaza de la cautarea permanenta a lui Dumnezeu. Ele in sine nu sunt rele,ci doar lasarea in voia placerii e rea.
Tortul in sine nu e ceva rau.Dar mancatul doar de dragul placerii este.
Iisus nu a cautat nici o clipa placerea,dar asta nu inseamna ca nu s-a bucurat la nunta din Cana,ca nu a mancat la masa cu vamesii,ca nu s-a bucurat de intoarcerea celor rataciti la Dumnezeu.
La fel sfintii in pustie,dar si in lume,nu au cautat placerea lor,nu au iubit cele ce in mod uzual ne provoaca placere.Dimpotriva,au trait in asprime,atat fata de trup,cat si fata de orice gand nelalocul lui.
In nici un caz citatul nu inseamna sa nu iubim oamenii sau lumea,ci sa nu iubim inselaciunile lumii,si mrejele ei
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2011, 12:45:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit




Cardul de sanatate te transfosma in donatorul propriilor organe, cu sau fara voia ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2011, 12:55:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Cică anul acesta trebuia să avem card de sănătate și buletin biometric, dar nu se aude nimic despre așa ceva
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2011, 13:21:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic sa nu ne grabim sa luam documente electronice. Adica, mai concret, sa cautam solutii concrete pentru a ne descurca fara acestea. Drepturile omului atat de trambitate pana acum vor fi inlocuite cu o sclavie pe care acum nu ne-o putem imagina. Dumnezeu sa ne ajute sa avem trezvia necesara pentru a face voia lui Dumnezeu in aceste vremuri si in aceasta problema.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.01.2011, 15:42:50
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Mie imi place sa nu Il separ pe Dumnezeu de lume! Dumnezeu a fost, este si va fi mereu in mijlocul nostru! Prin "lume" nu inteleg pacatul, prin lume inteleg lucrarea lui Dumnezeu iar omul este cel care Il tradeaza pe Dumnezeu prin partasia la pacat...
Mare dreptate ai, Gabriela! Depinde in ce duh intelegem sa ne traim viata.Stapanirea duhului rau este intemeiata pe prostia oamenilor, care dedati placerilor egoiste ii deschid usa ca sa le intre in suflet si-i impatimesc.Este foarte usor sa alunecam pe panta gresita.Cu luare aminte trebuie sa fim la lumina binevestirii slavei lui Hristos, Domnul nostru!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.01.2011, 00:07:21
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii..."
Cred ca se refera la diverse activitati lumesti,care in final ne provoaca placerea,si ne adorm dorul catre Dzeu.Incerc sa enumar :o stare de lucru cu placere la servici,un concediu in care vom merge,o schimbare majora in viata. Sunt lucruri care ne provoaca placere,la fiecare om altele,si care sunt rele doar atunci cand devin un scop in sine,si ne departeaza de la cautarea permanenta a lui Dumnezeu. Ele in sine nu sunt rele,ci doar lasarea in voia placerii e rea.
Tortul in sine nu e ceva rau.Dar mancatul doar de dragul placerii este.
Iisus nu a cautat nici o clipa placerea,dar asta nu inseamna ca nu s-a bucurat la nunta din Cana,ca nu a mancat la masa cu vamesii,ca nu s-a bucurat de intoarcerea celor rataciti la Dumnezeu.
La fel sfintii in pustie,dar si in lume,nu au cautat placerea lor,nu au iubit cele ce in mod uzual ne provoaca placere.Dimpotriva,au trait in asprime,atat fata de trup,cat si fata de orice gand nelalocul lui.
In nici un caz citatul nu inseamna sa nu iubim oamenii sau lumea,ci sa nu iubim inselaciunile lumii,si mrejele ei
Daca tortul nu e ceva rau,atunci poate fi gustat,sau mancat cu masura...Daca primesc un tort,dar n-am voie sa-l gust pentru ca mancatul e o "placere interzisa" ce fac cu tortul?Cred ca il pastrez si o sa deschid zilnic frigiderul sa ma uit la el...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.01.2011, 00:28:26
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?

Nu cred ca putem sluji cu adevarat pe Dumnezeu in lumea in care traim acum .,Dar asta nu inseamna ca nu-l iubim pe Dummnezeu ,incercam sa-i fim placuti ,incercam sa facem ce ne este in putinta sa fim placuti Lui , nu stiu daca si reusim cu adevarat ,dar incercam si El stie si vede asta . Dumnezeu sa ne Ajute pe toti sa fim bine placuti Lui in veci de veci Amin !
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.01.2011, 16:00:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Daca tortul nu e ceva rau,atunci poate fi gustat,sau mancat cu masura...Daca primesc un tort,dar n-am voie sa-l gust pentru ca mancatul e o "placere interzisa" ce fac cu tortul?Cred ca il pastrez si o sa deschid zilnic frigiderul sa ma uit la el...
Mancatul cu masura e binecuvantat,mancatul pt astampararea unei nevoi,fie ea si de ceva dulce. Doar mancatul ca scop in sine,ca placere,care duce la lacomie,acela face rau,si spiritual,si fizic chiar.
De cate ori mancand ceva bun nu am zis:daca m-as fi oprit mai devreme,cu o ingihtiura inainte ,ce bine era.
La fel si cu placerile : placerile lumii sunt binecuvantate de Dzeu,si viata e data pt a ne bucura de ea. Dar cand placerea devine un scop in sine,si uitam ca ea e doar un dar al lui Dumnezeu,si ca singurul lucru de care avem voie sa ne atasam pe lume mai presus de orice ,este chiar Dumnezeu,atunci placerea devine un rau-sufletesc mai ales.
Deci nu obiectele placerii sunt rele:nu masinile,casele,nevestele,apa calda,tvul,internetul,berea etc Ci proasta lor intrebuintare,si abaterea gandului de la Dumnezeu. Sa gustam din orice, si sa binecuvantam.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.01.2011, 16:14:53
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Mancatul cu masura e binecuvantat,mancatul pt astampararea unei nevoi,fie ea si de ceva dulce. Doar mancatul ca scop in sine,ca placere,care duce la lacomie,acela face rau,si spiritual,si fizic chiar.
De cate ori mancand ceva bun nu am zis:daca m-as fi oprit mai devreme,cu o ingihtiura inainte ,ce bine era.
La fel si cu placerile : placerile lumii sunt binecuvantate de Dzeu,si viata e data pt a ne bucura de ea. Dar cand placerea devine un scop in sine,si uitam ca ea e doar un dar al lui Dumnezeu,si ca singurul lucru de care avem voie sa ne atasam pe lume mai presus de orice ,este chiar Dumnezeu,atunci placerea devine un rau-sufletesc mai ales.
Deci nu obiectele placerii sunt rele:nu masinile,casele,nevestele,apa calda,tvul,internetul,berea etc Ci proasta lor intrebuintare,si abaterea gandului de la Dumnezeu. Sa gustam din orice, si sa binecuvantam.
aha,deci avem voie sa gustam...iarta-ma am glumit,inteleg ce vrei sa spui.Multumesc pentru ca ai rabdare sa imi explici asa,ca la "opinca"...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 19:23:42
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? Seraphim7 Generalitati 30 28.10.2010 13:24:36
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 03.09.2010 23:58:09
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13
Cum sa ne impartim intre om si Dumnezeu in credinta? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 25.11.2009 15:33:06