Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.01.2010, 19:24:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Macelul planetar

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
. Dar sa spunem ca este cineva medic ginecolog si ucide 500.000 de copii in 40 de ani de profesare. ?
Asta daca nu punem la numaratoare milioanele de spermatozoizi care nu ajung la tinta si mor prin anticonceptionale. Deci trebuie adaugat alte milioane de potentiali copii ucisi. Daca ne gindim la intraga planeta, noi ne scaldam intr-un macel continuu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.01.2010, 00:45:30
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
de exemplu eu o sa fiu o politista...credeti k.mi va afecta mult asta?...mai ales k voi intalni mai mult lume rea,infractoare voi trai printre lumea pacatoasa si stiu k posibil sa ma afecteze asta cum voi face sa fac bine?sa ii indrum crestineste...stiu k am o cruce grea k toti de altfel,dar nu stiu cum sa ma pregatesc k sa o duc spre binele tuturor?...cum tb sa procedez k sa nu.mi pierd si eu credinta pt k sunt multe ispite...e un mediu stresant si complikt,dar eu vreau sa fiu o politista kre apara intradevar drepturile omului si apara integritatea lui:D...
Alexia nu te framanta degeaba, vei lucra intr-un birou ca si functionara si cele mai grave lucruri pe care le vei vedea vor fi tot felul de dosare pe care le vei muta de colo colo. Deci in linii mari vei avea cam aceleasi ispite ca orice functionar de birou: sa iei frumos toate dosarele alea si sa le faci un vant in cosul de gunoi E bine ca-ti faci griji dar eu zic sa nu zici "hop" pana n-ai sarit! Deocamdata nu stii unde vei lucra si ce vei face....
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.01.2010, 06:08:35
al3xa3's Avatar
al3xa3 al3xa3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Hunedoara.Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Alexia nu te framanta degeaba, vei lucra intr-un birou ca si functionara si cele mai grave lucruri pe care le vei vedea vor fi tot felul de dosare pe care le vei muta de colo colo. Deci in linii mari vei avea cam aceleasi ispite ca orice functionar de birou: sa iei frumos toate dosarele alea si sa le faci un vant in cosul de gunoi E bine ca-ti faci griji dar eu zic sa nu zici "hop" pana n-ai sarit! Deocamdata nu stii unde vei lucra si ce vei face....

:)) m-a amuzat teribil postarea ta.

da, nu se stie unde va ajunge alexya noastra, probabil undeva la birou. ma bucur si o apreciez pt faptul ca si-a pus o asa intrebare. banuiesc ca acel 89 vine de la anul nasterii ceea ce ma face sa inteleg ca se afla inca in scoala nu este "politist cu acte in regula".
sa speram ca va ramane la fel si cand va profesa .

vroiam si eu sa intreb ce parere aveti despre meseria de judecator. nu savarsesc ei oare un pacat "judecand" ?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.01.2010, 07:22:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu spun ca da,conteaza si inca foarte mult!
Nu este tot una sa lucrezi intr-un mediu corupt (cazino-ul,de ex),intr-un mediu in care este provocata suferinta (ecarisajele de caini) sau sa ai o meserie in care sa promovezi binele,dreptatea,sa salvezi si sa ajuti fapturi din creatia Tatalui Ceresc,fie ele oameni,animale etc.Sunt doar niste exemple sumare...
Deasemenea mai cred un lucru:ca fiecare persoana este destinata pentru o anumita profesie,fie ca o descopera mai devreme sau mai tarziu,iar atunci cand ajungem sa avem,impinsi de diverse situatii,un job care nu are nici o legatura cu ceea ce reprezentam noi,rezultatele sunt slabe,banii putini,munca arida si facuta fara nici o placere.
Cred cu tarie ca parintii,indiferent de ce si-ar dori si ar considera ca este bine, ar trebui sa caute sa vada in sufletele copiilor lor si sa ii asculte atunci cand acestia se dovedesc sa aiba anumite aptitudini sau isi doresc foarte mult o meserie.
Realitatea este ca nu suntem toti la fel,iar daca tatal a fost medic,nu este obligatoriu ca si fiul sa aiba aceleasi aptitudini,poate fi un muzician de succes sau orice altceva.
Din pacate,multi parinti doresc sa faca din copiii care le-au fost dati de Dumnezeu,copiile lor fidele,ba sa traiasca in plus prin ei si tot ceea ce n-au avut parte in viata.
Iubirea adevarata da libertate,iar tinerii au dreptul sa isi traiasca propria lor viata,nu pe cea a parintilor.
Revenind,cred ca atunci cand o meserie este facuta din tot sufletul,spre binele propriu si al celor din jur,nu are cum sa nu fie in acord cu voia divina.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.01.2010, 12:41:10
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Draga alexya, am citit cu atentie sfaturile pe care ti le dau ceilalti useri si situatia nu e atat de grava precum crezi, dar nici usoara (sa muti dosare dintr-un birou in altul) fiindca nu vei fi secretara ci politista.
E adevarat ca peste cativa ani de practicare a meseriei de politista e posibil sa ajungi intr-un birou, dar cel putin 1-2 ani vei lucra la ordine publica, adica in strada si vei intalni cele mai interesante si mai hazardate aspecte ale vietii de politist/a.
In general munca ta se va axa pe prevenire si nu pe interventii la scandaluri, batai, etc, dar vei avea parte si din astea. Eu am cateva colege unde lucrez si ele fac aceeasi munca la fel ca noi. Vei avea de facut imobilizari, incatusari, si cel mai important de luat declaratii fiindca in ziua de azi cel mai rau bati un om cu pixul si coala de hartie A4.
Nu trebuie sa te sperii, colegii vor fi alaturi de tine si te vor ajuta acolo unde nu stii, fiindca in politie se face munca de echipa si asta e cel mai frumos lucru.
In ceea ce priveste biroul, e o mica/mare problema, ca sa lucrezi in birou cu un politist mai vechi va rebui sa demonstrezi ca esti mai "buna" si mai "atenta" decat celelalte candidate la acelasi post cu colegul de birou si cred ca vei prefera de o mie de ori sa lucrezi in strada unde ai ocazia sa fii libera, ceea ce la birou nu e cazul, fiind tot timpul in ochii sefilor.
In speranta ca nu te-am deziluzionat, te astept cu noi nelamuriri.
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.03.2011, 01:09:47
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Nimic nu este la intamplare asa cum zice o vorba, eu zic ca se aplica si in cazul meseriei; Dumnezeu asa randuieste poate anumite locuri de munca ca sa cunosti anumite persoane ( la fel-nimic din pura intamplare) carora Il poti marturisi pe Dumnezeu si pe Iisus Hristos; nu conteaza daca esti maturator de strada sau persoana cu functie inalta in ierarhie, in orice pozitie te afli poti sa fii cu ajutorul Lui Dumnezeu un urmas al Lui Hristos si un exemplu de bun crestin.
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce conteaza la rugaciune?Calitatea sau cantitatea? tigerAvalo9 Generalitati 34 20.09.2010 22:41:21
informatii despre meseria de profesor... tigerAvalo9 Generalitati 3 23.08.2009 19:44:21
Ce conteaza cu adevarat in viata? Andreea_Oana Generalitati 23 03.08.2009 18:17:20
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58