Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 08.10.2013, 17:36:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
poti sa nu omiti, si tot te cununa.Eu nu am omis. Preotul stie clar ca el E de alta religie. A fost botezat si ortodox, dar ramane si reformat. chiar preotul i-a zis ca-i sunt valabile ambele botezuri.
Am inteles. Iti plac preotii analfabeti teologic, atat timp cat recita melodia care iti place, ar putea la o adica cununa si homosexuali.
Toleranta, alea alea.
Ce stiu ortodocsii despre asta..

Am inteles, exista oameni handicapati, trebuie sa toleram asta.

Dar cand ies cu handicapul in fatza si tzipa, blesteama, zgarie, ca de ce aia nu iau handicapul drept reper de normalitate, atunci nu mai ai cum sa-ti fie mila de el, nu mai e un om handicapat ci un caine turbat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 08.10.2013, 17:38:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Parerea mea ca doamna aceasta mai mult sminteste decat face ceva cu folos. De altfel a si recunoscut, nu stiu daca ati citit, ca si-a facut contul aici, mai demult ,ca sa provoace ortodocsii, si acelasi lucru il face si acum. Cum e posibil ca noi, cei cu credinta dreapta sa ajungem sa ne justificam in fata doamnei? Discutiile de acest gen nu isi au rostul, si mai mult, ii si smintesc pe unii ortodocsi cu credinta slabuta...
Ei, le da prilej unora sa se creada evanghelizatori de oi nu doar ratacite ci betege rau de tot..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 08.10.2013, 17:41:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In sfarsit cineva si-a dat seama despre ce tot imi tocesc tastatura pe forumul acesta.

De ce n-am putea fi uniti, si sa lasam pe fiecare in credinta lui? De ce nu ne unim in fapte si cuvinte bune? De ce nu ne ajutam intre noi? De ce suntem un popor dezbinat (la popor ma refer nu neaparat la Romania) si nu suntem in stare sa ne unim nici macar cand devine grava situatia?

Acum puteti intelege de ce nu pun pret pe religie/confesiune?
Am inteles de mult.

Doar ca nu sunt pretextele tale, ci handicapul care il ai si il apari cu motive care functioneaza doar la cei handicapati teologic, moral, logic-elementar chiar, etc.

Ceea ce nu sunt chiar asa multi pe forumul asta deci da, iti tocesti tastatura degeaba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 08.10.2013, 17:41:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca traiesti cu impresia eronata ca la tine nu ai ce condamna.
SAU o faci tocmai pentru a evita sa te condamni pe tine, desi ar trebui sa o faci, pe buna dreptate.

Desi si "condamnatul" asta e un termen care nu cred ca ar trebui folosit.



Dar ce ai vazut la ortodocsi? Au spart geamuri la reformati? Au spanzurat vreo unul in piata publica?
Are impresia ca ortodocsii sunt plini de ura, confunda apararea credintei cu ura, probabil ca reformatilor acelora nici nu le pasa de religia lor si nu sunt prea dusi la biserica, de aceea sunt impasibili in tot ceea ce priveste credinta lor.

Last edited by aubergine; 08.10.2013 at 17:46:42.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 08.10.2013, 17:48:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
ca de ce aia nu iau handicapul drept reper de normalitate, atunci nu mai ai cum sa-ti fie mila de el, nu mai e un om handicapat ci un caine turbat.
Nu voiesc să vorbesc despre handicap și deficiențe, că problema e vastă și delicată. Iar printre oamenii cu deficiențe cunosc multe persoane de o mare noblețe, în orice caz, oameni mai buni și mai folositori lumii decât sunt eu.

Aș voi doar să spun ce am înțeles despre rău, așa cum se exprimă el personificat:
a) uneori se laudă cu răutatea lui, o afișează ca pe o virtute, o cinstește și o dă mai departe, spre proliferare
b) alteori răul se afirmă pe sine ca bine și ca bun, inversînd ordinea valorică

Omul însă, nu are decât să discearnă cum și cât rău și bine sunt în el.
Precum cred, omul creștin chiar s-ar cuveni să facă asta, neîncetat.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 08.10.2013, 17:49:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Desigur că toate acestea sunt idei pur omenești.
Cum spunea Mântuitorul Hristos într-un alt context: "ați desființat porunca lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o".
Am desființat porunca divină a iubirii pentru... pentru nevoia noastră psihologică de a simți că facem parte dintr-un grup privilegiat, ales.
Exact aceeași atitudine pe care o aveau evreii din vechime față de romani și față de străini, în general: ei erau poporul ales, iar ceilalți... păgâni necircumciși.
Trist...
Vezi tu, a apartine nu este totul, mai este o parte importanta, anume CUM apartii, ca madular sanatos sau mai putin sanatos, apartenenta in sine nu poate fi model de fudulie, cu atat mai putin cu cat iti dai seama ca mai ai mult pana a fi o bucurie Trupului si nu motiv de intristare.

Dar tot e mai bine sa fii un madular bolnav dar inca lipit de trup decat unul cu desavarsire retezat desi are inca aparentele unuia sanatos.

Daca stii nitica medicina, nu cred ca trebuie sa-ti mai explic de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.10.2013, 17:52:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu voiesc să vorbesc despre handicap și deficiențe, că problema e vastă și delicată. Iar printre oamenii cu deficiențe cunosc multe persoane de o mare noblețe, în orice caz, oameni mai buni și mai folositori lumii decât sunt eu.
1. Smerenia e buna, cu atat mai mult cand ai motive pentru care sa te smeresti
2. Nu despre oamenii aia e vorba aici si nici la ei nu faceam referinta

Citat:
Omul însă, nu are decât să discearnă cum și cât rău și bine sunt în el.
Precum cred, omul creștin chiar s-ar cuveni să facă asta, neîncetat.
Teoretic da, practic de multe ori se lasa otraviti de suflete otravite (cu sau fara voie) iar crestinul are datoria morala sa nu fie indiferent la acest fenomen.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.10.2013, 17:53:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum adică să-i urâm pe cei de alte credințe???...!...
"Nu știți fiii cărui duh sunteți"
În ce credință am fost botezați?
Dar pe mama, tata, frati de ce sa-i uram?
Ca asa zice Evanghelia.

Citat:
În ce context cultural?
În ce secol?
Pe ce planetă???
Poate asta e problema, daca nu intelegi - contextul cultural in care TU te plasezi.

Iar ura de care se vorbeste acolo - cred ca poate fi inteleasa mai nuantat.

Eu unul o inteleg ca zero toleranta fata de cei care iti ataca sistemul de valori si vor sa-l lepeze pe al tau si sa ti-l insusesti pe al lor.
Atat timp cat nu incearca sa faca asta, indiferent de convingerile care le au, cred ca exista loc de dialog si punte de la om la om.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.10.2013 at 17:56:34.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 08.10.2013, 20:09:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In sfarsit cineva si-a dat seama despre ce tot imi tocesc tastatura pe forumul acesta.

De ce n-am putea fi uniti, si sa lasam pe fiecare in credinta lui? De ce nu ne unim in fapte si cuvinte bune? De ce nu ne ajutam intre noi? De ce suntem un popor dezbinat (la popor ma refer nu neaparat la Romania) si nu suntem in stare sa ne unim nici macar cand devine grava situatia?

Acum puteti intelege de ce nu pun pret pe religie/confesiune?
Tii! Ce unire grozava se poate face din toate religiile si confesiunile! Asta se doreste, ecumeniceste vorbind, asa e corect politic, asa ca spune-ti poezia pana la capat!

Tii! Ce rugaciuni grozave se vor face cand ne rugam impreuna cu cei care cred ca papa e infailibil, ori cu cei care o dispretuiesc pe Maica Domnului ori icoanele! Sa-i chemam in adunarea noastra si pe cei care se inchina soarelui si pe cei care-L mai asteapta pe Iisus, negand insasi Invierea Sa!

Tu, daca ai fi imparat, ai accepta ca supusii tai sa cinsteasca slugile mai mult decat pe tine? Ai accepta ca unul ce-si zice papa sa sustina ca e pe picior de egalitate cu tine? Ai accepta ca sfetnicii tai de incredere sa se imprieteneasca cu acestia si sa se lase influentati de ei?

Cum crezi ca va accepta Iisus Hristos asemenea idei, Imparatul Imparatilor fiind?

Last edited by antoniap; 08.10.2013 at 22:04:57.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.10.2013, 20:17:55
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tii! Ce unire grozava se poate face din toate religiile si confesiunile!
Bine le-o mai zicea sfantul părinte Cleopa celor de alte confesiuni: "voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare