Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2010, 14:09:42
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu-ți este rușine?
Suntem aici pentru că noi credem în Dumnezeu și în Biserica noastră.
Tu ce cauți aici?

"Cred în-tr-unul Dumnezeu Tatăl Atotțiitorul
.................................................. .................
Într-una,sfântă,sobornicească și apostolească Biserică"

Cum îndrăznești pe un forum crștin-ortodox să provoci cu o astfel de întrebare tendențioasă?

Propun admin-ului să fii banată iar threndul acesta să fie șters.
Intrebarea este directa, nu tendentioasa.
Cine poate sa aiba o imagine atat de "neagra" despre biserica (sau o parte a bisericii), s-ar putea sa vada in aceleasi culori si propria familie.
Deci, nu biserica sau familia sunt de vina, ci ochiul care priveste.
Iar cel care isi da seama ca privirile ii sunt incetosate privind biserica sau o parte a bisercii, schimbandu-se pe sine, va schimba si perspectiva din care priveste Biserica, si va schimba si Biserica (adica pe ceilalti care privesc la fel, fara sa constientizeze...)



PS
postez pe acest forum doar sub titlul Biserica Catolica
iar topicul acesta consider ca l-am deschis in locul cel mai potrivit
__________________
catolica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2010, 20:49:05
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Dacă nu-l cerți, sufletul i se va înmuia Să nu vorbim despre alții și să nu încercăm să-i controlăm. îmi amintesc vorbele Părintelui Porfirie: „Măi, dacă cerți pe cineva vinovat, ce va face? Nu doar că nu te va asculta, dar se va și apăra și va încerca să-ți demonstreze contrariul, iar sufletul lui se va închide încă și mai mult; în schimb, dacă îl lași în pace, nu-l mustri și nu-l controlezi, sufletul i se înmoaie și deveniți prieteni. încet – încet, va ajunge și el să-ți spună ce i-ai fi spus tu”. De aceea, să-I lăsăm lui Dumnezeu cele pe care vrem să le spunem oamenilor. Vrem ca aproapele nostru să se schimbe, să se transforme, să se pocăiască? Atunci să lăsăm asta în seama lui Dumnezeu, iar noi să îl iubim."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.10.2010, 21:49:22
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
inteleg ca asta credeti despre ierarhii BOR

intrebare:
despre parintii dumneavoastra ce parere aveti?

activistii Bisericii Catolice ...

macar tu iti pastrezi nick-ul pe diversele forumuri pe care activezi ... foarte activa


de ce nu scrii tu pe forumurile catolice si vii sa dai cu pietre pe forumul ortodocsilor?


eu nu vin pe forumurile vostre sa spun ca Papa e mana dreapta a diavolului ... nu ai putea sa stai si tu acasa la tine?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.10.2010, 03:47:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Intrebarea este directa, nu tendentioasa.
Cine poate sa aiba o imagine atat de "neagra" despre biserica (sau o parte a bisericii), s-ar putea sa vada in aceleasi culori si propria familie.
Deci, nu biserica sau familia sunt de vina, ci ochiul care priveste.
Iar cel care isi da seama ca privirile ii sunt incetosate privind biserica sau o parte a bisercii, schimbandu-se pe sine, va schimba si perspectiva din care priveste Biserica, si va schimba si Biserica (adica pe ceilalti care privesc la fel, fara sa constientizeze...)

PS
postez pe acest forum doar sub titlul Biserica Catolica
iar topicul acesta consider ca l-am deschis in locul cel mai potrivit
Maria, Biserica 0rtodoxa este cea mai luminoasa Biserica, caci este Trupul lui Hristos. In Biserica Ortodoxa toti se considera pacatosi, fapt care i-a facut pe unii ingeri sa vina si sa se minuneze de smerenia unora dintre ei. Noi nu vrem sa schimbam Biserica, ci vrem sa ne schimbam pe noi.
Singurele negre sunt pacatele noastre, de care luptam din rasputeri sa ne eliberam, dar nu oricum, ci urmand invataturile duhovnicilor si a Sfintilor Parintilor nostri. Iar in rugaciune ne rugam nu numai pentru noi si cei apropiati noua, ci si pentru arhiereii si conducatorii tarii, cat si pentru dusmanii nostri, asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos.
Poate ca unghiul din care ne privesti nu e cel mai bun... te-ai gandit la acest lucru?!?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.10.2010, 09:17:51
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
de ce nu scrii tu pe forumurile catolice si vii sa dai cu pietre pe forumul ortodocsilor?
activez pe forum catolic
iar aici, doar la sectiunea acordata Bisericii Catolice

dar nu dau cu pietre
unde vi s-a parut ca am aruncat cu piatra?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2010, 09:21:37
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poate ca unghiul din care ne privesti nu e cel mai bun...
imi pare rau daca s-a inteles ca as fi zis ceva nepotrivit despre Biserica Ortodoxa

eu tocmai dimpotriva, am atras atentia cuiva care denigra Biserica Ortodoxa vorbind de rau ierarhia bisericeasca

consider ca nu vorbindu-ti de rau parintii (naturali sau spirituali) te arati mai bun crestin (ortodox, catolic..)
__________________
catolica
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2010, 18:29:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
imi pare rau daca s-a inteles ca as fi zis ceva nepotrivit despre Biserica Ortodoxa

eu tocmai dimpotriva, am atras atentia cuiva care denigra Biserica Ortodoxa vorbind de rau ierarhia bisericeasca

consider ca nu vorbindu-ti de rau parintii (naturali sau spirituali) te arati mai bun crestin (ortodox, catolic..)
Ar fi bine sa nu te mai bagi in probleme pe care nu le intelegi. Ii jignesti pe ortodocsi aplicand principii catolice. Pana si ascultarea este diferita de la ortodocsi la catolici... Daca vrei sa intelegi, daca nu... ne pare rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.10.2010, 20:37:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ar fi bine sa nu te mai bagi in probleme pe care nu le intelegi. Ii jignesti pe ortodocsi aplicand principii catolice. Pana si ascultarea este diferita de la ortodocsi la catolici... Daca vrei sa intelegi, daca nu... ne pare rau.
Cum este diferita ascultarea ? Dumneavoastra nu datorati ascultare duhovnicului, preotului paroh, episcopului, sinoadelor ? Cum altfel definiti ascultarea fata da Biserica dumneavoastra ?

Daca sustineti ca Maria "nu intelege", nu ar fi oare nimerit sa ii explicati ce anume nu intelege ?

Cum ar fi daca noi ne-am simti jigniti de fiecare data cand un ortodox ataca Biserica Catolica demonstrand o lipsa de intelegere a lucrului pe care il ataca, asa cum se intampla, cu regularitate, vis-a-vis de aspecte cum ar fi infailibilitatea papala sau indulgentele, fata de care periodic reapar interpretarile eronate sau pur si simplu rau voitoare "papa se crede perfect" sau "la catolici iertarea se cumpara cu bani" ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.10.2010, 21:07:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cum este diferita ascultarea ? Dumneavoastra nu datorati ascultare duhovnicului, preotului paroh, episcopului, sinoadelor ? Cum altfel definiti ascultarea fata da Biserica dumneavoastra ?

Daca sustineti ca Maria "nu intelege", nu ar fi oare nimerit sa ii explicati ce anume nu intelege ?

Cum ar fi daca noi ne-am simti jigniti de fiecare data cand un ortodox ataca Biserica Catolica demonstrand o lipsa de intelegere a lucrului pe care il ataca, asa cum se intampla, cu regularitate, vis-a-vis de aspecte cum ar fi infailibilitatea papala sau indulgentele, fata de care periodic reapar interpretarile eronate sau pur si simplu rau voitoare "papa se crede perfect" sau "la catolici iertarea se cumpara cu bani" ?
Nu consider ca ar fi nimerit sa explic diferentele de credinta, caci tot nu ar duce nicaieri. S-au facut nenumarate incercari, in care s-au adus argumente patristice, dar fara rezultat, caci catolicii datoreaza o ascultare oarba papei. Daca gresesc va rog sa ma corectati. Ortodocsii asculta in general de Sfintii Parinti, si in particular de duhovnic, caci acesta din urma are sarcina mantuirii lor. Fata de Patriarh, Sf, Sinod si episcopi ne aratam dragostea pomenindu-i in rugaciunile noastre.
In ceea ce priveste "papa se crede perfect" si "la catolici iertarea se cumpara cu bani" (lucru pe care il cred si unii catolici despre iertarea la ortodocsi), cred ca s-au lamurit intre timp, chiar daca mai este cate unul care nu stie inca. Sunt alte lucruri inca nelamurite, nu le mai enumar, caci le cunoastem cu totii. Dar jigniti v-ati simtit de fiecare data, si nedreptatiti; si tare v-ar place sa acceptam cu totii cele, la care ratiunea spune: NU!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.10.2010, 09:36:51
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
catolicii datoreaza o ascultare oarba papei. Daca gresesc va rog sa ma corectati.
evident, gresiti!
catolicului nu i se cere "ascultare oarba"
asta vor ortodocsii sa creada pentru a avea motiv sa critice Biserica Catolica


Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ortodocsii asculta in general de Sfintii Parinti, si in particular de duhovnic, caci acesta din urma are sarcina mantuirii lor.
de unde stiti ce spun Sfintii Parinti?


Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fata de Patriarh, Sf, Sinod si episcopi ne aratam dragostea pomenindu-i in rugaciunile noastre.
asemenea si noi, catolicii, fata de Papa si episcopul locului
__________________
catolica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22