Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.07.2012, 15:46:44
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Parerea mea este ca agresivitatea sau bullying-ul (si chiar discriminarea in multe cazuri adaug eu) pentru ca o persoana este homosexuala merita sa fie criticat/ descurajat/inlaturat/, etc.
Ceea ce nu inseamna ca sunt de acord sau incurajez asa ceva (a fi “gay”).
Este un pacat asa cum este adulterul (mult mai grav din cate stiu) dar asta nu inseamna ca trebuie sa agresez verbal, fizic, sa discriminez, sa izolez, etc acea persoana.
Sunt multe, multe cazuri cand agresiunea colegilor impotriva persoanelor “gay” a dus la suicidul acestora (multe filme pe Net). Am predat 3 luni la o scoala privata si am vazut astfel de filme...este ingrozitor cat se pot teroriza copiii fara sa fie constienti de raul care il fac.
Asa ca si eu m-as fi imbracat in violet si repet nici nu sunt de acord si nici nu incurajez asa ceva (bullying-ul si sustinerea sunt 2 chestii diferite din punctul meu de vedere – ex: am colegi care fumeaza dar nu ii stresez sa se lase de fumat).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.07.2012, 23:07:31
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
am colegi care fumeaza dar nu ii stresez sa se lase de fumat
Tu nu le spui ca fumatul este pacat, altul la fel procedeaza si tot asa, pana la urma nimeni nu face nimic pentru aceia care practica acest viciu al fumatului...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.07.2012, 07:21:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Voi faceti asta, in timp ce oferiti lectii legate de virtuti ca smerenie, etc. Nu noi nu ne incalcam regulile propriei religii, voi o faceti.
Păi pentru că n-ai ce să încalci. Totul este "politically correct" în viziunea bolnavă despre lume și viață a unor "atei".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.07.2012, 09:24:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Păi pentru că n-ai ce să încalci. Totul este "politically correct" în viziunea bolnavă despre lume și viață a unor "atei".
Ce usor va e, construiti repede niste straw men legate de ateism, si le atacati pe alea.

Asta ca sa nu mai zic ca regulile alea "fixe", moralitatea neschimbatoare cu care va laudati e la fel de relativa ca cea non - religioasa, atata doar ca va a mai mult timp sa ajungeti restul lumii din urma, atunci cand acceptati schimbari.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 23.07.2012 at 09:32:38.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.07.2012, 10:00:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu ataci și-n urma atacului ai primit niște răspunsuri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.07.2012, 10:07:35
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Tu ataci și-n urma atacului ai primit niște răspunsuri.
Nu am atacat pe nimeni, am contrazis niste puncte de vedere, si am facut-o cu argumente.

Raspunsuri? Niste analogii lipsite de sens (de la AlinB) si un straw man (de la tine) sunt raspunsuri?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.07.2012, 10:14:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aha. Să înțeleg că vrei argumente la afirmația că ateii ajung să nu mai distingă (sau nu mai vor s-o facă) binele de rău?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.07.2012, 10:21:33
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aha. Să înțeleg că vrei argumente la afirmația că ateii ajung să nu mai distingă (sau nu mai vor s-o facă) binele de rău?
Da. Astept cu interes sa imi arati cum ateii sunt populatia majoritara din inchisori, de exemplu:)
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.07.2012, 13:35:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu mă refeream la vehemența cu care tu (cel puțin, ateu declarat) susții dreptul de a se căsători (greșesc?) al homălăilor, indiferent de secs.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.07.2012, 13:36:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da. Astept cu interes sa imi arati cum ateii sunt populatia majoritara din inchisori, de exemplu:)
Pai sunt majoritatea.
Ca omul cu frica de Dumnezeu nu ajunge acolo.

Sau tu vrei sa spui ca nu esti ateu pentru ca formal ai fost botezat ortodox si daca cumva dai in cap la cineva la betzie treci la categoria "ortodocsi infractori"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 00:31:26
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Postul - inseamna intotdeauna tristete? sophia Postul 8 09.12.2009 17:16:41
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07