Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2011, 13:42:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Cum sa ai ce trebuie incepand cu 20 de lei

Daca dai aproapelui tau Dumnezeu iti da de 100 de ori mai mult. asta bate bancile, bate aurul, bate actiunile la bursa, bate ce vrei tu. Cu un return de 10000% poti sa ai tot ce trebuie.

Incepe cu 20 de lei. Investe-i la banca lui Dumnezeu, da-i saracului si Dumnezeu ii primeste instantaneu si iti pune deoparte returnul, un profit de 100 de ori pe lumea asta si un return mare si pe lumea cealalta. Da la un sarac de langa tine. Dumnezeu iti va trimite de peste 100 de ori mai mult, adica 2000. Din astia da 200 inapoi adica 10%. Dand 200 inapoi Dumnezeu iti va trimite 20 000. Deci de la 20 ai ajuns la 20 000. Da 2000 inapoi la un sarac si Dumnezeu iti va trimite 200 000 si tot asa. Bunastarea se face prin munca cinstita dar banii trebuie plasati si unde trebuie.

Problema e asta. Banii care vin de la Dumnezeu nu vin neaparat cu eticheta , pentru cei 20, 200 etc care i-ai dat la saraci, ca sa stii. Deci tot ce primesti mai mult decat luna asta, considera-i de la Dumnezeu si depoziteaza 10% inapoi, in banca lui Dumnezeui, saracul. Deci ideea este asta. Scrie jos cat ai primit luna asta. Calculeaza cat primesti in fiecare luna si tot ce e in plus, depoziteaza 10% inapoi.

Daca nu esti crestin ortodox, sa stii ca multe religii te trimit la o saracie lucie pe lumea cealalta. Roaga-te lui Dumnezeu sa te mantuiasca si sa te trimita la religia care iti ofera bogatie si in viata cealalata ca sa nu te chinui. Amin.

Si inca ceva. De multe ori esti la o rascruce de drumuri si nu stii pe ce drum sa apuci. Nu stii vittorul si intr-adevar e greu sa raspunzi la intrebarea, pe unde sa o iau? La Dumnezeu intrebarea aceasta e banala si de aceea de cate ori esti la o rascruce: casatorie, job, facultate, directie de munca, etc, roaga-te lui Dumnezeu sa faca decizia pentru tine. Asa o sa fii sigur ca o iei pe drumul pe care trebuie. Si roaga-te si pentru altiio pentru bunastarea lor. Caci daca te rogi doar pentru tine, pentru tine nu te rogi. daca te rogi pentru aproapele, pentrun tine te rogi. Stiu pe cineva care atunci cand a dat la facultate nu stia care facultate o sa-i asigure job bun. Era in dilema. Norocuil a fost ca l-a rugat pe Dumnezeu sa-i ia soarta in maini si sa aiva grija de el si sa-l duca la facultatea pe care Dumnezeu stie ca e buna pentru el. Si vremurile s-au schimbat si facultatile bune si domeniile bune au devenit inutile aproape peste noapte. Dar domeniul in care l-a pus Dumnezeu continua sa straluceasca dupa atatia multi ani. Deci lasa pe Dumnezeu sa ia deciziile cele mai importante pentru tione si nu uita sa ceri mantuirea ta si a aproapelui.

Last edited by spre_rasarit; 30.09.2011 at 14:08:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2011, 14:04:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Fix cu 20 se începe, sau merge și cu mai puțin sau mai mult?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2011, 14:21:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

20 e talonul.
Vorbim de cifre exacte.
dar poti sa-ti si si doua taloane , si trei...cate vrei.
Important e sa nu uiti esentialul: milostenia.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2011, 14:23:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, că nu mă gândeam la numere cu virgulă, că ne încurcăm...
Mă gândeam la 5, 10 sau chiar 30, 40.
Dar dacă e cu 20, 20 să fie!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2011, 14:36:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul

Daca nu esti crestin ortodox, sa stii ca multe religii te trimit la o saracie lucie pe lumea cealalta. Roaga-te lui Dumnezeu sa te mantuiasca si sa te trimita la religia care iti ofera bogatie si in viata cealalata ca sa nu te chinui. Amin.
Unii au o problema majora cu capra vecinului si nu se pot abtine chiar in mijlocul unui subiect cu o tema frumoasa,sa nu arunce si "o pastila"de acest gen.Ooofff!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2011, 14:50:30
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Deci pentru un profit de 1.000.000, care ar trebui sa fie investitia cu retur cu tot?
Concluzie: ortodocsii ies cu profit, ceilalti cu pierdere la bilant!

P.S: Un subiect frumos...cu prea multe calcule! :))
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2011, 15:11:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Deci pentru un profit de 1.000.000, care ar trebui sa fie investitia cu retur cu tot?
Concluzie: ortodocsii ies cu profit, ceilalti cu pierdere la bilant!

P.S: Un subiect frumos...cu prea multe calcule! :))
ideea de a-l ajuta pe cel in nevoi, este nobila.
si ai dreptate, calculele astea mai mult incurca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2011, 16:05:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai poate fi abordata situatia si din alta perspectiva. Cel in nevoi, de ce este in nevoi ? Nu cumva refuza sa munceasca, nu cumva doar pretinde ca este in nevoi, dar s-ar putea sa mearga numai cu taxiul acasa, in timp ce tu mergi pe jos pana tocesti pingelele .
Adica, unii chiar trebuie sa fie idioti, pardon " milostivi ", iar altii profitori, pardon " nevoiasi ".
Din pacate, lenea a ajuns in ziua de astazi o boala sociala, cred ca avem nevoie de psihiatru, de educatie, de bun simt, de ceva minte in capatana asta , nu de milostenie. Trebuie sa fie foarte grav din punct de vedere social sa emitem doar pretentii, sa avem doar asteptari, sa suferim ca nu primim mereu ceea ce avem impresia ca ni se cuvine( fara efort), fara ca macar sa multumim si apoi sa ne plangem ca lumea ne marginalizeaza, crezand in inconstienta noastra ca nu am gresit cu nimic. Este trist sa astepti toate astea fara sa faci nimic pentru a le dobandi.
Tin minte, acum multi ani de zile,intr-o manastire, mai micuta asa, erau doua ateliere de cusut si de tricotat...au fost desfiintate imediat ce a venit moda cerutului de bani in strada, era mai simplu asa si mult mai profitabil.
Ar cam trebui sa ne revizuim si ideile despre milostenie, sau macar sa le adaptam vremurilor in care traim.
Sunt si oameni cu adevarat nevoiasi, chiar sunt, oameni carora nu le poti cere mare lucru de la viata lor, ci doar le poti oferi...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 30.09.2011 at 18:01:51.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2011, 22:04:56
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

daca o sa faceti milostenie cu gandul ca Dumnezeu va da inapoi, atunci e rau..... Milostenia o faci pentru ca asa simti, din dragoste pentru oameni, pentru a ajuta...... nu pentru beneficii.... daca primesti inapoi bine, daca nu, asta e....... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2011, 13:13:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
daca o sa faceti milostenie cu gandul ca Dumnezeu va da inapoi, atunci e rau..... Milostenia o faci pentru ca asa simti, din dragoste pentru oameni, pentru a ajuta...... nu pentru beneficii.... daca primesti inapoi bine, daca nu, asta e....... Doamne ajuta....
Asa e, se cuvine sa facem bine din dragoste de Dumnezeu, de aproape,nu ca sa primim ceva inapoi. E mai frumos a da decat a lua.
Tot ce facem sa il ajutam pe aproapele nostru se cuvine sa fie facut in numele Domnului; ca daca eu ii intind cersetorului lenes si tigan un leu numai ca sa nu ma baraie la cap si nu reusesc sa vad in el chipul lui Dumnezeu, se cheama ca am aruncat banii. Stim insa ca Dumnezeu nu lasa nimic nerasplatit, de aceea bine ar fi sa ne primim rasplata in lumea cea de dincolo si nu aici.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit ? Eutifiev_EMI Generalitati 38 09.02.2011 12:03:31
Inundatiile - asa ne trebuie ! Erethorn Generalitati 77 09.07.2010 09:24:11
imi trebuie raspuns icer82 Generalitati 1 24.02.2010 16:02:14
Imi trebuie o lamurire luminitam Generalitati 10 14.07.2009 21:42:06