Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2011, 09:06:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Christus Rex

Dintre sărbătorile duminicale mobile ale anului liturgic, ultima în calendarul apusean este Sărbătoarea lui Cristos Regele. Prin enciclica Quas Primas redactată în anul 1925, papa Pius al XI-lea, ca răspuns la secularizarea tot mai pronunțată și la apostazia generalizată vizibilă deja de pe atunci în viața celor mai multe state, altădată creștine, instituie "Sollemnitas Domini nostri Iesu Christi universorum Regis". Ea ne amintește, în fiecare an, că Isus, regele indivizilor este totodată regele societăților, deoarece religia nu este numai o chestiune personală, dar și o chestiune socială.

Regele Universului, deși putea să Se întrupeze în oricare palat, S-a născut într-o hrubă (peșteră e prea mult spus, fiindcă ne duce cu gândul la peșteri superbe, precum Scărișoara), în ieslea animalelor, cu suflul lor pe post de încălzitor neonatologic. Asta nu înseamnă că a fost mai puțin Rege. Un Rege autentic, din osul domnesc al lui David. La această mlădiță a lui Iesei, hăituită de cei ai lui, au venit să se prosterneze regi păgâni din colțuri îndepărtate ale lumii. Potrivit Sfintei Tradiții, ei erau în număr de trei. I-au adus daruri: unul tămânie, unul aur, unul smirnă, preînchipuind cele trei atribute ale Lui, acelea de Preot, Rege și Profet. Să-i aducem aur Regelui nostru, aurul pe care El îl dorește cel mai mult: acela al vieților noastre. Să Îl lăudăm și să spunem: Christus regnat ! Christus vincit ! Christus imperat !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2011, 14:31:21
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Faptul că lui Hristos I S-a dat toată puterea în cer și pe pământ, nu înseamnă că El este regele, împăratul tuturor indivizilor și al societăților. Hristos înviat și înălțat la cer, la dreapta Tatălui, deși are toată puterea în cer și pe pământ are ca împărăție doar Biserica Sa, Trupul Său. Hristos este păstorul celor care Îl recunosc ca păstor și numai aceștia fac parte propriu-zis din împărăția Sa. Atât enciclica precum și sărbătoarea nu sunt decât două instrumente ale propagandei clericale și politice a papistașilor (nu a catolicilor, ci a papistașilor).

"<<Adevărat, adevărat zic vouă : Cel ce nu intră pe ușă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur și tâlhar. Iar cel ce intră prin ușă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide și oile ascultă de glasul lui, și oile sale le cheamă pe nume și le mână afară. Și când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, și oile merg după el, căci cunosc glasul lui. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui.>>

Această pildă le-a spus-o Iisus, dar ei n-au înțeles ce înseamnă cuvintele Lui. A zis deci iarăși Iisus : <<Adevărat, adevărat zic vouă : Eu sunt ușa oilor. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt ușa : de va intra cineva prin Mine, se va mântui ; și va intra și va ieși și pășune va afla. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă. Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale. Iar cel plătit și cel care nu este păstor, și ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind și lasă oile și fuge ; și lupul le răpește și le risipește. Dar cel plătit fuge, pentru că este plătit și nu are grijă de oi. Eu sunt păstorul cel bun și cunosc pe ale Mele și ale Mele Mă cunosc pe Mine. Precum Mă cunoaște Tatăl și Eu cunosc pe Tatăl. Și sufletul Îmi pun pentru oi. Am și alte oi, care sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor. Pentru aceasta Mă iubește Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăși să-l iau. Nimeni nu-l ia de la Mine, ci Eu de la Mine Însumi îl pun. Putere am Eu ca să-l pun și putere am iarăși ca să-l iau. Această poruncă am primit-o de la Tatăl Meu.>> (Ioan 10, 1-18)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2012, 09:50:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Catolicii din București vor vota astăzi, 10 iunie, la ora 16, la Biserica Italiană de pe Magistrală. De acolo va începe procesiunea cu Preasfântul Sacrament, la care sunt așteptați preoții, persoanele consacrate și laicii ambelor protopopiate ale Capitalei. Corpus Christi va fi purtat de episcopul auxiliar Cornel Damian, iar copiii arhidiecezei vor așterne flori în calea Lui. Traseul va fi: str. Onești, Piața Palatului Regal (numită actualmente: "Revoluției"), str. Luterană, Catedrală. La Catedrală va avea loc Sf Missă pontificală, ocazie cu care credincioșii care nu și-au îndeplinit datoria duminicală până atunci o vor putea face atunci.

Christus rex perpetuus !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2012, 17:50:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

California: Catedrala de Cristal preluată de catolici Una dintre cele mai celebre catedrale din Statele Unite, Catedrala de Cristal din Orange County, California, a fost preluată de către biserica Romano-Catolică, după mai multe amenințări cu falimentul.
Biserica Catolică a schimbat numele acestei biserici în Catedrala lui Hristos. Duminică, 1500 de catolici au participat la hirotonia a 7 clerici în ea. Catedrala a fost declarată în faliment în octombrie 2010 și Dioceza catolică de Orange a cumpărat imensa clădire cu 57 de milioane de dolari, în februarie anul curent.
Catedrala de Cristal este una dintre minunile arhitectonice ale Statelor Unite, fiind un punct de atracție și pentru turiști, dar și loc de rugăciune pentru mai multe mii de oameni.


Sursa:http://www.christiampost.com
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 12.06.2012 at 22:32:18.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2016, 00:02:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Imnul de azi, de la iesirea de la Sf Missa cu ocazia Sarbatorii Christos Regele:
Parle, commande, reigne!

Partitura si versuri
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde