Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2012, 15:44:30
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit „Motto-ul” de zi cu zi

Cred că marea majoritate dintre noi avem un cuvant anume, ori o idee, pe care ne-o repetam noua insine de-a lungul zilei pentru a ne reaminti prioritatile ori pentru a capata putere. Intr-un timp imi repetam de mai multe ori in timpul zilei cuvintele parintelui Papacioc: „sa mori si sa invii in fiecare zi”. Daca mai are cineva exemple, ma gandeam sa le impartasim pe acest thread.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2012, 16:06:50
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Când îmi dau seama că am greșit, nu pot să zic decât "Doamne...", că sunt mut de propria-mi prostie. Apoi, după ce mă dezmeticesc, dau la vâsle acolo, la o rugăciune sacadată. Și încerc să prind puteri, să mă ridic...încep să sper, din nou. Întrezăresc din nou, motto-ul: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul"

Iar altă dată, sătul de nerăbdare și împovărat de mii de calcule și griji zadarnice, mi-aduc aminte de cuvântul ăsta, bine apăsat, bine articulat, prea bine repetat, rostit cu așa patos părintesc, care cuprinde parcă, atât de înțelept, tot gustul ortodoxiei: "Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!..."
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.01.2012, 19:07:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

"Dumnezeu este pretutindeni dar de preferinta in cele mai neasteptate locuri" Nicolae Steinhardt
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2012, 20:25:48
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Când îmi dau seama că am greșit, nu pot să zic decât "Doamne...", că sunt mut de propria-mi prostie. Apoi, după ce mă dezmeticesc, dau la vâsle acolo, la o rugăciune sacadată. Și încerc să prind puteri, să mă ridic...încep să sper, din nou. Întrezăresc din nou, motto-ul: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul"

Iar altă dată, sătul de nerăbdare și împovărat de mii de calcule și griji zadarnice, mi-aduc aminte de cuvântul ăsta, bine apăsat, bine articulat, prea bine repetat, rostit cu așa patos părintesc, care cuprinde parcă, atât de înțelept, tot gustul ortodoxiei: "Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!..."
si eu mi-l inchipuiam pe parintele Cleopa zicand vorba asta cu intonatia aia a lui atunci cand imi ajungea „multa” rabdare la capat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Pașii mei îndreptează-i...” geo.nektarios Rugaciuni 10 15.04.2012 19:26:50
„Marșul pentru Viață” - 2012! Laura19 Generalitati 0 19.03.2012 10:04:25
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
„Particula” lui Dumnezeu Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 109 04.05.2010 11:22:19