Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.03.2014, 01:49:46
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eyrini Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, daca cineva intra in manastire si la 3 ani dupa cum este regulamentul poate trece la treapta de rasofor, si totusi ar dori sa mai treaca ceva timp, poate chiar ani pentru a se considera vrednic de acest lucru, dorind sa stea mai mult timp in stadiu de novice. Stiu ca poate sta si 10 ani, dar daca nu se simte pregatit poate sa stea si mai mult de 10 ani? Este o responsabilitate foarte mare, si de aceea ma gandesc ca decizia de fi calugarit sa fie in special a celui in cauza, care-si cunoaste cel mai bine puterea, si cred ar trebuii sa i se permita sa faca pasul cand vrea, chiar si la batranete daca respectivul asa considera.
Dumneavoastra vad ca stiti sa dati sfaturi f. bune in acest domeniu (pt.userul Silva de exemplu’)
Si, chiar ma minunez:in intrebarea lansata, vreti raspunsuri, de la simpli mireni???
Consultati manastirea, duhovnicii….
Poate sunteti un troll, poate nu…….
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.03.2014, 15:40:33
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In manastire, chiar si ca incepator, trebuie sa renunti la voia ta. Ascultarea este mult mai importanta si necesara. De exemplu si Sfantul Ioan Gura de Aur sau Sfantul Vasile cel Mare, au fugit de preotie dar au fost nevoiti sa faca ascultare si sa renunte la voia lor. Este delicata problema ridicata de tine.
Da dar, Sfintii Ioan Gura de Aur si Vasile cel Mare, fiind oameni cu viata sfant au fost chemati de Dumnezeu in mod special la aceasta vrednicie spre folosul oamenilor. Dar ca si simplu cetatean sau cetateanca care vrei sa-ti dedici viata lui Dumnezeu, stiind faptul ca facand un astfel de pas la tinerete si ispitele fiind destule, ma gandesc ca mai bine sa fii calugarit mai tarziu decat prea devreme si sa ajungi in situatia sa te intorci in lume ac si calugar si sa-ti iei si osanda.Asa daca ai face pasul la o varsta mai asezata poate este si mai pregatit. Spun asta pentru ca stiu persoana care s-a dus la manastire si dupa un an a fost facuta rasofora( ceea ce inseamna deja logodna cu Mirele Hristos, iar calugaria inseamna nunta) a plecat in lume ceea ce nu este prea bine. Nimeni nu s-ar fi gandit la un astfel de gest, pentru ca era o persoana foarte ravnitoare in cele duhovnicesti, si ducea viata calugareasca inca din lume. Poate daca nu era facuta rasofora era mai bine, ca sora nu ar fi fost asa de grava plecarea din manastire. De aceea ma gandec ca unii poate au ispite mai mari si simt nevoia sa stea mai multi ani ca frati sau surori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2014, 19:21:04
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eyrini Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, daca cineva intra in manastire si la 3 ani dupa cum este regulamentul poate trece la treapta de rasofor, si totusi ar dori sa mai treaca ceva timp, poate chiar ani pentru a se considera vrednic de acest lucru, dorind sa stea mai mult timp in stadiu de novice. Stiu ca poate sta si 10 ani, dar daca nu se simte pregatit poate sa stea si mai mult de 10 ani? Este o responsabilitate foarte mare, si de aceea ma gandesc ca decizia de fi calugarit sa fie in special a celui in cauza, care-si cunoaste cel mai bine puterea, si cred ar trebuii sa i se permita sa faca pasul cand vrea, chiar si la batranete daca respectivul asa considera.
http://video.crestinortodox.ro/i0NLt..._mirenism.html

in conferinta de mai sus parintele Rafail aminteste de o invatatura a parintelui Sofronie conform careia in alegerea de a te face monah nu trebuie sa faci ascultare nimanui ci trebuie sa fii deplin liber...te poti gandi ca rasoforia este un prim pas in acest sens si ca trebuie sa respecte aceeasi ''regula"....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
conditii pentru viitoarea preoteasa mihaix Preotia (Hirotonia) 6 10.09.2014 18:00:05
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 17:15:44
Manastire in constructie aureliapopescu Umanitare 27 04.07.2011 22:01:06
Smerenia - intrare la Tronul indurarilor NECTARIE Generalitati 23 22.01.2011 21:52:32
In ce conditii se poate pierde sau ceda parohia? sophia Preotul 3 26.10.2009 23:34:58