Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2013, 02:03:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Din cate stiu eu sinodul IV a fost chiar impotriva monofizismului.
Asa este. Neparticipand la sinod, coptii nu au beneficiat de clarificarile lui de doctrina. Pe urma, o parte dintre copti, unindu-se cu Roma, au acceptat si clarificarile aduse de Sinodul de la Calcedon.


Citat:
Ati fortat prea tare aici. Nu se pot compara, poate doar prin faptul ca si unii si altii au fost fortati de imprejurari sa se uneasca cu Roma.
Nu stiu de ce nu se pot compara. In ceea ce-i priveste pe coptii din Egipt, habar nu am ce fel imprejurarile i-au fortat sa se uneasca cu Roma. Ceea ce stiu absolut sigur este ca pe mine nu m-a fortat nicio imprejurare sa ma unesc cu Roma.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2013, 03:24:42
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asa este. Neparticipand la sinod, coptii nu au beneficiat de clarificarile lui de doctrina.
Monofizitii au participat la sinodul IV, sinod care s-a convocat chiar impotriva ereziei monofizite impuse in sinodul (talharesc dupa cum l-a numit Papa Leon I) de la Efes.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe urma, o parte dintre copti, unindu-se cu Roma, au acceptat si clarificarile aduse de Sinodul de la Calcedon.
Le-au cam trebuit, totusi, 1400 ani...


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu stiu de ce nu se pot compara. In ceea ce-i priveste pe coptii din Egipt, habar nu am ce fel imprejurarile i-au fortat sa se uneasca cu Roma. Ceea ce stiu absolut sigur este ca pe mine nu m-a fortat nicio imprejurare sa ma unesc cu Roma.
M-am referit la musulmanii care fac presiuni, la fel cum in Transilvania presiunile au fost facute de austrieci.
Cat despre "adeziunile" individuale nu pot fi comparate cu trecerea unor mase de oameni.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2013, 03:42:54
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

"Sa mai notam ca, desi conduce o provincie foarte mica a Bisericii Universale, patriarhul Alexandriei detine o pozitie "cardinalabila" din cauza vechimii venerabile a acestui scaun. In vremea Triarhiei a detinut pozitia a doua in ordinea de precedenta, dupa Roma."


La ce vechime va referiti aici? Catolicii copti au cam 160 de ani. Ma gandesc ca nu poate fi vorba de "scaunul" Alexandriei ca acesta e ocupat in continuare de ortodocsi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2013, 11:12:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Monofizitii au participat la sinodul IV,
Au fost la inceput, in prima sesiune, in care au cam fost...alungati. Seful delegatiei lor a fost depus din treapta in chiar acea sesiune. Dupa aceea, au plecat, nemaiavand ce face pe acolo.


Citat:
Le-au cam trebuit, totusi, 1400 ani...
Timpul Bisericii este altul decat timpul oamenilor. Biserica ii primeste cu drag pe toti copiii ei, chiar si dupa secole de despartire.


Citat:
M-am referit la musulmanii care fac presiuni, la fel cum in Transilvania presiunile au fost facute de austrieci.
Dv chiar credeti ca musulmanii egipteni fac presiuni pentru ca necalcedonienii sa se converteasca la catolicism ? Eu cred ca pe ei discordiile intre crestini ii intereseaza cam cat ne intereseaza pe noi acelea dintre siiti si sunniti.

Citat:
Cat despre "adeziunile" individuale nu pot fi comparate cu trecerea unor mase de oameni.
Nu pot fi comparate in urmatorul sens: cand exista cereri individuale, unirea se face individual. Cand, insa, exista cereri colective ale unor comunitati mai mari, in special daca sunt conduse de arhipastorii lor, Biserica pune la dispozitie mijloace speciale de unire. Ultima data s-a intamplat cu putini ani in urma, cand episcopi anglicani din Marea Britanie, SUA, Canada si Australia, in numele congregatiilor lor au cerut unirea cu Roma. Papa Benedict a emis documentul "Anglicanorum Coetibus", care prevede conditiile, mijloacele si detaliile de organizare ale acestor noi provincii ale Bisericii Universale.

Eu, unul, nu sunt deloc convins ca Mister Obama sau Her Majesty Elisabeth II au facut presiuni asupra anglicanilor sa ceara unirea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.01.2013 at 11:14:50.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2013, 11:19:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
La ce vechime va referiti aici? Catolicii copti au cam 160 de ani. Ma gandesc ca nu poate fi vorba de "scaunul" Alexandriei ca acesta e ocupat in continuare de ortodocsi.
Poate ca scaunul Alexandriei este ocupat de ortodocsi dupa parerea ortodocsilor (desi nu am auzit sa-l pomeneasca pe ocupant, socotindu-l, as usually, eretic, schismatic, apostat etc etc).

Dupa parerea catolicilor, succesorul legitim al Sf Marcu este patriarhul catolicilor copti. Aceeasi situatie este si la Ierusali, si in Siria, precum si in alte locuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2013, 14:05:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din moment ce exista un subforum care se cheama "Biserica Romano-Catolica" inseamna ca ceea ce se intampla la catolici ii intereseaza pe unii ortodocsi. Sau, cel putin, inseamna ca asa crede administratorul.
Am mai intalnit de cateva ori pe forum acest mod de a vedea lucrurile, in special la neoprotestanti (imi amintesc acum de un penticostal). E gresit, sunt si subforumuri cu religia iudaica, mulsumana, chiar si vrajitorie, asta nu inseamna ca la acel topic cateva vrajitoare ne impartasesc din tainele ghicitului si modul de alegere a unui ghioc bun. Sub pe subforumul despre protestanti nu analizam cu respect uimitoarele profetii ale lui Ellen White date adventisitilor.
Aceste subforumuri sunt pentru a discuta si despre aceste culte sau religii, indeosebi in mod critic. Ortodocsii afla sau analizeaza invataturile gresite, ereziile din penticostalism, adventism, catolicism, iudaism, etc. Eventual pot fi ajutati si eterodocsi sa afle aceste adevaruri si greseli din cultelele lor si sa afle dreapta credinta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2013, 14:10:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Au fost la inceput, in prima sesiune, in care au cam fost...alungati. Seful delegatiei lor a fost depus din treapta in chiar acea sesiune. Dupa aceea, au plecat, nemaiavand ce face pe acolo.
E un mod curios de a vedea lucrurile, doar daca nu vreti sa faceti o gluma. Sinodul s-a intrunit tocmai pentru a discuta erezia nou aparuta, monofizismul. Pentru ca nu au vrut sa o lepede s-au retras de la sinod, care a condamnat-o, nu pentru ca se plictiseau. :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2013, 14:15:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poate ca scaunul Alexandriei este ocupat de ortodocsi dupa parerea ortodocsilor (desi nu am auzit sa-l pomeneasca pe ocupant, socotindu-l, as usually, eretic, schismatic, apostat etc etc).

Dupa parerea catolicilor, succesorul legitim al Sf Marcu este patriarhul catolicilor copti. Aceeasi situatie este si la Ierusali, si in Siria, precum si in alte locuri.
Exista Patriarhul Alexandriei si Biserica Ortodoxa a Alexandriei, care este autocefala: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric..._a_Alexandriei
Este ortodoxa, diferita de biserica monofizita (miafizita, de fapt). Patriarhul e considerat succesor al Sfantului Apostol Marcu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2013, 14:37:50
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am mai intalnit de cateva ori pe forum acest mod de a vedea lucrurile, in special la neoprotestanti (imi amintesc acum de un penticostal). E gresit, .
După părerea ta. Până una alta, în regulamentul forumului nu am întâlnit așa ceva.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.01.2013, 14:43:09
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv chiar credeti ca musulmanii egipteni fac presiuni pentru ca necalcedonienii sa se converteasca la catolicism ? Eu cred ca pe ei discordiile intre crestini ii intereseaza cam cat ne intereseaza pe noi acelea dintre siiti si sunniti.
E clar ca musulmanii fac presiuni impotriva coptilor pentru a-i musulmaniza, de unde si concluzia mea ca au preferat sa se uneasca cu Roma, (parerea mea personala, poate gresita nu neg asta). Chiar vroiam sa va intreb catolicii au misionari acolo?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfinti catolici nutucutu Biserica Romano-Catolica 309 20.12.2021 14:04:51
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 20:43:13
Episcopii nostri georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 23 11.02.2012 13:49:35
Episcopii necasatoriti contrazic cuvantul Scripturii ? Erethorn Preotul 19 27.09.2011 18:20:43
Noi Episcopii ale BOR PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 1 29.05.2008 02:40:39