Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2008, 18:29:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana_sad
Odata am incercat sa ma sinucid ca nu am suportat gandul ca poate chiar sufar de boala asta si mi-am zis ca prefer sa traiesc iadul in lumea cealalta decat aici.......
Georgiana, este o mare inselare convingerea ca dincolo nu vei mai suferi ca aici. Sa nu te mai gandesti niciodata la sinucidere, ca dincolo nu e dupa inchipuirea noastra, acolo oamenii cand ajung sunt surprinsi sa afle ca e mult mai rau ca orice alt chin pamantesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2008, 18:38:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

georgiana ar fi bine sa-tzi pui o poza in care nu ranjeshti ca unii ca mine se ademensc :(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2008, 18:56:50
georgiana_sad georgiana_sad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
georgiana ar fi bine sa-tzi pui o poza in care nu ranjeshti ca unii ca mine se ademensc :(
Doamnee fereste:)))) ..adica? nu inteleg exact ce vrei sa spui...ispitesc?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2008, 19:27:58
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Georgiana,
Nu stiu ce sfat ti-as putea da in situatia in care te afli, pentru ca pur si simplu nu m-am aflat niciodata in situatia ta.
In primul rand, nu stiu exact prin ce se manifesta boala ta.
Dar dupa umila mea minte, incearca sa-ti gasesti un bun duhovnic care sa te povatuiasca. E foarte important, sa-ti poti duce suferinta cu nadejdea mantuirii intru Hristos.
Apoi, iata neinsemnatele sfaturi ale unui pacatos de rand (pe care le poti sau nu urma):
1. Roaga-te lui Hristos prin rugaciuni scurte, pe care eventual le-ai putea invata pe dinafara (Crezul, Psalmul 50, Psalmul 142) si pe care sa le rostesti incet (antonimul lui "rapid", nu cel al lui "tare") si cu evlavie incat timpul alocat pentru o astfel de rugaciune scurta sa fie 4-5 minute.

2. Cu nadejdea astfel capatata in Hristos, daca dispui de o colectie relativ voluminoasa a revistei "Formula As", cauta in ea leacuri naturale (care nu au cum sa-ti dauneze starii tale actuale) pentru ceea ce ai tu nevoie, cumpara-le din farmacii sau magazine de suplimente alimentare si ia-le in doza prescrisa in revista.

3. Ca sa nu te mai gandesti la starea ta actuala, incearca si stai in aer liber, facand plimbari atat de lungi cat iti permite starea organismului tau.

In cazul in care medicii nu au reusit sa te vindece, imi spune gandul, ca asta e singura cale prin care ai putea deveni la un moment dat o femeie normala din punctul de vedere al sanatatii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2008, 19:47:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Giorgiana ,concret totul este legat cred de serviciul tau ,cred ca dansai noaptea ca angajata ,?!.Consulta un preot ,fa maslu in casa ,spovedeste-te ,roagate,analizeazate sa vezi daca nu ai suparat cu ceva pe Dumnezeu prin serviciul avut ,CACI ATUNCI SE INTIMPLA ISPITE DE TOT FELUL .Indreptarea prin analiza interioara si spovedanie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2008, 20:31:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am citit, nu ai simptomele bolii; atunci cum de ti s-a dat acest diagnostic?!? Poate ca nici nu ai aceasta boala. Ai primit confirmare de la mai multi medici, precum ca ai fi bolnava de schizofrenie? Medicii sunt tot oameni si pot gresi.
In locul tau, Georgiana, as incepe sa descifrez relatia mea cu Dumnezeu, si sa- L rog sa ma ajute sa ies din aceasta stare. Dumnezeu le stie pe toate si poate totul. Impreuna cu duhovnicul tau, incearca sa-ti faci un program de rugaciune si un program zilnic de activitati, pentru refacerea ta fizica si psihica. Refacere grabnica iti doresc. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2008, 20:57:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Georgiana ce as putea sa-ti mai spun dupa cate am vorbit, dar am un sentiment de tristete, de amaraciune sa vad atata disperare in tine. Cauzele sunt cu mult mai profunde din cate am inteles de la tine. Stiu ca e usor a sta pe margine si a ne da cu parerea, dar extrem de important pentru tine este a nu te izola ci din potriva sa ai incredere in tine si in cel de langa tine. Ai avut parte de multa suferinta in anii copilariei si nu numai. Optimismul tau a facut sa depasesti momentele grele si chiar sa ai unele realizari si satisfactii. Multi poate te-au judecat gresit, dar ai muncit pentru a-ti intretine casa si cea mai ramas din familie. Firea ta optimista si puterea de a depasi momentele grele ale vietii au devenit dintr o data simple amintiri din cauza unei caderi nervoase, datorate mai mult ca sigur suprasolicitarii tale. Organismul are si el limitele lui, iar atunci cand nu respectam turatia , el cedeaza, ca o protectie pentru a evita colapsul. Problema este rezolvabila, dar iti trebuie multa vointa si putere pentru a depasi acest moment critic. Te rog mult nu dispera ci din potriva ai multa incredere in tine si mai ales in marele avantaj al varstei tale, varsta unde daca vrei poti muta muntii din loc. Gandeste-te la casa ta, la surioara ta, la viitorul tau si cel mai important, nu-L uita pe DUMNEZEU. Fruntea sus Georgiana ! Trezeste-te ca dintr un vis urat si paseste mai departe cu incredere, cu multa incredere.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.03.2008, 21:35:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Georgiana,

Deoarece recunosc ca prima data am citit cu superficialitate mesajul tau postat pe topic (mai bine spus aproape ca nu l-am citit0, da-mi voie sa revin.
Citindu-ti cu atentie mesajul, sunt 100% sigur ca nu ai niciun fel de schizofrenie paranoida sau nu ori vreun altfel de boala de natura psihica, dar chinuindu-te astfel cu ganduri pe care ti le picura perfect dozate in minte vicleanul vrajmas al neamului omenesc, esti deja pe punctul de a te imbolnavi de ceea ce crezi tu, sub influenta lui Aghiuta din iad, ca ai. Pentru ca asa vrea el, diavolul. Asta si din cauza ca ti-a slabit foarte mult credinta intru Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos.

Ramane valabil primul sfat pe care ti l-am dat si in postul precedent, de a-ti gasi un bun duhovnic care sa te povatuiasca. Fa o spovedanie generala cat poti de sincera, gandindu-te la toate pacatele care le-ai savarsit incepand de la varsta, unii Parinti spun 7 ani, altii 12 ani. Aceasta iti poate usura cat nici nu-ti inchipui cugetul si va fi un prim pas catre taierea legaturilor cu Aghiuta cel viclean. Cat despre suferinta de care vorbeam in primul mesaj, ti-o creezi tu cu mana si cu gandurile tale, ajutata de vrajmasul diavol.

In al doilea rand, pentru a frange supapa prin care Aghiuta iti transmite gandurile sale netrebnice in minte, participa la cat mai multe Sfinte Maslu-ri si Rugaciuni ale Sfantului Vasile de exorcizare a diavolilor. Nu-ti fie frica si chiar daca prin absurd ai fi posedata (ceea ce de altfel mi-e greu sa-mi imaginez, dar cine stie planurile bunului Dumnezeu pentru fiecare din noi), atunci prin glasul tau ar vorbi tot Aghiuta, nu tu, Georgiana. In cazul din urma e necesar sa ai la tine o cruce asa cum tin preotii in mana in timpul slujbei de Sfanta Liturghie, Doamne pazeste de asa ceva!

Apoi, dupa ce ai reusit prin mila Domnului sa frangi supapa de transmisie a gandurilor viclene de la Aghiuta, exista la noi in tara nenumarate plante pentru leacul sufletului (ca gandurile transmise de la Aghiuta nu ai cum sa le vindeci cu plante...), printre care busuiocul, hameiul, valeriana, iarba de sulfina, sunatoarea, insa, pentru ca ele sa-si faca efectul, trebuie sa ai bunavointa si sa participi activ la vindecarea ta. adica sa ai o stare de spirit optimista, propice vindecarii.
Iti dau mai jos link-ul la nr. 809 din 4 martie 2008 al revistei "Formula As" de unde am preluat recomandarile de plante pentru tamaduirea sufletului:


www.formula-as.ro/2000/424/forma-maxima-19/forma-maxima-1606


Georgiana, inainte de toate, izoleaza-te de orice sursa de tensiune psihica din jurul tau, iesind in aer liber la plimbari atat de lungi cat ai tu dispozitia sufleteasca sa le faci sau chiar mai lungi.

O seara placuta si linistita,
Razvan

Dumnezeu sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, Georgiana.
----------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.03.2008, 21:39:08
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectez:
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!

Ca sa nu devin altora motiv de sminteala pentru ca am scris din greseala prima litera din numele Mantuitorului nostru cu litera mica...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.03.2008, 22:07:25
ileana61 ileana61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Georgiana, parerea mea este ca la varsta ta esti mult prea preocupata de partea materiala a vietii, fiind gata sa-ti pui in pericol sanatatea fizica si mai ales psihica, care si asa este grevata de o mostenire genetica nefavorabila, pentru a obtine niste bunuri materiale care, tu insati recunosti, ca nu te mai satisfac. Nu uita ca Hristos ne indeamna sa cautam mai intai fata lui Dumnezeu si apoi toate celelalte lucruri necesare vietii ni se vor da pe deasupra.Evident, nu fara munca,insa, omul care Il pune pe Dumnezeu ca prioritate a vietii sale va obtine mai usor si cu mai multa satisfactie bunurile materiale. Deci mare atentie la prioritatile pe care ti-le stabilesti in viata.Probabil ca tulburarile de care ai inceput sa suferi sunt niste atentionari ca nu esti pe calea cea buna. Dar nu dispera, ca atunci cand suntem in suferinta si il cautam pe Dumnezeu cu toata sinceritatea, el ne raspunde intotdeauna. Spun asta bazandu-ma pe propria mea experienta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
Sper sa gasesc sunsray Preotul 0 28.11.2009 17:09:00
sper sa am rasp adr1an Preotul 10 07.05.2009 10:27:18
Dumnezeu ne stie si gandurile... silverstar Generalitati 3 29.09.2008 23:23:05