Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2009, 19:39:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Cuvinte adanci ala Sfintilor Trei Ierarhi

As dori ca prin acest topic sa amintim celebrele afirmatii ale Sfintilor Trei Ierarhia care ne-au patruns dincolo de minte.
Pe mine personal m-a uimit afirmatia Sfantului Grigorie Teologul: "Nu a fost candva cand nu a fost nimic". Cat de adanca este aceasta marturisire a existentei lui Dumnezeu din vesnicie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2009, 20:42:33
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
As dori ca prin acest topic sa amintim celebrele afirmatii ale Sfintilor Trei Ierarhia care ne-au patruns dincolo de minte.
Pe mine personal m-a uimit afirmatia Sfantului Grigorie Teologul: "Nu a fost candva cand nu a fost nimic". Cat de adanca este aceasta marturisire a existentei lui Dumnezeu din vesnicie.
Mie imi place cuvantul Sf Ioan Gura de Aur legat de legatura casatoriei,comentand ce spune Sf Ap Pavel,ca se aseamana cu legatura dintre Hristos si Biserica,el spune ca barbatul trebuie sa faca,daca viata o cere aceleasi sacrificii pentru sotia sa,cate a facut Hristos pentru Biserica,mergand pana la moarte chiar.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2009, 20:45:52
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Legat de Sf Taina a Euharistiei,Sf Parinte Ioan spune ca cel care nu este vrednic sa se impartaseasca nu este vrednic nici sa asculte cuvintele Liturghiei,si se mira de indrazneala unora de a sta la Liturghie fara a se impartasi.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2009, 22:07:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Interesanta perceptie!
Sa inteleg ca,mai bine ar ramane bisericile goale la Sf.Liturghie fiindca oamenii nu sunt vrednici,sau nu au blagoslovenie sa i-a Sf.Impartasanie?!!!
Sau,poate ca unii duhovnici exagereaza in privarea crestinilor,intr-un mod sistematic,uneori,de Sf.Impartasanie?
Nu stiu ce sa cred,dar daca m-as simti mereu nevrednica de Sf.Impartasanie si chiar mi-ar confirma duhovnicul acestea,atunci,inseamna ca ar trebui,pur si simplu sa ma departez de Sf.Liturghie si,implicit,de Biserica.
....incurcate cai!...dar si mai incurcate mintile si opiniile exagerate ale unora...
Prefer mintea mea echilibrata,altfel m-as zdruncina rau de atata controversa.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2009, 22:28:33
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Interesanta perceptie!
Sa inteleg ca,mai bine ar ramane bisericile goale la Sf.Liturghie fiindca oamenii nu sunt vrednici,sau nu au blagoslovenie sa i-a Sf.Impartasanie?!!!
Sau,poate ca unii duhovnici exagereaza in privarea crestinilor,intr-un mod sistematic,uneori,de Sf.Impartasanie?
Nu stiu ce sa cred,dar daca m-as simti mereu nevrednica de Sf.Impartasanie si chiar mi-ar confirma duhovnicul acestea,atunci,inseamna ca ar trebui,pur si simplu sa ma departez de Sf.Liturghie si,implicit,de Biserica.
....incurcate cai!...dar si mai incurcate mintile si opiniile exagerate ale unora...
Prefer mintea mea echilibrata,altfel m-as zdruncina rau de atata controversa.
Pe vremea lui era asa,acum este altfel,insa ca idee,cata diferenta intre conceptii liturgice.Oricum,Cred ca Sf Ioan nu te-ar fii oprit de la Euharistie decat pe motive serioase,gen crima,adulter,etc,si nu pe motive hilare.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a aparut sarbatoarea Sfintilor Trei Ierarhi? Marius22 Diverse Sarbatori 5 30.01.2014 22:33:17
SFINTII TREI IERARHI si actualitatea gandirii lor georgeval Biserica Ortodoxa Romana 10 15.07.2013 14:57:55
Cuvinte din omiliile Sfintilor Parinti despre Nasterea Domnului cristiboss56 Craciunul - Nasterea Domnului 6 30.12.2012 07:26:38
Sfintii Trei Ierarhi adorcrysti Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.01.2009 18:17:55