Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2008, 11:54:08
nicolaee nicolaee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

Care sunt canoanele care opresc un crestin sa fie hirotonit preot?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2008, 17:51:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolaee
Care sunt canoanele care opresc un crestin sa fie hirotonit preot?
Mai multe informatii pe acest site.

[hirotonie]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2008, 21:46:39
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Cunosc pe cineva care urmindu-si nevasta medic intr-o comunitate indepartata nordica a cerut o binecuvintare sa faca el Liturghie cu cei 15 romani de acolo, si a primit-o.
Preotul ortodox care i-a dat-o si cu care am vorbit s-a gindit ca mai mult au de cistigat cei de acolo cu cineva chiar si ne-hirotonisit decit sa nu faca nimic si sa se uite la tele-novele duminica dimineata

Isus a spus "unde doi sau trei se aduna în numele meu, acolo sunt si eu in mijlocul lor"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2008, 12:54:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si ieroschimonahul Danil (poetul Sandu Tudor) a fost casatorit de 3 ori si apoi a fost preotit.
Desi Sfintele Canoane zic ca nu ar fi fost voie.
Dar de ce oare a fost preotit?
Oare dispretuiau arhiereii de atunci Sfintele Canoane?
Nicidecum.
Ci pentru ca prin multa rugaciune si asceza facute cu smerenie monahul Danil se facuse vas ales al Sfantului Duh.
Asa a fost si cu Sfantul Simeon Noul Teolog.
Mai pe romaneste si unul si celalalt ajunsese la rugaciune atat de inalta ca vedeau pe Dumnezeu fata catre fata.
Daca cineva a ajuns la asemenea rugaciune si in trecutul sau sunt ceva impedimente canonice spre a fi hirotonit preot pe ala il dezleaga episcopul sa fie preot.
Iar altfel nu.
Vedetzi ca Sfantul Siluan ar fi trebuit preotit desi in tinerete cazuse o data in curvie dar din smerenie el a ascuns cat de unit era cu Duhul Sfant si nu a fost hirotonit.
Cu toate ca nu a fost hirotonit Sfantul Siluan a ajuns parinte duhovnicesc al multora prin sfintele sale invataturi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2008, 19:53:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Cunosc pe cineva care urmindu-si nevasta medic intr-o comunitate indepartata nordica a cerut o binecuvintare sa faca el Liturghie cu cei 15 romani de acolo, si a primit-o.
Preotul ortodox care i-a dat-o si cu care am vorbit s-a gindit ca mai mult au de cistigat cei de acolo cu cineva chiar si ne-hirotonisit decit sa nu faca nimic si sa se uite la tele-novele duminica dimineata
Mie mi-e greu sa cred ca un preot a dat binecuvantarea unui laic sa faca Sf. Liturghie. Numai episcopul poate sa faca asta. Daca ai mai multe detalii, te rog sa-mi scrii un mesaj privat cu situatia asta. Multumesc.

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2008, 03:29:26
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Elena, o sa mai intreb si-ti spun insa episcopul in mod formal nu cred ca s-a dat nici o aprobere. Asta insa nu i-a oprit pe credinciosi, in dorinta lor arzatoare pentru a-l avea pe Hristos in ei si linga ei, sa rupa orice bariera conventionala care-i despartea de trupul si singele mintuitor

Oamenii cind au vazut ca nimeni dintre preoti nu este interesat sa dea pe la ei au hotarit sa-si faca preotul lor, ca in vremuri de razboi, de urgie sau ca in taigaua ruseasca unde din lipsa de biserica veneau batrinii/ele credincioase si botezau in casele oamenilor unde faceau si slujbe si se sfinteau cu totii iar lumina Duhului Sfint le lumina tuturor chipurile blinde si iubitoare de Hristos.

Si eu, Elena, la inceput am fost uimit insa cu timpul stind si reflectind mi-am dat seama cit de credinciosi sunt si ce deschidere le va da aceasta rivna
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2008, 11:13:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare nu e cazul ca romanii cu domiciliul in strainatate sa mearga si sa studieze teologia in Romania, in vederea hirotonirii, caci e mare lipsa de preoti peste tot?!?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2008, 22:34:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Anca, cine dintre cei care au deja o facultate si sunt plecati mai are nervii necesari si timpul pentru a parcurge lungul drum al teologiei in Romania cind vezi si tu ce greu este sa dai inainte intr-o tara straina.

Banii ca banii dar multe familii(si preotesti) ajung din cauza stresului sa fiarba si sa se destrame pe capete...

ca o paranteza...
Un cunoscut de-al meu casatorit de 20 de ani, plecati fiind, a muncit de i-au sarit capacele si a plecat si cu un contract intr-o tara vecina sa suplimenteze venitul si cind s-a intors sotia i-a declarat ca vrea divort ca-si gasise probabil pe cinva de pe Internet si el cind a refuzat sa paraseasca casa LOR ea cu calm a chemat politia si l-a dat afara din casa iar acum prietenii incearca sa-i stringa 10 000$ ca sa-l scoata pe amaritul acela din puscarie pe cautiune.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2008, 00:41:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, putem gasi argumente contra cate vrem. Realitatea este, ca e lipsa de preoti ortodocsi romani in tarile protestante. Copiii nostri, al celor stabiliti in aceste tari, pot studia teologia si pot deveni preoti. De obicei preotii isi pregatesc odraslele pentru a dori sa imbratiseze preotia. Poate se indura bunul Dumnezeu de cei, care sufera pentru ca merg la biserica doar o data pe luna.
Ar fi momentul sa gasim si argumente in favoarea imbratisarii acestei meserii.
Exemplul dat de tine, Andrei, este cu siguranta adevarat, dar asta nu rezolva problema, ci doar amana rezolvarea ei. Romanii au si ei, ca toti ceilalti, dreptul de a putea merge la biserica in fiecare duminica sau chiar si in alte zile cand trebuiesc tinute slujbe. Romanii din strainatate au si ei nevoie de Sf. Maslu. Vor si romanii de pretutindeni sa mearga la Denii, etc.
Poate ca Patriarhia, acum ca are si clopote, se mai preocupa si de mantuirea romanilor de peste hotare si trimite niste preoti pentru ortodocsii dornici de mantuire.
In toata Scandinavia (Norvegia, Suedia, Danemarca) exista un episcop si doi preoti! Un preot la Malmo/Suedia, care merge si la Copenhaga, caci Danemarca NU are un preot al ei. Iar episcopul merge si in Norvegia. E cineva, caruia i se pare suficienta activitatea BO in Scandinavia?!?
Prin aceste cuvinte nu aduc o critica celor, care au facut ceva pentru romanii din cele trei tari scandinave. Lor le multumesc, ca nu ne-au lasat de izbeliste chiar de tot, si ca am avut cine sa ne boteze copiii si sa ne ingroape mortii; dar vai de sufletele noastre cu 11 liturghii pe an!
In fata acestei realitati nici un contra argument nu sta in picioare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2008, 11:31:40
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Ancah, trebuie sa fim inca un pic rabdatori. Nu e usor sa organizezi o episcopie nou infintata si mai ales in alte tari. Cred ca PS Macarie isi da toata silinta sa faca lucrurile bine. Oricum, Doamne ajuta, ca totii romanii din diaspora sa aiba parte de preoti si Sfinte Liturghie!

Pentru cozia:
Eu cred ca trebuie mare prudenta in afirmatiile acestea cozia. Te poti ca si crestin ravnitor intalni sa faci rugaciuni in comun cu confratii: cititul Psaltirii, vecernii,utrenii, rugaciuni de dimineata si seara, insa in nici un caz Sfanta Liturghie! Imi pare rau dar este o greseala grava si poate fi si un precedent periculos. Ce ar fi fost daca parintii din pustia Egiptului care traiau multa vreme retrasi si nu erau preoti, sa se apuce sa faca Sfanta Liturghie, fara ca sa fie hirotoniti preoti? E de inteles dragostea pentru Dumnezeu, dar mi se pare ca e si o puternica ispita de-a dreapta care s-a si concretizat. Nu poti din dragoste pentru Dumnezeu sa incalci randuieli asezate tot de Dumnezeu...se bat cap in cap lucrurile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
2o DE ANI DE LA HIROTONIA INTRU ARHIEREU a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 7 22.03.2010 18:33:57
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25