Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2010, 21:12:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit interesant

http://www.ziarullumina.ro/articole;...-Eminescu.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.01.2010, 21:56:11
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

umila-"sa imi fie cu iertare nu ne am abatut un pic de la ...subiect?"

"Religia - o fraza de dînsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osînda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti?
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti."

Asta ca sa va (re)aduc la subiect.
Cred ca e mai mult decat elocvent.O fi fost patriot,iubitor de tara,orice,dar CRESTIN?Hai sa fim seriosi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.01.2010, 22:11:03
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul

"Religia - o fraza de dînsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osînda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti?
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti."

Asta ca sa va (re)aduc la subiect.
Cred ca e mai mult decat elocvent.O fi fost patriot,iubitor de tara,orice,dar CRESTIN?Hai sa fim seriosi!
modul asta de interpretare a versurilor,separate de context,e cumva o preluare de la sectanti care aleg sa interpreteze versetele biblice dupa bunul lor plac,scotandu-le din context?

nu cred ca in vreo scoala din Romania se invata interpretarea unui text literar pe "bucatele".Cel putin deocamdata se recomanda elevilor citirea operei/lucrarii INTEGRAL.

intr-adevar:Hai sa fim seriosi!
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.01.2010, 22:31:03
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scoatere tipica din context. Fraza nu apartine "lui Eminescu" ci unui personaj al lui Eminescu, fiind vorba de o referire la revolta proletara din Paris, cand nu s-a mers numai pana unde spune poezia, ci a fost executat chiar un vladica, cu un episod celebru: "Cu ce va ocupati, cetatene?" "Slujesc pe Dumnezeu" "Cine este Dumnezeu, unde poate fi gasit" "Dumnezeu este pretutindeni". La care judecatorul spre grefier: "Consemnati ca paratul se declara slujitor al unei persoane neidentificate numita Dumnezeu, despre care din declaratiile paratului rezulta ca se ocupa cu vagabondajul". Urmand ca prelatul a fost pus la zid si impuscat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2010, 22:47:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Scoatere tipica din context. Fraza nu apartine "lui Eminescu" ci unui personaj al lui Eminescu, fiind vorba de o referire la revolta proletara din Paris, cand nu s-a mers numai pana unde spune poezia, ci a fost executat chiar un vladica, cu un episod celebru: "Cu ce va ocupati, cetatene?" "Slujesc pe Dumnezeu" "Cine este Dumnezeu, unde poate fi gasit" "Dumnezeu este pretutindeni". La care judecatorul spre grefier: "Consemnati ca paratul se declara slujitor al unei persoane neidentificate numita Dumnezeu, despre care din declaratiile paratului rezulta ca se ocupa cu vagabondajul". Urmand ca prelatul a fost pus la zid si impuscat.
Intr-o scrisoare catre Veronica, Eminescu spune clar ca e ateu. In public nici azi nu e prea usor sa faci o astfel de afirmatie asa ca te mai folosesti si de personaje. Conteaza ca Eminescu a gandit ce a scris.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.01.2010, 23:06:44
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Intr-o scrisoare catre Veronica, Eminescu spune clar ca e ateu. In public nici azi nu e prea usor sa faci o astfel de afirmatie asa ca te mai folosesti si de personaje. Conteaza ca Eminescu a gandit ce a scris.
halal ateu,ca sa zic asa.De cand ateii se spovedesc si se impartasesc?

si nu,azi e chiar usor sa declari ca esti ateu.
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.01.2010, 01:22:34
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E posibil ca fara sa stim sa avem toti dreptate pentru ca Eminescu a scris multe altele (inclusiv ocari catre Veronica) de care ulterior s-a dezis. Discutia mi se pare fara obiect.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.01.2010, 10:38:21
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Intr-o scrisoare catre Veronica, Eminescu spune clar ca e ateu. In public nici azi nu e prea usor sa faci o astfel de afirmatie asa ca te mai folosesti si de personaje. Conteaza ca Eminescu a gandit ce a scris.
Conteaza ca Eminescu a avut timp sa se razgandeasca si sa-si ceara iertare pentru unele sminteli de le-o fi produs prin scrierile sale :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.01.2010, 15:42:29
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Parerea mea este ca discutia de fata nu are nicio relevanta. Chiar conteaza atat de mult pentru noi daca Eminescu a fost sau nu crestin? Suntem noi in masura a judeca viata sau credinta lui? Noi le avem pe ale noastre. Mi se pare ca vrem sa fim mai catolici decat Papa. Noi, ,, crestinii adevarati '' putem sa-l catalogam, pentru ca suntem vrednici de acest lucru, ase e? Vezi Doamne, Eminescu a scris versuri eretice sau satanice, sau s-a impartasit in ultimele zile de viata. Nu-l vom mai citi pentru ca nu trecut si nu trece drept un ortodox evident? Una e omul real, alta e constiinta poetica reflectata in opera. Tineti cont de aceasta diferenta. Si tocmai faptul ca unii dintre voi il numesc necrestin sugereaza faptul ca nu puteti vedea omul dincolo de aparente. Altfel, nu ati fi postat aici, la acest topic.
Eminescu a fost si el un om ca noi toti. Cu caderile, pacatele, sfasierile, murdariie lui, cu durerile, bucuriile, neimplinirile lui. Spuneti, mai bine, un ,,Dumnezeu sa-l ierte!'' Apoi bucurati-va de ceea ce ne-a lasat, caci si acelea sunt de la Dumnezeu.
Va doresc o zi frumoasa!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.01.2010, 16:38:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eminescu reflecta conflictul omului cultural cu religia;este o etapa cand omul asimileaza cultura(indepartadu-se de Dumnezeu) si apoi o perioada ,spre sfarsit, cand omul valoros vede ca Dumnezeu este singura solutie..

Ceea ce imi place la Eminescu,cel putin din poeziile lui,este ca el a avut o admiratie si un respect enorm pentru marii domnitori crestini,pentru neamul romanesc si pentru natura romaneasca.

Deci a avut dragoste pentru valorile crestine ale neamului romanesc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 11:52:02
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
Amintire..Eminescu.. cornelusstefanutz Generalitati 8 23.01.2009 19:47:41
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 13:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 19:18:59