Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.05.2010, 20:06:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Sunt aberatii mari, daca sunt adevarate. Are cineva textul original al acestor hotarari?
Pai cred ca Mihnea...el e catolic si trebuie sa stie aceste lucruri in detaliu, eu oricum ce stiam era un rezumat al acestora....si si acela exagerat, deci cred ca sunt adevarate!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.05.2010, 20:12:08
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai cred ca Mihnea...el e catolic si trebuie sa stie aceste lucruri in detaliu, eu oricum ce stiam era un rezumat al acestora....si si acela exagerat, deci cred ca sunt adevarate!
Nici eu nu stiam, dar vreau sa vad textul original ca sa pot trage o concluzie. Oricum, daca este asa, nici nu pot exprima cat de dezamagita sunt.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.05.2010, 20:12:26
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://eresulcatolic.50webs.com/infailibilitate.html
http://eresulcatolic.50webs.com/primat.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2010, 20:14:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
ceva din arhivele catolice nu ai gasit in legatura cu aceasta hotarare? nu stie nimeni? Vreau sa stiu cuvant cu cuvant, ceea ce este scris in aceasta hotarare.

Last edited by maria-luisa; 28.05.2010 at 20:17:47.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2010, 20:17:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nici eu nu stiam, dar vreau sa vad textul original ca sa pot trage o concluzie. Oricum, daca este asa, nici nu pot exprima cat de dezamagita sunt.
Pai despre faptul ca ei cred ca Sf. Apostol Pavel era subordonatul Sf.Ap.Petru se stie foarte bine...

Infailibilitatea papala, e arhicunoscuta...la fel ca si failibilitatea, de altfel...

Despre Papa ca Dumnezeu pe pamant am mai auzit, am ras...si mi-am vazut de treaba, dar astea cu faptul ca papa poate scoate ce vrea, de unde vrea...ca daca el spune ca pacatul e virtute, asa trebuie sa fie...si ca Judecata lui Dumnezeu trebuie indreptata, dupa erorile papei...deja sunt de domeniul... focului vesnic!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2010, 20:24:18
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai despre faptul ca ei cred ca Sf. Apostol Pavel era subordonatul Sf.Ap.Petru se stie foarte bine...

Infailibilitatea papala, e arhicunoscuta...la fel ca si failibilitatea, de altfel...

Despre Papa ca Dumnezeu pe pamant am mai auzit, am ras...si mi-am vazut de treaba, dar astea cu faptul ca papa poate scoate ce vrea, de unde vrea...ca daca el spune ca pacatul e virtute, asa trebuie sa fie...si ca Judecata lui Dumnezeu trebuie indreptata, dupa erorile papei...deja sunt de domeniul... focului vesnic!
Ciudat cum unii se cred superiori altora, avand in vedere ca invatatura crestina arata ca nimeni nu este stapanul nimanui, si cel mai mare trebuie sa invete sa fie servitorul celui mai mic...Doar Dumnezeu este stapanul tuturor. Nu vreau sa judec, pana cand nu stiu clar despre ce este vorba in aceasta hotarare. pe Mihnea l-am judecat pentru ca i s-au parut corecte acele crime oribile.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.05.2010, 20:30:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Ciudat cum unii se cred superiori altora, avand in vedere ca invatatura crestina arata ca nimeni nu este stapanul nimanui, si cel mai mare trebuie sa invete sa fie servitorul celui mai mic...Doar Dumnezeu este stapanul tuturor. Nu vreau sa judec, pana cand nu stiu clar despre ce este vorba in aceasta hotarare. pe Mihnea l-am judecat pentru ca i s-au parut corecte acele crime oribile.
Eheee...pai cineva care e de acord cu crime oribile, si nu le poate vedea ca atare...e de acord si cu altele, ce crezi?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2010, 20:32:51
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
ceva din arhivele catolice nu ai gasit in legatura cu aceasta hotarare? nu stie nimeni? Vreau sa stiu cuvant cu cuvant, ceea ce este scris in aceasta hotarare.
nu stiu, caut dar nu gasesc, uite, poate ajuta:
http://www.ziarullumina.ro/autor.php...N%C4%82&page=4
de jos in sus e descris conciliul pe parti I-VIII,dai click p ele.
mai caut maine.

Last edited by Anytza; 28.05.2010 at 20:42:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2010, 20:43:46
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eheee...pai cineva care e de acord cu crime oribile, si nu le poate vedea ca atare...e de acord si cu altele, ce crezi?
Aici trebuie vazut mai obiectiv. Fiecare isi apara credinta, (uneori ponegrind pe altii de alta credinta si netinand cont de moralitatea ce trebuie sa insoteasca pe orice om, mai ales pe cei care sustin credinta in Dumnezeu) , ceea ce este subiectiv. Dar sunt niste valori morale universale care trebuiesc respectate de catre toti. ( cele 10 porunci). printre acestea se numara si aceea de a nu ucide( iar modul descris in topicul anterior, mi se pare de-a dreptul grotesc, deci nu pot intelegi cum vreun om poate fi de acord cu asa ceva).

Last edited by maria-luisa; 28.05.2010 at 20:51:59.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2010, 20:54:03
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
nu stiu, caut dar nu gasesc, uite, poate ajuta:
http://www.ziarullumina.ro/autor.php...N%C4%82&page=4
de jos in sus e descris conciliul pe parti I-VIII,dai click p ele.
mai caut maine.
Am vazut si eu acest articol. Ma refeream la hotararea autentica.
Scuze... nu asta am vazut, tot un articol din ziarullumina. unde ziceai sa dau click ca sa vad hotararile?

În ședința a patra din 18 iulie 1870, Conciliul a proclamat dogma primatului papal și a infailibilității papale prin vot: 535 de episcopi au fost pentru, iar doi împotrivă (un italian și un american). Prin noua dogmă

s-a acordat papei nu doar puterea supremă în Biserica Romano-Catolică, ci și infailibilitatea ex cathedra, adică puterea spirituală supremă de a proclama în mod infailibil adevărul în materie de credință și morală, de la sine, nu prin aprobarea Bisericii. Această nouă dogmă a primatului papal și a infailibilității papale a stârnit proteste nu doar atunci, ci chiar și astăzi sunt dezbateri pe marginea acestei teme în sânul Bisericii Catolice. Evenimentele politice, izbucnirea războiului franco-german la 19 iulie 1870, chiar a doua zi după proclamarea noilor dogme, oboseala părinților care au participat la Conciliu, dar și căldura au împiedicat continuarea dezbaterilor, cu toate că rămăseseră încă 51 de teme de votat. Corpul militar francez trimis de împăratul Napoleon III (1852-1870) să apere Vaticanul a fost rechemat în țară, lăsând astfel statul papal fără apărare. Imperiul Francez trăia ultimele sale zile de existență. La l septembrie 1870, armata lui Napoleon a fost învinsă de Germania, împăratul a fost luat prizonier, iar Adunarea națională a Franței l-a destituit. În aceste condiții, Vaticanul nu mai avea un apărător politic sau militar. La 20 septembrie 1870, trupele lui J. Garibaldi († 1882) au intrat în Roma, iar naționaliștii italieni au anexat regatului Italiei ceea ce mai rămăsese din statul papal, realizându-se astfel unitatea politică a Italiei. În această situație, papa Pius IX (1846-1878) a socotit că nu mai existau condiții care să asigure libertatea conciliului și a declarat închiderea lui la 20 octombrie 1870. Papa i-a excomunicat pe naționaliștii italieni pentru desființarea Statului papal și s-a declarat prizonier al Statului italian care totuși i-a fixat, prin Legea garanțiilor din 15 mai 1871, noile condiții de existență.


Dar unde scrie exact hotararea? Cuvant cu cuvant ma intereseaza.

Last edited by maria-luisa; 28.05.2010 at 21:19:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 13:07:24
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 12:20:52